Ačkoli zbytek světa zná troly především jako figury z fantasy či malé roztomilé skřítky s velkými bříšky a naježenými vlasy, v Norsku jsou postavami národního folkloru, vystupujícími v báchorkách, které čtou rodiče dětem před spaním. Mají vlastní propracovanou mytologii a existují v různých podobách, od dobrotivých bytůstek po gigantická krvežíznivá monstra. Jenže co když trolové opravdu žijí a norská vláda jejich existenci tají? Tříčlenný tým studentů se vydává po stopách bizarních medvědích útoků v horách a lesích Norska a setká se s podivínem, jehož pomlácený džíp se smradlavým karavanem je vždy poblíž podobného incidentu. Muž, jehož mají v okolí za pytláka, o sobě tvrdí, že je lovec trolů, a dovolí štábu, aby ho doprovázel. Důmyslně vystavěný mystifikační pseudodokument se vedle samotných trolů zaměřuje také na otázku, jak by dnes žili bájní rekové bojující s monstry. (oficiální text distributora)

Slasher

Loni jsem se byl podívat v Norsku a šerední trollové jsou tam takovými všudypřítomnými národními maskoty. Říkal jsem si, škoda že s nimi není žádný film… A hele, za půl roku je to tady, skutečně unikátní norská monster movie "found-footage" podívaná, kde se trojice mladých filmařů vydá sledovat údajného pytláka, aby se dozvěděla to největší vládou kryté tajemství. Trollové existují! A jsou to přerostlý, všeho (křesťanů zvláště) žravý nestvůry. Čekali by jste absurdní béčkovou kravinu? Tak to vůbec, tenhle film se bere naprosto vážně (respektive je podaný naprosto vážně), což je na něm možná to vůbec nejlepší. Na čem to mohlo celý padnout na držku, byly digitální efekty, ty ale dopadly nad očekávání slušně. Takže po všech stránkách potěšující (i když, o něco větší spád by možná neuškodil...), překvapivě povedený horor! ()

Bloody13

Tak tohle mi sakra sedlo! Trolljegeren je další z dnes už nekonečné řady pseudodokumentů, které byly jakoby nalezeny a zveřejněny, nejlépe samozřejmě na velkém plátně. ALE... tenhle norský pokus o vlastní Cloverfield má skutečně parádní nápad, několik opravdu napínavých momentů a hlavně co je nejdůležitější - mimořádně povedenou vizuální stránku. Díky funkčním počítačovým efektům před námi ožili bájné bytosti, obrovští Trollové, kteří nejraději žerou uhlí a kameny, ale nepohrdnou ani křesťany. Po dlouhé době konečně snímek, kde jsem použití handycam vděčně uvítal. Není totiž nad to, když vás v noci po lese honí něco obrovského, kácí to za vámi stromy, a vy pouze za pomocí kamery zjistíte, co to vlastně je. Za mě prostě velká spokojenost. ()

Zeck

Skvělé efekty.... další klady už nebudou. Tento film by mě mohl dostat pouze za předpokladu, že by byl vytvořen před pěti lety. Chyb má jako much a ta základní je, koho si vybral za "monstrum". Trol není nijak strašidelná postava, je spíše směšná a člověka pobaví od pohledu, proto se s ní nedá pracovat v rovině hororu a právě ruční kamera a napětí jde k sobě jako pták do kundy. Trapnost tvůrců ohledně "zaručeně reálného materiálu" už se snad ani nemusí komentovat, snad si skutečně nemysleli, že to bude někdo brát vážně, a o to horší je fakt, že si to skutečně mysleli. Pokud severské lesy, zima a tma, pak Big Foot, ale ne Trol z pohádek, který má obličej jak Pinokio a "ani nekouše". Dnešní divák je zmlsaný a po šíleně akčních jizdách jako REC, The Cloverfield a podobných nervy cukajících filmech, nemůže pár poražených stromů a prdících karikatur člověka postrašit, natož dostat do křečí. Čistě za efekty dávám 45%. ()

Skejpr

Příjemná blbinka bez vyšších ambicí, v níž při zpětném zkoumání krásně funguje prolínání filmového a dokumentárního jazyka, samotná autenticita ale příliš dlouho nevydrží (tím spíš, že autoři zásadní zvrat odhalí vlastně už v samotném názvu filmu). Rozhodě ale potěší atmosféra, parádní promyšlenost fikčního světa a v neposlední řadě také spousta drobných fórků a narážek, které vlastně v prvním plánu vůbec vtipné nejsou... 7/10... ()

