Raději vidličky než nože

(festivalový název)
  • USA Forks Over Knives (více)

Forks Over Knives je dokumentem, který vyvrací pevně zakořeněný mýtus o člověku jakožto všežravci. Zkoumá vliv výživy na lidské zdraví a dochází k závěru, že konzumací živočišných produktů (maso, mléko, vejce, atd.) svému tělu neprospíváme, ale naopak vážně škodíme. (Psychor)

touchud

45 minut by stačilo, webové stránky s recepty jsou přínosné, statistiky filmu zajímavé. Kdo se trochu zajímá, většinu informací v dnešní době již dávno zná. Někdy připomíná agitační film, ale v USA to asi jinak nejde :). ()

HaiWithLove

Jen ten, kdo žere kytičky a rostlinky, má šanci žít plnohodnotný život. Toť stručný obsah celého dokumentu. Smůla, já si jdu dát maso. Adios. ()

Kate_X

Ačkoli s poselstvím filmu souhlasím, zdravá rostlinná strava je pro člověka přínosem z různých důvodů, zásadní problém mám se zaměňováním korelace s kauzalitou, která celý dokument shazuje. ()

Diskantka

Opět dokument, po kterym chcete pěstovat baklažány na verandě a zachraňovat kůzlata. Dokument přitaženej za vlasy o tom, že když se budete přežírat hnusama, ucpete si srdce buřtem. Některý lidi, který přešli na rostlinnou stravu a mluvěj tam o tom, vypadaj divně....na to konto vymejšlim divný konspirační teorie. ()

Bornd

Skvěle podané argumenty výhod rostlinné stravy. Každý kdo dokument uvidí jasně pozná, jaké dopady má naše moderní konvenční strava. ()

Sitar1

Zásadní dokument pro ty, kterým záleží alespoň na vlastním zdraví a zdraví svých blízkých, když už kašlou na zvířata. ()

Caesius S.

Dost okázalá propaganda vegetariánství a holistické stravy. Sice předkládá spoustu statistik, některé z nich mohou být zavádějící nebo dokonce zkreslené a vymyšlené, ale komu by se to chtělo ověřovat že? Na druhou stranu spousta základních faktů je ignorována, dovolím si poznámku o lidské fyziologii: Jak je známo, tak býložravci jsou charakterističtí složitým a velmi vyvinutým trávícím ústrojím, například dobytek má žaludek ze 4 částí a mohutné tělo pro dlouhá střeva, hlavně slepé střevo, kde dochází k rozkladu rostlinné celulózy. Oproti tomu lidský zažívací trakt je hodně redukován a zjednodušen a slepé střevo je zakrnělé a nefunkční. To svědčí o přizpůsobení člověka na efektivnější zdroj živin než jsou rostliny: na maso. Vždyť také pro naše pravěké předky byl lov velmi důležitý a zpestřování stravy živočišnými bílkoviny nejspíše vedlo k rozvoji lidského mozku. Civilizační choroby propírané v tomto dokumentu nejsou způsobeny živočišnými bílkovinami jako takovými, ale jejich nadměrným výskytem ve fastfood stravě, je třeba dodržovat určitý poměr, lidé koneckonců nejsou ani šelmy. ()

Biges

Výborný dokument o tom, co s lidmi dělá strava, kterou většinou jíme a jak úzce to souvisí s civilizačními nemocemi. Jistou nevýhodou je, že se snaží výsledky mnoha desítek poměrně komplexních studií shrnout do normálního filmového formátu konzumovatelného i pro "běžného diváka". Nicméně zkuste to podat komplikovaněji, nebudou se na to lidi dívat... ()

Liya

Velice seriózně pojatý dokument, který je velmi dobře vystavěn a hlavně podává všechny informace naprosto srozumitelně a v kontextu. Ačkoli maso nejím už dávno a o pozitivním vlivu vegetariánské stravy na zdraví jsem věděla dost, přesto mě některé informace v dokumentu překvapily. Opravdu asi málokdo tuší, jak moc velký vliv na zdraví strava má. Po zhlédnutí tohoto dokumentu to bude divákovi o dost jasnější. "Forks over Knives" by si měli pustit hlavně všichni ti, kdož tak sveřepě a zaslepeně obhajují svou masitou stravu a na vegetariánství se svým omezeným způsobem dívají jako na něco nepřirozeného a výsměchu hodného. ()

