poster

Raději vidličky než nože (festivalový název)

 • USA

  Forks Over Knives

 • Austrálie

  Forks Over Knives

 • Kanada

  Forks Over Knives

Dokumentární

USA, 2011, 96 min

Režie:

Lee Fulkerson

Scénář:

Lee Fulkerson
 • sumperacek
  ****

  Dokumenty s tematikou stravování mám rád, protože se dotýkají mého oborového zaměření. V dokumentu jsou zmíněny některé zásadní problémy stravování západní společnosti. Přestože pod některé zmíněné informace bych se podepsal, chybí dostatek protichůdných názorů, jako jsme zvyklí u dokumentů BBC. Nevím přesně co bylo cílem autorů: propagace ekologického smýšlení, ochrana práv zvířat nebo prostě jen donutit tomíky jíst zdravěji, aby se odlehčilo financím ve zdravotnictví. Každopádně se nevyhli klasickým klišé, na které jsme zvyklí: uděláme pár pokusníků, u kterých změna stravy dokázala radikálně "zlepšit" zdraví. Jednotvárnost předkládaných dat je druhá strana mince. Pro člověka nezasvěceného působí graf výskytu osteoporózy v západních zemích jasně a výstižně. Ano, mlékárenský průmysl nám lže. Už se ale nezmíní o tom, že faktorů výskytu osteoporózy je více: genetická predispozice, nedostatečné zatěžování skeletu v období růstu, neadekvátní výživa: nedostatečný příjem vápníku, nedostatek bílkovin u dětí a dospívajících, vysoký příjem sodíku => negativní bilance Ca, další stresující faktory nesprávného životního stylu, Tj. jak můžeme svádět veškerá onemocnění POUZE na živočišnou bílkovinu. Konkrétní mechanismus účinku zatím nebyl prokázán. Vycházíme zatím pouze ze statistik. Pokud by takový mechanismus existoval, vegetariáni mají v ruce veliký trumf. Proto berte veškeré informace s rezervou a raději porovnejte s Wikipedií. Čest.(2.1.2012)

 • Khalesi
  *****

  Celosvetová produkcia prekračuje spotrebu, zvieratá sa vaznia a masakrujú po miliónoch mnohokrát úplne zbytočne. To čo budeme jesť už nezávisí od ročného obdobia, či zemepisnej šírky, alebo úrody. V dnešnej dobe máme obrovskú možnosť voľby. Keby sme prestali chovať jatočné zvieratá a transportovať ich stovky kilometrov myslím, že by sa planéte a ovzdušiu tak odľahčilo od hromady toxických látok produkovaných práve týmito veľkochovmi, že by nebol veľký problém z času na čas si dopriať aj nejaké exotickejšie potraviny, ak už vážne musíme byť tak náročný a nestačí nám jesť aby sme žili, ale žijeme, aby sme jedli.. každopádne je živočíšna strava silne preceňovaná a naopak jej negatívne dopady na náš organizmus pri nadmernej spotrebe je cielene bagatelizovaný. Celá živočíšna výroba je obrovský biznis- to predovšetkým a tak sa aj pristupuje k jeho produktom, ktoré sú nám vnucované nenormálnym sposobom či už na bilboardoch a pútačoch, alebo v televíznych reklamách. Nedajme sa manipulovať, utvorme si vlastný názor a akceptujme aj morálne aspekty našich skutkov, každá minca má dve strany.(2.7.2014)

 • Pajky3
  ***

  Další silně provegetariánská záležitost, která kromě všeobecně známých faktů (maso je špatné a mléko také) tvrdí, že když budu jíst jen a pouze rostlinou stravu, tak nikdy neonemocním rakovinou a nehrozí mi riziko infarktu. A kdyby náhodou mi to hrozilo (protože maso jím), tak stačí přehodit výhybku, začít jíst místo masa zeleninu a já se sám od sebe (jen stravou) uzdravím z jakékoliv nemoci. Ne, tentokrát mě dokument nijak zvlášť neupoutal, jediné co si budu pamatovat je animace žraloka..(21.8.2012)

 • M-arta
  *****

  "Raději vidličky než nože" - Prudce PROvegetariánská záležitost. Dost důkladný, obsáhlý a přesvědčivý dokument o vlivu způsobu stravování a životního stylu na lidské zdraví. Popisuje výzkumnou práci dvou lékařů, kteří se dlouhodobě zabývali výživou a civilizačními chorobami. Údajně snímek, po jehož shlédnutí zpěvák Ozzy Osbourne přestal jíst maso. Zde k vidění s českým překladem: http://www.youtube.com/watch?v=TzvIGcvel-w&feature=player_embedded#!(14.11.2011)

 • RockChick
  **

  Ráda bych hodnocení zvýšila. Pokud má být ale základní známkou správného dokumentu právě jeho nestrannost a objektivita, tak se v tomto případě nejedná o dobrý dokument. "Forks Over Knives" jistě vděčím za to, že jsem se konečně pořádně dozvěděla, co je to ona veganská strava. Kdybych si sebe trochu víc vážila, snad se do i ní pustím. Film divákovi zpřístupňuje ale právě pouze tuto stranu, vehementně propagující stravu bez živočišných složek. Rostliny jsou dobré, maso a vajíčka ne - AMEN. Přitom samotná problematika samozřejmě tak přímá není. Vynecháním živočišné složky potravy možná minimalizujeme riziko rakoviny, ale zase své tělo připravíme o jiné látky a zvýšíme riziko jiných nemocí. Vždycky je třeba najít rovnováhu mezi dvěma extrémy. Dokument si ale zřejmě předplatil nějaký svaz rostlinných farem či co, a tohle už vám neprozradí. Když už slovo předá i na druhou stranu barikády, tak to ještě sestříhá tak, že její obhájkyně vypadá v konečném výsledku až směšně. Tahle subjektivita mi byla opravdu silně proti srsti. Dále se mi nelíbila použitá forma. Jak se už někdo v komentářích zmiňoval, snímek v podstatě jenom stále opakuje už jednou vyřčené. Nepotřebuju stokrát slyšet, že onen národ přestal jíst maso a rázem se stal skoro nesmrtelným. Kdybych se chtěla kochat neustálým pohledem na grafy, taky si raději asi pustím opakování volebního speciálu. Laciná veganská agitka prostě!(31.10.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace