Ačkoli zbytek světa zná troly především jako figury z fantasy či malé roztomilé skřítky s velkými bříšky a naježenými vlasy, v Norsku jsou postavami národního folkloru, vystupujícími v báchorkách, které čtou rodiče dětem před spaním. Mají vlastní propracovanou mytologii a existují v různých podobách, od dobrotivých bytůstek po gigantická krvežíznivá monstra. Jenže co když trolové opravdu žijí a norská vláda jejich existenci tají? Tříčlenný tým studentů se vydává po stopách bizarních medvědích útoků v horách a lesích Norska a setká se s podivínem, jehož pomlácený džíp se smradlavým karavanem je vždy poblíž podobného incidentu. Muž, jehož mají v okolí za pytláka, o sobě tvrdí, že je lovec trolů, a dovolí štábu, aby ho doprovázel. Důmyslně vystavěný mystifikační pseudodokument se vedle samotných trolů zaměřuje také na otázku, jak by dnes žili bájní rekové bojující s monstry. (oficiální text distributora)

MaedhRos

Ocenila bych více toho kittelsenovského vizuálu a méně Blair Witch. I ta interní logika dost drhne (nač se obtěžovat poněkud za vlasy přitaženým "vědeckým" vysvětlením fenoménu petrifikace trollů na slunci, když příběh operuje s tím, že troll "vycítí křesťana"). Přes všechny svoje nedostatky je ale Trolljegeren ohromně sympatický počin - a už jen kvůli těm parádním trollům stojí za vidění. ()

Šakal

Těžko říct, co tohle provede s turistickým ruchem v Norsku. Spoustu (křesťansky založených) rodin, to zřejmě od návštěvy odradí. Na druhou stranu, dostat tohle k narozeninám, ve formě víkendového zážitkového voucheru, neváhal bych ani vteřinu.__ Rozebírat tohle vážně, (snad) ani nejde. Přesto se tu o to (ne)překvapivě velká část snaží. Max v sedmé min, při pohledu na mrtvého medvěda s vypláznutým jazykem, (vám) musí začít svítat a pokud ani po narážce na hádanku nemáte jasno, není (vám) pomoci. Trošku nadhledu, lidi. Narozdíl od snímků jako je Cloverfield , The Blair witch project apod. je právě tohla ta nedostižná výhoda Trolljegeren. Na jejich největším problému tj; samotné těžké uvěřitelnosti, postavili tvůrci základ a právě jejím (ne)jednoznačným popřením, ji následně přetavili v největší přednost. Lví podíl na konečném úspěchu, má hlavní představitel O. Jespersen, coby nejlepší (jediný) lovec trolů. Sledovat jeho, za každé situace, vážný výraz, kdy se stoickým klidem, bez pohnutí brvou, zodpovídá zvídavému novináři, jednu otázku za druhou (biolog žasne, laik se diví) popř. stěžujícího si na nevděčnou roli jeho zaměstnání, je zážitkem hodným (d)ocenění.__ Zkrátit snímek o nějakých patnáct minut, šel bych snad i do plných. I díky všudypřítomné nadsázce a skutečnosti, s jakou hravostí k jejich národní látce tvůrci přistoupili. Patrné je to zejména v podobě myšlení i na takové detaily, jako je vyplňování dotazníků po odstřelu. Nic naplat, stavy je potřeba hlídat. Navíc i samotní trolové nepůsobí směšně a potřeba je taky ocenit odvaha, kdy jsou divákům ukázáni v „plné síle a kráse“, bez třesoucí se kamery a nikoliv v podobě černých obrysových čmouh. Bát se u Trolljegeren zřejmě nebudete, byť, že umí André vystavět i napětí, jednoznačně dokazuje ve scéně v dole. Přesto si snímek převážně užijí koutky vašich úst. Pouze by mě zajímalo, jak na snímek nahlíží samotní norští diváci. Zda-li s potřebným nadhledem nebo jako na pošpinění jejich legendy.80%[Na svou podzimní zahraniční dovolenou, si budu muset přibalit i domácí kameru, neboť, jak vidno, nejen norská vláda, něco (úspěšně) tají. __Co se zdejších luhů a hájů týče, máme taky kam sáhnout. Své o tom ví i Ivan Mládek. Tak nashle za rok....v kině.] ()

Jordan

nórsky kríženec blair witchu, cloverfielda a pána prsteňov . . . krásna krajina, sympatický hlavný hrdina, dokonalé fóry a skvelý humor a jeden veľký odtajnený mýtus. bavil som sa veľmi dobre. upozornenie pre všetkých, ktorí sa dajú oklamať žánrovými tagmi tu na csfd - chýba tam ten najpodstatnejší: komédia. to, že je to zámerne robené (písané, záberované, hrané, strihané) ako komédia, nepochopí a neodčíta iba naozaj filmu neznalý a filmovo negramotný človek, alebo ten, kto nejakým spôsobom nerozumie irónii a nedokáže ju dekódovať. ()

