Stopaři

Hledači

The Searchers

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 1956, 119 min

Jeden z mnoha filmů s naprosto stereotypním zobrazováním indiánů jako neschopných blbečků, kteří při útoku na bělochy najíždějí v kruhu (líp se do nich pak střílí), padají houfně zasaženi náhodnými výstřely z revolverů (na velkou vzdálenost, samozřejmě bez dobíjení zbraní) a na konci, když se stahují, je jich víc než na začátku.___Je mi líto, že musím být k Johnu Waynovi takhle přísný, ale natočil mnohem lepší westerny. Pátrat pomalu deset let po maličké dívce (nikdo samozřejmě nezestárnul), aby nakonec zjistili co zjistili, je blbost.(17.11.2008)

Na padesátá léta jako zjevení z nebes. Tenkrát vznikalo sice spousty kvalitních westernů, ale takhle realistických, nečernobílých a opravdových mnoho ne. Pátrání, které se časem stává životní posedlostí. John Wayne zde podal nejlepší výkon své dlouholeté kariéry. Jeho Ethan projde za film obrovským vývojem a v každém případě je to tvrďák až na půdu. Ač se jedná o jeho druhou nejtemnější postavu (ta první je ve filmu "Červená řeka"), nelze mu nedržet palce. Jeffrey Hunter, coby jeho společník, není jen do počtu, ale dokáže mu zdatně sekundovat. Opravdová westernová klasika, které nemohu vytknout ani ň. Doufám, že na zpáteční cestě chcípneš! - Tak s tím nepočítej!(8.2.2005)

Rozpočet $3,750,000 ║ Spočiatku to bol zaujímavý príbeh s prvkami drámy ale prišlo i na nejaké dialógové odľahčenia, lenže potom čo nastala čistka od Komančov akoby príbeh stratil dych a už nemal čo ponúknuť etapa s hľadaným kmeňa Komančov v priebehu 5rokov bole bez lepšieho nápadu a húževnatejšieho deja, John Wayne to držal koľko toľko nad hladinou. /60%/(19.4.2009)

Western, který se velice poctivě snaží nebýt černobílý. Nemůžu říct, že by se mu to v každé scéně a ve všech ohledech na sto procent podařilo, ale v upřímném úsilí o pravdivější obraz krvavé minulosti Států je veskrze sympatický - a především s ohledem na rok natáčení i veskrze pokrokový. Trochu ho sráží neumělé pokusy o odlehčení děje humornými momenty, které sem vůbec nezapadají i ... ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- ... dokonale upravený vzhled Debbie v samotném závěru, ale i tak mu čisté 4* patří právem.(3.8.2011)

Drsný pistolník Ethan Edwards, který je sice v jádru dobrák, ale většinu času se chová docela jako hajzl, je jednou z nejzajímavějších postav Johna Waynea. Po zkušenostech z kavaleristické trilogie, kterou spolu Ford a Wayne spáchali na konci 40. a začátku 50. let jsem moc nečekal, ale líbilo se mi to hodně, i když na pět hvězd to není (a nejlepší western do příchodu Leonneho nebo dokonce vůbec, jak tu někteří tvrdí, už tuplem ne). Zajímavý příběh se odehrává v Monument Valley (u Forda už asi posté) a celé je to natočeno v krásných barvách, které dávají filmu vyniknout.(11.7.2011)

• John Wayne

• - V době natáčení studovala Natalie Woodová ještě na střední škole, kde ji vyzvedávali John Wayne a Jeffrey Hunter. Mezi spolužačkami tím vyvolávali velká pozdvižení. (džanik)

• - V roce 1947 zemřela westernová hvězda Harry Carey. John Ford na jeho památku do filmu obsadil Careyho ženu Olive (Paní Jorgensenová) i jeho syna Harryho Careyho Jr. (Brad). (džanik)

• - Fessu Parkerovi byla nabídnuta role Martina, ale Walt Disney ho neuvolnil. (džanik)