Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nikdo by nečekal, že hrdina může vypadat jako chicagský zlodějíček Bernie LaPlante. Svůj příběh začíná v soudní síni na lavici obžalovaných. Zatímco mu mladá obhájkyně vyjednává u soudce odklad nástupu do vězení, ukradne jí peněženku. Na její radu vezme desetiletého syna Joye, o nějž se až dosud nezajímal, do zoologické zahrady. V tu dobu získá televizní reportérka Gale Gayleová senzační reportáž, podaří se jí natočit sebevraždu bohatého obchodníka. Odlétá do New Yorku, aby převzala novinářskou cenu Stříbrný mikrofon. Když se Bernie večer vypraví za synem, stane se svědkem havárie dopravního letadla, které se zřítí do řeky. Podaří se mu otevřít dvířka a pomůže několika cestujícím, mezi jinými i Gale, která se vrací z udílení cen. Když přijde promoklý za Joyem, jeho bývalá žena Evelyn mu vynadá a k chlapci ho nepustí. Cestou domů se setká s bezdomovcem Johnem Bubberem, kterému vypráví o svém dobrodružství. Když Gale rozjede pátrací akci po tajemném zachránci a slibuje milion dolarů, Bubber se přihlásí. Je oslavován celou Amerikou, zatímco Bernie se opět dostane před soud. Reportérka se vypraví do jeho bytu, kde najde svůj Stříbrný mikrofon. Snaží se od zlodějíčka dozvědět pravdu, vyruší je však zpráva, že Bubber chce spáchat sebevraždu. Oba se vypraví k hotelu, z jehož římsy chce skočit. Bernie za ním vyšplhá a sdělí mu, že nechce být oslavovaným hrdinou. Chce jen peníze, aby mohl synovi zaplatit školu, advokátce dluh a něco do života. Gale však pochopí, jak to opravdu bylo. (TV Nova)

(více)

Recenze (121)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Spíše než o jakémkoliv druhu hrdinství je tenhle film o síle médií, která dokážou udělat hrdinu z kohokoliv, ale na druhou stranu taky dokážou kohokoliv poslat nemilosrdně ke dnu. Upřímně řečeno, jde o jen lehce napdrůměrnou podívanou, v níž ani jindy dobrý Dustin Hoffman diváka nepřesvědčí o tom, jak je výborný herec. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Výborná satira na téma pokrytectví a účelové hry médií v honbě za (třeba i falešnou) senzací... Milion dolarů je dost velká suma, aby unesla jeden kšeft mezi >hrdiny< a nakonec i profesionální >hledačka pravdy< Gale pochopí, že ta mediální pravda je nakonec slepá, hluchá i němá, když má čemusi posloužit... Hoffman v roli všiváka Bernieho obzvláště i Garcia jsou skvělí, jen G.D. v roli Gale do téhle hry ke škodě filmu trošku nezapadla. Tři a půl hvězdičky za více jak dobrý film, za neskutečnou Hoffmanovu >antihrdinovskou< kreaci zaokrouhleno (-: po vůli ;-) nahoru... ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Opravdu skvělý Dustin Hoffman v roli cynického životního smolaře zlodějíčka Bernieho LaPlante, který náhodou zachrání pasažáry havarovaného letadla. LaPlanteho botu a pak i mediální slávu spojenou s finanční odměnou však získá jeho kamarád bezdomovec Andy Garcia, který byl jako zachránce vyhledán novinářkou Geenou Davis, pasažérkou havarovaného letadla. Pohodová komedie (i tak trochu parodie Popelky), kterou si vždy rád vychutnám. Trailer je ke shlédnutí zde: http://www.spout.com/films/Hero/15253/2932/trailers.aspx ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Dustin Hoffman se asi zamiloval do tématu mediální manipulace, protože hrál hned ve třech satirách s podobnou myšlenkou. Postupně povýšil z manipulovaného subjektu (Hrdina) na reportéra, jemuž dezinformace pomůže se skomírající kariérou (Město šílenců) a dotáhl to až na gurua daného oboru (Vrtěti psem). Každý z těch filmů mám rád, ale Hrdinu asi nejvíc, protože má nejpřehlednější příběh a nerozlišuje postavy na kladné a záporné, nehodnotí. Prostě vypráví a nechává zcela na divákovi, co si o tom má myslet. To nebývá v Hollywoodu zvykem. 80% ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Amerika se vším všudy. Média, realita a touha mít hrdinu. Frears dostal velkou šanci předvést co umí s velmi dobrými herci a zajímavým tématem, které se opakuje prakticky každý rok za oceánem v země (ne)svobody. Krom toho jde i o jeden z posledních kvalitních snímků Geeny Davis. Škoda, že ta holka prakticky zmizela z filmového světa, ale je tady opravdu dost dobrých herců i v menších rolích. Pěkná podívaná s dobrým tempem. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (7)

  • Kniha, ktorú sudca Goines (Warren Berlinger) číta v posteli pri sledovaní televízie, je „The Tempting of America“, ktorú napísal Robert H. Bork, neúspešný kandidát na sudcu Najvyššieho súdu USA. (m.a.t.o.)
  • Slovo "fuck" a jeho deriváty zaznejú 11-krát, čo je na film s ratingom PG-13 veľmi nezvyčajné. (m.a.t.o.)

Reklama

Reklama