Raději vidličky než nože (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Dokumentární

USA, 2011, 96 min

Lee Fulkerson

Lee Fulkerson
  • neoBlast

V módní vlně žrádlomentary (chráněno TM) se musel najít někdo přebývající, někdo musí z kola ven. Já vybírám Lee Fulkersona, jehož opus je sice motivujícím, ale jako filmový dokument nepříliš nefungujícím snímkem. Pár zajímavých čísel, dále jenom boring příklady z praxe. Feature lenght stopáž je příliš velkorysá a dává možnost k zaškobrtnutí a nedej bože opakovanému zaškobrtnutí. Fulkerson se nachytal a zaškobrtává několikrát a více to opakuje. 40 %(18.1.2013)

Sakra jak já si říkal, že po tomhle už budu jíst jen mrkev a hlívu. A ono ne, hned za dva dny zase přistál na pánvičce kus masa. Každopádně k filmu... Zajímavé. Dokument který donutí přemýšlet, vyvolat diskuzi, hospodskou rvačku, prostě dokáže vyvolat emoce. Přebrání je už pak na divákovi, nicméně filmově povedené. Jen tu stopáž šlo o pár minut zkrátit, nebo nacpat různorodějším obsahem.(9.12.2012)

Dokument určitě obsahuje zajímavé a do jisté míry i pravdivé informace. Jen mi přijde, že vše je zde až příliš zjednodušeno. Pracuji ve zdravotnictví a tím pádem vím, že většina věcí týkajících se lidského zdraví není jen černá nebo jen bílá. I přes všechno zjednodušení na mě dokument působil zbytečně zdlouhavě.(13.7.2015)

Mám s týmto dokumentom zásadný problém, ale najprv by som chcel povedať, že by ste ho mali vidieť. Problém spočíva v tom, že je v ňom málo oponentov a je to skôr presviedčanie na zmenu stravovania a úplného vylúčenia živočíšnej výroby v prospech rastlinnej. Osobne priznávam, že som ešte nepočul o nejakej výraznej škodlivosti rastlinnej výroby a priznávam, že nám prospieva, no vylúčiť úplne živočíšnu by som nedoporučil, akurát ju zredukovať, lebo toľko úžitku nám zjavne neprináša. Tu podávané výskumy a príbehy ľudí sú jedna strana, ale pokiaľ chýbajú aj opačné a aspoň nejaké názory, grafy, fakty z tej druhej strany a dokument sa vyčerpá v prvej polovici a druhá je už len taká "vlažná", tak jednoducho mám pochybnosti. O mlieku som počul, že po puberte už nie je zdravé, takže s tým by som aj súhlasil, ale iné mliečne výrobky ako syry, či mäsové výrobky mám rád a neviem si predstaviť, že všetko by som mal nahrádzať len rastlinnou stravou, aj keď sa to dá, len mám pochybnosti, či by mi to ozaj tak prospelo. Či tieto tu uvádzané príklady ľudí nie sú len príklady ľudí, ktorí svoj život zmenili aj v iných oblastiach radikálne, ohľadom cvičenia a celkového životného štýlu. Pre planétu je rastlinná menej náročná, dokonca neviem či by som nemal rozumieť pod Božím prikázaním nezabiješ aj živočíchy, no riadim sa, že všetko je na niečo dobré a že všetko s mierou, či všetkého veľa škodí. Neviem do akej miery je to pravda tu, diskusií je na túto tému veľa, pravdivosť často overuje čas, záujmy tiež často nehľadia na podávanie čistej pravdy bez klamstiev a poloprávd. V každom prípade ma to zaujalo, lebo chcem zmeniť svoj životný štýl. Bolo to inšpiratívne, zaujímavé a podnecujúce diskusiu.(7.4.2013)

• maddy

Na začiatok podotknem, že síce nie som vegán a zatiaľ ani vegetarián, i keď by som k nemu raz chcel dospieť. Avšak mäso si doprajem skutočne len veľmi ojedinele. S týmto dokumentom si však dovolím zásadne nesúhlasiť. Mám totiž problém velebiť dokument, ktorý divákom sprístupňuje len jednu pravdu, že čisto rastlinná strava je to najlepšie čo môže byť a bojí sa svoj názor konfrontovať s hocičím/kým iným. Samotnú myšlienku Forks Over Knives kvitujem, ale problematika nie je zďaleka tak jednoduchá ako sa ju snaží vykresliť a tteda, že pokiaľ budete jesť výhradne iba zeleninu, občas ovocie máte minimálnu šancu ochorieť na rakovinu, infarkt atď. a dokonca aj už keď ste chorý, tak zásadnou zmenou jedálnička sa priam zázračne uzdravíte. Nevravím, že to nie je pravda, ale ten dokument je značne nadnesený a chce presvedčiť, že by vás stravou vyliečil snáď aj z AIDS. Výskumy z Číny sú síce veľmi zaujímavé, ale všetko podstatné sa tu divák dozvie počas prvej pol hodiny a ďalej sa Forks Over Knives už iba opakuje a omieľa to isté. Osveta je síce potrebná, ale pochybujem, že takáto čistá agitka z niekoho urobí vegána alebo aspoň vegetariána. Celé to je o osobnom presvedčení. A kto ho nemá, holt tomu žiaden lekár, tobôž dokument nepomôže.(30.1.2015)