Reklama

Reklama

Vinnetou

(seriál)
  • Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)
Trailer

Epizody(3)

Obsahy(1)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele MickeyStuma k tomuto seriálu (2)

Vinnetou: Nový svět (2016) (E01) 

A tak tu máme první díl třídílné filmové televizní série natočeného v cinemascopu nového zpracování známých indiánských románů Karla Maye. Už začátek potěší vysvětlením toho nejhlavnějšího a tím je postava samotného Karla Maye. Ano, to on se ve svých snech považoval za Old Shatterhanda a představoval si v Americe prožití nejrůznějších dobrodružství, byť na americkou půdu nikdy nevkročil. Apačové jsou prezentováni skutečně jako divoši a ne jako romantičtí dobrodruhové s lidskostí a pochopením a s oblečením Siouxů. Ve své době to prostě bylo poutavější a daleko více vyhovovalo představě o indiánech. A tak je pro mnohé doslova šok, že nyní se tak neděje. Taky proč si pořád něco předstírat? Děj je velice blíž k samotnému románu, ale jak to už bývá, ne zcela. Žádná knížka se prostě věrně do filmového scénáře převést nedá a tak i zde šli tvůrci svou cestou. O remake v žádném případě nejde. Jde o nový příběh ve zcela jiných představách. Žádná pohádkovost a romantičnost, jak každý očekával, ale reálnější drama odehrávající se na divokém západě. A tak jediné co trochu zamrzí je, že tu nedostal více prostoru Sam Hawkens a Lord Castlepool, byť jako komické figurky tu zrovna nevystupují. Ohromnou poctou pro herce Gojko Mitiče je role samotného Inču-čuny. Tento chlapík si to jistojistě zasloužil. A další, čeho si asi málokdo všiml, je účast Maria Adorfa, který si tu zopakoval roli Fredericka Santera. Dalším překvapením je, že Vinnetuova sestra Nšo-či tu nezahynula jako v předchozím snímku. Tvůrci se tak rozhodli velice správně, neboť dějový vývoj by se už nemohl tak vyvíjet jak se zde vyvíjel. Apači byli přeci jen nejdivočejší indiánský kmen, což i zde je taktéž krapet potlačené, ale už se k to k tomuto faktu daleko více blíží, takže smrt dvou významných lidí kmene by vyvolalo jen válečnou řež. Apačové tu mluví svojí řečí a tím je v podstatě z děje vyškrtnut Kleki-petra, coby jejich bílý učitel. Je o něm jen malá zmíňka. Také je daleko reálnější, když indiáni mluví jakože anglicky velice krkolomně. Nádherná kamera doprovázející překrásné scenérie, plynulé tempo a pevný scénář. Ano, jde o klasické postavy, na jejichž nové vyznění je třeba si zvyknout, ale tvůrcům se to prostě povedlo. O tom žádná. ()

Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (2016) (E02) 

Příběh, který v roce 1963 spustil doslova vinnetoumánii, si vzali na paškál i současní tvůrci a už od prvních minut je jasné, že se v žádném případě nesnažili původní film kopírovat. Proč také. Rozhodnutí jít si vlastní cestou je to nejlepší co mohli udělat. Stejně jako v předchozím prvním díle nevytvořili z obou postav, tedy z Vinnetoua a Old Shatterhana žádné superhrdiny divokého západu, jak bývalo zvykem, ale obyčejné smrtelníky se svými chybami i možnostmi. Příběh je podle toho také sepsán a tak ať se to někomu líbí nebo ne, takovéto vyznění je realitě daleko bližší. Děj opět doprovází krásné scenérie a líbezná hudba. Naprosto v ničem se netlačí na pilu a naopak se všemu nechává volný průběh. Vznikl tak příjemný odpočinkový film, který si v ničem a na nic nehraje. ()

Reklama

Reklama