Příběh muže, který nechtěl prohrávat s myší. Charly Gordon (Cliff Robertson) je zaměstnán jako pomocník v malé bostonské pekárně a po práci chodí do večerní školy, kde se učí číst a psát. Má IQ 59 a jeho jednoduchý svět obsahuje ještě pravidelné vyjížďky turistickým autobusem, při nichž se seznamuje s historií města, a stejně také pravidelné kruté žertíky, jimž ho vystavují jeho "kamarádi" z pekárny. Charlyova usilovná snaha o sebezdokonalení však nepřináší viditelné výsledky. Na přímluvu učitelky z večerní školy Alice Kinianové (Claire Bloom) se podrobuje různým testům, ani ty však nesignalizují sebemenší pokrok. Obzvláště ho rozčiluje, když pokaždé prohrává závod s laboratorní myškou Algernon o to, kdo dřív najde cestu bludištěm. Všechno se změní po experimentální mozkové operaci, jíž se Charly podrobí. Hranice jeho inteligence se najednou posouvají do nekonečna... Snímek Charly (1968) je adaptací povídky Daniela Keyese Růže pro Algernon (1959, později přepracované i do románové podoby) a stojí a padá s vynikajícím výkonem Cliffa Robertsona v titulní úloze. Režisér Ralph Nelson (1916-1987) patří ke generaci tvůrců, kteří získali ostruhy v televizi (podobně jako Sidney Lumet, Arthur Penn nebo Franklin Schaffner) a bývá připomínán především v souvislosti se svým nábožensky laděným dramatem Lilie polní (1963) kvůli oscarovému výkonu jeho hlavního protagonisty Sidneye Poitiera. V Charlym přivedl ke stejnému ocenění také Cliffa Robertsona. I přes určitou poplatnost době svého vzniku (násilná implantace filozofie hippies a celého milostného motivu nebo zbytečné použití tehdy módního děleného plátna) zůstává Charly působivou studií jednoho neobvyklého lidského osudu. Hudební doprovod filmu složil známý indický hudebník Ravi Shankar. (oficiální text distributora)

mac000

Film jsem viděl při jeho uvedení do č. filmové distribuce (1971) a byl jsem jím naprosto nadšen. Na jednotlivé scény (a zejména Robertsonůn výkon) si vzpomínám dodnes. Teprve poměrně později jsem přečetl Keyesovu povídku Růže pro Algernon (z roku 1960, rozšířenou autorem roku 1966 na román), podle níž byl natočen ()

infernet

Literární předlohu jsem nečetl, ale ještě dlouho po skončení filmu jsem koukal na vypnutou televizi a přemýšlel... ()

Eress

Jsem hodně zklamaná. Před chviličkou jsem dočetla knížku, od kterého jsem se nemohla vůbec odtrhnout, jak mě do sebe vtáhla, filmové zpracování jsem si představovala asi jinak - víc podle předlohy. Hodně mi tam chyběla Fay, na tu jsem se těšila a to byl taky jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla mrknout i na film. Pak mi taky nesedělo, že Strauss byla žena a pár dalších drobností. Celkový dojem z toho mám, že jsem se u filmu nudila, ale pokud bych nečetla knížku, možná bych psala jinak. Kniha je jednoznačně nesrovnatelně lepší. ()

Weehaa

Film jsem viděl jednou, omylem, asi tak před deseti lety. Přesto jsem na něj doteď nezapomněl. Melodrama, zajimave natočené. ()

EnneX

První jsem četl knížku Růže pro Algernon a pak se dozvěděl, že existuje i film. Je to výborný, ale na knížku to nemá. Spousta momentů a detailů bylo přeskočeno, ale i přesto je to velmi moc pěkný snímek. Všem kdo viděli určitě doporučuji i přečíst knížku. ()