Segrestor

Docela nenápadný příběh o norských trolech, jejich lovci a třech mladých filmařích, kteří se do toho všeho tak nějak připletli, jinak by vlastně tento film nevznikl. Obecně vzato, všechno funguje jako u jiných POV (Point of view – pohled z první osoby) filmů. Herci hrají neherce dokonale, příroda je okouzlující, kamera je uvěřitelná, napětí obstojné (ve srovnání s Cloverfieldem však velmi slabé, takové venkovské), humor skrytý a dramaturgie zvládnutá. Vše ostatní tak nějak selhává. Triky jsou skvělé, ale proč jsou trolové takový nosatí trotlové? Jakmile se objeví první trotl, končíme s hororem a sledujeme jemnou komedii. Dále tu máme scénář. Ten byl očividně ušit horkou jehlou. V jistých momentech klade důraz na příběh, jindy se zamotává do nelogických a nesmyslných kliček. Například sledujeme podivínského morouse a tajnůstkaře k tomu, který se najednou rozpovídá a naprosto nepodmíněně vysype z rukávu všechna tajemství a přizve tři studenty na lov trotlů. Že jim hrozí smrt a on, coby osoba oficiální, má za ně zodpovědnost, vůbec neřeší, jen je strká do většího a většího nebezpečí. To ale scénárista neřešil a nejspíš to považoval právě za tu hororovou látku. Celkový dojem je tedy takový, že trotlové nejsou nebezpeční, že jsou to jen takový chudáčci bez mozku, kteří se dříve nebo později zapíšou do Červené knihy. Film jako takový je možná zbytečné dlouhý, jako Short Movie by fungoval lépe a snad by se z toho stal Youtube kult. Na Cloverfield to nemá po trikové stránce a napětí a na Záhadu Blair Witch tím všudypřítomným strachem a neviděným nebezpečím. Na druhou stranu, slušný horor pro starší děti nebo dobrodružný film pro mládež anebo odpočinková podívaná pro dospělé milovníky Norské mytologie a přírody. Kdo umí číst mezi řádky, najde si v tom skvělou komedii na pozdní večer. ()

Gilmour93

Jsou chvíle, po kterých budete na kameny na vaší zahradní skalce pohlížet úplně jinýma očima, aneb UV honba za přerostlými krtečky s obřím falusem na tváři a nenávistí ke křesťanům v srdci.. Originální found-footage mockumentary postavené na lidovém folklóru, bezuzdné kreativitě, poutavém vizuálu a satiře živené konspiračními teoriemi. Teď už vím, proč se Jens Stoltenberg dostane z pozice norského premiéra až na post šéfa NATO. Kdo umí zatočit s troly, zatočí i s nepřáteli Severoatlantické aliance! Jinak bezesporu hozená rukavice pro dlouhodobě bezradné tuzemské tvůrce, kteří by si i se slabým produkčním zázemím mohli zalovit polednice, klekánice či hejkaly.. ()

Dellamorte

OK , s ničotou to síce nemá spoločné nič, ale je to zelenkavé ako REC , autentické asi ako B.W.P.a ďalšia miliarda snímkov. Ale mám problém - ak sa tohto prežmýkaného trendu chytí aj sever - prehodím výhybku a naskočím na " romantický vlak ". Snímky podobného razenia zmáknem asi ešte 3 ( som totiž tolerantná ). Potom však prechádzam do mínusového hodnotenia. Troll tému som absolvovala a najlepší bol dokument. Je to natočené štýlovo , ale ani to Ma nebere. Handcam / voicehand , tak toho je naokolo prebytok a musíš uznať , že behačiek po lese bolo tak - akurát. Predbiehačky v tom , čo je viac autentické - na to nemám figúru a už ani oči. Toto ber vyslovene len ako subjektívny názor. Bodovaná je snaha a príroda - samozrejme. ()

TeeAge

|| Scenár: André Øvredal | Hudba: Kvelertak, Edvard Grieg | Produkcia: John M. Jacobsen, Sveinung Golimo | Distribúcia: SF Norge A/S (Norway), Magnet Releasing (US) | Štúdio: Filmkameratene A/S, Film Fund Fuzz | Rozpočet: 19 miliónov NOK (3,5 miliónov $) | Tržby: 24 miliónov NOK (5,334,000 $) | Ocenenia: Amanda Aw. Norway - Vizuálne efekty, Cena verejnosti. Brussels IFFF - Čestná cena. Fangoria Chainsaw Aw - Cena Motorové píly :D Spolu: 9 výhier a 11 nominácií || Jeden z najrozporuplnejších filmových zážitkov za posledný rok. V niektorých momentoch človek krúti hlavu nad WTF scénami, v iných zas žasne nad prvotriednymi Fantasy momentmy. Každopádne v mojích očiach to nie je odpad a ani plnohodnotná záležitosť z dôvodu nerozhodnosti autorov myslieť dielo vážne alebo úplne ako vtip. Film je práve z tohoto hľadiska málo vybalacovaný a človek má z výsledku ten onen divný, zmiešaný pocit. Ako severanský pokus o fantasy však viac než dobré. 50% | HD, THX, DTS | ()

