Ačkoli zbytek světa zná troly především jako figury z fantasy či malé roztomilé skřítky s velkými bříšky a naježenými vlasy, v Norsku jsou postavami národního folkloru, vystupujícími v báchorkách, které čtou rodiče dětem před spaním. Mají vlastní propracovanou mytologii a existují v různých podobách, od dobrotivých bytůstek po gigantická krvežíznivá monstra. Jenže co když trolové opravdu žijí a norská vláda jejich existenci tají? Tříčlenný tým studentů se vydává po stopách bizarních medvědích útoků v horách a lesích Norska a setká se s podivínem, jehož pomlácený džíp se smradlavým karavanem je vždy poblíž podobného incidentu. Muž, jehož mají v okolí za pytláka, o sobě tvrdí, že je lovec trolů, a dovolí štábu, aby ho doprovázel. Důmyslně vystavěný mystifikační pseudodokument se vedle samotných trolů zaměřuje také na otázku, jak by dnes žili bájní rekové bojující s monstry. (oficiální text distributora)

-bad-mad-wolf-

Spojení handycam dokumentární formy s ryze fantasy tématem (skandinávští trollové) je už samo o sobě natolik střeleným nápadem, že si tenhle film buď vůbec nepustíte, nebo ho budete 103 minut milovat (či nenávidět, pokud jste si nedali říct - dobře vám tak). Provedení by možná mohlo být o něco energičtější, nicméně vážně pronášené "what the fuck" repliky vám i tak zajistí dostatek zábavy. Groteskně se pitvořící obří trollové jdou snadno do rozporu s analytickým a technickým lidským týmem, který vážný ksicht prakticky neodloží a střílí od boku pamětihodné průpovídky ("Lovit trolly je mizerná práce, navíc mizerně placená" / "Je někdo z vás křesťan? Trollové cítí křesťany"). Trolljegeren je de facto parodie na všechny handycam filmy, jimž se nenápadně a škodolibě vysmívá, po trikové stránce se přesto může směle měřit s americkým Cloverfieldem. 8/10 ()

Phobia

Pokud norský Horyna zatouží oživit svou zahradní skalku novými šutry, netahá se s vozíkem do kamenolomu, nýbrž popadne UV lampu, přibalí křesťanskou návnadu a vyrazí do přírody posvítit si na troly. Ty potvory vám vlezou všude! Klidně se protáhnou elektrickým ohradníkem, zamaskovaným jako sloupy elektrického vedení, a zůstává po nich samá spoušť - tamhle polámou stromy, jinde po jejich válkách zůstávají pláně plné bordelu z roztroušených balvanů. Norská vláda jejich existenci přísně tají; naštěstí mladí filmaři zachytili Horynu v akci, proto můžeme být varováni tímto dokumentem. Když šokovaný divák slyší všechna ta vážná, zasvěcená prohlášení, vidí přesvědčivé důkazy i čurákovité nosy trolů, nemůže zůstat na pochybách, že jde o skutečnost, nikoliv o norskou mystifikační parodii á la Cimrman! 75% P.S.: Kua, admini, doplňte laskavě PŘED "Akční/Dobrodružný/Drama/Horor" to nejpodstatnější: KOMEDIE! ()

darkrobyk

Joj, fajnová ňamka ze severu. A kdo zná Norsko, musí si film užívat dvojnásob, jelikož tamější krajina je čarokrásná a tolik zeleně se najednou hned tak nevidí. Vodopády, jeskyně, fjordy...nádhera! Snímek velmi důstojně navázal na typ pseudodokumentu, jak ho započali Kanibalové R.Deodata. Dobře, Monstrum je vydařené, zato Záhada Blair Witch je totální odpad. Nejde o děsuplný horror, ale některé scény jsou příjemně mrazivé. První setkání s trolem či návštěva jeskyně mají patřičnou atmosféru i napětí. Osobně mi sice více vyhovuje trolí vizáž s H.Pottera, ale ten obr už moc roztomile nevypadal...Vydařené triky, kamera není ani příliš roztřesená a tajuplné finále. Pro milovníky Skandinávie povinnost! ()

