Hledám přítele pro konec světa

Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

Komedie / Drama / Romantický / Road movie / Sci-Fi

USA / Singapur / Malajsie / Indonésie, 2012, 101 min

Na tento film jsem se těšil, hlavně kvůli námětu a Keiře. A musím napsat, že jsem spokojený. Pravda, tohle není komedie v tom pravém slova smyslu a myslím, že mnoho lidí tento film hodnotí podle toho, že nejede podle očekávaných konvencí. Snímek totiž přeskakuje z žánru do žánru kdy se mu zachce a skoro byste mohli říct, že se hledá. Stejně jako dva hlavní představitelé, kterým zbývá pár posledních dnů života, které si chtějí… užít? Co byste dělali vy, kdyby nastával konec světa? To je otázka, kterou film pokládá, nicméně pod touhle otázkou se skrývá ještě jedna a pro mnoho lidí docela nepříjemná otázka - kdybyste měli zítra umřít, šli byste s čistým štítem? S pocitem, že jste udělali vše proto, abyste byli šťastní a dobří lidé? Nebo byste se zhroutili a uvědomili si, že jste vlastně promrhali svůj život? Ať tak či tak, představa to není příjemná a myslím, že právě proto je tento film hodnocen tak rozporuplně, jak tady, tak na IMDb. Já mám jen menší výtky, které doufám zmizí, když si jej pustím znova. Zatím zde nechám 80 % hlavně proto, že je to snímek upřímný. A tím myslím, že se mi líbil konec a zároveň se mi nelíbil. Ti, co film viděli, určitě ví.(10.12.2013)

Tenhle film by mohl být takovým alternativním pokračováním Armagedonu.. Prakticky začíná zprávou, že raketoplán vyslaný k obřímu meteoritu řítícímu se na naši planetu byl zasažen úlomky asteroidu a shořel... Veškeré naděje lidstva jsou ty tam a do konce světa zbývají tři týdny... A zde začíná ta komediálnější část filmu, lidi pálej mosty, říkají nevyřčené, řádí, kalí, sexují, prostě dělají vše co jim zákony, civilizace a společenské normy neumožňovaly... Některé dialogy byly opravdu vtipné, ale humor hledejte spíše v konverzační rovině. Od poloviny se z filmu stává road movie a přibývá romantiky. A jako romantické drama snímek také končí. Po prvopočátečním rozjezdu, kdy si říkáte sakra to bude dobrá prdka z konce světa najednou koukáte na závěrečné titulky a tak trochu si přiznáváte, že vás konec dostal a dojal. Snad za to mohl ten skvělý soundtrack ze šedesátejch, nebo Keira, kterou prostě můžu a nebo má Verbal zkrátka pravdu a já už jsem taky ,, tak trochu osamělý čtyřicátník s nadváhou '' - nevím. Prostě mi to sedlo. Velmi příjemně hrál i Steve Carell. Dávám 4 LP s Beach Boys. * * * *(7.1.2014)

Jak by jste se zařídili vy, kdybyste věděli, že zemi čeká srážka s obřím asteroidem a vám tak zbývá posledních pár dní? Žili byste nezřízeným životem plným alkoholu, drog a náhodného sexu? Nebo by jste na to šli pragmaticky a postavili si nějaký atomový kryt se zásobami na půl roku dopředu? Nebo byste jen seděli a čekali na konec? Dodge (překvapivě výtečný Steve Carell, s jehož postavou jsem od prvních okamžiků sympatizoval) nezvolil ani jednu možnost z výše psaných, namísto toho se rozhodl vyrazit na cestu a vidět se po letech se svojí dávnou přítelkyní. Osud či náhoda mu však do té cesty připletl osudovou lásku (Keira Knightley nebyla snad nikdy krásnější, navíc ze svého bytu, při rychlém útěku před vandaly, sbalila namísto šperků nebo čehokoli jiného... vinylové desky, a pak kdo by jí nemiloval :-), se kterou mu však bylo vyhrazeno prožít jen pár dní, svých posledních dní, jejích posledních dní, posledních dní celé planety... Slza v oku na konci filmu zaručena ;-)(18.10.2013)

• Radek99

Uf, tak divná apokalyptická komedie, že je to až divné. Nebývale konvenční film, který je znásilněn ve jménu americky moralistního a pozitivního pohledu na svět. Ono je dobré srovnávat - v bodě, kdy se na Evropany na konci světa řítí planetka Melancholia, na Američany v tu samou chvíli padá romantický asteroid. Ale i Američané umějí konec světa ztvárnit mnohem lépe, když stavějí kryt...(20.10.2012)

• ivishka

Škoda, že nebyl konec světa!!Po tomhle filmu mám pocit, že jsem přišla o nádherný zážitek z umírání děsivou smrtí třeba utopením v rozvodněné hnusné Moravě nebo jiné hnědé vodě nebo o grilování lidských těl(samozřejmě já mezi nimi)hezky v tom největším žáru. Hrozná blbost, která asi snaží lidi připravit na to, že není nic krásnějšího, než se milovat a ctít navzájem a opět předává takovou tu spásnou myšlenku, že všichni dobří lidé půjdou do neexistujícího nebe. Dostal mě výrok Keiry:"Nic vám neukradnu pokud mě neznásilníte." Co se mi líbilo: skvěle trhlá Melanie Lynskey, která si píchá heroin a histerický Adam Brody; co se mi nelíbilo: věčně spící živý terč před kulkami(ano pouze tahle část se mi líbila - že spala a byla ticho a nebo že byla v palbě svištících kulek)alias Keira Knightley(mimochodem tahle slečna prostě NEUMÍ hrát a potvrdilo se mi to hned po několikáté),obludně ohyzdný Steve Carell. Viděla jsem někdy něco více trhlého a nebo film u kterého bych si neustále říkala PROBOHA NAUČ SE HRÁT TY HLOUPÁ LŮZO :-D....asi ne...takže pouze díky pár momentům 1/5.(29.12.2012)

• - Název filmu se inspiroval písní "Preaching the End of the World" od amerického zpěváka Chrise Cornella. (R´Hell)

• - Představitelé manželského páru Steve Carell a Nancy Carell jsou ve svazku manželském i ve skutečném životě. (..Lucas..)

• - Hoci je film o dopade asteroidu na zem, vo filme nie je ani raz ukázaný, iba prostredníctvom narážky z filmového plagátu.
    (misterz)