genetique

Tak tu si asi nešľahol len režisér, ale všetci zúčastnení, vrátane sponzorov. Neuveriteľné filmové bláznovstvo, ktoré nám približuje bájnych trollov ako na pohľad sympatické chlpaté obludy, lusknutím prsta meniace sa na zlovestné príšery. Naozaj som netušil do akej pozície sa snaží režisér postaviť diváka a zároveň mi nie je jasné, či on sám vôbec vedel z akého uhla pohľadu vlastne tento príbeh uchopiť. Originalita a vynaliezavosť sa snímku nedá uprieť, ale akosi to celé išlo mimo mňa. Neodkázal som sa dostať na vlnu pozitívneho pohľadu na vec, nedokázal som uchopiť to posolstvo, nech už malo ísť o pokus o fantasy, dobrodružnú haluz alebo čokoľvek iné. Navyše kamera a celkový štýl prevedenia na plátno dnes bohužiaľ už nieje také terno ako 10 rokov dozadu. Takže odo mňa len zvedavých 60%. ()

StarsFan

Viděno jako pátý film dne v půl jedenácté v noci a málem jsem usnula. Ano, některé dialogy byly vtipné, většinu filmu ale tvořily nekonečné záběry postav procházejících se po lese, které byly navíc kvůli pseudo-dokumentárnímu stylu ochuzeny i o nejsilnější zbraně severských filmařů: výbornou kameru a temný příběh. Odešla jsem patnáct minut před koncem, protože mi došlo, že má snaha zůstat vzhůru, by asi brzy vyšla nazmar. [MFF Karlovy Vary 2011] ()

Hakha

Norská dobrodružně pohádková mystifikace během které jsem bojoval, abych závěrem neusnul. Celkový nadhled, nápad, příroda a efekty se mě líbili, ale když jsem od prvních minut prokouknul tvůrce a čekal na nějakou scénu nebo epizodku, která by mě probudila od lehce roztahané podívané, tak přišly závěrečné titulky… ()

Ainy

Tak to byla bombaaa, haha. Perfektně natočený film, syrové záběry, žádné nebo resp. fantastické (jak chcete) herecké výkony všech zúčastněných. Pro veřejnost uzavřená speciální zahrada v odlehlé části norské divočiny, kde kvůli výzkumu už léta chovají několik druhů severských trollů z celé Skandinávie s několika málo poddruhy z ruské federace, hlavně z oblastí Chukotky, Murmanska a Arkhangelska. Muselo dát šílenou práci to celé zorganizovat a připravit tyto vzácné živočichy na natáčení, obzvlášť v té staré štole, tak tam bych se teda ocitnout nechtěla. Na BBC o tom běžely v tu dobu dohady, že prý to, co se tam stalo, nebylo ve scénáři a tragické neštěstí se snažila tajná vládní organice OKT zamést pod trollí koberec. ()

3DD!3

Paráda. Další z řady first-person bubákovin zavítala do Norské mytologie. Solidní triky a výborné (hrůzu nahánějící) zvuky dělají dělají z LOVCE TROLŮ skvělou zábavu, kterou si očividně užívali i samotní tvůrci. Ti celou tu troly-naháněcí opepřili výživnými detaily, které stírají tvůrce báchorek a povídaček o těchle chlupatých obludách. Sám titulní hrdina Hans je navíc boží. Drsný týpek, pro kterého je tohle všechno prostě jenom práce a už je z ní unavený. I ti padoušští byrokrati (co kupují od Poláků mrtvoly medvědů) to pěkně oživují a závěr je i díky nim správně úderný. Milý film. "Takže já sedím na mině? Jste magor?" ()

Le_Chuck

Sklamanie (ako keby Cloverfield skončil v polovici). 80 minút prepierania mytológie, ktorá barličkuje na pár vtipných chvíľkach a 10 minút prekvapivo kvalitnej akcie je pomer, ktorý som pri všetkej snahe fakt nedával. Únavné na druhú a s nadhľadom hodným trollých parametrov (je to veľké ako kostol a nikto to nikdy nevidel). 50% ()

