Kříž cti

• Norsko Into the White (více)

valasek.m

Velice příjemný a hezký film. Válečný film, který není o válce jako takové, ale o lidech, kteří v ní přímo bojují. Snímek ukazuje hlavně surovost, a nevím, zda by někdo v dneštní době takto dokázal přežít. Musím pochválit určitě herecký výkon Ruperta protože velice překvapil, bylo super ho vidět i v jiné roly, než Rona. ()

vander19

Sú len dva filmy, ktoré som videl z druhej svetovej vojny a nemčúri mi boli sympatický. Prvým bolo Biele peklo a tým druhým práve Kríž cti. Traja Nemci sú zostrelení nad Nórskom počas poriadneho blizzardu a práve zhodou okolností sa to isté pritrafí aj dvom Britom. Už od začiatku obe strany pochopia, že jediný spôsob ako prežiť v tejto nelútostnej krajine je spolupracovať. Lenže je vojna práve zúria strašné boje o Britániu a tak tento psychycký teror je prenesený aj do zapadlej chatky niekde v prdeli Nórska. Tá sa stane akýmsi územím, o ktorého zisk sa snažia obe strany. A je to aj v chatke presne ako vo vojne. Raz vedú Nemci a raz Briti. Až nakoniec pochopia to čo nám Slovanom už dávno povedal Svätopluk, že treba držať spolu. Ale to najbrutálnejšie na filme je informácia, že všetko čo vidíme a čo sa odohráva pred našimi očami sa v roku 1941 skutočne stalo. Výborné zahraný film s minimom hercov (5), kde je možné vydieť Potterovho kamoša Rona Ruperta Grinta v podstate inej roly akou ho pozná takmer celý svet. ()

Rozjimatel

Výborný mnohovrstevný film, ktorý funguje ako napínavý vojnový thriller, ako komorná psychologická dráma s výborne prepracovanou interakciou medzi jednotlivými postavami a aj ako štipľavá satira na velikášstvo anglického a nemeckého národa, s jemnými karikatúrami predstaviteľov oboch národov. Tvorcovia k tomu pribalili ešte aj humanistické posolstvo, pričom toto všetko dokázali rozvinúť na malom priestore loveckej chaty vo veľmi nehostinnom prostredí, ktoré umocňuje atmosféru strachu a napätia. Jednotlivé postavy sú zaujímavé svojimi mikropríbehmi a navyše sú aj výborne zahraté (veľmi ma bavila postava provokatéra Ruperta Grinta, ale aj jeho mlčanlivého nemeckého náprotivku v podaní Stiga Henrika Hoffa). ()

Mikino00

Nijak originální zápletka v mrazivém prostředí jedné chaty rozehráva příběh o přátelství s více než očekávaným průběhem. ()

sona123

Pokud čekáte nějakou válečnou akci, na tu zapomeňte, protože de facto jde o film odehrávající se na jednom místě - pár vojáků zavřených v jedné horské chatě. Je to hodně komorní příběh. Za začátku film nudí, ale po čase dojde i na pár dramatičtějších momentů a závěr je poměrně slušný. Herecké výkony jsou dobré, dialogy nejsou trapné a celé je to snadno uvěřitelné. I takhle asi vypadala válka... ()

gumolit

Vojna proti sebe stavia ľudí, ktorí by za normálných okolností celkom dobre vychádzali.Akonáhle však ste v uniforme svojej zeme za ktorú musíte alebo chcete bojovať ide ľudskosť stranou.Vždy to tak však nemusí byť už to dokázalo veľa protivojnových filmov a tiež skutočných ľudských príbehov.Kríž cti sa síce odohráva počas druhej svetovej vojny lenže bojové scény tam neuvidíte.Tá hlavná ,,bitka"" sa odohráva v malých priestoroch v ľudskej mysle a srdci.Snímok je skôr psychologickou drámou v ktorom je vojna spomenutá len na pozadí.Výborne sa svojich úloh zhostili všetci herci vyzdvihnem hlavne Ruperta Grinta kde rýšavá hviezda Harryho Pottera dokazuje , že má pred sebou skvelú hereckú budúcnosť a že sa ľahko vymaní z jednej svojej životnej roli tá na neho ešte len čaká.Kríž cti sa môže pochváliť presvedčivou atmosférou,dobrými dialógmi,zábermi poetickými a trochu aj drsnými Celý film spoločne so záverečnými titulkami, ktoré potvrdia skutočné osudy hlavných postáv zanechá v duši diváka to čo má - presvedčenie , že všetky vojny sú zbytočné a že vo veľkej núdzi spoznáš priateľa ale i nepriateľa . ()

