Hledám přítele pro konec světa

Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

Komedie / Drama / Romantický / Road movie / Sci-Fi

USA / Singapur / Malajsie / Indonésie, 2012, 101 min

Tak takovýhle konec světa jsem vážně ještě neviděl. 1000x reálnější než všechny zombie post-apokalypsy, katastrofické armageddony a akční filmy ze soudného dne dohromady. Chytrý scénář plný důvtiplně vypointovaných fórků mi udělal nesmírnou radost, viz hned úvodní manželčin úprk ze sedadla spolujezdce.(12.4.2015)

Prehnane smutno-melancholické, bohužiaľ ale nie za účelom podpory drámy, skôr mi to prišlo ako prvoplánovosť s haldou sladkých a klišoidných rečičiek, ktoré sa síce dajú chvíľu počúvať, ale aby bol na nich postavený celý film tak to nie. Ku koncu to už bolo iba trápenie, až si človek prial, aby už konečne ten asteroid narazil. Navyše na niečo takéto musí mať človek náladu, ten kto ju nemá bude pri filme dosť trpieť. Jediné pozitívum bol S. Carell, ktorý ani s vážnejšou postavou nemá problém. 55/100(3.2.2015)

Konec je naprosto famózní! Ostatně celý příběh je hodně zajímavý a rozhodně nenudí. Pořád se tam děje něco nového, přicházejí noví lidé a okolnosti. Keira předvedla, jak je dokonalá a jaké má herecké nadání, k té nemám co dodat. Musím ovšem uznat, že mě hodně překvapil Steve Carell, který mě nikdy moc nezaujal, ale tady mě opravdu nadchnul. Hudba, která je vybrána výborně zapadá do děje a do všech situací. Jediné, co mě zaráželo byl přístup hlavních účinkujících a některých okolních lidí. I když, nevím, jestli bych se nezachovala stejně; těžko říct, to si člověk musí zažít.(16.11.2012)

• Radek99

Uf, tak divná apokalyptická komedie, že je to až divné. Nebývale konvenční film, který je znásilněn ve jménu americky moralistního a pozitivního pohledu na svět. Ono je dobré srovnávat - v bodě, kdy se na Evropany na konci světa řítí planetka Melancholia, na Američany v tu samou chvíli padá romantický asteroid. Ale i Američané umějí konec světa ztvárnit mnohem lépe, když stavějí kryt...(20.10.2012)

Na romantiku málo romantické, na komédiu málo vtipné, na drámu malo dramatické, na katastrofický prípadne sci-fi film v podstate vôbec katastrofické ani vedecko-fantastické = keď však to „málo“ zmiešate dohromady vznikne veľmi pozitívne „veľa“ :) Príbehová línia nie je v podstate ničím výnimočná, jedná sa len o klasický „road trip“ z miesta A do miesta B, originálnym ho robí len zasadenie do času tesne pred koncom sveta (zrážka s blížiacim sa asteroidom, POZOR koniec sveta vo filme nevidieť, takže kto čaká, čo by len náznak katastrofického filmu, tak ruky preč!) Začiatok je viac menej štandardný a začína ako situačná komédia, síce to nie je nekontrolovateľný útok na divákove bránice, skôr len letmé pousmiatie sa nad rôznymi situáciami. No so situáciou ako by sa asi poniektorí ľudia chovali pred koncom sveta pracuje film veľmi slušne (v žánru komédie). Záchvaty smiechu som síce nezažíval, ale úsmev mi v podstate po celý čas nezliezol z tváre, neskôr sa film viac menej povinne presunie k romantickej časti. Taktiež však takmer vôbec netlačí na pílu – žiadne silné emócie, romantické výlevy lásky, prehnané sympatie, len decentné zoznamovanie sa dvoch ľudí rôznej generácie na ich ceste. V pozadí stále pocit drámy a udalosti, ktorá má na konci nastať. Diváka tým film drží v čiastočnom napätí, či sa film skončí „klišovitým happy endovským“ zvrátením situácie ako to v prípade takýchto filmov býva alebo sa blížiacemu osudu vyhnúť nepodarí (ono je dosť otázne, čo vlastne považovať za happy end a čo nie, ale to je myšlienka do inej diskusie) ... posledná 5 minútovka je vďaka výborne vybudovaného vzťahu k postávam a inteligentnému scenáru neuveriteľne silné a dramatická, aj napriek tomu, že sa odohráva iba v jednej posteli. Napriek téme o konci sveta sa jedná o veľmi príjemný film, ktorý zanechá dobrý pocit, nič nie je zbytočné prehnané, netlačí sa vôbec na pílu, herci nie sú afektovaní, a tých 100 minút mi ubehlo ako pol hodinová epizóda sitcomu. Možno, že daná značne originálna látka „romantika VS koniec sveta“ je v priebehu filmu nečakane nevyužitá, ale aj napriek tomu sa jedná o veľmi slušný snímok. Pre mňa oveľa lepšie ako tematicky podobná, aj keď žánrovo odlišná Melanchonia. CELKOVO: 3,5*(19.10.2012)

• - Název filmu se inspiroval písní "Preaching the End of the World" od amerického zpěváka Chrise Cornella. (R´Hell)

• - Hoci je film o dopade asteroidu na zem, vo filme nie je ani raz ukázaný, iba prostredníctvom narážky z filmového plagátu.
    (misterz)

• - Představitelé manželského páru Steve Carell a Nancy Carell jsou ve svazku manželském i ve skutečném životě. (..Lucas..)