Rex Mundi

"Pri nakrúcaní tohto filmu nebol zranený žiadny trol." Juj, to je krásna rozprávočka pre dospelých. Tak úžasne fantazijne mrazivá i zábavná. Nemusíte sa pri nej báť, ale môžete. Nemusíte jej veriť, ale môžete to aspoň na chvíľu skúsiť. Ako keď sme boli malí. A môžete si to užiť ako splnenie detských snov či potvrdenie legiend... to je jedno, vôbec pri tom nevadí, že u nás sa namiesto trolov rozprávalo o čarodejniciach alebo trojhlavých šarkanoch. Ešte nikdy som nevidela fantasy film, ktorý by vo mne vyvolal podobné pocity. Bolo to naozaj čarovné :-) A všetky tie "fakty" okolo trolov sú tak perfektne vymyslené a podané, až to vyvoláva divácku rozkoš z vychutnávania si detailov. Neoddeliteľnou súčasťou atmosféry je aj zvolená forma pseudodokumentu, lepšie si to Nóri ani vymyslieť nemohli. Aby som nezabudla!: ono to (minimálne prvé dve tretiny filmu) bohovsky funguje aj ako komédia! Jediné, čo nemusím na pseudodokumentoch je práve tá "autentická" kamera, čo v dôležitých chvíľach padá, lieta všetkými smermi, prípadne mieri na zem. P.S.: Hans je macher! No, a ten záver... hmmm... :-) ()

kulyk

Norská zhovadilost, v níž absentuje kde co. Snesitelný příběh, troška toho uvěřitelna, jakýkoliv náznak legrace, o srandě ani nemluvě, finanční zdroje produkce a myšlenkové scenáristy, fešná samička, charismatický sameček, kamera, kterou by nedržel nějaký Norek v absťáku, proloženém epileptickými záchvaty... Asi bude snazší vyzdvihnout, co ve filmu rozhodně nechybí. Hovna. Amatérsky uplácaná, některá se hýbou a jedno má tři hlavy. Možná, kdybychom patřili k lidu, usídlenému tam nad Baltem, našli bychom si v Lovci své kulturní odkazy a celé by nám to přišlo jako obrovská bžunda s dramatickým přesahem (ostatně - na vlastní bulvy mi bylo dáno spatřit, jak v Lese trolů na Ölandu místní selský lid v bázlivé hrůze nahlíží za každý kmen, zatímco jeho buclaté, státním zřízením rozmazlované potomstvo, vzrušeně piští opodál). Ovšem nám by byl bližší nějaký ten příběh o Perunovi, jak na koníčka sveze Moranu. Co, Kotleto? ()

MMR odpad!

Očekával jsem něco jiného. A dnes jsem si pustil už druhý takto idiotsky natočený film, fakt mám smůlu. ()

Davies182

Bezpochyby důležitý mezník a taková menší revoluce v dějinách norského filmu - na to nemusím být extrémní znalec severských snímků, abych něco podobného poznal. Nejvyšší hodnocení uniklo jen o vlásek (má to skvělou atmosféru a celé je to takové roztomile kouzelné), a to kvůli několika zbytečně natahovaným scénám a také neodbytnému pocitu, že se z toho dal udělat prvotřídní horor ale Blair Witch s něčím mnohem strašidelnějším, než je nějaká ubohá čarodějnice, vraždící děti :-). ()

gogo76

Zaujímavý nórsky hororík. Zďaleka nie presvedčivý, ale trolovia boli skvelí. Škoda, že podobných scén ako kozy na moste nebolo viac. Trolovia sami o sebe boli takmer bezchybní, ale tá výplň bola občas zdĺhavá i otravná. Hlavne dialógy. Film som videl s dabingom, čo mu asi tiež nepomohlo, navyše kvalita obrazu na Prima cool je dosť podivná...60%. ()

Xmilden

Film, který se více tváří jako dokumentární komedie než horor. Stejně jako Blair Witch dělá Troll Hunter maximum pro věrohodnost. Tady to ovšem z tohoto pohledu moc nefunguje. Na troly prostě nevěřím a basta! Natož aby se o nich mluvilo jako o savcích. Nepřesvědčily mě ani ty písemné dokumenty co se musí vyplnit, ani ta tajná skupina, která vždy dorazí na místo činu aby zametla stopy. Po trikové stránce jsou troli zvládnuti více než slušně. Očekával jsem že je moc neuvidím a že se bude jednat vždy trošku o rozmazané a roztřepané záběry čehosi. Tady už asi po 30 minutách režisér ukáže s kým budeme mít co do činění. Monstrum se mi líbilo více a Blair Witch taky, přesto Troll Hunter stojí za špetku pozornosti a to hlavně díky tomu že je to vlastně komedie. 60% ()

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

26.08.2020

Režisér Roar Uthaug (Vlna, Tomb Raider) se upsal režii norské fantasy Troll pro streamovací službu Netflix. Snímek dorazí v roce 2022 a bude se odehrávat hluboko v norských horách, kde se probudilo… (více)

Režisér Lovce trolů se vrací

Režisér Lovce trolů se vrací

29.03.2015

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

08.03.2012

Nor André Øvredal po víc jak dvou stovkách reklam a krátkometrážních filmů celovečerně debutoval zábavným „found footage“ fantasy hororem Lovec trolů. Udělal jím doslova díru do světa (velký úspěch,… (více)