kukentipla

O čem to je? Sestřelení němečtí piloti naleznou útočiště v opuštěné horské chatě. Netrvá dlouho a chatu také naleznou angličtí piloti.........Co já NATO? Seveřani točí hutné, mrazivé filmy, pokud se stejně jako já, těšíte na mrazivé drama těžící ze sevřených prostorů a opírající se o brilantní dialogy, budete dle mého zklamáni. Postavy jsou jalové, děj se pomalu sune vpřed, abychom si nakonec mohli přečíst, jak to dopadlo s přeživšími. NUDA ()

poet

Skromný film o sile priateľstva ktoré prežilo aj II.svetovú. Viacerým toto pripomenie artovejšiu Kukušku ale tu si miestni dôstojníci aspoň rozumeli :) ()

arcticsky

...aneb válečné přátelství stvrzené společným pojídáním vařeného mechu...ovšem natočeno v krásných exteriérech. ()

Vesecký

Bohudík, víc než akční to byl film psychologický. Skvělé válečné drama, příběh bojových protivníků, posádek letounů, které se navzájem sestřelili nad nehostinnými pustinami Norska uprostřed jedné válečné zimy. Film podle skutečnosti vypovídal, jak lidství vítězí nad nesmyslným nepřátelstvím dvou národů. Každá z oněch pěti postav je jiná, mladý fanatik Josef, který je hrdý na to, že má knihu podepsanou Hitlerem, mladý sportovně založený Angličan Smith a ti ostatní, které nouze naučila poznání, že přežití má vždycky větší cenu než nevraživost. Konec je spíše tragický, když angličtí zachránci zastřelí velitele německého letounu. Moc, moc, moc pěkný snímek. ()

jorgus

fsajnovy snimek, ktery sice se pomerne pomalu sine k neprekvapivym situacim a i neprekvapivemu zaveru..ale bylo to mile..minimalisticke..prijemne..:) ()

warrenur

Slusne. Nakoniec som dal vyssie hodnotenie ako priemer. Podobnu psychologiu i situacie vojakov dvoch znepriatelenych stran som totiz uz videl minimalne v troch dalsich filmoch, ci uz z juho-korejskeho, hong-kongskeho alebo americkeho "pera". A vsetky mali jasne a spolocne posolstvo poukazujuce na nezmyselnost nepriatelstva a stieranie rozdielov, ci spoluprace. Kazdy normalny clovek by ho mal chapat a suhlasit s nim. Odporucam. ()

johnymdoe

Filmy podle skutečných událostí mám rád...to si nemohu pomoct. Když se k tomu přičte válečný námět s protiválečným poselstvím, jednou zamrzlou chatou kdesi v Norsku a pár dobře vybranými herci tak vznikne výjimečný film. Tenhle sice nebyl úplně bez chyby...ale stejně věřím že si jej na rozdíl od hromady jiných blbin tohoto roku zapamatuju. A to jen dík tomu že jsem se díval v čem jiném hrají herci z Harryho Pottera (Grint) a musím říct, že hraje slušně..jen tak dál. ()

Mona-Lisa

Film o tom, co dělat, když havarujete v horách válečného Norska spolu s úhlavním nepřítelem. Povraždit se navzájem kvůli nesmyslné ideologii, nebo spolupracovat, najít společnou notu a získat přátele na celý život? Smutné je, že obě varianty jsou stejně pravděpodobné. Pro mě čistých 5 hvězd. ()

heihatchi

Velmi pěkné konverzační drama, námětem mi to trochu připomnělo Zemi nikoho, zde to ovšem skončilo trochu jinak. Nebýt té podivné/zbytečné smrti německého vojáka, tak bych tomu dal i pět hvězd. ()

Endavour

Quis vellet pacem, preparat bellum - Kdo chce mír, chystá válku. Další důkaz, že natočit geniální snímek i bez Hollywoodu lze! Za poslední dva roky jsem rozhodně lepší antiválečné drama o přátelství, které i během těžkých časů druhé světové války neztratí svou hodnotu neviděl. Humor poručíka Dovenporta, dokonalá přesnost Horsta vytváří dokonalou, drsnou podívanou, s avšak smutným koncem. Čest jejich památce. Tento film si zaslouží ne jenom 5 hvězdičkových bratrů (stejně kolik bylo hrdinů), ale i zařazení v mé TOP 10. ()