kinej

Teprve někdy v půlce filmu jsem si uvědomil, že je Lovec trolů vlastně ze všeho nejvíc komedie. Její humor je takový hodně nenápadný, takže divák moc neví na čem je, ale já mám takovouto, nejednozančnost rád. Třeba typologie nebo životní cyklus trolů v podání lovce opravdu pobaví, ale také zaujme tím, jak to mají tvůrci do hloubky promyšlené. Daří se jim totiž ukázkově navodit dojem oné ve filmu zmiňované špičky ledovce, kdy kromě událostí zachycených kamerou tušíme rozsáhlé pozadí vládních spiknutí atp. Zajímavá je i hlavní role, kdy Otto Jespersen skvěle vytvořil samotářského nespolečenského podivína, žijícího na okraji společnosti a hlavně vykonávajícího odpudivou práci za mizerné peníze. Když k tomu přidám nádhernou krajinu, která má takový potenciál, že diváka dostává, byť jen z roztěkaných dokumentárních záběrů a solidní efekty, dám filmu nadprůměrné hodnocení. Čím více na film vzpomínám, tím lepší se mi zdá. ()

juta

Začátek s českým dabingem trochu postrašil, že půjde o naprostou blbost, která nakonec vyústila v příjemnou a zajimavou podívanou s krásnou přírodou a tajemnými troly. Lepší průměr. ()

Fiftis

Takpovediac dokumentárne podaný snímok s trolmi. Neznie to úžasne? Áno, a navyše to aj úžasné je. Nečakajte akčnú demoláciu ala Cloverfield a budete príjemne prekvapení, tak ako ja. Štýl ručnej kamery milujem a dokáže na mňa zapôsobiť. Samotní trolovia vyzerajú fakt úžasne, ale zase príliš často sa neobjavujú, ale sú jednoducho úžasní a tých pár scén s nimi za to rozhodne stojí. Hlavne ten obrovský posledný a celkovo tá atmosféra v chate bola úžasná. Efekty sú veľmi dobré a hlavne celá snímka je výborne nazvučená. Zvyšok filmu nie je žiadna nuda a dozvieme sa veľa informácií o trolom živote. Nieje to ďalší z tých trápnych filmov (hlavne z Nemecka), kde sa objavujú všelijaké príšery, ktoré vyzerajú ako King Kong z 50.tych rokov. Film je skvelý, nórska príroda tiež, proste hrozne príjemný film. Chcem dvojku. ()

Madsbender

Nečakane kvalitná nezávislá nízkorozpočtová pohodovka. Trochu mi tu chýba v žánroch dobrodružný - väčšinu filmu cestujeme po nádhernej nórskej krajine posiatej lesmi, horami, úbočiami a širokými pláňami, skalnými vodopádmi a kaskádami, jazerami, zasneženými kopcami... ale dosť bolo básnenia o kúzelnej, nádherne natočenej prírode, ktorá mi miestami vyrazila dych. Príbeh je, musím uznať, na lepšej úrovni než napríklad nemastné-neslané Blair Witch, ktoré sa len hrá na atmosféru pod rúškou noci a pracuje len so zvukom. Lovec trolov funguje výborne aj v nehororových partiách, ktorých je pomerne veľa. Deň a noc sa na obrazovke vyskytujú rovnomerne, postavy sú celkom zaujímavé (samotný lovec trolov je skvelý, Otto Jespersen má proste charizmu), príbeh a spracovanie záživné a lákavé. Efekty sú síce samozrejme lacnejšie, ale trolovia sú aj tak celkom parádne vyvedený, to sa musí nechať - a vďaka kolosálnym rozmerom občas človeka zamrazí :-) Okrem toto má príbeh viacero rovín, nielen natáčanie dokumentu a odchyt a lov trolov, ale napríklad aj nórska politika a zadržiavanie informácií, ktoré sa pre dokumentaristov môže ľahko stať osudným. Jednoducho povedané, nech sú trolovia akokoľvek hrozní, ľudia vedia vždy byť ešte horší. Film je to prekvapivo výrazný, zábavný, miestami pochmúrny a strašidelný. Bavil som sa miestami priam kráľovsky. 80% ()

Ketri

Takhle to dopadne, když se šetří na státních zaměstnancích. To by mě zajímalo, co se provalí u nás.? Každopádně, tohle se těm seveřanům opět povedlo. ()

