Stopaři

Hledači

The Searchers

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 1956, 119 min

Nemilé překvapení. Rozvleklý film plný podivných postav, které se chovají spíš jako karikatury (dement Mose se svojí houpací židlí, naivně zamilovaná Laurie, imbecilně oddaná indiánka Look atd.). Vyloženě groteskní momenty, které měly diváka asi pobavit (bitka na svatbě, nervozní voják tasící šavli) mne naprosto míjely. Přitom ten příběh nebyl špatný....jen měl být podán o dost věrohodněji a zajímavěji. Kromě vyvarování se nejen výše uvedených trapností se také měl více věnovat / vysvětlit tu ohromnou zahořklost a zatrpklost hlavního hrdiny. Otázkou je, jestli by plastičtější postavu toporný John Wayne vůbec uměl zahrát. Glorifikace tohoto průměrného herce mi nikdy nešla do hlavy. No nic...celkově jde o slabý průměr. Pozice tohoto filmu v TOP 250 na IMDB je totální úlet. Na dějově a charakterově propracované klasiky od Leoneho nebo jiný Fordův western Man Who Shot Liberty Valance tento snímek absolutně nemá.(15.12.2012)

!!!Na vrub oficiálního textu distributora!!!!! Film buď neviděl, nebo nechápe :o)))) Blbost je, když někdo napíše, že dospělá neteř ( hraje jí Natalie Wood) kterou nachází po letech hledání - Ethan - John Wayne, žije u Komančů spokojená. Naopak, byla donucena stát se náčelníkovou - už kolikátou ženou, a navíc žít s člověkem, který skalpoval její rodiče a sestru, který jí opovrhuje, protože není rudá. Navíc film má v sobě dost silný rasový podtext. Strýc by jí chtěl zabít, protože byla zneuctěna indiánem,a ani Debbie si není jista, jak by jí přijala její komunita po tom co se jí stalo, i když na tom nenese žádnou vinu....(16.2.2007)

Těžko kdy vznikl lepší americký western, a nejedná-li se o nejlepší, jde přinejmenším o nejstylovější podívanou. S bravurou natočený příběh drsňáka Johna Wayna, kterému nevoní yankeeovští trumberové a který si jde pevně za svým, nehledě na překážky. Výborný příběh se spoustou pragmatismu, se stinnými stránkami americké historie, kde je však jasně řečeno, že ačkoliv měli američtí osadníci i indiáni každý svoji pravdu, na společný život to bohužel nebylo - film je tedy paradoxně mnohem realističtější než velká část toho, co vzniklo s indiánskou tématikou později.(21.7.2006)

• Rocky62

Hvězdičkové hodnocení si pro tentokrát odpustím, protože jsem filmu nevěnoval dostatečně velkou pozornost hodnou k ohodnocení. Myslím, že Stopaři patří mezi ty filmy, na nichž zub času docela zapracoval. Některé pasáže mají lehkovážný a naivní nádech a hluchých míst je tu také poměrně dost. John Wayne odvádí svůj standart a hudba je výtečná. Ale jako celek by to byl nejspíš průměr.(2.8.2011)

V dnešnej ( opäť ) pohnutej dobe, by sa takýto námet asi neuživil. Totižto, takto nekompromisné štvanie sa po pomste iným, ako bielym obyvateľom tejto planéty, by vyvolalo veľkú nevôľu farebnejších občanov. ,,Prečo sú všetky menšiny, či rasovo odlišné skupiny stále tí zlí?,, znela by otázka. Politicky korektná doba to dnes nedovoľuje. A preto, ostali po takýchto námetoch už len ostatky v podobe filmov ako THE SEARCHERS, ktorý by svojím výtvarným pojaťím naplnil jednu celú galériu obrazov, ale svojím príbehovým prístupom nenaplnil väčšinu divákov.(16.6.2016)

• - Fessu Parkerovi byla nabídnuta role Martina, ale Walt Disney ho neuvolnil. (džanik)

• - Vzorem pro podivína Mose Harpera (Hank Worden) byla skutečná historická osoba, Mad Mose, legendární pološílený bojovník proti Indiánům se zálibou v houpacích křeslech. (džanik)

• - V jedné scéně vybíhají John Wayne a Natalie Woodová do kopce v Monument Valley v Utahu a... sbíhají na druhé straně do Bronson Canyon, který leží v Griffith Park v kalifornském Los Angeles (tedy o 2 tisíce km dál). (džanik)