Hatfieldovi a McCoyovi (TV seriál)

• Česko

Hatfieldové a McCoyové

Hatfields & McCoys

Krvavá vojna: Hatfieldovci a McCoyovci

Western / Drama / Romantický / Válečný / Historický

USA, 2012, 3x95 min

Perfektná výprava, dokonalí herci, každý jeden z nich v jednej zo svojich najlepších rolí, poniektorí (Kevin Costner, Jena Malone) tej úplne najlepšej. Takže sa na to dobre pozerá. Chýba tomu však akýkoľvek (historický, spoločenský, psychologický) presah. Preto nech sú jednotlivé hlavné charaktery akokoľvek príťažlivo stvárnené, dojem z nich (a vlastne celej tejto minisérie) pomerne rýchlo vyprchá. Pohádajú sa, pobijú, povraždia. Nič viac, nič menej. Akoby Reynolds, ktorý naviac nie je žiaden vizionár, točil podľa hesla v encyklopédii, nie scenára.(4.9.2017)

Myslel jsem si, že miniseriál v rouše Divokého západu bude vylíčen v idealizovaných barvách. Inu, jak jde čas, mrtvých pomalu přibývá, bylo to mrazivě podmanivé. Není to žádná idylka, ale pohled na odvrácenou stranu romantiky americké historie. Chvíli trvalo, než jsem se do toho dostal, ale s přibývajícími minutami to bylo čím dál tím lepší. Čekal jsem, s čím Kevin Costner přijde. Sice nevstoupil do téže řeky jako ve filmu Tanec s vlky, nicméně jeho postava je nepochybně jedna z jeho velkých rolí, jež je uvěřitelná. Ostatně musím se zmínit, že Tom Berenger se prezentuje také s plnou parádou, roli drsňáka věrohodně zvládá. Ať už na to pohlížím jako na historii, tak je to dosti netypický western. Při celkovém dojmu opravdu něco víc, než jenom masakrující příběh.(13.6.2016)

Dnes sa mi veru do práce ťažko vstávalo. V noci som totiž nedokázal prestať pozerať tento westernový miniseriálik a musel som to dať jedným šupom. Ale neľutujem toho. Ešte teraz slintám nad príbehom plným nenávisti, lásky, intríg, pomsty, klamstiev, bitiek, šarvátok....., nad príbehom ktorý ma posadil na riť (doslova) a celých takmer 300 minút mi nedovolil ani okom mrknúť. Ani jedna jediná minútka nebola slabá, ani jedna jediná minútka nenudila a to môžem povedať iba o málo filmoch, hlavne o takto dlhých. K tomu treba ešte prirátať aj skvelú westernovú atmosféru a výbornú výpravu. Pútavosť a epickosť dejovej linky by v tomto snímku dokázala prebiť aj prípadné chybičky, ale viete čo? Žiadne tu nie sú, jednoducho ide o dokonalý scenár a dokonalú filmarinu. Tiež mi náramne vyhovovala štruktúra seriálu - 3 diely po cca 95 minútach a časové rozvrstvenie príbehovej osnovy, čo umožnilo ľahšie splynutie s príbehom. Vďaka takto umne zvolenému časovému rozvrstveniu životy postáv plynuli omnoho reálnejšie a tak akosi prirodzenejšie. Čo sa týka hercov, jasne kraľujú Costner s Paxtonom, ale napr. ani taký Andrew Howard čoby záporák nebol zlý. Žiadna novinka - Costnerovi aj na staré kolená westerny ešte stále pasujú. Záverom len, skvelá práca pán režisér, klobúk dole! K seriálu sa ešte určite vrátim a počítam, že nielen raz.(25.11.2014)

1. diel - 3*, 2.diel - 4*, 3.diel - 3*. Aj ked je spor tychto dvoch rodin v USA znamy, tak ja som o nom nemal ani sajnu. Takze z tohto hladiska to bolo poucne. Herecke obsadenie sa podarilo, ci uz sa jedna o hviezdne tvare starej gardy Costner, Berenger (ten je tak zamaskovany, ze som ho spoznal az v druhej casti), Boothe, Paxton, alebo o mladych neznamych hercov. Obidve strany sporu su vyobrazene v rovnakej miere ako parchanti, ktori sa s nicim neseru a zaroven ako obete svojej tvrdohlavosti. Takze po case som nemal komu fandit a uz som len sledoval ako sa postupne kántria. Sposob akym to je zobrazene je nadpriemerne zabavny a zlomova udalost ich sporu, ktora sa udeje v druhej epizode ma spravne grady. Lenze napriek tomu to cele posobi trochu monotonne a vo vysledku je jedno, ci by mala tato miniseria o par dielov viac alebo menej. Ja osobne by som prijal polovicnu stopaz celej miniserie. Ale fanusikovia westernov budu urcite nadseni, kedze vela filmov v tomto zanry uz nevznika a tych nadpriemernych je ako safranu. P.S. Zhodou okolnosti nedavno vznikla aj dalsia verzia pribehu o tomto spore s Christianom Slaterom s nazvom Bad Blood: The Hatfields and McCoys. Videl som len trailer, ale podla neho to vyzera niekolkonasobne horsie ako tato seria. 7/10.(14.7.2012)

Velmi zdařilý příběh z dob, kdy právo a spravedlnost bylo v plenkách a smrt se trestala smrtí. Příběh znesvářených rodinných klanů ze sousedních států, které si oplácejí své spory. A můj jediný problém s tímto dlouhým čtyřapůlhodinovým filmem, (že mu dávám "jen" 4 hvězdy) je, že to je více-méně jen o jednom: oko za oko, zub za zub... ale výborně koukatelné...(8.12.2014)

• Kevin Costner

• - Johnse Hatfield byl po svém návratu z Oregonu odsouzen na doživotí, ale poté, co zachránil dozorce, mu byl trest odpuštěn. Ještě čtyřikrát se oženil a zemřel v roce 1922. (cheyene)

• - Spoiler: Bill Paxton sa priznal, že sa pred scénou Randallovej smrti posilnil vínom, pretože bol nervózny zo svojho zapálenia ohňom. (KoRner)

• - Na pohřeb Anse Hatfielda, jenž zemřel v roce 1921 ve spánku, přišlo více než 5 000 lidí. Socha Anse Hatfielda označuje jeho hrob, v němž odpočívá se svou ženou. (cheyene)