V době, kdy Divoký západ začínal ustupovat před civilizací, přichází na americký kontinent s dalšími imigranty také německý inženýr jménem Karel May. Čeká na něj místo zeměměřiče u železniční společnosti Pacific Railroad, jež zrovna soutěží s konkurencí, která postupuje z druhé strany kontinentu, kdo z nich postaví delší část trati, než se někde uprostřed nepokořené divočiny protnou. Jenže na nadšeného muže, okouzleného přírodou a možnostmi nového světa, čeká také rozčarování z barbarismu osadníků, kteří si uzurpují právo na půdu, jež patří původním obyvatelům. Tak se dostává do křížku s grobiánem Rattlerem, který vede skupinu pistolníků pověřených úkolem chránit stavbu před indiány. Během průzkumu terénu se Mayova družina dostane do přestřelky s indiánskými bojovníky a on sám je vážně zraněn. Jeho odvaha v boji učaruje vůdci bojovníků, náčelnickému synovi Vinnetouovi. Tak se Karel May původně jako zajatec dostává ke kmeni Apačů a díky Vinnetouově sestře Nšo-či, poznává indiánský způsob života a jeho hodnoty. Díky své síle dostává nové indiánské jméno Old Shatterhand a je rozhodnutý zajistit smír mezi železniční společností a indiány. (Česká televize)

Casablanca

Kdyby se autoři nesnažili o remake, ale prostě o dobovku, tak by se jim to povedlo líp. Takhle tady vždycky bude "TA LEGENDA". ()

iXtr3m3

WTF? Že sa pôvodná séria vôbec nedržala kníh, na tú dobu a na to spracovanie to bola fakt že pecka. Ale toto bolo preboha ča? Old Shatterhand ako vysušený pobožný spiťálek, Winnetou ako tupý svalnatček, Nšoči WTF? Toto nemalo vôbec vzniknúť. To je preboha taký problém skúsiť nafilmovať skvelú trilógiu podľa knihy? Dosť slušnosti, kurvafix, toto ma extra nasralo. Debili, ktorí to povolili a debili, ktorí to stvorili. To si radšej tisíckrát pustím originál. ()

Teg

Fakt, že je nový Vinnetou kvalitnější než jeho předchůdce asi nepřekvapí. Stačí to ale aby se zavděčil těm, kteří na romantické pohádce, kterou je předloha, vyrůstali? Těžko říct. To musí posoudit každý sám. Je tomu ale velice blízko. Co se mi líbilo? Výprava. Na filmu je vidět, že si někdo dal hodně záležet. Příjezd Karla Maye na západ nemohl být zpracován lépe. Casting. Karl May je sympaťák svým vlastním způsobem, charisma mu rozhodně nechybí. Vinetou je na začátku spíše takový floutek, což se mi líbí. Nepůsobí to moc nepatřičně. Příběh, který nepůsobí těžkopádně a je poměrně osvěžující. Co se mi naopak nelíbí? Místy trochu moc okázalá kamera kdy Vinetou natřásá svoji postavu v nepřirozených pózách (naštěstí ne často). Až moc časté záběry do slunce které mají být krásné na pohled ale je toho trochu moc. Závěr: Rád bych dal 5 ale to asi ještě nemůžu. Uvidíme příště. ()

hunterN odpad!

