Stopaři

The Searchers

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 1956, 119 min

• YURAyura

3/10 NTP! Tak to je fakt smutny pribeh - jak TOTO muze byt na IMDB v top 200 a mezi 15 nejlepsimi westerny vubec??? Pravda, $eru na nejake statistiky... Toto je jenom hnusny xenofobni paskvil kombinujici pres koloravane barvy filmovych filtru smesici zanru a v ignorantskem scenari, ktery je vystaveny stejne dobre jako babylonska vez. To me tedy Ford radne vyfackoval, to jsem si snad ani nezaslouzil. A Wayne taky ne - pouzit ve 2hodinovem filmu jednu hlasku CTYRIKRAT, to je fakt moc. Holywoodsky hnus jak jste ho jeste nevideli, ale 3-4 sceny jsou dobre, a to je na 2 hodky malo...(22.3.2007)

Možná nejdrsnější western s Johnem Waynem o pomstě a nenávisti až za hrob. Neglorifikuje rasismus, jak si snad někdo myslí, pouze ukazuje nepřekonatelné předsudky dané dobou jak na straně bílých, tak indiánů. Rozpačitý dojem z nepříliš vydařených pokusů o humor vyrovnává výborná kamera a jí snímané nádherné exteriéry.(14.8.2007)

Těžko kdy vznikl lepší americký western, a nejedná-li se o nejlepší, jde přinejmenším o nejstylovější podívanou. S bravurou natočený příběh drsňáka Johna Wayna, kterému nevoní yankeeovští trumberové a který si jde pevně za svým, nehledě na překážky. Výborný příběh se spoustou pragmatismu, se stinnými stránkami americké historie, kde je však jasně řečeno, že ačkoliv měli američtí osadníci i indiáni každý svoji pravdu, na společný život to bohužel nebylo - film je tedy paradoxně mnohem realističtější než velká část toho, co vzniklo s indiánskou tématikou později.(21.7.2006)

Film je slabší v některých detailech (nadbytečné odlehčující scénky - skeče), ale jako celek je neuvěřitelně silný. Perfektně funguje kamera i příběh, který hodně vypráví jen v náznacích. Například o hlavní postavě, Ethanovi, se toho moc nedozvíme z mluvení, ale z nenápadných a spíš jen ukázaných zmínek. ___ Hrdý voják poražené Konfederace, který si odjel hojit šrámy do války v Mexiku, s nezkrotnou nenávistí ke všemu, co je spojené s indiány. Jenomže, je to opravdu tak? Kde přišel k perfektní komančtině a rozsáhlým etnografickým znalostem o indiánech? Na univerzitě nejspíš ne. Z letmého záběru na náhrobní kámen víme, že jeho matku zabili Komančové a on se přesto vydává na dlouholetou výpravu za unesenou neteří s indiánským míšencem po boku. ___ Myslím, že jeho nenávist k indiánům rozdmýchalo ještě něco jiného než smrt matky. Vyvraždění bratrovy rodiny má pro něj hlubší zásah, protože je tam cosi nenápadného a nevyřčeného mezi ním a jeho švagrovou. Stačí se ale podívat na způsob, jakým ona objímá jeho zaprášený kabát, jak se spolu rozloučí a ona chvíli drží ruce ve vzduchu, jakoby se ho ještě stále dotýkala a hlavně to, že když on běží do vypáleného statku, tak nevolá bratrovo jméno, ale její..... Snímek je velmi působivý také tím, co neukáže. Nevidíme, jak dopadla bratrova rodina, jen Ethanovu reakci na to, co viděl - ať už, když vyšel z vypáleného domu, nebo když se vrátil z kaňonu, kde našel starší neteř - a takhle to funguje maximálně. Cokoliv by snímek ukázal, nedosáhne takových hrůz a nejistoty, jako divákova představivost. ____ Ethan je vzteklý pes, ale není prostý citu. Jeho postupné sbližování s mladým míšencem končí tím, že ho vpodstatě přijme za syna (odkáže mu, vše co má a nechce mu dovolit riskovat život), dělá to ale ethanovsky neurvalým způsobem.___ A ano, film je rasistický, ale zároveň jednoznačně ukazuje i brutalitu, s jakou se bílí vypořádali s indiánskými kmeny (osud nešťastné Look, která se ve filmu objeví snad jen na pět minut, ale nedá se zapomenout: "Proč ji? Nikdy nikomu neublížila!") ____ Ethan projde dramatickou katarzí a na konci snímku sice odchází sám a do ztracena, ale nejspíš oproštěn od své krvelačné a snad už ukojené nenávisti. ___ Jo, John Wayne, nevím, kde se to v něm vzalo, v tomhle snímku hraje. A dobře! /11. 5. 15./(11.5.2015)

Z toho přehršle westernů, které v 50. letech vznikaly, jeden z nejlepších a do nástupu Sergia Leoneho pro mne možná nejlepší vůbec. Pátrači představují skutečně stylovou podívanou, která netrpí všemožnými klišé, jakých lze od westernu čekat. Na druhou stranu nemohu jen chválit. Postava Johna Wayna je nevyrovnaná a jeho chování v určitých momentech nevysvětlitelné. Stejně tak zjistíme fakt, že jsme se v čase posunulu o pět let, jen díky tomu, že to někdo prohlásí. Avšak pokud něco z westernových 50. let stojí za vidění, tak je to tento film.(27.6.2009)

• - V době natáčení studovala Natalie Woodová ještě na střední škole, kde ji vyzvedávali John Wayne a Jeffrey Hunter. Mezi spolužačkami tím vyvolávali velká pozdvižení. (džanik)

• - Ward Bond se po natáčení údajně procházel nahý za okny motelu v naději, že tím přiláká Veru Milesovou. Neuspěl. (džanik)

• - V jedné scéně vybíhají John Wayne a Natalie Woodová do kopce v Monument Valley v Utahu a... sbíhají na druhé straně do Bronson Canyon, který leží v Griffith Park v kalifornském Los Angeles (tedy o 2 tisíce km dál). (džanik)