Raději vidličky než nože (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Dokumentární

USA, 2011, 96 min

Lee Fulkerson

Lee Fulkerson
  • maddy

Na začiatok podotknem, že síce nie som vegán a zatiaľ ani vegetarián, i keď by som k nemu raz chcel dospieť. Avšak mäso si doprajem skutočne len veľmi ojedinele. S týmto dokumentom si však dovolím zásadne nesúhlasiť. Mám totiž problém velebiť dokument, ktorý divákom sprístupňuje len jednu pravdu, že čisto rastlinná strava je to najlepšie čo môže byť a bojí sa svoj názor konfrontovať s hocičím/kým iným. Samotnú myšlienku Forks Over Knives kvitujem, ale problematika nie je zďaleka tak jednoduchá ako sa ju snaží vykresliť a tteda, že pokiaľ budete jesť výhradne iba zeleninu, občas ovocie máte minimálnu šancu ochorieť na rakovinu, infarkt atď. a dokonca aj už keď ste chorý, tak zásadnou zmenou jedálnička sa priam zázračne uzdravíte. Nevravím, že to nie je pravda, ale ten dokument je značne nadnesený a chce presvedčiť, že by vás stravou vyliečil snáď aj z AIDS. Výskumy z Číny sú síce veľmi zaujímavé, ale všetko podstatné sa tu divák dozvie počas prvej pol hodiny a ďalej sa Forks Over Knives už iba opakuje a omieľa to isté. Osveta je síce potrebná, ale pochybujem, že takáto čistá agitka z niekoho urobí vegána alebo aspoň vegetariána. Celé to je o osobnom presvedčení. A kto ho nemá, holt tomu žiaden lekár, tobôž dokument nepomôže.(30.1.2015)

"Raději vidličky než nože" - Prudce PROvegetariánská záležitost. Dost důkladný, obsáhlý a přesvědčivý dokument o vlivu způsobu stravování a životního stylu na lidské zdraví. Popisuje výzkumnou práci dvou lékařů, kteří se dlouhodobě zabývali výživou a civilizačními chorobami. Údajně snímek, po jehož shlédnutí zpěvák Ozzy Osbourne přestal jíst maso. Zde k vidění s českým překladem: http://www.youtube.com/watch?v=TzvIGcvel-w&feature=player_embedded#!(14.11.2011)

• KRYSIOPICE

Jen debil může ze svého jídelníčku vyřadit veškeré živočišné produkty a zároveň vynechat suplementy jako B12. Stačí zajít například na Wikipedii, která nám dokazuje, že člověk může žít bez B 12, aniž by se to podepsalona psychickém zdraví 5 max 10 let. A zároveň dokazuje, že životní filosofie militantních veganů hlásajicích, že živit se jen zeleninou je přirozené, je vylhaný konstrukt. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_B12(27.1.2016)

Mám s týmto dokumentom zásadný problém, ale najprv by som chcel povedať, že by ste ho mali vidieť. Problém spočíva v tom, že je v ňom málo oponentov a je to skôr presviedčanie na zmenu stravovania a úplného vylúčenia živočíšnej výroby v prospech rastlinnej. Osobne priznávam, že som ešte nepočul o nejakej výraznej škodlivosti rastlinnej výroby a priznávam, že nám prospieva, no vylúčiť úplne živočíšnu by som nedoporučil, akurát ju zredukovať, lebo toľko úžitku nám zjavne neprináša. Tu podávané výskumy a príbehy ľudí sú jedna strana, ale pokiaľ chýbajú aj opačné a aspoň nejaké názory, grafy, fakty z tej druhej strany a dokument sa vyčerpá v prvej polovici a druhá je už len taká "vlažná", tak jednoducho mám pochybnosti. O mlieku som počul, že po puberte už nie je zdravé, takže s tým by som aj súhlasil, ale iné mliečne výrobky ako syry, či mäsové výrobky mám rád a neviem si predstaviť, že všetko by som mal nahrádzať len rastlinnou stravou, aj keď sa to dá, len mám pochybnosti, či by mi to ozaj tak prospelo. Či tieto tu uvádzané príklady ľudí nie sú len príklady ľudí, ktorí svoj život zmenili aj v iných oblastiach radikálne, ohľadom cvičenia a celkového životného štýlu. Pre planétu je rastlinná menej náročná, dokonca neviem či by som nemal rozumieť pod Božím prikázaním nezabiješ aj živočíchy, no riadim sa, že všetko je na niečo dobré a že všetko s mierou, či všetkého veľa škodí. Neviem do akej miery je to pravda tu, diskusií je na túto tému veľa, pravdivosť často overuje čas, záujmy tiež často nehľadia na podávanie čistej pravdy bez klamstiev a poloprávd. V každom prípade ma to zaujalo, lebo chcem zmeniť svoj životný štýl. Bolo to inšpiratívne, zaujímavé a podnecujúce diskusiu.(7.4.2013)

Tak nějak ideálně na hraně mezi agitkou a seriozním dokumentem. Ale pořád jsem se nemohl zbavit pocitu, že jim jde stejnou měrou A) o ukázání "špatnosti" zabíjení "nevinných zvířat" a B) o zdraví lidí. A to si vážně myslíte, že bych šel do takového extrému jaký je celorostlinná strava (nebo jak to bylo). Nijak vábně to teda nevypadalo. - 60 %(12.12.2011)