Tak toto byla ovšem ztělesněná katastrofa. Chudák Karel May, ač ve věčných lovištích, tak jej určitě svědí prst na spoušti zázračné pětadvacetiranné Henryovky jeho alter ega Oldy Šetrnýho, v touze zúčtovat s tvůrci tohoto paskvilu a lidumil Vinnetou, pevně svírající tomahawk, se už poohlíží po volném mučednickém kůlu pro scénáristu. K tomuto výtvoru jsem od samého začátku zásadně nepřistupoval jako k remaku německo-jugoslávských filmů ze 60. let, ale jako k pokusu o novou adaptaci literární klasiky. Sice ony už zmiňované filmy ze 60. let měly s literárními předlohami často společné jen jména titulních postav a někdy ani to ne, ale alespoň první dvě z nich se jakžtakž snažily držet základního schématu dle svých předloh, byly krásně naivní a měly své určité kouzlo, které si pro mnohé generace zachovaly i doposud, hlavně díky velké míře nostalgie, ale nová třídílná minisérií Mayových krajanů je plivnutím na celé jeho úctyhodné dílo (byť někdy, v některých případech i poněkud rozporuplné a ne příliš valné kvality, jak si musí i každý zarytý mayofil přiznat) a z románové předlohy už nyní nezbyl ani kámen na kameni. Z polopouštních Apačů obývajících opuštěné pueblo Hopiů jsou, soudě dle vizáže, náhle prérijní Siuxové, hovořící Lakotsky a žijící v tee-pee, Krásný Den (což není nikdo jiný než v románu tragicky zahynuvší sestra Vinnetoua Nšo-či) si zde příliš svého půvabu z románu nepřinesla a ještě je navíc šamankou (WTF!?!?), která se snad má, jak jsem slyšel, v druhé části za Oldu provdat, chybí řada stěžejních událostí a postav, např. Klekí-petra, který měl velký vliv na vývoj, charakter a chování, dle románů, původně poměrně civilizovaného Vinnetoua…má vůbec cenu pokračovat? Podivovat se nad nelogickým chováním postav? Faktografickými nesmysly? Mimózními reáliemi. Hloupými dialogy? Pozastavovat se na arzenálem, který filmaři hercům svěřili? Prostě historicko-geograficko-kulturologicko-etnologicko-faktografický galimatyáš. Pokud by se tvůrci rozhodli pojmout minisérii jako béčkový western, o kterém by netvrdili, že se zakládá na románech Karla Maye, nevypůjčili si z jeho děl jména postav, nevydávali zde zobrazené původní obyvatele Ameriky za Apače, a tak dále, a tak dále, tak pak by si snad taková minisérie zasloužila přijmout na milost a tím pádem i trochu schovívavější hodnocení. Upozorňuji na to, že mé, zde uvedené, dojmy a kritika nepramení z celé minisérie, ale pouze zhruba dvou třetin prvního dílu. Sílu dodívat se alespoň na první část až do konce, jsem v sobě bohužel nenašel. A na závěr bych si dovolil jednu drobnou výtku správcům čsfd. Pokud by někdo natočil řekněme porno, třeba na nějakém barokním zámku ve střední Evropě a hlavní aktéry by pojmenoval Macbeth I. a Lady Macbeth, tak byl zde byl taky jako autor předlohy uveden Shakespeare? Silně o tom pochybuji. I když, kdo ví... ()

Cuzan

Původní mayovky miluju, vyrostla jsem na nich, a když na ně narazím, ráda se na ty souboje dobra a zla podívám. Ale nijak mi to nebránilo v tom užít si i tento film. Především se mi líbilo, že to nebylo tak černobílé a že postavy byly víc lidské než v původních mayovkách, kde je Shaterhand prostě neochvějný klaďák - sebejistý v sám sobě i své věci v každém okamžiku, pevně vládne slovem i ranou, a ví vždy, kam udeřit. Ten novýj ukazuje širší plejádu pocitů, například je v rozpacích a červená se, když vidí nahé Apačky, zoufá si, když ho bílý muž uváže a nechá poslouchat masakr v podobě kulometu nastraženého na indiány, váhá a je nejistý svou cestou na západ, když vidí, jak to tam chodí. Taky Vinnetou není žádný Kája Mařík, ale normálně neví, co má dělat, když se nečekaně stane náčelníkem. Bojovník v něm ví, že by s měl pomstít, ale beztak noc prosedí u otcova hrobu hledající pomoc. A Sam Hawkins připouští, že vybil hodně bizonů, a tak docela chápal jejich potřebu ho sklapovat. Stejně tak mě potěšilo poněkud plastičtější zpodobnění žen, oproti původním asi čtyřem typům žen (naivní kráska/ zpustlá kráska/ bodrá majitelka farmy/ bodrá indiánka), kdy jsem v novém zpracování viděla mocnou šamanku N´Šoči, která nespojuje jen kmen s bohy, ale i Shaterhanda s kmenem, vedle ní unavenou, ale sebevědomou kurtizánu, která se nebojí sedět s koleny od sebe, kouřit a šetřit si peníze na vlastní podnik, a v neposlední bezpáteřní paničku Bancroftovou, která se klepe po zařazení do vyšší společnosti a vedle toho se potýká se závislostí na alkoholu. S tou se potýká taky padlý Apač, žijící s bělochy, což pro mě byla další invence blížící se k realitě divokého západu. Obdobně jako vypodobněný smysl Apačů pro humor, když skoro nechali Shaterhanda sníst červa, nebo když Vinnetou naznačuje Shaterhandovi, že v jeho kultuře jediní lidé mající knírek, jsou staré báby. ()

Mikino00

Až mě překvapilo, jak se mi úvod této minisérie líbil. Jedná se o zcela jiné pojetí klasického díla, které ačkoli není bez vad na ději či scénáři (Vinnetou zná slova jako horník nebo penny), tak oproti původnímu zpracování se vytratila naivita a odlehčenost a přišla větší reálnost a civilnější pojetí. ()

