poster

Raději vidličky než nože (festivalový název)

 • USA

  Forks Over Knives

 • Austrálie

  Forks Over Knives

 • Kanada

  Forks Over Knives

Dokumentární

USA, 2011, 96 min

Režie:

Lee Fulkerson

Scénář:

Lee Fulkerson
 • KRYSIOPICE
  odpad!

  Jen debil může ze svého jídelníčku vyřadit veškeré živočišné produkty a zároveň vynechat suplementy jako B12. Stačí zajít například na Wikipedii, která nám dokazuje, že člověk může žít bez B 12, aniž by se to podepsalona psychickém zdraví 5 max 10 let. A zároveň dokazuje, že životní filosofie militantních veganů hlásajicích, že živit se jen zeleninou je přirozené, je vylhaný konstrukt. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_B12(27.1.2016)

 • lubospoti
  ***

  Dokument určitě obsahuje zajímavé a do jisté míry i pravdivé informace. Jen mi přijde, že vše je zde až příliš zjednodušeno. Pracuji ve zdravotnictví a tím pádem vím, že většina věcí týkajících se lidského zdraví není jen černá nebo jen bílá. I přes všechno zjednodušení na mě dokument působil zbytečně zdlouhavě.(13.7.2015)

 • Djkoma
  ****

  Stravování, jako jeden ze základních problémů současné civilizace, je bohužel ve filmech a dokumentech velice problematicky uchopitelný koncept. Občas sklouzává do prázdných oslav vegetariánství/vegantsví/paleo a jindy na nekomplexní kritiku fastfoodu (jako by to všichni dávno nevěděli a stejně tam jedí). Forsk over knives se mi líbí hlavně v tom, že k tématice vlivu jídla na zdraví přistupuje vědecky přes průzkumy a do jisté míry se snaží problematiku kvantifikovat. Studie, ať je jejich tvorba a financování diskutabilní jakkoliv, tak představují jeden z důležitých podložených zdrojů a ty se právě v tomto dokumentu ukazuje. Nejde o to, zda je špatné veganství a vegetariánství je ještě ok nebo zda je základní západní strava špatná, ale o vliv potravin rostliného a živočišného původu na organismus. Je pak už na každém, jestli omezí/přidá nějakou surovinu nebo naprosto překope svůj jídelníček. Navíc, tady nikdo nehraje jen na etickou/citovou stránku např. mléka nebo masa. Dobrý vstup do tématiky.(9.7.2016)

 • RockChick
  **

  Ráda bych hodnocení zvýšila. Pokud má být ale základní známkou správného dokumentu právě jeho nestrannost a objektivita, tak se v tomto případě nejedná o dobrý dokument. "Forks Over Knives" jistě vděčím za to, že jsem se konečně pořádně dozvěděla, co je to ona veganská strava. Kdybych si sebe trochu víc vážila, snad se do i ní pustím. Film divákovi zpřístupňuje ale právě pouze tuto stranu, vehementně propagující stravu bez živočišných složek. Rostliny jsou dobré, maso a vajíčka ne - AMEN. Přitom samotná problematika samozřejmě tak přímá není. Vynecháním živočišné složky potravy možná minimalizujeme riziko rakoviny, ale zase své tělo připravíme o jiné látky a zvýšíme riziko jiných nemocí. Vždycky je třeba najít rovnováhu mezi dvěma extrémy. Dokument si ale zřejmě předplatil nějaký svaz rostlinných farem či co, a tohle už vám neprozradí. Když už slovo předá i na druhou stranu barikády, tak to ještě sestříhá tak, že její obhájkyně vypadá v konečném výsledku až směšně. Tahle subjektivita mi byla opravdu silně proti srsti. Dále se mi nelíbila použitá forma. Jak se už někdo v komentářích zmiňoval, snímek v podstatě jenom stále opakuje už jednou vyřčené. Nepotřebuju stokrát slyšet, že onen národ přestal jíst maso a rázem se stal skoro nesmrtelným. Kdybych se chtěla kochat neustálým pohledem na grafy, taky si raději asi pustím opakování volebního speciálu. Laciná veganská agitka prostě!(31.10.2013)

 • kochanskiT
  *****

  Film ukazuje drsnou realitu toho, jak moc si sami sobě škodíme, když se špatně stravujeme a pak svá zmožená těla dáváme do rukou farmaceutického průmyslu. Je možná místy až něpříjemně dramatický, ale takové už dokumentární filmy být musí, chtějí-li něco změnit a přimět člověka přemýšlet nad pravdivostí všelijakých informací, které si odnesl ze základní školy (např. že jíst maso se musí).(21.9.2012)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace