USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

WhiteFloyd

Po shlédnutí filmu mě napadla jen jedna věta: „To byl ale divnej film.“ A jak jsem četl, tak nejsem sám. Phoenix zahrál narušenýho magora výborně, netušil jsem, co v příští minutě udělá. Kdyby byl film lépe zpracovaný a tak nějak měně divný(ani to nedokážu popsat), mohl z toho vzniknout výborný příběh, takhle je celkový dojem s filmu bohužel slabší. ()

bonovox

Náročný film na pozeranie, ktorý vyniká hlavne hereckým koncertom Phoenixa a Hoffmana. Po pozretí mi však na tom všetkom niečo vadilo, len to neviem pomenovať. Od Andersona som však čakal viac. ()

tomino28

Paul Thomas Anderson to má u mě jako na houpačce. Zatímco například snímkem There Will Be Blood mě naprosto dostal, tady u Mistra to nelze tvrdit ani náhodou. Ať jsou herecké výkony ústřední dvojice sebelepší (jakože jsou), tak mě stejně nikdo nedonutí dívat se znovu na film, který mě vůbec nijak nezasáhl a neoslovil svým obsahem. ()

bedn1

***1/2 Phoenix to zahrál skvěle, ale jako celek ten film úplně nefunguje a za psycho hudbu srážím půl hvězdy. Svou "divností" mi to místy připomínalo Terrence Malicka. ()

brasek

Ako psychologická dráma je tento snímok skvost a Joaquin Phoenix je absolútne neskutočný. Problémom je, že snímok je ťažko stráviteľný a na mnohých miestach divák nenájde pochopenie... nuž možno takto to malo byť a toto je to čaro čo ovláda dej. ()

Saxos

Hudební doprovod filmu v podání Jonnyho Greenwooda zoufalost. Stejně pro mě dopadl i případný smyslový přínos tohoto dramatu. Sledování vypatlaného Freddiho chlastajícího vlastnoruční utrejchy po dobu víc jak dvou hodin je hrdinství. ()

petr.al

Mistrovský kousek předvedl divák ten, jenž byl zhlédnutím ,,Mistra" nějak okouzlen. Režisér/ scénárista Anderson si zvolil, dle mého názoru, velmi neatraktivní téma. Ať jsem se snažil podat sebelepší na obrazovku upřeně hledící výkon, zklamal jsem a sebekriticky přiznávám, že byť jsem s ,,Mistrem" zápolil seč mi síly stačily, přibližně v půli jsem vzdal a o další průběh se již nestaral. Konverzační sektářská kanonáda, která sice filmového fandu utvrdí o hereckých kvalitách dua Phoenix/ Hoffman, avšak co jim je to platné, když z prdu kuličku stejně neuválí. 2,4*. ()

esmoke

Paul Thomas Anderson se vždy odlišoval od průměru, ale poslední dobou se odlišuje tolik, že už to není zajímavé. U Mistra mám i problém určit ztotožnit se s "hrdiny". Phoenix je na tom špatně, pije, no a Eva tropí hlouposti. Film má téměř dvě a půl hodiny! Měl jsem pocit, jako kdyby šlo o nepříliš vydařenou adaptaci nějaké slavné knihy nebo životopisu, ze které se při brilantním popisu jednotlivých epizod nějak vytratila celková pointa. (2D dabing) Rozpočet: $42 miliónů, Tržby: $28,258 miliónů. ()

kolodej1

pro mě jednoznačně zklamání. Chvílema to byla nuda k nepřežití. Na vině nejsou herecky výborní hlavní protagonisté, ale spíš scénář, který převážně sestává z hluchých míst a téměř absence nějakého příběhu. Musím říct, že jsem měl problém to dokoukat. ()

lubostar

Film postaveny na skvelom obsadeni a na Phoenixovi, ktory podava top vykon. Dejova linia nie je nijak extra zaujimava, chyba nejaka zasadna zapletka a rozuzlenie, nasledkom coho som mal neznesitelny pocit ze film je zbytocne dlhy. Skoda, potencial na natocenie niecoho kultoveho tam bol. ()

Birter

Udělat dobrý psychologický film asi není Paulu Thomasi Andersonovi cizí, ale podle Mistra to nevypadá, že by zvládal i aby byl film zábávný. ()

panki9922

Po prvom zhliadnutí som ohromený hereckým výkonom Joaquina (to držanie tela celý film!) ale aj Philipa. Ani zďaleka som nepochopil všetko, čo PTA vo filme rozoberal, nemám na to kapacitu. To, čo som pochopil, som dúfam pochopil správne. Snáď raz pochopím všetko. Najpodstatnejšie je to, že si Majstra veľmi rád pozriem znova a že som si prvú projekciu značne vychutnal aj napriek miernej zmätenosti po skončení filmu - to ale nie je chyba PTA :) ()

BarGoldstein odpad!