Carol Pifková

Jednoducho úžasné! Found footage filmy naozaj zbožňujem, vždy si pri nich vravím, že ako dôveryhodne to vyzerá a viem sa viacej vžiť do postáv ale FF spojený s fantasy trollmi to bol proste nápad génia. Ja som tým filmom úplne nadšená, samozrejme priznávam, že určite to nie je dokonalé ale čo na tom, keď mne sa to i cez tých pár chybičiek krásy naozaj páčilo. Trollov som si síce predstavovala trošku inak, asi menej nosatých a bez chvostov, ale aj tak boli úžasní. Herci presvedčiví, úžasné prostredie a lovec trollov Hans bol úplne peckový. Najprv mi bolo originálne znenie, čiže vlastne ich jazyk, dosť nesympatický ale neskôr sa mi aj celkom zapáčil a navyše Otto Jespersen mal strašne dobre počúvateľný hlas, takže vlastne od chvíle ako tam bol on a narozprával toho viac som už bola spokojná. No a ešte chcem pochváliť to ich rozdelenie na horských a lesných a tých, ktorých názvy si teda fakt vôbec nepamätám (budem si musieť pozrieť znova a zapísať niekde), odôvodnenie, prečo na slnku skamenejú atď. To sa mi strašne páčilo, všetko to bolo také uveriteľné..Takže ja tomu capnem rovných 5* a film si zaraďujem do TOPky maximálna spokojnosť. Už teraz vidím, že v mojom prípade sa pripravovaný remake môže schovať.... ale ktovie možno prekvapí a možno (čo je viac pravdepodobné) to bude sračka a možno tak tí trollovia budú o niečo lepšie vyzerať. EDIT: Pozerám to momentálne druhý krát a keby sa dá dám tomu ešte viac! (Zhliadnuté 2x) ()

Anderton

Je tam krásna nórska príroda a sú tam trolly. To mi k spokojnosti úplne stačilo. Originalitu a logiku som od toho neočakával a dobre som urobil. Béčko, ktorý si vďaka dvom spomínaným faktorom užijete iba v kine. Politicko- spoločenský presah príliš riešiť nemienim, zdá sa mi politicky nekorektný, ale možno je to práve naopak. ()

Frajer42 odpad!

Neuvěřitelná kokotina s těžce komediálním nádechem. Jediné, co si zaslouží ocenit je poměrně příjemné horské prostředí, kde se celý tento nesmysl odehrává. Digitální trolové jsou vrcholem filmové trapnosti. Všichni zúčastnění mi byli krajně nesympatičtí. Kdejaký neúspěšný komparzista by to zahrál lépe. Příběh těžce kulhá a atmosféra není nikde žádná. Pokud se rozhodnete na film kouknout, tak dokonalé usnutí a nepěkné sny jsou zaručeny. Probudí vás maximálně nepříjemně ostrá zelená produkovaná z kamer pro noční vidění. Vážně není o co stát. Žánr horor zde sídlí omylem. ()

teutates

"Jak bb jem viďil toto za moloda, ta do ľisa iši za rok bb jem neišol, tak bb jem ša bojal!" A áno myslím to vážne... Troll v lese? no čo dpč je toto?! Hororová rozprávka, ktorá ma nesmierne prekvapila a bola by osudová chyba toto nevidieť. Bavil som sa, sledoval som Hansa s napätím, čumel na jeho metódy a hĺtal danú atmosféru nech je akokoľvek matúca, nežiadúca, nereálna... forever, mňa to kurva vzalo a byť decko tak nezaspim večer. 8/10 ()

oje

Ve výsledku zábavná severská kombinace, která spojuje nadsazenou mytologickou předlohu se seriózním zpracováním. A právě odvážné spojení pohádkové podstaty s maximálně vážnou formou je na filmu to, co ho dělá zajímavým. Díky tomu všemu a jednoznačně přínosnému polodokumentárnímku zpracování je třeba nechat se trochu unést, nebát se zasmát a nehledat žádné komplikace jednoduché dějové struktury nebo figurek, pobíhajících okolo vousatého horala. Snad jen škoda spoileroidního plakátu. ()

swamp

Originální, dobře zrealizované - jen to pro svižnost mohli sestříhat lépe, trochu zkrátit. Ale to je jedno - hlavně, že tu je další důkaz toho, že za málo peněz jde zahrát hodně muziky. :) ()

Okara

Zaseknout to před titulema a dojem by byl o třídu výše. I tak by to ovšem na plný počet nebylo. Nápad upadá na základních faktech o cyklickém elektrickém vedení, anatomických úkazech trolů či ututlání stometrových potvor. Found footage forma opět logicky pokulhává, u třetiny záběrů by se dalo rozumně namítnout "Proč to sakra natáčí?!". Mohl bych ještě jmenovat zbytečně natahované natáčení cesty, nesympatického předáka ze školy a tak dále. Proč si ale nacházet vady na kráse téhle skandinávské lahůdky? Atmosféra by se místy opravdu dala krájet, participace vlády je zakomponována chytře, ale především - trolové jsou zpracováni fakt famózně. Bál jsem se klasického "rozpixelovaného cosi" z déčkových akčních filmů, ale tyto animace by vyrazily dech. 70% ()

predators

Myslíte si, že trolové jsou výmysl? O tom se chce přesvědčit skupinka studentů, kteří se rozhodnou na toto téma natočit dokument. Osvědčená taktika filmování za pomocí ruční kamery funguje na jedničku. V případě Trolljegeren ale nejde o to, vystrašit diváka k smrti. Jeho cílem je tvářit se opravdu dokumentárně a stylem připomíná District 9, kde to také fungovalo. Atmosféra je vážně hustá, čemuž napomáhají autentické záběry trolů a hromové zvuky, linoucí se na vás ze všech stran. No a poslední prcek je obzvláště povedený! 75% ()

