Raději vidličky než nože (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Dokumentární

USA, 2011, 96 min

Lee Fulkerson

Lee Fulkerson

Celosvetová produkcia prekračuje spotrebu, zvieratá sa vaznia a masakrujú po miliónoch mnohokrát úplne zbytočne. To čo budeme jesť už nezávisí od ročného obdobia, či zemepisnej šírky, alebo úrody. V dnešnej dobe máme obrovskú možnosť voľby. Keby sme prestali chovať jatočné zvieratá a transportovať ich stovky kilometrov myslím, že by sa planéte a ovzdušiu tak odľahčilo od hromady toxických látok produkovaných práve týmito veľkochovmi, že by nebol veľký problém z času na čas si dopriať aj nejaké exotickejšie potraviny, ak už vážne musíme byť tak náročný a nestačí nám jesť aby sme žili, ale žijeme, aby sme jedli.. každopádne je živočíšna strava silne preceňovaná a naopak jej negatívne dopady na náš organizmus pri nadmernej spotrebe je cielene bagatelizovaný. Celá živočíšna výroba je obrovský biznis- to predovšetkým a tak sa aj pristupuje k jeho produktom, ktoré sú nám vnucované nenormálnym sposobom či už na bilboardoch a pútačoch, alebo v televíznych reklamách. Nedajme sa manipulovať, utvorme si vlastný názor a akceptujme aj morálne aspekty našich skutkov, každá minca má dve strany.(2.7.2014)

Mám s týmto dokumentom zásadný problém, ale najprv by som chcel povedať, že by ste ho mali vidieť. Problém spočíva v tom, že je v ňom málo oponentov a je to skôr presviedčanie na zmenu stravovania a úplného vylúčenia živočíšnej výroby v prospech rastlinnej. Osobne priznávam, že som ešte nepočul o nejakej výraznej škodlivosti rastlinnej výroby a priznávam, že nám prospieva, no vylúčiť úplne živočíšnu by som nedoporučil, akurát ju zredukovať, lebo toľko úžitku nám zjavne neprináša. Tu podávané výskumy a príbehy ľudí sú jedna strana, ale pokiaľ chýbajú aj opačné a aspoň nejaké názory, grafy, fakty z tej druhej strany a dokument sa vyčerpá v prvej polovici a druhá je už len taká "vlažná", tak jednoducho mám pochybnosti. O mlieku som počul, že po puberte už nie je zdravé, takže s tým by som aj súhlasil, ale iné mliečne výrobky ako syry, či mäsové výrobky mám rád a neviem si predstaviť, že všetko by som mal nahrádzať len rastlinnou stravou, aj keď sa to dá, len mám pochybnosti, či by mi to ozaj tak prospelo. Či tieto tu uvádzané príklady ľudí nie sú len príklady ľudí, ktorí svoj život zmenili aj v iných oblastiach radikálne, ohľadom cvičenia a celkového životného štýlu. Pre planétu je rastlinná menej náročná, dokonca neviem či by som nemal rozumieť pod Božím prikázaním nezabiješ aj živočíchy, no riadim sa, že všetko je na niečo dobré a že všetko s mierou, či všetkého veľa škodí. Neviem do akej miery je to pravda tu, diskusií je na túto tému veľa, pravdivosť často overuje čas, záujmy tiež často nehľadia na podávanie čistej pravdy bez klamstiev a poloprávd. V každom prípade ma to zaujalo, lebo chcem zmeniť svoj životný štýl. Bolo to inšpiratívne, zaujímavé a podnecujúce diskusiu.(7.4.2013)

Všetci, ktorý sem píšu ako je ten dokument len propaganda, by sa mali zamyslieť na všetky tie reklamy, billboardy, ako sa tam propagujú živočíšne výrobky, ako sa ľuďom ukazujú nereálne zábery o dobytku, namiesto toho aby ukazovali ozajstné zábery. Ako lekári namiesto dietetickej rady nám automaticky predpíšu lieky s xyz vedľajšími účinkami. Ako sú ľuďia s rakovinou automaticky poslaný na chemoterapiu, pričom je vedecky dokázané, že jeden z vedľajších účinkov sú xyz typov rakoviny. To už nie je propaganda, čo? Pokrytci! ..Ak si niekto myslí, že Čínska štúdia sa dá vyvrátiť, nech si prečíta nasledujúce články - "China Study author Colin Campbell slaps down critic", "Dr. Campbell Responds to Dr. Mercola", "T. Colin Campbell's Response to Questions Raised About the Book, "The China Study. Startling Implications for Diet, Weight Loss and Long-Term Health"", youtube: plantpositive - videá 62-65.... Hocikto môže napísať článok, kde údajne má dôkazy na vyvrátenie tejto štúdie, ale IBA v prípade, že sa vytvoria rovnaké podmienky aké boli v Čínskej štúdií a porovnajú sa výsledky sa môže hovoriť o PRAVOM dôkaze. Too much truth http://www.youtube.com/watch?v=CHJXfurJ4RI ..koho tento dokument nepresvedčil o škodlivosti živočíšnych produktoch. nech si pozrie túto prezentáciu http://www.youtube.com/watch?v=30gEiweaAVQ(20.1.2013)

"Raději vidličky než nože" - Prudce PROvegetariánská záležitost. Dost důkladný, obsáhlý a přesvědčivý dokument o vlivu způsobu stravování a životního stylu na lidské zdraví. Popisuje výzkumnou práci dvou lékařů, kteří se dlouhodobě zabývali výživou a civilizačními chorobami. Údajně snímek, po jehož shlédnutí zpěvák Ozzy Osbourne přestal jíst maso. Zde k vidění s českým překladem: http://www.youtube.com/watch?v=TzvIGcvel-w&feature=player_embedded#!(14.11.2011)

Film, který vás přesvědčuje, že když budete jíst pouze zeleninu, nikdy neonemocníte rakovinou, infarktem, mrtvicí, osteoporózou, cukrovkou apod., a pokud už jste onemocněli, změnou jídelníčku se uzdravíte. Nechce se mi pátrat po tom, nakolik jsou zde prezentované informace a statistiky hodnověrné (film působí dost jako agitka), protože je mi to celkem jedno, maso jím stejně jen málo. Ne kvůli tomu, že je snad nezdravé, ale prostě proto, že jsem schopen pozřít jen libovou svalovinu, a z čehokoli jiného se mi zvedá kufr. A jsem přesvědčen, že jistá míra pestrosti ve stravě je jen žádoucí. A pokud se mám na toto dílo podívat jako na film, tak si říkám, že by klidně mohl mít 30 minut, protože se tu opakují stejné myšlenky a animace ucpaných cév až do zblbnutí. Jenže bohužel kategorie "krátkometrážní dokument" na Oscarech nikoho nezajímá a tak krátké DVD by si nikdo nekoupil, tak se spousta dokumentaristů snaží natahovat svá díla na 90 minut..(6.1.2012)