Sračkoidní slátanina o idiotech lemtajících ředidlo a blábolících hovna o hovnech. Tupí hipstýrci na to čumí jako u vytržení, polykají svoje dýňový hovnačíno po litrech, pak si vzájemně olíznou konečníky a jdou tomu výkalu dat dvě hvězdy a víc na ČSFD. ()

Dupac

P. T. A. pokračuje ve studii zla v člověku a rozvíjí svoje odtažité pojetí filmařiny, které bylo určující už pro předchozí Let There Be Blood. Tentokrát není převaha umožňující ovládat méně silné jedince daná kapitálem a fyzickou převahou, ale duševní manipulací, kterou umožňuje vedení sekty. P. S. Hoffman tím pádem ztělesňuje jiný typ zla než předtím D. D. Lewis, jehož fyzické pojetí herectví tady převzala "oběť" v podání J. Phoenixe (který v tom filmu JE magor, nehraje ho). Jsem přesvědčený o tom, že bylo nesmírně těžké to celé napsat, prosadit u Weinsteinů, zrežírovat, zahrát (to hlavně!), ale i UKOUKAT. Vyplatí se znát praktiky scientologů (hlavně aktivity L. R. Hubbarda, vstupní "testy osobnosti", aféry poškozených), člověk se líp zorientuje. Ani to ale není spolehlivý lék proti (aspoň občasné) nudě a ztrátě koncetrace, která je pro pobrání všech vazeb a myšlenek filmu zásadní. Co je pro moje hodnocení hlavní - nepřišel jsem na to, nakolik je film výsledkem autorovy tvůrčí manýry (která se objevuje, přiznejme si, skoro ve všech Andersonových filmech), potřeby šáhnout scientologům na jejich modlu a nakolik to je jen triersovská potřeba vyjebat s divákem. Ryze subjektivních 65 % (v tom se překvapivě vzácně shodujeme s Mirkou Spáčilovou :-))))) ()

davebono

Výborně, výborně! Tak málo chybělo k maximálnímu hodnocení. Joaquin to nakopl hned od začátku, Philip jako Mistr se přidal záhy a punc skutečnosti vše dokreslil. Herecký koncert dvou ústředních protagonistů je neskutečný. Konzervatismus také bravurně zvládnutý, takže po všech stránkách jeden z nejlepších filmů roku. BTW: Najdete 4 scény, Scientologicky nepřipouštěné, které odradili Toma Cruise od účasti na filmu? ()

robbez

Už dlouho jsem neviděl tak bezútěšný film. Ubohost a trapnost lidské existence je tu zobrazena naprosto dokonale. Kdo se má ale na to vydržet koukat? Celé je to vlastně o tom, jak jeden sebestředný magor, pseudointelektuál a exhibicionista oblbuje znuděné nebo deprimované jedince a z nějakého důvodu mu dělá dobře, že má vedle sebe jiného magora, který je zase pro změnu slabomyslný a agresivní. Jednoduše řečeno: vrána k vráně sedá a magor magora si hledá. ()

frenkie

Film je postavený na dvou hlavních mužských postavách, "Mistrovi" Hoffmanovi a ožralovi Phoenixovi. Dlužno podotknout, že ač se může zdát, že film musí díky pomalu plynoucímu ději-neději nudit, není tomu tak a je to zejména zásluha obou výše zmiňovaných pánu. Hrají opravdu skvěle a moc bych se divil, že by se tady nějaká ta soška neurodila. Mezi mé oblíbené Andersonovky se to sice nezařadí, ale zážitek to byl, o tom není sporu. Snad jen na stopáži se mohlo trochu ubrat. 4*. ()

Raziel811

Ústřední herecká dvojice je po právu nominována na Oskara. Phoenix zde předvádí o třídu lepší herectví než Day-Lewis v Lincolnovi, ale myslím si, že na sošku nedosáhne, což je velká škoda. Co se filmu týče. Celkem zajímavý příběh člověka, který je vlastně svým způsobem zbytečný. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)