Jeden z nejslavnějších románů americké literatury, Velký Gatsby autora Francise Scotta Fitzgeralda, lákal filmaře ke zpracování takřka už od svého vzniku. V této již čtvrté adaptaci září Toby Stephens jako tajemný zbohatlík Jay Gatsby a Mira Sorvino jako jeho dávná a osudová láska Daisy Buchananová. V roli vypravěče příběhu Nicka Carrawaye se představuje Paul Rudd. (Morien)

5ars33r

Zatím jsem neviděl původní verzi a nečetl knihu. Tak možná proto mě to tolik dostalo, stejně jako naprostou většinu lidí, co znám. Perfektní mix retra, moderna, místy okořeněný trochou abstrakce, který mě držel, bavil, překvapoval. Příběh poutal, emoce mi připadali tak přesvědčivé, že jsem měl pocit, že stojím mezi postavami a doopravdy se to děje. Jediné, co se mi opravdu nelíbilo jako diváku, bylo jak pan Gatsby dopadl. Ale i z toho jsem měl pocit, že to snímku dodává nějaký neodolatelný nádech. ()

NinadeL

Verze z roku 1949 je naprosté fiasko, verze z roku 1974 měla poprvé široké plátno a Redforda a Farrow. Nicméně tato televizní má zas Stephense, poměrně vhodné kostýmy, auta a dramatickou linku, ve které nechybí láska Jordan a Nicka... Toby je vážně roztomilý a jeho úsměv směle konkuruje Redfordovi i DiCapriovi. Ale absolutně zas nesedí účesy a líčení, což už je vážně únavné, na to, že jsme měli rok 2000. Jordan nosí mikádo Uršuly Klukové, Daisy se zapomněla v 90. letech a hoši převážně nosí civil. Nicméně je tu vážně dobrý scénář a skvělá hudba Carla Davise, takže s přihlédnutím k neuvěřitelnému posunu první zvukové verze a četných anachronismů té nejslavnější, byla tato až do nástupu Luhrmannova spektáklu zdaleka nejlepší. ()

Morien

Tato adaptace mě dovedla ke dvěma poznatkům: 1) Daisy je fakt dobře napsaná svině. 2) Musím si rychle přečíst knížku, abych mohla docenit, jak dobře napsaná svině Daisy je. Ještě nikdy mi bazén nepřišel tak depresivní a láska tak přeceňovaná (možná jsem chtěla říct slepá, nevím). ()

embee

Pro mne ta lepší adaptace známé knihy, i když verze z r. 1974 měla hvězdnější obsazení (Redford, Farow) a byla více ceněná. Tobyho výkon je zde velice emotivní, prostě mu věříte každé slovo, každý pohled, každý úsměv. On ji prostě miluje - bezmezně, bezvýhradně, navždy, a jen slepě doufá, že ona jeho taky. Což, bohužel. Mira občas dodá i tak bezcitné mrše jako je Daisy aspoň trochu lidskosti. A Paul Rudd je skvělý vypravěč. ()

albionlady

Takto nejako (až na pár malých detailov) bol spracovaný Veľký Gatsby aj v mojej hlave pri čítaní predlohy. Úsmev Tobyho Stephensa presne zodpovedá tomu Gatsbyho: with a quality of eternal reassurance in it . A jeho lásku k Daisy mu fakt veríte od začiatku do konca. Vlastne všetky postavy boli zobrazené skvele, nemám čo vytknúť. ()