Reklama

Reklama

Stopaři

Trailer

Obsahy(1)

Pátrání po unesené dívce se stává životní posedlostí... Americký western Stopaři (1956) je u nás méně známým dílem, a přece se jedná o jeden z nejlepších snímků tohoto divácky velmi oblíbeného žánru. Příběh Ethana Edwardse (jedna z nejlepších rolí Johna Waynea), který stráví několik let neúnavným pátráním po malé neteři unesené Komanči, nebyl v době svého vzniku plně doceněn (nemá např. jedinou nominaci na Oscara!!) a zaslouženého uznání se dočkal až s časovým odstupem. V sedmdesátých letech se jeho motivy objevily v tak různorodých snímcích, jako např. Lucasovy Hvězdné války či Scorseseho Taxikář. Hlavní hrdina je v podstatě zatvrzelým rasistou, který nechce svoji příbuznou zachránit, ale zabít za to, že se stala indiánskou squaw. Jeho nenávist k indiánům je silnější než pud sebezáchovy a projevuje se např. nesmyslným vybíjením bizonů, kteří jsou hlavní obživou indiánských kmenů. Snímek natočil klasik světové kinematografie John Ford (1894–1973), jediný tvůrce, který má na svém kontě čtyři Oscary za režii (Denunciant, Hrozny hněvu, Bylo jednou zelené údolí, Tichý muž). I když žádnou ze zlatých sošek nedostal za některý ze svých westernů, je považován právě v tomto žánru za nepřekonatelného mistra. Většina jeho westernů vznikla v krásných exteriérech Údolí monumentů (Monument Valley) na pomezí států Utah, Arizona a Nevada a Stopaři nejsou v tomto ohledu výjimkou. Působivou majestátnost krajiny doplňuje příběh s až antickým tragickým podtónem. Zatrpklý vyděděnec Ethan nemá žádnou rodinu a jak sám v úvodu filmu přijíždí na ranč svého bratra, tak na jeho konci zase odjíždí do neznáma jako poutník odsouzený k věčnému bloudění. V hereckém obsazení filmu ještě zaujme tehdy nastupující hvězda nové generace Jeffrey Hunter v úloze mladého Martina, který Ethana při jeho pátrání doprovází, a stálý představitel Fordových snímků Ward Bond jako reverend Clayton. Postavu unesené Debbie vytvořily sestry Lana a Natalie Woodovy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (175)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $3,750,000 ║ Spočiatku to bol zaujímavý príbeh s prvkami drámy ale prišlo i na nejaké dialógové odľahčenia, lenže potom čo nastala čistka od Komančov akoby príbeh stratil dych a už nemal čo ponúknuť etapa s hľadaným kmeňa Komančov v priebehu 5rokov bole bez lepšieho nápadu a húževnatejšieho deja, John Wayne to držal koľko toľko nad hladinou. /60%/ ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Nadprůměrný western, ve kterém vždy rovný drsňak John Wayne zase tak rovný není. To je hlavním tahákem tohoto filmu, protože kapitán Amerika v roli sarkastického rasisty, to tady snad ještě nebylo. Nejlepší výkon na plné čáře podal Jeffrey Hunter, který hrál vážně skvěle a hrozně mě bavil. Celý film je pojat v drsném stylu a krajina, ve které se celý film odehrává je prostě skvělá. 80% ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Těžko kdy vznikl lepší americký western, a nejedná-li se o nejlepší, jde přinejmenším o nejstylovější podívanou. S bravurou natočený příběh drsňáka Johna Wayna, kterému nevoní yankeeovští trumberové a který si jde pevně za svým, nehledě na překážky. Výborný příběh se spoustou pragmatismu, se stinnými stránkami americké historie, kde je však jasně řečeno, že ačkoliv měli američtí osadníci i indiáni každý svoji pravdu, na společný život to bohužel nebylo - film je tedy paradoxně mnohem realističtější než velká část toho, co vzniklo s indiánskou tématikou později. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Z toho přehršle westernů, které v 50. letech vznikaly, jeden z nejlepších a do nástupu Sergia Leoneho pro mne možná nejlepší vůbec. Pátrači představují skutečně stylovou podívanou, která netrpí všemožnými klišé, jakých lze od westernu čekat. Na druhou stranu nemohu jen chválit. Postava Johna Wayna je nevyrovnaná a jeho chování v určitých momentech nevysvětlitelné. Stejně tak zjistíme fakt, že jsme se v čase posunulu o pět let, jen díky tomu, že to někdo prohlásí. Avšak pokud něco z westernových 50. let stojí za vidění, tak je to tento film. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Kromě názvů Pátrači / Stopaři má film i alternativní název Hledači (The Searchers) - na DVD firmy Magicbox. Nekonečné pátrání po malé Debbie unesené Komanči je určitě jedna z nejlepších Fordovek - a tím i westernů vůbec. Po shlédnutí následků rasově motivovaných násilných skutků náčelníka Šráma skoro lituji, že jsem v dětství fandil Vinnetouovi, protože najít místo malé holky takhle krásnou mladou ženu, to je opravdu nemilé překvapení. :-) Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=WI2AZb04HAc ()

Galerie (69)

Zajímavosti (59)

  • Podkladem pro scénář (Frank S. Nugent) byl román stejného jména z roku 1954, jehož autorem byl Alan Le May, podle jehož námětu vznikl například i western Co se nepromíjí (1960). (džanik)
  • Teplota počas natáčania dosahovala zvyčajne 49°C. (Real Tom Hardy)

Související novinky

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (více)

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (více)

Poslední jízda Johna Waynea

Poslední jízda Johna Waynea

11.07.2006

\"Více jak půlstoletí byl John Wayne světem považován za symbol Ameriky jak v morálních standardech, tak ve věcech moudrosti naší společnosti,\" řekl o Johnovi na jeho pohřbu Frank Sinatra a s tím… (více)

Reklama

Reklama