Raději vidličky než nože

(festivalový název)
  • USA Forks Over Knives (více)

VOD (1)

Forks Over Knives je dokumentem, který vyvrací pevně zakořeněný mýtus o člověku jakožto všežravci. Zkoumá vliv výživy na lidské zdraví a dochází k závěru, že konzumací živočišných produktů (maso, mléko, vejce, atd.) svému tělu neprospíváme, ale naopak vážně škodíme. (Psychor)

Pajky3

Další silně provegetariánská záležitost, která kromě všeobecně známých faktů (maso je špatné a mléko také) tvrdí, že když budu jíst jen a pouze rostlinou stravu, tak nikdy neonemocním rakovinou a nehrozí mi riziko infarktu. A kdyby náhodou mi to hrozilo (protože maso jím), tak stačí přehodit výhybku, začít jíst místo masa zeleninu a já se sám od sebe (jen stravou) uzdravím z jakékoliv nemoci. Ne, tentokrát mě dokument nijak zvlášť neupoutal, jediné co si budu pamatovat je animace žraloka.. ()

Djkoma

Stravování, jako jeden ze základních problémů současné civilizace, je bohužel ve filmech a dokumentech velice problematicky uchopitelný koncept. Občas sklouzává do prázdných oslav vegetariánství/vegantsví/paleo a jindy na nekomplexní kritiku fastfoodu (jako by to všichni dávno nevěděli a stejně tam jedí). Forsk over knives se mi líbí hlavně v tom, že k tématice vlivu jídla na zdraví přistupuje vědecky přes průzkumy a do jisté míry se snaží problematiku kvantifikovat. Studie, ať je jejich tvorba a financování diskutabilní jakkoliv, tak představují jeden z důležitých podložených zdrojů a ty se právě v tomto dokumentu ukazuje. Nejde o to, zda je špatné veganství a vegetariánství je ještě ok nebo zda je základní západní strava špatná, ale o vliv potravin rostliného a živočišného původu na organismus. Je pak už na každém, jestli omezí/přidá nějakou surovinu nebo naprosto překope svůj jídelníček. Navíc, tady nikdo nehraje jen na etickou/citovou stránku např. mléka nebo masa. Dobrý vstup do tématiky. ()

Specs

Hlášky: pán v TV: - "Víte, ze zdravých lidí žádné peníze neplynou. A žádné neplynou ani z mrtvých lidí. Jen z lidí, kteří jsou tak nějak na živu, s jedním či více chronickými onemocněními." & televizní reportér: - "Doktore Campbelle, vy věříte tomu, že i když živočišné bílkoviny z masa a mléčných výrobku nejsou kontaminovány, že i přesto by je lidi neměli jíst?" Dr. T. Colin Campbell: - "Ne, neměli by je jíst. Myslím, že čím blíže budeme rostlinné stravě, tím zdravější všichni budeme." & Dr. T. Colin Campbell: - "Jsem přesvědčený, že žádný lékařský postup se nevyrovná tomu, co dokáže rostlinná strava. S jistotou mohu říci, že naše vládní autority jednoduše vyjímají tuto koncepci výživy z každé debaty a diskuse, aby ochránili status quo. Kdyby teoreticky každý tuto myšlenku přijal, věřím, že bychom dokázali snížit náklady na naši zdravotní péči o 70 až 80%. To by bylo úžasné! Všechno by vycházelo z porozumění výživy, jejího aplikování a pozorování výsledků." ()

kamigava

Rostlinná strava je lékem pro naše tělo. Žádné farmaceutické výmysly, které z nás tahají peníze. V jednoduchosti je síla a to se týče i stravy. Jak je možné, že jsme se tolik odpoutali od původních, čerstvých surovin jako ovoce a zelenina? Raději si koupíme hotovku, abychom se hned nasytili? Nevidíme ale jaký následek to bude mít v budoucnu? Lidé zamyslete se prosím nad sebou. To ta chuť toho masa, vajec, mléka a výrobků z něj opravdu stojí za to? "Zabijete" zvíře jen kvůli tomu, abyste si mohli ke štědrovečerní večeři dát smažený řízek nebo kapra? Zajímavé je, že málokdo by snědl maso bez ochucení (sůl, koření), to se vám třeba u jablka nestane. Zeleninu sníte docela bez problému, aniž byste ji museli nějka dochucovat. Ti dva doktoři zasvětili svůj celý život jen proto, aby lidem ukázaly, jak být zdraví. Mají fakta, která jasně ukazují , proč nejíst živočišnou stravu. Lidé jsou zaslepeni, nemají dostatečné informace a mají zažité věci, které se považují za normální. Odpovídá tomu ale i váš celkový zdravotní stav? Nebojte se toho, že byste bez masa apod. umřeli nebo byli o něco ochuzení. JE TO OBROVSKÝ MÝTUS, KTERÝ TAHLE SPOLEČNOST OMÝLÁ POŘÁD DOKOLA. UČÍ SE TO DOKONCE I VE ŠKOLE. VŠECHNO JE TO JEN PRO PODPORU ZDRAVÍ VELKÝCH FIREM MLÉKARENSKÉHO A MASNÉHO PRŮMYSLU A NE PRO ZDRAVÍ OBYČEJNÝCH LIDÍ. JÍDLO SE STALO BYZNYSEM. JEZTE PŘÍRODNÍ ROSTLINNÉ POTRAVINY A BUDETE SE CÍTIT SKVĚLE! :) ()

F.man

Sakra jak já si říkal, že po tomhle už budu jíst jen mrkev a hlívu. A ono ne, hned za dva dny zase přistál na pánvičce kus masa. Každopádně k filmu... Zajímavé. Dokument který donutí přemýšlet, vyvolat diskuzi, hospodskou rvačku, prostě dokáže vyvolat emoce. Přebrání je už pak na divákovi, nicméně filmově povedené. Jen tu stopáž šlo o pár minut zkrátit, nebo nacpat různorodějším obsahem. ()