Přežijí jen milenci

• Francie

Prežijú len milenci

Drama / Horor / Romantický

Velká Británie / Německo / Francie / Řecko / Kypr, 2013, 123 min

Autobiografická spoveď vlastnej duše, rebelanstvo mladosti, bezmocnosť staroby, jediným pojítkom sa človek preklápa späť do čias, kde s vervou naplno žil, dnes tlie posledný uhlík nádeje vzkriesenia. Materiálny status evokuje mihavé fragmenty čírej slobody, v dobe bujarého života, života vášne, ktorý pretrváva už len v melancholickom odsúdený vlastnej existencii, bo život sa stáva krvilačnou sebareflexiou na oné dni léta Páně. Plasticita moderného sveta, so slnkom sa prebúdzajúcich, mesiacom usínajúcich zombíkov, sveta záhuby vlastných túžob postavenom na fiktívnych pilieroch, ponúka vykúpenie v dúškoch čistej extázy, extázy nefalšovaného moku, nenakazeného plagiátorstvom tlkotu srdca, každé srknutie spúšťa atómovú reakciu orgastického opojenia, šialenstva nazývaného Život. Človek sa stal väzňom vlastného prežitku, nakoniec ostáva len nesmrteľnosť pochovaná v bezduchom trýznení vlastných pocitov, presne tých čo mýtickí upíri stvárňujú, reflektujú číru esenciu ľudskej rasy skrze vnímanie jej pozorovateľa. ..--80%--..(19.7.2019)

(Ne)obyčejný týden (?) z dlouhého života dvou (ne)obyčejných milenců. Kdo by to byl řekl, že všechno, co jsem tak intenzivně a zároveň tak marně očekávala od "Noaha" (hloubku, promyšlenost, kontroverzi, provokaci...), dostanu ve finále prostřednictvím filmu, na který jsem - ze strachu, že to bude kravina - málem ani nešla. Moje první setkání s (ne)všední tvorbou Jima Jarmusche ale dopadlo na výbornou a mám takový pocit, že nebude poslední. Filmu jsem tedy zprvu nevěřila, stejně tak jsem ale nevěřila, že by mohli Hiddles s Tildou (v kterémkoli z nekonečného množství existujících vesmírů) tvořit tak neskutečně přirozený pár.:-) Jo a ještě něco... Udělené "odpady!" nejsou v tomto případě indikátorem (ne)kvality snímku, nýbrž filmové omezenosti hodnotících uživatelů. Tuto tezi ostatně potvrzují i některé doprovodné komentáře.;-)(8.4.2014)

Téma upírov vo filme nepatrí k práve mojim obľúbeným či vyhľadávaným, ale musím povedať, že tento film je v tomto žánre pre mňa klenotom. Žiadne nočné tieňové zakrádanie sa za krkmi mladých panien, žiadne potoky krvy či besniaci smrteľníci, napriek tomu úžasná pochmúrna, pomalá a zvláštna atmosféra, ktorá sa dostáva pod kožu každým novým záberom viac a viac a úžasná hudba, ktorá dotvorila zážitok, na ktorý tak rýchlo nezabudnem. Mám chuť prečítať si niečo od Shakespeara a vypočuť si pri tom Schuberta ...(27.11.2014)

Jarmuschovo upírské blues stojí na náladě, hereckých výkonech ústředního páru a opět výborné hudbě (ostatně White Hills mu ve filmu i hrají sami sebe naživo). Tempo je konstantně pomalé, což spolu s hypnotizující hudbou vede diváka k tomu, aby se buď naladil na stejnou vlnu, nebo to radši rovnou vzdal. Tilda Swinton i Tom Hiddleston byli pro hlavní role perfektní volbou, Mia Wasikowska tu je od toho, aby veškerou idylu velmi rychle zničila, a John Hurt ve vedlejší roli potěšil.(1.9.2016)

Jarmusch testuje limity diváckého nadhledu, za tu nejlevnější jmennou symboliku byste jiného tvůrce probodli kůlem, přičemž do toho sestavil jeden z nejlepších hudebních playlistů vůbec a v melancholické atmosféře nechává proplout dva proklatce nekonečného času, jimž nedošly důvody pro co žít, a s přibývajícími hodinami od zhlédnutí nechává zrát jeden ze zásadních diváckých zážitků roku. 4 a ½.(5.5.2014)

• - Během filmu ani jednou nezazní slovo "upír". (CrypzzXD)

• - Mezi knihami, které si Eva (Tilda Swinton) balí na cestu do Detroitu, lze najít knihy "Konec Hry" Samuela Becketta, "Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha" Miguela de Cervantese y Saavedra a "Nekonečný žert" Davida Fostera Wallace. Na cestu si balí i knihu "Basquiat", katalog obrazů a uměleckých prací od amerického malíře Jean-Michela Basquiata. (Pluhy)

• - Sehnat peníze na film nebylo lehké. Režisér v souvislosti s tím uvedl: "Je to stále těžší a těžší pro filmy, které jsou trochu neobvyklé, nepředvídatelné, nebo nesplňují očekávání lidí." (Kmotr76)