KaKKashi

80% Oduševnělý sci-fi příběh bez jediného triku(zapomelu-li na dvě minutové scény, které byly úplně zbytečné a rušivé), o proměně mentálně postiženého v génia, a nazpátek. A také o lásce. Předlohu jsem nečetl, ale děj je jednoduchý a uvěřitelný, dal by se shrnout slovy: lehce nabyl, lehce pozbyl. Cliff hraje postiženého s grácií, a slečna Claire Bloom je půvabná, s Cliffem jí to sluší. Přišlo mi, že na konci filmu nepodal takový výkon, jako na začátku(to jsem v něm viděl i opravdu postiženého známého), ale spíš se jen pitvoří. Silně mi vadil chybějící kus příběhu, který byl nahrazen minutovým hipies klipem. Chápu, že v 60. letech to tak třeba fungovalo, ale mě to vadilo. Stejně tak moment, kdy hlupák Charlie honí Charlieho génia. To byla taky vlastně jediná opravdu triková scéna filmu. Objektivně musím filmu dát 80%, ale já osobně těch pár chybek odpouštím, a dal jsem mu 5* ()

Igy007

"Smart mouse !" ... Viděno před řadou dekád, tehdy ještě téměř dětskýma očima, silně to na mě tehdy dolehlo. Famózní výkon hlavního hrdiny ve zpracování jistě extra kvalitní předlohy. Když člověku v duši utkví takto nenápadný film po celý život, něco to znamená. Velmi trefně to komentuje uživatel Aleš, který film přirovnává k české, mnou velmi oblíbené, Dvojroli. ()

u.mojitko

Charleyho inteligence roste až do závratných výšin a s ní se rozvíjí i celá jeho osobnost, čeká ji ale sestup na původní úroveň? Nejsem si zcela jist, každopádně jeho bezmezná vyrovnanost zůstává. ()

conductor

Vykon hlavniho hrdiny byl vyborny, o tom neni asi pochyb. Nektere sceny me nebavily.(napr. ony hippiesacke prostrihy). Ovsem misty me dost mrazilo (scena ke konci, jak se Charliemu zjevovala jeho stara- znovu ocekavana podoba-nejspis taky diky hudbe). Taky scena na konferenci byla skvela. Nejdriv jsem netusil, co udela, kdyz ho pozvali na podium. Pak jsem se nestacil divit..Jeho odpovedi na otazky vedcu byly opravdu neco..Davam 4hvezdy a 85%. ()

Peršanka

Cliff Robertson mě nepřesvědčil. Škoda, že se nemohl učit od Leonarda DiCaprio a Jánose Bána. Jeho ochotnické grimasy znehodnotily i pokus o morální apel směrem k divákovi. Předlohu neznám. ()

Frollka

Četla jsem knížku, dříve než jsem viděla tento film, asi i bohužel, proto se odvíjí takové hodnocení. 3* film dostává za vynikající výkon hlavního herce C.Robertsona. Příběh je velice poutavý, donutí Vás přemýšlet avšak nevím, proč do každého filmu musí cpát vztahy, film sám o sobě by vystačil, má na čem stavět. Dost mi vadily záměny postav, které se tam objevují jen zřídka, a tady nás provází celý film a scény které tam ani neměly být. Jinak na svou dobu pěkne zpracovaný. ()

gizi

Tak tento film mě dostal. První část je takový normální rozjezd, ale zhruba za polovinou filmu se to opravdu začíná výborně rozjíždět a gradovat až do konce, a to zásluhou "násilné" implantace filozofie hippies (pro mě naopak na rozdíl od textu distributora výborně začleněné, díky tomu snímek získává silnější náboj; také dělené v té době módní dělené plátno sem výborně zapadá - snad právě proto, že film patří do té doby a tu dobu prostě mám moc rád) a výborné hudby Raviho Shankara. Nelze opomenout výbornou režii, nemohu tedy opět souhlasit s textem distributora, že film "stojí a padá s vynikajícím výkonem Cliffa Robertsona". Je to prostě typ snímku, který se mi dostal pod kůži a do podvědomí. 20.1.12, 90% a 5*. ()

Nocturnum

Skutečný zážitek, do tohoto filmu jsem se zamiloval. Je to vůbec scifi? Ano, je, a pro mě jedno z nejlepších, které jsem viděl. Příběh lidského intelektu a krutá realita na konci. Pár slov, a na mě padla deprese jako u Čety. Líbí se mi i pro další věci, ale do těch vám nic není. ()

OldBoy je mrtvý, Algernon ožívá

OldBoy je mrtvý, Algernon ožívá

12.11.2009

Will Smith z jednoho projektu vycouval, do druhého hladce vklouzl. Milovníci asijské kinematografie si můžou vydechnout, hollywoodský remake korejského OldBoye se nekoná. Steven Spielberg a Will… (více)