Když Rory Jansen (Bradley Cooper) vydá svou první knihu, je výjimečná. Je to událost, která se přihodí jednou za generaci a která rozbouří literární svět i veřejnost. Přátelé ji s nadšením doporučují, kritika je také nadšena. Kniha je všude – od knižních klubů, po letadla a akademickou půdu. Stylem, který je svěží a moudrostí o životě, se zdá být jaksi nadčasovou. Rory se okamžitě stává literární hvězdou. Charismatický, talentovaný, inteligentní, mladý autor má zdá se všechno: báječný život, milující manželku (Zoë Saldana), svět mu leží u nohou - a to vše díky jeho slovům. Ale čí to jsou slova? A čí to je nakonec příběh? V okamžiku, kdy Rory dosáhne nejvyššího úspěchu, jej vypátrá Starý muž (Jeremy Irons) a konfrontuje jej s faktem, že on je skutečným autorem novely. Starý muž vypráví o nádherných nicméně tragických vzpomínkách na své vlastní mládí v období po druhé světové válce v Paříži, které ho přivedly k napsání knihy. Když Rory vidí, že jiný muž zaplatil za pravdu a svůj životní příběh, je konfrontován s nevyhnutelnou otázkou kreativity, ambice a morální volby, kdy je vydáván na milost těmto pohnutkám. Příběh napsaný jako příběh v příběhu. Roryho život je sám o sobě fikcí. Za tím vším je skutečný živý literární lev, Clay Hammond (Dennis Quaid). Sváděn a zaplétán do rozhovoru o skutečném významu této novely, krásnou a mazanou absolventkou (Olivia Wilde), nemůže zabránit spojení mezi příběhem a jeho vlastní tajnou minulostí. (oficiální text distributora)

Raketka29

Velmi poutavý příběh, který si každý může vyložit po svém. Příjemné herecké výkony, žádné vnucování názorů. Prostě příběh o příběhu. Divák je sám autor a sám si může vymyslet jak to vše bylo. ... P.S.: Pro mě také VELIKÉ překvapení v podobě Bena Barnese, kterého miluji :) ()

Philcze

Bookception na druhou aneb důkaz, že vynikající scénáře dnes existují i ve stále obyčejnějším žánru nezávislého dramatu. Nepochybná součást mé TOP 10 za letošní rok. Recenze zde. 90% ()

katuska138

Knížka je to určitě úžasná a jednou si ji možná přečtu, ale tenhle film je z mého pohledu zpracován poněkud nešťastně. Tak nějak knížkovitě. Velká část příběhu je odvyprávěna z pohledu vypravěče s hlasem na pozadí, který je doprovázený, uznávám, celkem poutavými scénami. Obzvlášť ty s Jeremy Ironsem mě nutily hltat každé jeho slovo. Ale tenhle stav stále přisuzuju předloze. Ale díky konci ve stylu "přeber si to po svým" možná ještě pozměním názor, až se mi to všechno urovná. ()

MATADOR

Velmi, velmi zřídka se mi stává to, co se mi dělo při sledování The Words. S citem napsaný příběh o třech dějových linkách a s citem zrežírované a zahrané. The Words mne okouzlilo a dostalo na kolena, tohle se málo čemu kdy podaří! ()

salalala

Překvapivě americké "neamerické" drama, které funguje více než dobře a považuje diváka za sobě rovného. Scénář je velice dobrý a se základní a poměrně jednoduchou premisou pracuje invenčně a velmi dobře. Paradoxně právě na scénář "dojíždí", protože rámcovat ústřední příběh dalšími dvěma je zbytečně moc a překombinované. Linie s Dennisem Quaidem mi přišla malinko přebytečná a děj jen zpomalovala. Jinak ale výtek moc nemám - Cooper charismatický až na půdu a pokud nehraje emocionálně náročné scény, je výborný, Irons po delší době výtečný v pořádném filmu, Saldana s Wilde jsou jen do počtu, ale snaží se, co to jde. Klugman a Sternthal režírují úsporně, ale efektivně, nepředvádí se a všechno plyne, jak má. Dialogů je tu hodně a je třeba je bedlivě sledovat, naštěstí se divák nenudí, protože film má slušné tempo. Pro mě osobně příjemné překvapení a důkaz, že zámořská "nezávislá" tvorba pořád žije a jsem moc rád, že v Evropě jsme si nechali původní konec, protože ten smířlivější americký vyznění posouvá trochu jinam. 80% ()

togaf

Hezcí herci a zajímavý příběh nezaručují dobrý film. Překvapilo vás to? Mě tedy ano! Na The Words (proč ten název český distributor nepřeložil?) jsem se opravdu těšila, možná proto jsem tak přísná, zklamaná očekávání jsou horší než slabý filmový zážitek. ()

Lucjen

Bradley Cooper, Dennis Quaid a Jeremy Irons... môže byť film s takýmto obsadením zlý? Zrejme nie. Bála som sa, že sa v tom prelínaní budem strácať. Nestalo sa. Quaid nahodil atmosféru, Cooper prispel rovnakým dielom a Irons? Irons to celé potiahol až do nadpriemeru. ()

Dont

Linie s Bradleym Cooperem byla páteří filmu, měla k dispozici většinu prostoru, ale nevyplnila ho zcela efektivně. Dobré scény střídaly slabší, scénář občas pokulhával a náhoda hrála asi větší roli než by bylo záhodno. Nejstarší dějová linie se odehrávala ve vzpomínkách Jeremyho Ironse, a zaujala především půvabnou Norou Arnezeder. Autorské čtení Dennise Quaida a jeho povídání s Olivií Wilde mě bavily ze všeho nejméně, nicméně oceňuji alespoň nepokažený závěr, není třeba vždy divákovi všechno naservírovat černé na bílém. Lehce nadprůměrné, hodnocení někde okolo 70%, takže na pomezí tří a čtyř hvězd, hodně jsem tentokrát váhal a rozhodl se až po dvou dnech při psaní tohoto komentáře, kdy se mi film pořádně "rozležel" v hlavě. ()

