Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Nýdnol

Nádherně upřímná upíři romance vznášející se na odletové vlně plné myšlenek o působení lidského bytí. Jim Jarmush nabízí pohled na lidi jako na degenerující rasu, která nesmyslně ničí vlastní zdroje a výtvory a využívá k tomu všech možných ukázek z historie (duchové Detroitu tu přímo křičí). Celkový dojem navíc umocňuje pochmurná minimalistická hudba Jozefa van Wissema, se kterým si Jarmush evidentně notuje. Tom Hiddleston dokazuje, že je víc než Loki a k tomu mu zdárně sekunduje Tilda Swinton. Nemám co vytknout. ()

Whovian

Tak tohle je způsob, jak udělat film o upírech aniž by to byla nějaká trapná lovestory se strašně stupidním příběhem. Geniálně natočeno, výborné obsazení a superdivná hudba, která úžasně podporuje onu hypnoticky melancholickou atmosféru zapomenutých nelidí ve světě zombíků. No prostě super film s hlubší myšlenkou, výborným pohledem na upíry, ve kterém ta skutečnost, že tam hrál Hiddles byla ne podstatou, proč se mi to tak líbilo, ale jen třešničkou na dortu. ()

Ivuska71

Tak tohle je další můj splněný sen. Loki jako fascinující undergroundový vampír. Celý film je nádherná a neuvěřitelná podívaná. Doteď jsem udivena jeho dokonalostí. ()

kojot.name

Pokud Jim Jarmusch natočí film o upírech, bude to horor asi tak, jako je Dead Man western. Ten film je dokonalý l'art pour l'art počin - nic zvláštního se tam neděje, jen tak plyne a divák dvě hodiny zažívá ničím nezkalené estetické, vizuální i hudební, orgie. Tedy přinejmenším v mém případě tomu tak bylo. ()

anaad

Vlastně ani nesmrtelným se nevyhne lidský úděl a lidská dilemata. Naprosto pocitový film (který se vám nejspíš musí trefit do nálady). 4,5 ()

foils

Nejsem skalní fanoušek Jarmusche, většina jeho filmů mi ale je přinejmenším sympatická. V případě Only Lovers Left Alive mi připadá, že tentokrát buď šil horkou jehlou (tomu by napovídal kontrast mezi více než slibnou expozicí a nemastným neslaným dramatem, které následuje), nebo se dostavila únava materiálu. Parodie na Twilight a Půlnoc v Paříži - proč ne, potemnělý vizuál a nahá upírka Swinton samozřejmě potěší, na dvouhodinový film ostříleného auteura je to ale trochu málo. No dobře, *** 1/2 ()

Alvin

Tilda Swinton by se svým mrtvolným zjevem strčila do kapsy všechny holky z tvajlajtů. Ten její parťák je taky dostatečně kůl. Johna Hurta jsem si spletl s Gandalfem poflakujícím se v Tangeru. Od slečny Wasikowske bych se nechal taky vysát. To parkoviště v bývalém divadle v Detroitu fakt existuje. A vlastně nevím, co tím filmem chtěl Jarmush přesně sdělit, ale dost možná nic zásadního. Prostě si na prahu šedesátky dělá prdel z upírů. ()

nadrin

Takovéhle filmy musí být pro klasické konzumenty hollywoodských trháků přímo ubíjející nudou a já to vlastně i trochu chápu. Moje srdce skromného filmového fandy ale zase jednou zaplesalo a už se chystám na další objevování Jima Jarmushe. ()

raru

Tretí film do klenotnice od Jarmusha,ktorý som videl.Upírsky príbeh,postrádajúci akúkoľvek akciu,ale tak brilantne na točený,že mám pocit ako keby to boli filmoví,,rodičia´´všetkých upírskych filmov vo filmovej histórii. ()

fola

Dívat se na Jarmuschovu upírskou romanci jako na horor se rovná zklamání a je nezbytné sledovat tento snímek coby další stupeň tvorby svérázného a osobitého autora. Styl Jima Jarmusche, tvůrce sice důležitého a neopomenutelného, nemusí vyhovovat každému a u vláčné upírské love-story je riziko výskytu nudy opravdu velké. Bohužel můj případ... ()

sososo

Bál jsem se, bál... a byl příjemně překvapen. jakmile člověk přistoupí na pravidla, která režisér tomuhle filmovému světu nalinkoval, jede příběh jak po másle. A hudba, ta hudba se zase povedla! ()

Brunetka

Když to vezmu z uměleckého, intelektuálního a hudebního hlediska, tak super, ale jinak mě film tolik nenadchl a nezaujal. ()

Primus tesla

Kouzelná, melancholická romance o konci civilizace. Historické a pop kulturní odkazy mě moc pobavili a při jedné ze závěrečných scén jsem bulel jako želva. Doporučuji pustit si tenhle kousek v noci v úplné tmě. Film rozhodně není pro každou fanynku Stmívání, ale já byl nadšen. Tilda skvělá, Tom u mě aspiruje na Sand Mana. Já si to pouštěl jednou v noci když byla žena na chalupě a dcera spala. Lahev červeného a sedlo mi to jako prdel na hrnec. Jarmusche nijak nezbožňuji, ale ten film mě bavil. To pojetí postav a všechno. Tehdy jsem si dal dva fláky a po The Homesman byli Milenci balzám na duši. ()

navel

Jarmusch má svůj rukopis, nestydí se za něj, naopak ho vybrušuje a je z něj cítit chuť, jít stále dál. ()

tribican

Tak já nevím, kdo by čekal v 21. století upíry... a přesto nás zaujali. Snímek velice dobře upozorňuje na nudný život nesmrtelného a zdůrazňuje tok času a nutnost přizpůsobit se změnám ve společnosti. Tiché scény jsou nahrazovány velice kvalitní hudbou, která film vynesla zase o patro výše. Zápletka a závěrečné rozuzlení je pro někoho možná překvapivé, pro někoho zase ne. Mně osobně zápletka nepřekvapila, závěr však ano, zpětně jsem si však uvědomil krásu posledního záběru. Mrzí mě pouze dlouhá nečinnost ve filmu, hlavní zápletka (příjezd Avy) začíná až v půlce filmu, do té doby je děj omezený. Stále však je krásný. 90 % ()

Dixie_Cara

Jarmusch je Bůh. Rozvláčný a místy nikam se neposouvající příběh naplno přebijí (a vlastně i parádně doplňuje) elektrizující atmosféra se stejně výraznou a skvělou hudbou. ()

KeskarM

Moje první setkání s Jarmuschem. Definitely in love. Tildu Swinton jsem měla doteď spojenou s depresivním We Need to Talk About Kevin, Toma Hiddlestona s iritujícím Lokim a jsem ráda, že mne to neodradilo. Jarmusch natočil tu nejromantičtější upírskou variaci posledních let. Skvělý soundtrack, retro nálada, knihy everywhere... čas a láska plynoucí v kruhu. Yeah, I'm definitely in love with these lovers! ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)