Stopaři

Hledači

The Searchers

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 1956, 119 min

V rámci hollywoodského mainstreamu ojedinělá snaha zobrazit odvrácenou tvář dobývaní západu. Skutečná komančská princezna nebyla tak krásná jako Natalie Wood, a po návratu se nedokázala už začlenit, ale jinak je příběh jejího hledání líčen docela věrohodně. Škoda té melodramatické linie s mladým párečkem, který příběh trochu zdržuje, ale jinak jde o solidní připomínku toho, že dějiny Divokého západu jsou hlavně dějinami vraždění a znásilňování, kterého se dopouštěli obě strany.(18.9.2019)

Pro mě po EL DORADU nejlepší western (a možná i film) s Johnem Waynem. Na první pohled pouze další romantické, zidealizované a dobově poplatné žánrové dílo (čemuž odpovídá především velmi staromilecká audiovizuální koncepce, některé herecké výkony atd.), které je ovšem nepřehlédnutelně a nezanedbatelně společensky angažované - v 50. letech v USA přece jen asi nebylo úplně běžné ve velkých studiových projektech otevřeně tematizovat rasismus a xenofobii. Obdobně jako film samotný je na tom i Wayneova postava. Zdánlivě stejná jako většina jeho ostatních (omezený machistický šovinista), ale tady jde o zřejmý záměr, jelikož je s jejím (dosti temným) charakterem v průběhu snímku pracováno. Jen ten rádoby humor a částečně i milostná linie Wayneova sidekicka jsou tu jaksi navíc... 80 %(2.8.2011)

Fordovo vizuální vidění divokého západu v tomto filmu dosáhlo svého vrcholu, ale bohužel se ani zde místy nezbavil biedermeierovského figurkaření a plytkého humoru. To ovšem nic nemění na tom, že v těch okamžicích, kde zmíněné nešvary nejsou přítomny a příběh se posune do vážné roviny, se jedná o naprosto vynikající podívanou, která je nezpochybnitelným etalonem všech ostatních westernů. Waynovo charisma tu září v plné sile a se vší úctou k drsným pistolníkům Sergia Leoneho musím konstatovat, že Ethanu Edwardsovi nesahají ani po kotníky jeho zaprášených bot. Nádherný film.(26.8.2007)

Těžko kdy vznikl lepší americký western, a nejedná-li se o nejlepší, jde přinejmenším o nejstylovější podívanou. S bravurou natočený příběh drsňáka Johna Wayna, kterému nevoní yankeeovští trumberové a který si jde pevně za svým, nehledě na překážky. Výborný příběh se spoustou pragmatismu, se stinnými stránkami americké historie, kde je však jasně řečeno, že ačkoliv měli američtí osadníci i indiáni každý svoji pravdu, na společný život to bohužel nebylo - film je tedy paradoxně mnohem realističtější než velká část toho, co vzniklo s indiánskou tématikou později.(21.7.2006)

Zatímco u nás tento film není příliš známý, v Americe je považován za kultovní záležitost a některými kritiky je ozančován za nejlepší western. Hlavním důvodem asi bude, že jako první pootevřel stavidal diskuzi o rasizmu vůči původním obyvatelům Ameriky, o útocích na ně atd. Někteří jeho hlavní hrdinové, byť vesměs kladné postavy, jsou doslova stravováni nenávistí vůči komančům a indiánům vůbec. Film zároveň uvádí i důvody nenávisti indiánů, vůči přistěhovalcům. Jelikož Fordovo dílo bylo v těchto diskuzích milníkem, náleží mu určitá zásluha na snaze o politické objektivizaci vnímání původních obyvatel. Bez Stopařů, by zjednodušeně řečeno, nevzniknul ani Tanec s vlky. Toto pozadí je jedna věc, jinak se to ale má s tím, že český divák neznalý těchto reálií, ve filmu jen těžko něco takového vyčte. Na dnešní dobu je scénář filmu příliš náznakový a nekonkrétní. V tomto smyslu se na filmu podepsalo jeho stáří, což je škoda. Co mu ale zůstalo jsou pěkné akční pasáže a naprosto úžasná kamera. W. C. Hoch s citem pro kompozici nasnímal krajinu Arizony a Utahu tak, že se od exteriérových záběrů nelze odtrhnout. Záběr Johna Wayna pozorujícího indiánský tábor patří doslova mezi ikonické. Na druhou stranu na mě rušivě působila patetická hudba, bohužel typické pro dobu vzniku. Osobně tedy Stopaře jako úplně dokonalé dílo nevnímám.(20.4.2012)

• - Důležitou indicií pro přiblížení zápletky a pochopení Ethanovy nenávisti vůči Indiánům je náhrobní kámen u Edwardsova statku: "Zde leží Mary Jane Edwardsová. Zabita Komanči 12. května 1852. Ve svých 41 letech byla dobrou ženou a matkou.“ (Mary Jane byla Ethanova matka) (džanik)

• - Film byl časopisem “Entertainment Weekly“ zvolen nejlepším westernem všech dob a současně 13. nejlepším filmem všech dob. (džanik)

• - David Lean sa nechal Stopármi inšpirovať pri natáčaní Lawrenca z Arábie (1962). (MikO_NR_1909)