Pilda17

Výborný námět, který není od amerických tvůrců, ale je z Norska. Každý stát má svojí ,,hororovou" postavu a Norové TROLLI. Španělé natočili na stejný způsob REC nebo Američani Cloverfield. Všechny snímky točené found footage způsobem. Každopádně REC už tu byl v několika podobách, i když FF jen párkrát, ale zombie filmů je dost. Cloverfield (Monstrum) je typické sci-fi a takových je také spousta, ale zajímavý nápad zase točení FF, a proto byl něčím výjimečný. Nakonec do třetice všeho dobrého přišli Norové s nápadem natočit svojí mytologickou postavu na stejný způsob a povedlo se to víc než skvěle. Vložit pár novinek typu zkamenění a výbuch trolla dle věku, kvůli nedostatku vitamínu D, nebo křesťani, kteří lákají trolli. Nakonec přesvědčivý závěr a pokud bych byl věřící v něco takového, tak právě Trolljegeren by přesvědčil, ale bohužel realita je jiná... 8/10 = 80% ()

Disk

Nápad excelentní, provedení taky slušné (a to říkám jako člověk, který tento typ filmů rád nemá), bohužel na konci je krásně vidět, že Lovci trolů na konci viditelně dochází dech. Mít to 80minutovou stopáž, je to perfektní. ()

666teen

Závidím Norům, že si můžou vyrazit na lov trolů. U nás můžeme lovit tak maximálně trotly. Vlastně ani ty ne, neb jsou celoročně hájení. ()

GilEstel odpad!

Půlnoční projekce na MFF ve Varech se zdála být nesplnitelným snem. Nečekaná zpráva o volných lístcích pak vedla těsně před půlnocí k rychlému běžeckému přesunu z Aeroportu až do Thermalu. Za občasného povzbuzování kolemjdoucích jsme se dostali včas až do kinosálu, ačkoli někteří pouze na stojáka nebo posez mimo sedadla. Vždycky jsem věděl, že Norové tak trochu ujížděj na trollech, proto jsem očekával jakousi poctu této téměř národní symbolice. Ale už první minuty projekce dávaly najevo, že tohle bude průser. Celkový dojem studentského filmu, kdy si pár neherců natáčí svůj školní projektíček na dobrodružném výletě, je cítit v každém záběru. Jemně vybalancovaná kombinace anglického humoru, zvuků japonské godzily a roztřesené kamery naznačuje průběh dalších 90ti minut. První lidé zdrhají z kinosálu. Ti, kteří zůstávají, zažívají první akční scény setkání s trollem. Následuje panický útěk nočním lesem za velikého povyku a mávání příruční kamery na všechny strany. Jistý zvrat ve vztahu lovec-kořist nastává po setkání s lovcem trollů, který je mistrem v oboru. Neváhá obohatit hrdiny o několik užitečných rad. Též si nezapomene postěžovat, jak mu stát za jeho práci málo platí. S příchodem tohoto borce se tak dočkáme likvidace trolla prostřednictvím ozáření, kdy zkamení nebo vbodnutím injekce kdy exploduje. Následuje vědecká analýza, proč došlo k výbuchu trolla. Pravděpodobně je hlavním důvodem přetlak v žaludku. Po cca hodině zdrhám z kina i já a nechávám si uniknout rozuzlení tohoto dramatu. Jestli to měla být komedie, tak pouze dodávám, že jsem se ani jednou nezasmál. Celkový dojem nemůže vylepšit ani několik záběrů s pozadím norské krajiny s fjordy, horami nebo trajekty. Při odchodu odevzdávám průzkumný papírek, kde zatrhávám ŠPATNÝ. Od personálu se dozvídám, že tento filmu nejspíš aspiruje na hlavní cenu za nejhorší film. Držím palce. ()

Ruut

Hodně podobné svým pojetím asijskému The Host a také Čapkově knize Válka s mloky. Velmi netradiční příšery (obří norský trol opravdu jinde není!) jsou spíš vedlejší linií v dokuhororu, kde tou hlavní myšlenkou je vládní zatajení jejich existence. Trikům pomohlo právě ta dokumentární kamera a fakt, že trolové "sociálně" žijí jen v noci, kdy si logicky něco natočíte leda na infrakameru. Takže ty asi 3 minuty s norskými mazlíky nejsou trapné a občas i lehce vyděsí. Hraní si navážno zabírá víc než ve většině hokusduchpokusů ala Blair Activity, takže proč ne. ()

