Raději vidličky než nože (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Dokumentární

USA, 2011, 96 min

Lee Fulkerson

Lee Fulkerson
  • neoBlast

V módní vlně žrádlomentary (chráněno TM) se musel najít někdo přebývající, někdo musí z kola ven. Já vybírám Lee Fulkersona, jehož opus je sice motivujícím, ale jako filmový dokument nepříliš nefungujícím snímkem. Pár zajímavých čísel, dále jenom boring příklady z praxe. Feature lenght stopáž je příliš velkorysá a dává možnost k zaškobrtnutí a nedej bože opakovanému zaškobrtnutí. Fulkerson se nachytal a zaškobrtává několikrát a více to opakuje. 40 %(18.1.2013)

Všetci, ktorý sem píšu ako je ten dokument len propaganda, by sa mali zamyslieť na všetky tie reklamy, billboardy, ako sa tam propagujú živočíšne výrobky, ako sa ľuďom ukazujú nereálne zábery o dobytku, namiesto toho aby ukazovali ozajstné zábery. Ako lekári namiesto dietetickej rady nám automaticky predpíšu lieky s xyz vedľajšími účinkami. Ako sú ľuďia s rakovinou automaticky poslaný na chemoterapiu, pričom je vedecky dokázané, že jeden z vedľajších účinkov sú xyz typov rakoviny. To už nie je propaganda, čo? Pokrytci! ..Ak si niekto myslí, že Čínska štúdia sa dá vyvrátiť, nech si prečíta nasledujúce články - "China Study author Colin Campbell slaps down critic", "Dr. Campbell Responds to Dr. Mercola", "T. Colin Campbell's Response to Questions Raised About the Book, "The China Study. Startling Implications for Diet, Weight Loss and Long-Term Health"", youtube: plantpositive - videá 62-65.... Hocikto môže napísať článok, kde údajne má dôkazy na vyvrátenie tejto štúdie, ale IBA v prípade, že sa vytvoria rovnaké podmienky aké boli v Čínskej štúdií a porovnajú sa výsledky sa môže hovoriť o PRAVOM dôkaze. Too much truth http://www.youtube.com/watch?v=CHJXfurJ4RI ..koho tento dokument nepresvedčil o škodlivosti živočíšnych produktoch. nech si pozrie túto prezentáciu http://www.youtube.com/watch?v=30gEiweaAVQ(20.1.2013)

Film ukazuje drsnou realitu toho, jak moc si sami sobě škodíme, když se špatně stravujeme a pak svá zmožená těla dáváme do rukou farmaceutického průmyslu. Je možná místy až něpříjemně dramatický, ale takové už dokumentární filmy být musí, chtějí-li něco změnit a přimět člověka přemýšlet nad pravdivostí všelijakých informací, které si odnesl ze základní školy (např. že jíst maso se musí).(21.9.2012)

Tak nějak ideálně na hraně mezi agitkou a seriozním dokumentem. Ale pořád jsem se nemohl zbavit pocitu, že jim jde stejnou měrou A) o ukázání "špatnosti" zabíjení "nevinných zvířat" a B) o zdraví lidí. A to si vážně myslíte, že bych šel do takového extrému jaký je celorostlinná strava (nebo jak to bylo). Nijak vábně to teda nevypadalo. - 60 %(12.12.2011)

• maddy

Na začiatok podotknem, že síce nie som vegán a zatiaľ ani vegetarián, i keď by som k nemu raz chcel dospieť. Avšak mäso si doprajem skutočne len veľmi ojedinele. S týmto dokumentom si však dovolím zásadne nesúhlasiť. Mám totiž problém velebiť dokument, ktorý divákom sprístupňuje len jednu pravdu, že čisto rastlinná strava je to najlepšie čo môže byť a bojí sa svoj názor konfrontovať s hocičím/kým iným. Samotnú myšlienku Forks Over Knives kvitujem, ale problematika nie je zďaleka tak jednoduchá ako sa ju snaží vykresliť a tteda, že pokiaľ budete jesť výhradne iba zeleninu, občas ovocie máte minimálnu šancu ochorieť na rakovinu, infarkt atď. a dokonca aj už keď ste chorý, tak zásadnou zmenou jedálnička sa priam zázračne uzdravíte. Nevravím, že to nie je pravda, ale ten dokument je značne nadnesený a chce presvedčiť, že by vás stravou vyliečil snáď aj z AIDS. Výskumy z Číny sú síce veľmi zaujímavé, ale všetko podstatné sa tu divák dozvie počas prvej pol hodiny a ďalej sa Forks Over Knives už iba opakuje a omieľa to isté. Osveta je síce potrebná, ale pochybujem, že takáto čistá agitka z niekoho urobí vegána alebo aspoň vegetariána. Celé to je o osobnom presvedčení. A kto ho nemá, holt tomu žiaden lekár, tobôž dokument nepomôže.(30.1.2015)