VOD (1)

Letadlo se čtyřiapadesáti cestujícími na palubě ze zřítí přímo před malým gaunerem Berniem LaPlantem (Dustin Hoffman). Coby první osoba, která se ocitla na chaotickém místě nehody, bez váhání nasadí svůj život a zachrání všechny lidi z havarovaného letadla. Protože mu však životní zkušenost velí zbytečně na sebe neupozorňovat, raději se z místa neštěstí vytratí do deštivé noci. Mezi zachráněnými je také ctižádostivá televizní reportérka Gale Gayleyová (Geena Davisová), která chce získat prvotřídní reportáž zjištěním totožnosti neznámého "Anděla letu 104". Je vypsána odměna jeden milion dolarů. Bernie však svoji šanci zmešká. Ocitne se ve vězení a jeho roli převezme bezdomovec John Bubber (Andy Garcia), jemuž Bernie celou záchrannou akci vylíčil. Zdrcený LaPlante ve vězení sleduje Bubberovu hvězdnou kariéru. Po propuštění se zkouší o peníze přihlásit, ale nikdo jeho historce nevěří. V dramatickém závěru dojde ke konfrontaci skutečného i fiktivního zachránce na římse luxusního hotelu. (Cinemax)

pakobylka

----- "Kdybych měl stěrače v pořádku, svítilo by podělaný slunce !" ----- Jenomže stěrače zcela evidentně v pořádku nebyly. Popravě ... nejenom stěrače. Ale právě díky neutěšenému technickému stavu svého vozidla se ocitl ve správnou chvíli na správném místě. Ovšem přineslo mu to jen a jen problémy. Co jiného taky mohl čekat, když ho trable všeho druhu odjakživa samy systematicky vyhledávaly ! Půvab snímku se ukrývá v detailech. Jeho humor je nevtíravý a svým způsobem očistný - dokáže dojmout i rozesmát. Vypráví o mediálním obrazu světa, který dokáže hravě vytlačit realitu. Ale ... víte ... na druhou stranu: Bylo by povznášející, kdyby vždycky vznikal s dobrými úmysly - alespoň z poloviny ... kdyby někde v pozadí kromě touhy po senzaci držela čestnou stráž i upřímná snaha zjistit PRAVDU. Co naděláte ... svět chce být klamán - a dokonce ani taková profesionálka jako Gale Gayleyová na tom nic nezmění. Finále možná zbytečně tlačí na pilu: ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Je přece totální pitomost přemisťovat se na římse VE STOJE, když můžete učinit totéž pěkně na všech čtyřech - s daleko menším rizikem. Ale to je jen drobnost, která na celkové vyznění filmu nemá větší vliv ... 4,5* ()

Oskar

Dustin Hoffman se asi zamiloval do tématu mediální manipulace, protože hrál hned ve třech satirách s podobnou myšlenkou. Postupně povýšil z manipulovaného subjektu (Hrdina) na reportéra, jemuž dezinformace pomůže se skomírající kariérou (Město šílenců) a dotáhl to až na gurua daného oboru (Vrtěti psem). Každý z těch filmů mám rád, ale Hrdinu asi nejvíc, protože má nejpřehlednější příběh a nerozlišuje postavy na kladné a záporné, nehodnotí. Prostě vypráví a nechává zcela na divákovi, co si o tom má myslet. To nebývá v Hollywoodu zvykem. 80% ()

castor

Další ze snímků kritizující manipulaci skutečnosti ze strany médií, chytlavé téma, neokoukaná zápletka, Hoffman si ostatně vliv médií ještě později několikrát vyzkoušel (Město šílenců, Vrtěti psem – tady si tvůrci pohráli s vrstvením několika odděleně vzniklých obrazů, viz.albánská holčička), i tentokráte stojí film především na jeho hereckém mistrovství!! ()

Aky

Tohle ve mně probudilo veliké nadšení. Opravdu humorná komedie, která má hlavu a patu, vtip i hlubší záběr a navíc veliké štěstí, že ji táhnou Dustin Hoffman a Andy Garcia. Je to ohromná zábava dívat se, jak si (výjimečně!) Američané dělají srandu sami ze sebe, ze své patetičnosti, sklonům k hloupé romantice, ze svého "amerického snu"... A jak se přitom vůbec nešetří. Moc jsem si pochutnal. ()

tomino28

Hero je příjemně ukecaný film o vlivu médií a také o tom, že všechno je relativní a závislé na úhlu pohledu. V podstatě se moc není čeho chytit, děj je až na jednu klíčovou scénu nedůležitý, a film je tak postavený převážně na ústředním "hrdinovi" Dustinu Hoffmanovi. Nutno zmínit, že právě jeho zásluhou se dá při troše snahy u snímku obstojně bavit. ()

• Mariah Carey naspievala populárnu pieseň „Hero“ práve pre tento film, no tvorcovia ju nakoniec ani nepoužili, pretože sa domnievali, že romantická balada sa do filmu nehodí. (m.a.t.o.)
  • Kniha, ktorú sudca Goines (Warren Berlinger) číta v posteli pri sledovaní televízie, je „The Tempting of America“, ktorú napísal Robert H. Bork, neúspešný kandidát na sudcu Najvyššieho súdu USA. (m.a.t.o.)