Stopaři

Hledači

The Searchers

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 1956, 119 min

Nemilé překvapení. Rozvleklý film plný podivných postav, které se chovají spíš jako karikatury (dement Mose se svojí houpací židlí, naivně zamilovaná Laurie, imbecilně oddaná indiánka Look atd.). Vyloženě groteskní momenty, které měly diváka asi pobavit (bitka na svatbě, nervozní voják tasící šavli) mne naprosto míjely. Přitom ten příběh nebyl špatný....jen měl být podán o dost věrohodněji a zajímavěji. Kromě vyvarování se nejen výše uvedených trapností se také měl více věnovat / vysvětlit tu ohromnou zahořklost a zatrpklost hlavního hrdiny. Otázkou je, jestli by plastičtější postavu toporný John Wayne vůbec uměl zahrát. Glorifikace tohoto průměrného herce mi nikdy nešla do hlavy. No nic...celkově jde o slabý průměr. Pozice tohoto filmu v TOP 250 na IMDB je totální úlet. Na dějově a charakterově propracované klasiky od Leoneho nebo jiný Fordův western Man Who Shot Liberty Valance tento snímek absolutně nemá.(15.12.2012)

Western, který se velice poctivě snaží nebýt černobílý. Nemůžu říct, že by se mu to v každé scéně a ve všech ohledech na sto procent podařilo, ale v upřímném úsilí o pravdivější obraz krvavé minulosti Států je veskrze sympatický - a především s ohledem na rok natáčení i veskrze pokrokový. Trochu ho sráží neumělé pokusy o odlehčení děje humornými momenty, které sem vůbec nezapadají i ... ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- ... dokonale upravený vzhled Debbie v samotném závěru, ale i tak mu čisté 4* patří právem.(3.8.2011)

Docela solidní pokus vložit do barvotisku několik velice znepokojivých not. Jenže kontrast šilených žen s dokonalým make-upem Natalie Wood tluče do mozku. Wayne se pokouší hrát, jenže by se mu to mělo zakázat - viz scéna po průjezdu soutěskou. Malý milník na cestě ke skutečnému Divokému západu, ale jako film průměr.(17.9.2008)

Asi nejvíc deprimující a nejpesimističtější Fordův western. Nezpochybňuje "mýty o původu" jako "Liberty Valance", spíše je vykresluje ve vší špíně, prachu a krvi. U Forda se hranice vždy spíše posouvali než překračovali, v "The Searchers" ale není žádné šíření civilizace do panenské přírody, chybí většina patosu, zbývá jen John Wayne vynořující se ze stanu se zkrvaveným Scarovým skalpem.(21.8.2010)

V dnešnej ( opäť ) pohnutej dobe, by sa takýto námet asi neuživil. Totižto, takto nekompromisné štvanie sa po pomste iným, ako bielym obyvateľom tejto planéty, by vyvolalo veľkú nevôľu farebnejších občanov. ,,Prečo sú všetky menšiny, či rasovo odlišné skupiny stále tí zlí?,, znela by otázka. Politicky korektná doba to dnes nedovoľuje. A preto, ostali po takýchto námetoch už len ostatky v podobe filmov ako THE SEARCHERS, ktorý by svojím výtvarným pojaťím naplnil jednu celú galériu obrazov, ale svojím príbehovým prístupom nenaplnil väčšinu divákov.(16.6.2016)

• - V jedné scéně vybíhají John Wayne a Natalie Woodová do kopce v Monument Valley v Utahu a... sbíhají na druhé straně do Bronson Canyon, který leží v Griffith Park v kalifornském Los Angeles (tedy o 2 tisíce km dál). (džanik)

• - David Lean sa nechal Stopármi inšpirovať pri natáčaní Lawrenca z Arábie (1962). (MikO_NR_1909)

• - V době natáčení studovala Natalie Woodová ještě na střední škole, kde ji vyzvedávali John Wayne a Jeffrey Hunter. Mezi spolužačkami tím vyvolávali velká pozdvižení. (džanik)