Esgalnor

Finále mě nutí dát o hvězdu víc. Ale i zbytkový dojem je velmi fajn. Vinnetou jde jiným směrem, než ten původní - to mi rozhodně nevadí. Jedinou chybu vidím v castingu, na který jsem si dlouho zvykal. Jinak jde o kvalitně natočený a poměrně reálný western s povedenou dobrodružnou atmosférou a zručně zachycenou akcí. Boj o most je skvělý a obrovské překvapení. Skvělá výprava a dle mě i lepší, než šedesátkový Vinnetou, který se mi nikdy moc nelíbil... ()

mira007

Jak poznal Oldšetrhend Vinetoua v daleko uvěřitelnější a realističtější formě. Tento film beru jako nové zpracování knihy Karla Maye než jako nějaké "pokračování" ikonických Vinetouů šedesátých let. Na ty tento nový počin nikdy nedosáhne ani omylem, ale jako samostatný filmový počin to nebylo vůbec špatné. Jako drobné plus vidím v obsazení nejen Gojka Mitiče, ale i Predraga Bielace česko-srbského herce známého např. z Gangster ka. Žádná nostalgie se nekoná, snad jen úplný závěr u táboráku za zvuků ikonické vinetouovské hudby. To byl pro mne krom jmen hrdinů jediný spojovatel s původními dobrodružnými indiánkami. ()

nonick1

Rozhodně příjemné překvapení. Namísto původního dětinského pojetí, hraničícího místy až s parodií, nabízí film zajímavou kameru, realistické podání prostředí i postav (namísto plochých figurek v původní sérii) a navíc i slušnou výpravu. Uvěřitelný Sam Hawkens tady není šaškujícím popletou, ale samorostlým chlapíkem z divočiny, který by se neztratil ani v Opravdové kuráži. Nápaditá je i citace původního hudebního motivu zakomponovaného do nové hudby. A Saxonia 1860..? No zřejmě slušnej oddíl :-) U mě jednoznačně za čtyři hvězdy. ()

MiniMinion

Staré filmy s Vinnetouem miluju, jako menšímu mi je rodiče pouštěli, a jako trochu starší si je teď pouštím taky často, takže pro mě bude těžké s nimi tohle nesrovnávat. Ale pokusím se. Šlo to, první díly bývají obvykle rozpačité, ne tak záživné, jako ty následující. Tady nám vcelku rychle představili Karla Maye a pak už byla malá přestřelka, velká přestřelka a pak ještě jedna velká přestřelka. To beru jako plus. Dále oceňuju lokace, z nichž mnoho již dobře známe, zvláště při pohledu na Rio Grande jsem pocítil jistou formu nostalgie. Ta se dostavila i při poslechu lehce upravené hudby, která je, ikdyž trochu jiná, krásná. Mou jednoznačné nejoblíbenější postavou je Old Šutrhend, který je mi velmi sympatický. Vinnetou je, hlavně navenek, velmi odlišný od toho předchozího (Vidíte? Už srovnávám...), a není špatný, jenže Pierra Brice nikdo nenahradí, a totéž platí o Lexi Barkerovi. Gojko konečně dostal velkou roli, a kupodivu mu sedla. Nová Nšo-Či mě nijak neuchvátila, ale ani mi nevadila. Celkově vzato to není špatný western, nesrovnávám-li to s jeho legendárním předchůdcem. 3* ()

Pidzey

Mě se to líbilo snad ještě víc, než původní zpracování. Působilo to na mě surověji a reálněji. Na rozdíl od staré pohádky pro dospělé. Obsazení je taky dobrý, i když jsem měl chvíli problém s Oldou šetrným, ale brzy jsem si zvykl. Milé jsou i jakési pomrkávání na starou sérii, především v hudbě. Vinnetou si zasloužil nové moderní zpracování a myslím, že se to Němcům povedlo. Na to že podle mě točí spíš srágory, je tohle jak krásné zjevení. ()

Untentrauer

Člověk se neubrání srovnání. Celkově moc nemám rád remaky obzvlášť, když považuji originál za nepřekonatelný. Tahle verze je ale velice surová a realistická. Zobrazuje divoký západ skutečně divoce, tak jak asi vypadal. Když k tomu připočtu, že to jsou "Májovky" tak mi z toho vychází velice zajímavá podívaná. Nesedí mi obsazení role Old Shatterhanda, chtělo by to větší korbu... ()

