Raději vidličky než nože (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Dokumentární

USA, 2011, 96 min

Lee Fulkerson

Lee Fulkerson
  • KRYSIOPICE

Jen debil může ze svého jídelníčku vyřadit veškeré živočišné produkty a zároveň vynechat suplementy jako B12. Stačí zajít například na Wikipedii, která nám dokazuje, že člověk může žít bez B 12, aniž by se to podepsalona psychickém zdraví 5 max 10 let. A zároveň dokazuje, že životní filosofie militantních veganů hlásajicích, že živit se jen zeleninou je přirozené, je vylhaný konstrukt. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_B12(27.1.2016)

Stravování, jako jeden ze základních problémů současné civilizace, je bohužel ve filmech a dokumentech velice problematicky uchopitelný koncept. Občas sklouzává do prázdných oslav vegetariánství/vegantsví/paleo a jindy na nekomplexní kritiku fastfoodu (jako by to všichni dávno nevěděli a stejně tam jedí). Forsk over knives se mi líbí hlavně v tom, že k tématice vlivu jídla na zdraví přistupuje vědecky přes průzkumy a do jisté míry se snaží problematiku kvantifikovat. Studie, ať je jejich tvorba a financování diskutabilní jakkoliv, tak představují jeden z důležitých podložených zdrojů a ty se právě v tomto dokumentu ukazuje. Nejde o to, zda je špatné veganství a vegetariánství je ještě ok nebo zda je základní západní strava špatná, ale o vliv potravin rostliného a živočišného původu na organismus. Je pak už na každém, jestli omezí/přidá nějakou surovinu nebo naprosto překope svůj jídelníček. Navíc, tady nikdo nehraje jen na etickou/citovou stránku např. mléka nebo masa. Dobrý vstup do tématiky.(9.7.2016)

Film ukazuje drsnou realitu toho, jak moc si sami sobě škodíme, když se špatně stravujeme a pak svá zmožená těla dáváme do rukou farmaceutického průmyslu. Je možná místy až něpříjemně dramatický, ale takové už dokumentární filmy být musí, chtějí-li něco změnit a přimět člověka přemýšlet nad pravdivostí všelijakých informací, které si odnesl ze základní školy (např. že jíst maso se musí).(21.9.2012)

Mám s týmto dokumentom zásadný problém, ale najprv by som chcel povedať, že by ste ho mali vidieť. Problém spočíva v tom, že je v ňom málo oponentov a je to skôr presviedčanie na zmenu stravovania a úplného vylúčenia živočíšnej výroby v prospech rastlinnej. Osobne priznávam, že som ešte nepočul o nejakej výraznej škodlivosti rastlinnej výroby a priznávam, že nám prospieva, no vylúčiť úplne živočíšnu by som nedoporučil, akurát ju zredukovať, lebo toľko úžitku nám zjavne neprináša. Tu podávané výskumy a príbehy ľudí sú jedna strana, ale pokiaľ chýbajú aj opačné a aspoň nejaké názory, grafy, fakty z tej druhej strany a dokument sa vyčerpá v prvej polovici a druhá je už len taká "vlažná", tak jednoducho mám pochybnosti. O mlieku som počul, že po puberte už nie je zdravé, takže s tým by som aj súhlasil, ale iné mliečne výrobky ako syry, či mäsové výrobky mám rád a neviem si predstaviť, že všetko by som mal nahrádzať len rastlinnou stravou, aj keď sa to dá, len mám pochybnosti, či by mi to ozaj tak prospelo. Či tieto tu uvádzané príklady ľudí nie sú len príklady ľudí, ktorí svoj život zmenili aj v iných oblastiach radikálne, ohľadom cvičenia a celkového životného štýlu. Pre planétu je rastlinná menej náročná, dokonca neviem či by som nemal rozumieť pod Božím prikázaním nezabiješ aj živočíchy, no riadim sa, že všetko je na niečo dobré a že všetko s mierou, či všetkého veľa škodí. Neviem do akej miery je to pravda tu, diskusií je na túto tému veľa, pravdivosť často overuje čas, záujmy tiež často nehľadia na podávanie čistej pravdy bez klamstiev a poloprávd. V každom prípade ma to zaujalo, lebo chcem zmeniť svoj životný štýl. Bolo to inšpiratívne, zaujímavé a podnecujúce diskusiu.(7.4.2013)

Rostlinná strava je lékem pro naše tělo. Žádné farmaceutické výmysly, které z nás tahají peníze. V jednoduchosti je síla a to se týče i stravy. Jak je možné, že jsme se tolik odpoutali od původních, čerstvých surovin jako ovoce a zelenina? Raději si koupíme hotovku, abychom se hned nasytili? Nevidíme ale jaký následek to bude mít v budoucnu? Lidé zamyslete se prosím nad sebou. To ta chuť toho masa, vajec, mléka a výrobků z něj opravdu stojí za to? "Zabijete" zvíře jen kvůli tomu, abyste si mohli ke štědrovečerní večeři dát smažený řízek nebo kapra? Zajímavé je, že málokdo by snědl maso bez ochucení (sůl, koření), to se vám třeba u jablka nestane. Zeleninu sníte docela bez problému, aniž byste ji museli nějka dochucovat. Ti dva doktoři zasvětili svůj celý život jen proto, aby lidem ukázaly, jak být zdraví. Mají fakta, která jasně ukazují , proč nejíst živočišnou stravu. Lidé jsou zaslepeni, nemají dostatečné informace a mají zažité věci, které se považují za normální. Odpovídá tomu ale i váš celkový zdravotní stav? Nebojte se toho, že byste bez masa apod. umřeli nebo byli o něco ochuzení. JE TO OBROVSKÝ MÝTUS, KTERÝ TAHLE SPOLEČNOST OMÝLÁ POŘÁD DOKOLA. UČÍ SE TO DOKONCE I VE ŠKOLE. VŠECHNO JE TO JEN PRO PODPORU ZDRAVÍ VELKÝCH FIREM MLÉKARENSKÉHO A MASNÉHO PRŮMYSLU A NE PRO ZDRAVÍ OBYČEJNÝCH LIDÍ. JÍDLO SE STALO BYZNYSEM. JEZTE PŘÍRODNÍ ROSTLINNÉ POTRAVINY A BUDETE SE CÍTIT SKVĚLE! :)(17.5.2013)