Gedzby

Po zdejších recenzích jsem si říkal, že tento dokument vynechám, ale jsem rád, že jsem to neudělal... Je vědecký, je důvěryhodný, je dobrý! Škoda jen, že páni autoři nezašli ještě trošku dále a neukázali světu i lidi nad 55kg tělesné váhy, kteří jsou vegany, aby tak zabili zažitý mýtus. Dále mohli ukázat nějaká jednoduchá a chutná jídla nebo dokonce podpořit vznik dobré kuchařky. Lidé totiž rychle zapomínají a za chvíli spadnou opět do zažitých kolejí. Jak řekla má lékařka - hlavně používat zdravý rozum! což si já překládám jako začlenění veganského jídelníčku do stávajícího stravování, podle hesla, všeho s mírou... Pokud týpek vypije po cestě autem 2 redbully a něco koly, chápu, že se necítí moc dobře. Každopádně, vynikající dokument. ()

EnnyBerry

Další z dokumentů, které by se aspoň jednou ročně měly vysílat v hlavním vysílacím čase a povinně na školách. Rozhodně nutí k zamyšlení o jídle jako takovém. Škoda jen, že pro mnoho lidí hraje roli i finanční stránka věci, která je v dokumentu také zmíněná...že krabička salátu stojí 60 Kč a čtvrtka pizzy 25 Kč....tak čím člověk zaplácne žaludek cestou z práce v metru? Byť pracuji, tak díky financím stále nemůžu plně jíst tak jak bych si přála, ale je dobré aspoň v rámci možností to zkoušet. ()

Pe4Ce22

Nenechte se mílit, v tomto dokumentu je hodně skvělých obecných rad o tom jak nejíst hromadu fastfoodu, tučných jídel a o tom jak se více vrátit k přírodní stravě a odklonit se od prefabrikovaných hnusů. Bohužel se v tomto filmu nachází i několik velice nešťastně podaných scén/informací, které si neinformovaný divák může vysvětlit velice špatně a dostat se tak do vážných zdravotních problémů. Zejména idea rychlého vysazování léků (nebo okamžité vysazení léků při přechodu na vegetariánskou stravu) může být naprosto fatální. Dále si uvědomte, že výzkumy jak byly prezentovány mohou mít mnoho chyb a nepřesností o kterých dokument už prostě nemluví. Jen jako jeden příklad uvedu .. Proč je incidence civilizačních chorob násobná proti jiným regionům? Jedno z možných vysvětlení je lepší diagnostika. Jak chcete v Africe diagnostikovat nějakou rakovinu? Né že by to nešlo, ale dovolím si tvrdit že počty správně diagnostikovaných jsou velmi malé. A na závěr, příběh dvou nebo tří lidí, který prolíná celý film? .. Zeptám se vás na jednu věc. Kdyby jim "to" nefungovalo? Myslíte že by je dali do filmu? Těžko... a proto se ani tomuto nedá věřit. Všeobecně dobrý dokument, ale pro řadu nebezpečných nepřesností dávám pouze 2 hvězdy. ()

ichinose

Nesporné výhody rostlinné stravy jsou zřejmé. Forks Over Knives nám je tu předkládá pěkně zabalené a lehce stravitelné. Samozřejmě, že chvílemi může působit jako agitka veganů a vegetariánů, ale co se nám doopravdy snaží říct je, že za většinou nemocí stojí primárně strava, což už je známo dlouhou dobu a mělo by to být známo všeobecně. Samotný dokument je opravdu o něco delší, než by měl s takovou náplní být, část obsahu se opakuje, což bývá trochu únavné. Osobně ale vůči Forks Over Knives nemám výraznější výhrady, vždyť nikomu z nás neuškodí, když si pro jednou nedáme na chléb salám a slaninu, ale třeba právě trochu té zeleniny. ()

buryman

Při slově dokument bych si rad představil nestranou tvorbu.Rád bych slyšel názory více stran.Masožravcu vegetarianu i všežravcu a jejich argumenty.Tady to je příma propagace vegetarianu a to mi vadí.Stejně jako rádoby výzkumy viz škodlivost vajíček co výzkum to jíný výsledek .Jednou je tuk ve vejci špatný jindy ne :) Takže dokument nedokument proto nízké hodnocení ()

Ganka

Nemám ráda vegany a nemám ráda filmy, které někomu veganství vnucují. Film se pod záštitou několika studií snaží říct, že veganství je nejlepší volba jakou můžete udělat. Což není pravda. Trochu zapomněli na nevýhody veganské stravy (nedostatek některých esenciálních aminokyselin, některých vitaminů..). Trošku přitažené za vlasy, ale nebýt toho, že je to snůška lží byl by to celkem fajn film. Ale třeba to pomůže, aby se alespoň pár amerických vepřů zamyslelo nad svým stravováním. ()

S1xK1ll3r

Davam * * * pretoze nie vsetky informacie su tu pravdive a taktiez vela dolezitych informacii chyba. Avsak na zaciatok je to dobry odrazovy mostik. ()