S.Quentin QUALE

Norská found footage fantasy pahádka pro dospělé, která mi vyrazila dech. Čekal jsem suchou devadesátiminutovou napínačku s jediným finálním záběrem na digitalního obra, načež jsem dostal velmi svižnou a příjemnou podívanou na to, jak pár studentů s kamerou ve snaze chytit pytláka, narazí na regulérní světový unikát - lovce trolů. Toho už jeho tajná práce pěkně sere, tak kupodivu svolí s natáčením své denní rutiny. Manévrovací prostor je obrovský, norská zimní příroda krásná, šance jsou velmi slušně využité a zpracované. Proč to neocenit? 90% a velmi příjemné překvapení. ()

Foox

Norové se nezdají a co se týče mytologie, mají čuch na to, jak ji podat. Těží found footage na hranici svých možností, chytře a minimalisticky pracují s triky, ovšem trolů si i tak člověk poměrně užije, ale hlavně se tu sází na velkou reálnost a atmosféru. 70% ()

HAL

Jen čekám kdy se podobného stylu natáčení konečně chopí i někdo u nás, protože ještě nic tak moc nevystihovalo rčení "za málo peněz, hodně muziky". Ale na to tu stejně nejspíš nejsou dost velké talenty... protože Trolljegeren je opravdu velice chytře napsaný. Zdánlivě zcela vážně podaný a zkoumající problematiku volně žijících trollů s dokumentární detailností, ale stejně, z každého okamžiku je cítit i nesmírná nadsázka a hravost, neb norskou mytologii film rozvádí vskutku kouzelným způsobem. A že se tím vytrácí napětí? Ale jistě, však toto také nemá být žádný svíravý horor, žádné "norské REC". Spíše severská kombinace Cloverfieldu a... Fimfára. A je to super. 8/10 ()

misterz

Priznám sa, nie som fanúšikom found footage alias roztrasená kamera. Až na pár výnimiek som zvyčajne tieto filmy odtrpel. Ale toto ma dostalo. Zaujímavé od začiatku do konca, chytilo ma to tak, že sa mi zachcelo tomu uveriť. :) Samotní trolovia boli veľmi dobre urobení a ten príbeh okolo nich o tom ako žijú a ako sa to utajuje, bol prepracovaný do najmenších detailov. Tiež ma tento film utvrdil v tom, že Nórsko je nádherná krajina, ktorá rozhodne stojí za návštevu. Čo sa týka postáv, nemám žiadne námietky, nad všetkými však vyniká lovec trolov, ktorého herec neskutočne dobre zahral, asi tak nejak som si ho predstavoval. U mňa maximálna spokojnosť, čo sa týka tohto žánru je to raritka a príjemné prekvapenie. 80/100 ()

2-Xtreme

Veľmi príjemné prekvapenie. Trolljegeren je naozaj zaujímavý a dokázal film o Troloch ukázať aj z iného než len s detského či komediálneho uhlu. Vážny film na spôsob moderného dokumentárneho trendu, ktorý zaujme hlavne svojou netradičnosťou, dokáže diváka zaujať aj krásnou Nórskou prírodou a samozrejme napätím, ktoré sa každým posunutím sa hlbšie do lesa stupňuje. Samotní Trolovia mi priši trochu komický, ale to je zrejme jediná negatívna vec, ktorú môžem spomenúť. Síce to nie je žiadny The Blair Witch Project či REC, ale pri niektorých scénach sa dá napätie ozaj cítiť a to je počuť len zvuky. Strach z neznáma tu funguje ako švajčiarske hodinky. Ukážka dokonalého využitia skvelého nápadu a malého rozpočtu, tak ako nie až tak starý a rovnako kvalitný Monsters. Po filme som mal chuť zobrať tú svoju kameru a vbehnúť do najbližšieho lesa a len tak natáčať. ()

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

26.08.2020

Režisér Roar Uthaug (Vlna, Tomb Raider) se upsal režii norské fantasy Troll pro streamovací službu Netflix. Snímek dorazí v roce 2022 a bude se odehrávat hluboko v norských horách, kde se probudilo… (více)

Režisér Lovce trolů se vrací

Režisér Lovce trolů se vrací

29.03.2015

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

08.03.2012

Nor André Øvredal po víc jak dvou stovkách reklam a krátkometrážních filmů celovečerně debutoval zábavným „found footage“ fantasy hororem Lovec trolů. Udělal jím doslova díru do světa (velký úspěch,… (více)