Slartibarkfast

Celkově slušně zpracovaný "dokument" alá Blairwitch, kde partička studentíků natáčí jednoho podivína, který zkrátka a jednoduše loví Trolly. Poněkud jsem se zdráhal a nevěděl, kolik mám dát, protože to bylo tak mezi 3 a 4 hvězdami. Dramatické momenty tam byly, bavil jsem se, ale některé dokumentární přednášky trochu snižovaly na atraktivnosti. Nakonec jsem to tedy překousl, společně s první nudnou půlhodinkou, ale pak už se to vesměs dalo. Děj se rozjel a bylo to i docela komické. Když to shrnu, udělalo to na mě dobrý dojem a jako amatérský film je to naprosto solidní a bezkonkurenční počin.. Žel, zde platí jiná měřítka, takže musím slevit z těch 4 hvězd a dát smířlivých 65% ()

Trajektt

Tak jsem se konečně dokopal ke sledování tohoto filmu o mých vzdálených příbuzných až z divokého severu. Trollíci nejsou asi tak hodní, jak jsem si odmalička myslel, když jsem získal skoro stejné příjmení jako oni. Ale aby po nich takhle tvrdě šli, to si myslím nezasloužili a bylo mi jich tak trošku líto, když jsem viděl relativně reálné naháněčky na tyto néé moc chytré tvory. Ale aspoň jsem se přesvědčil, že máme společné jen to příjmení, protože já mám radši světlo než tmu a také moje inteligence je o trochu větší a taktéž nejím kameny a nezanechávám po sobě všudypřítomný smradlavý sliz. Teda aspoň doufám, že ne, ale to už by mi snad někdo řekl nebo ne? Tento snímek je natočen stejným způsobem jako byl natočen tehdy originální mysteriozní horor Záhada Blair Witch a tím ta podobnost končí, jelikož zdejší norské podnebí je mi bližší než to americké a i ty hlavní představitelé jsou mi sympatičtější. Projíždíme s nimi nádhernou krajinou ve které vidíme mnoho půvabných vesniček, všudepřítomných lesů a nádherně průzračných fjordů do kterých stéká mnoho kaskádových horských vodopádů. A do této člověkem skoro neposkvrněné přírody se v noci vynořují nemotorní trollové, kteří zblajznou vše, co jim přijde do cesty. Měli své území, které neměli překročit, ale něco se stalo a oni to území překročili a proto je povolán ničitel těchto nádherných stvoření ke kterému se připojuje partička studentů, kteří vše dokumentují na filmovou pásku a zároveň se snaží zjistit, co se stalo, že opustili své bezpečné území. Celkem zábavná jízda nás drží bezmála necelé dvě hodiny v napětí a na to že to je norský film, tak musím tvůrcům pogratulovat, hlavně co se týče speciálních efektů a důvěryhodné autentičnosti příběhu, která mě bavila víc než milionkrát přetřásaná americká Záhada Blair Witch a proto tomuto snímku dávám něco přes 80%. ()

Rocky62

Nemám zrovna slabost pro podobné snímky (viz Cloverfield), ale zde je na místě spokojenost. Už jen z hlediska atmosféry se má divák na co těšit. Za pozitivum bych rovněž považoval i biologickou charakteristiku trolů, jejich hlasové hrůzu nahánějící projevy a celkový zjev. Není sice znám původ, ale to bych rovněž nevytýkal, neboť je téma zase o kus mystičtější. Hlavní hrdina má své sympatie a jeho postoj k práci má šarm a vtip. Závěr není třeba nijak zvlášť rozebírat, pokud divák ví co sleduje, musí počítat s tím, že je konec takový, jaký je. Za mě 75% ()

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

26.08.2020

Režisér Roar Uthaug (Vlna, Tomb Raider) se upsal režii norské fantasy Troll pro streamovací službu Netflix. Snímek dorazí v roce 2022 a bude se odehrávat hluboko v norských horách, kde se probudilo… (více)

Režisér Lovce trolů se vrací

Režisér Lovce trolů se vrací

29.03.2015

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

08.03.2012

Nor André Øvredal po víc jak dvou stovkách reklam a krátkometrážních filmů celovečerně debutoval zábavným „found footage“ fantasy hororem Lovec trolů. Udělal jím doslova díru do světa (velký úspěch,… (více)