Skip

Výborně zahraný film, ve kterém se skrývá sonda do hlubin svědomí. To vyrovnávání se s vlastním svědomím je sice poněkud hollywoodsky slabší, ale dá se to zvládnout, protože jinak působí celý příběh velmi dobře ve všech svých vrstvách, takže uslzené oči hlavního hrdiny se dají odpustit. ()

IceQueen

Podľa hodnotenia a niekoľkých komentárov som sa rozhodla zodpovedne sa pripraviť na hlboký, dojemný a originálny príbeh, pri sledovaní ktorého mi budú loziť zimomriavky po chrbte a nekontrolovateľne tiecť slzy od dojatia po tvári. Uvarila som si kávičku, položila škatuľu papierových utierok na stôl a usadila sa pred televízorom. A čo som dostala? Obyčajný a priemerný film, ktorý vo mne nevyvolal žiadnu výraznejšiu emóciu. ()

kinderman

Tragická láska, druhá světová válka, síla psaného slova a "složitá" vyprávěcí struktura- nebýt toho, že scénář údajně vznikl kolem roku 1998, řekl bych, že do něj tvůrci namleli Anglického pacienta, Pokání i Předčítače (o Hodinách nemluvě, jen místo Woolfové je tady Hemingway). Někoho to dojímá a nachází v tom hluboké myšlenky, já chvílemi kroutil hlavou, chvílemi se smál jako u dobré parodie (i když to tvůrci zjevně mysleli vážně), zvláště, když ten Ironsův bezejmenný dědek začal významně pokašlávat. Hvězdička navíc za zábavné připomenutí Fanteho románu Zeptej se prachu. ()

dee-key

Tyhle utahaný povídkový filmy moc lidí nemusí, ale timhle se mi trefili do noty. A myslím že i spoustě dalším lidem, kteří se někdy pokoušeli psát. Tklivý příběh/y s perfektním obsazením a ladnou hudbou v pozadí, to docela stačí. Krom toho to nabízí i několik morálních otázek, ve všech rovinách příběhu. Asi ne pro každého, každopádně film není k zahození. ()

berusche

Pan Cooper nám nedávno sehrál spisovatele v jiném snímku a musím říct, že tam byl o fous lepší. Prolínání realit tady jaksi ztrácí dech již do poloviny, a nebudu zastírat, že mě bylo úplně šumák, která je podstatná. Na dramatickou stránku filmu se dívat vůbec nemusíme, neb jak vidno, obsah zde vítězí nad formou. Tvůrcům do příště stačí snad jen přát, aby přidali nějakou humornou scénu. To aby se divák aspoň pobavil. ()

BoredSeal

Nesnesitelná povrchní hovadina. Celou dobu nás otravuje šálením s třemi příběhovými liniemi a tváří se jako sofistikovaný pohled do života spisovatelů, aby pak v závěru vyšuměl s podivnou pointou, kterou si můžete vykládat jakkoliv. ()

M.i.k.e

řemeslně výborné,dobře zahrané a nakonec ani nevadí,že absentuje pořádný konec (i když divák si jistě vysvětlí po svém).Osobně bych snad očekával trošku větší emoce.Byť se mi Words líbily,emočně mě to nepohltilo tolik,kolik by si tvůrci nejspíš přáli.Jeden z těch filmů,který se líbí,ale zároveň takový film,u kterého neprahnu potom vidět znova (dost mi to přípomnělo The Hours)...70% ()

Aljak

"Všetci robíme v živote rozhodnutia, ťažké je však potom s nimi žiť." - posolstvo, ktoré dominovalo celému filmu! Musím uznať, že pre mňa boli The Words obrovským prekvapením - no nie preto, že by som tento film vopred podceňoval, práveže som od neho čakal celkom veľa. Ale dostal som ešte viac... Príbeh o príbehu v príbehu - alebo napokon predsa len tri príbehy v jednom? Previazanosť resp. nadväznosť tých príbehov je zahalená rúškom tajomstva, a to bolo napokon aj dobré. Neurčitý koniec, o ktorom sa dá určite polemizovať, nebol vôbec na škodu - skôr by som povedal, že celému filmu to ešte viac prospelo. Tento film mal v sebe silu a zároveň neuveriteľnú emocionálu hĺbku, ktorá miestami vytvárala až zimomriavky. Skvelé herecké výkony v podaní Jeremyho Ironsa, Bradleyho Coopera i ďalších, k tomu perfektný scenár, vynikajúce dialógy a celkové posolstvo o tom, že väčšina rozhodnutí sa už proste zvrátiť nedajú - to všetko a ešte viac robí z tohto filmu výnimočné dielo. Ďakujem Vám páni Klugman a Sternthal! ()

zbyshek

Realita nebo fikce? Upřímně řečeno, trochu jsem se v tom ztrácel. To nic nemění na faktu, že to myšlení, psychologie, mě uchvátilo. Myšlenka celého děje pokládá základní otázku, Co je vlastně správné? Na to je velice těžká odpověď. Tento film se zakořenil hluboko do mého vědomí. S výtečným Bradleym Cooprem a výborným scénářem tvůrců stále přemýšlím, jak se vlastně k filmu postavit. Kdežto spíše jaký z toho vyvodit názor, co tím autoři zamýšleli. Jelikož to, že tento film je opravdu skvěle natočený, je z mé strany naprosto jasné. ()