Hledám přítele pro konec světa

Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

Komedie / Drama / Romantický / Road movie / Sci-Fi

USA / Singapur / Malajsie / Indonésie, 2012, 101 min

Z neznámych príčin mám rád katastrofické filmy (zrejme to bude tým, že si užívam pohľad na rozbitú spoločnosť), ale nech som ich videl koľko som chcel, nikdy som sa nedokázal plne stotožniť s tým, čo som videl na plátne. Preto ma neskutočne potešilo zistenie, že niekto konečne točí film o tom, aký má dopad koniec sveta na obyčajného človeka. A tým obyčajným človekom nemyslím nijakého zdatného seizmológa, ktorý popri zbližovaní sa so svojimi deťmi z prvého manželstva zachráni celý svet. Nie. Myslím tým človeka znudeného životom, ktorý sa zúfalo snaží nájsť spriaznenú dušu, aby nezomrel sám. Rola akoby napísaná priamo na Stevea Carella. Výsledok? Dopadlo to výborne. Vznikla nám tu jedna nádherne (realisticky i kúzelne) romantická jemná komédia s neustále zvyšujúcim sa tlakom v žalúdku, ktorý vyvrcholil v nervozitu väčšiu, než som mal pred štátnicami. Toto bol naozaj film pre mňa. P.S.: Pre tých, ktorí sú prekvapení, že Carell vie hrať aj normálnu rolu - filmy 40 Rokov Panic, Malá Miss Sunshine a Traja V Jednej Posteli ste prespali, alebo ste sa ich rozhodli ignorovať, lebo zaškatuľkovanie Carella ako idiota vám prišlo jednoduchšie?(16.10.2012)

Moc milá pohodovka, která je vlastně strašně smutná, ale zároveň mi po celou dobu nezmizel úsměv z tváře. Každý dialog byl jakýmsi pohlazením a film úžasně plynul. Je možná lehce naivní, jenže ta naivita je krásná, film zobrazuje hodnoty jako je rodina, láska a přátelství. Člověk se celý život za něčím honí, něčím, co je ve skutečnosti úplně bezvýznamné a až pozdě si uvědomí, jak daleko je od rodiny a od lidí, které má nejvíce rád, zkrátka od toho, na čem opravdu záleží. Keira Knightley a Steve Carell vytvořili moc pěknou dvojici, nikdy by mě nenapadlo, že jim to bude spolu tak sedět. A i když co do romantiky nebyly závěrečné minuty úplně podle mého gusta, tak tady zkrátka ten malý zádrhel musím odpustit.(15.10.2012)

Na tento film jsem se těšil, hlavně kvůli námětu a Keiře. A musím napsat, že jsem spokojený. Pravda, tohle není komedie v tom pravém slova smyslu a myslím, že mnoho lidí tento film hodnotí podle toho, že nejede podle očekávaných konvencí. Snímek totiž přeskakuje z žánru do žánru kdy se mu zachce a skoro byste mohli říct, že se hledá. Stejně jako dva hlavní představitelé, kterým zbývá pár posledních dnů života, které si chtějí… užít? Co byste dělali vy, kdyby nastával konec světa? To je otázka, kterou film pokládá, nicméně pod touhle otázkou se skrývá ještě jedna a pro mnoho lidí docela nepříjemná otázka - kdybyste měli zítra umřít, šli byste s čistým štítem? S pocitem, že jste udělali vše proto, abyste byli šťastní a dobří lidé? Nebo byste se zhroutili a uvědomili si, že jste vlastně promrhali svůj život? Ať tak či tak, představa to není příjemná a myslím, že právě proto je tento film hodnocen tak rozporuplně, jak tady, tak na IMDb. Já mám jen menší výtky, které doufám zmizí, když si jej pustím znova. Zatím zde nechám 80 % hlavně proto, že je to snímek upřímný. A tím myslím, že se mi líbil konec a zároveň se mi nelíbil. Ti, co film viděli, určitě ví.(10.12.2013)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $7,078,738Tržby Celosvetovo $11,082,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ v prvom rade to má strašne uvlečené tempo, nemá to ani ten správni náboj aby ste si mohli zamilovať hlavné postavy ale ako námet zaujímavé ale ani zďaleka využité /40%/(21.10.2012)

Možné spoilery! Opravdu ale vážně jsem až do poslední minuty filmu, co minuty, posledních asi 5 sekund filmu myslela, že ten konec světa nenastane. Že z toho zase udělají debilní americkou (i když je tady spolupráce dalších zemí) romantickou komedii zabalenou do road movie, že se to prostě na konci nějak zvrtne a ten asteroid je mine a budou žít šťastně až na věky....jaké milé překvapení pro mě bylo, že se tak nestalo (vím, je trošku použít slovní spojení "milé" a "konec světa" ale v tomto kontextu to nejde napsat jinak). Tímto si u mě film získal body navíc, fakt že jo. Až když jsem viděla tu světelnou záři tak mi teprve došlo, že opravdu je konec světa a že to tak skončí a neudělají tam typický happyend. Takže bomba. K tomu jak Keiru tak Stevena mám jako herce ráda a tady tomu není jinak. To že ti dva skončí spolu bylo už v momentě, kdy nasedli do toho prvního auta jasné...no už v momentě, kdy přišla do jeho bytu oknem z požárního schodiště...ale i tak...byl to milý snímek, s krásnými záběry a překvapivým koncem. Komedii jsem v tom moc nehledala, ale tak celá první třetina myslím by se do toho žánru dala zařadit, ale to už tu psali jiní.(6.1.2013)

• - Název filmu se inspiroval písní "Preaching the End of the World" od amerického zpěváka Chrise Cornella. (R´Hell)

• - Hoci je film o dopade asteroidu na zem, vo filme nie je ani raz ukázaný, iba prostredníctvom narážky z filmového plagátu.
    (misterz)

• - Celosvětová premiéra proběhla 18. června 2012 na filmovém festivalu v Los Angeles. (BMW12)