MickeyStuma

A tak tu máme první díl třídílné filmové televizní série natočeného v cinemascopu nového zpracování známých indiánských románů Karla Maye. Už začátek potěší vysvětlením toho nejhlavnějšího a tím je postava samotného Karla Maye. Ano, to on se ve svých snech považoval za Old Shatterhanda a představoval si v Americe prožití nejrůznějších dobrodružství, byť na americkou půdu nikdy nevkročil. Apačové jsou prezentováni skutečně jako divoši a ne jako romantičtí dobrodruhové s lidskostí a pochopením a s oblečením Siouxů. Ve své době to prostě bylo poutavější a daleko více vyhovovalo představě o indiánech. A tak je pro mnohé doslova šok, že nyní se tak neděje. Taky proč si pořád něco předstírat? Děj je velice blíž k samotnému románu, ale jak to už bývá, ne zcela. Žádná knížka se prostě věrně do filmového scénáře převést nedá a tak i zde šli tvůrci svou cestou. O remake v žádném případě nejde. Jde o nový příběh ve zcela jiných představách. Žádná pohádkovost a romantičnost, jak každý očekával, ale reálnější drama odehrávající se na divokém západě. A tak jediné co trochu zamrzí je, že tu nedostal více prostoru Sam Hawkens a Lord Castlepool, byť jako komické figurky tu zrovna nevystupují. Ohromnou poctou pro herce Gojko Mitiče je role samotného Inču-čuny. Tento chlapík si to jistojistě zasloužil. A další, čeho si asi málokdo všiml, je účast Maria Adorfa, který si tu zopakoval roli Fredericka Santera. Dalším překvapením je, že Vinnetuova sestra Nšo-či tu nezahynula jako v předchozím snímku. Tvůrci se tak rozhodli velice správně, neboť dějový vývoj by se už nemohl tak vyvíjet jak se zde vyvíjel. Apači byli přeci jen nejdivočejší indiánský kmen, což i zde je taktéž krapet potlačené, ale už se k to k tomuto faktu daleko více blíží, takže smrt dvou významných lidí kmene by vyvolalo jen válečnou řež. Apačové tu mluví svojí řečí a tím je v podstatě z děje vyškrtnut Kleki-petra, coby jejich bílý učitel. Je o něm jen malá zmíňka. Také je daleko reálnější, když indiáni mluví jakože anglicky velice krkolomně. Nádherná kamera doprovázející překrásné scenérie, plynulé tempo a pevný scénář. Ano, jde o klasické postavy, na jejichž nové vyznění je třeba si zvyknout, ale tvůrcům se to prostě povedlo. O tom žádná. ()

korok

Chyběla mi tam nějaká lépe zpracovaná a pořádná přestřelka, jako tomu bylo u původního filmu ze šedesátých let a jakou čekám i od ostatních filmů westernového žánru obecně. Ale s přimhouřením oka, i vzhledem k tomu, že se jedná o televizní film si to u mě "za čtyři" zaslouží. Bylo fajn vidět Vinnetoua a jeho přítele Old Shatterhanda znovu v novém provedení. Jsem rád, že něco takového vůbec vzniklo. ()

Rockerman

To se jako myslí vážně? Neni to parodie? Fakt Old Shatterhand učí Vinnetoua boxovat? "Skvělý " je také kulomet na Apače, o Samu Hawkinsovi nemluvě. Oceňuji jen, že tvůrci "vytáhli" Karla Maye od psacího stolu a poslali ho na Divoký západ jako Old Shatterhanda a potěšil i Gojko Mítić jako Inčučuna. Jinak tam chybí úplně všechno to, co zdobí původní verzi. Lehkost vyprávění, atmosféra a v neposlední řadě, charisma obou hlavních představitelů. Posvátné filmy jsou dokonalé, proto se nesmí předělávat! ()

RedDuck

Mé dojmy z prvního dílu nového Vinnetua jsou velmi rozpačité. Ono to totiž není úplně špatné od začátku do konce, jenom ty lepší chvilky jsou zcela mimo předlohu. Spíš to připomíná nějak fanouškovskou amatérskou tvorbu k Tanci s vlky. Jinak je to celé bez logiky a nějakého tahu na branku. ()

Torgal

Dúfal som vo vernejšiu adaptáciu knihy, dočkal som sa fanfiction, ktorá má s predlohou spoločné len mená postáv (Nšo-či je šamanka a Tangua ožran?!). Taktiež mi nesadlo realistické spracovanie, ktorému chýba poetika romantizovaného pohľadu na Divoký západ, hoci výprava je o niekoľko úrovní vyššie ako u klasickej verzie zo 60-tych rokov. Pochváliť ale musím kasting Winnetoua, no z Shatterhanda som mal zmiešané pocity. Naopak jednorozmerný naskrz zlý záporák Rattler sa mi nepáčil vôbec. 5/10 ()