V roku 2000 vypukla v severofrancúzskej obci Outreau aféra pohlavného zneužívania detí. Osemnásť osôb bolo obžalovaných a medzi nimi i hlavný hrdina filmu Guilty Alain Marecaux, do ktorého domu polícia vpadla v skorých ranných hodinách. Alain strávil vo väzení tri roky a neustále sa snažil presvedčiť sudcu, že nič nespravil. Postupne prišiel o všetko: manželku, deti, prácu... Niekoľkokrát sa pokúsil o samovraždu. Obrat v jeho živote nastal, keď matka zneužívaných detí priznala, že klamala a za pedofilov označila prakticky každého, kto sa jej znepáčil. Súd veril deťom a spôsobil tak najväčšiu justičnú katastrofu v dejinách Francúzska. (sochoking)

Rozjimatel

[3,5*]          "Pán a pani Marécauxovci, Vás dokonca ani nepoznám. Nič ste nespravili. Prepáčte."          Je priam desivé, že sa v dnešnom civilizovanom svete môže udiať niečo takéto, keď nejaká totálne vymletá krava (o ktorej dôveryhodnosti sa dá baviť jedine tak vo sne) dokáže doslova rozbiť na kúsky toľko ľudských životov. A o tom, že to nie je ojedinelé, svedčí aj veľmi podobný prípad z Poľska (veľmi sugestívne zobrazený vo filme 25 lat niewinności (2020)), ktorý sa udial v podobnej dobe a tiež za ním bola jedná taká "femme fatale" (ak mám byť slušný). Podobne ako spomínaný film, je aj tento nesmierne pôsobivý v zobrazení všetkej tej mizérie, dokáže veľmi účinne vtiahnuť diváka do diania a udržiavať ho v neustálom napätí. Herecký prejav Philippea Torretona je veľmi presvedčivý, to nekonečné zúfalstvo jeho hrdinu Alaina Marécauxa sme nútení naplno prežívať spolu s ním. Scény z rôznych väzení sú veľmi silné (jedná mizerná diera za druhou), obzvlášť tá časť, keď hlavný hrdina drží hladovku (jeho zúbožený stav, pôsobivé vízie). Tento a jemu podobné prípady by sa mali stať silným mementom, možno aj v súvislosti s práve prebiehajúcou "cancel culture" (podľa hesla "ak sa mi niekto znepáči tak ho jednoducho zruším"). ()

Tomu.Ver

Niekedy stačí pár pochybení jedného človeka a je všetko v troskách. Možno ani nie pochybenie, skôr neprofesionalita, neľudskosť a hlavne ľahostajnosť. V tomto skutočnom príbehu to prakticky stojí na jednom človeku, čo je maximálne zarážajúce, zvlášť keď sa jednalo o tak kuriózny prípad, naoko nemožný. Odporúčam vzhliadnuť pred spaním. ()

Emo-haunter

Je ironicky úsměvné, jak Kafka dokázal ve svém Procesu či Zámku dopodrobna vylíčit dění v justičním prostředí. Uběhlo sto let a nic se nezměnilo... Perfektně zahraná role Phillipe Torretona, je až šokující vidět jeho proměnu v průběhu filmu. Nakonec ale vše dopadlo dobře, dokáží se ale všichni zcela vrátit do svých normálních životů? ()

xtraper

Film u kterého vás bude mrazit kdykoliv si na něho vzpomenete. Nejtragičtější na tom příběhu je ta skutečnost, že je pravdivý. ()

Illy

Tak tohle byla fakt síla. Justiční omyl a už vás má v prackách spolumukl, co si ho ani neomyl. Pár pokusů o sebevraždu, zničující hladovka a potom můžete doufat že pravda přeci jen vyjde najevo a vy to doklepete v troskách toho co zbylo. Viděno na chatě, kde jsem hlídal tři pětiletý holky, z toho dvě cizí. Balím pyjamo. ()

poet

Pomerne silný film bez nejakých dejových odbočiek a patetických situácii.. Celé to pôsobí realisticky a technokraticky že to až mrazí čo všetko sa môže stať ak ste na zlom mieste a v zlom čase. Klobuk dole pred režiserom ktorý nesklzol do nejakého citového vydierania ale držal sa faktov takže celý film odsýpa celkom svižne a tej dusnej atmosféry sa zbavíte až pri zaverečných titulkoch. ()

Furmi

Ohavná, mrazivá záležitosť. V roku 2013 po zhliadnutí "Hon-u" som si myslel že sugestivnejší film na takto citlivú tému sa ešte nenatočil. To som vtedy netušil že existuje tento a ešte k tomu aj podľa skutočnej udalosti. Niečo strašné. Mrzne krv v žilách od začiatku až do konca. ()

Martyr

Zaujimavy pohlad na to, ako sa vam moze skurvit zo dna den zivot bez toho, aby ste co i len prstom pohli. Trosku ma zaraza naivnost sudu pri pohlade na svedkov, ktori musia vzbudzovat u zdravo rozmyslajuceho cloveka pochybnosti uz na prvy pohlad obzvlast ked maju tu moc, posadit ludi na 20 rokov do chladku. Ale svet uz je raz taky, spravodlivost a pravda sa hladaju tazsie aj v "dokonalych" systemoch ako jednoduche klamstva. Skutocnost asi taka zabavna nebola. ()

Rathalos

Tak nedavno som videl polsky film s podobnou tematikou podla skutocnej udalosti a ten bol zjavne ovela ovela lepsie spracovany i natoceny,bez pardonu,tento francuzsky je urcite nadhodnoteny,pri tak zavaznej teme to vo mne nevyvolalo takmer ziadne emocie,skor som sa nudil,co je velka skoda,podla komentarov som ocakaval vacsiu pecku,ale zase musim pochvalit herca Philippa Torretona,uveril som v jeho trapenie,upadok,smutok ci depresiu,takze davam tri hviezdicky,viac sa neda...:-) ()

guri

Obvineny je obzalobou zaslepeneho justicneho systemu, kde si (ne)kompetentni z pozicie vlastnej sily robia z ludi len znacky kdesi v spise a presvedceni o vlastnej neomylnosti nehladia na skutocne fakty. Zaslepenost sersus nezmyselne znicene zivoty. K tomu naviac vyborny vykon Torretona a skvostny kusok z Francuzska je na svete (IFF BA 2011). ()

IXOXI

Naprostá bomba! Po návštěvě Francie si už o její civilizovanosti iluze nedělám, přesto je tento film příkladnou ukázkou kam vede státní moc a podobné zvěrstvo by se mohlo stát kdekoliv jinde. Film je celý negativní, napínavý a po odhalení celého příběhu člověka nutí k zamyšlení. Příběh neodkrývá jen naprosté bezpráví a bezmoc, které provázeli hlavního hrdinu spolu se 49 dalšími lidmi, ukazuje také mnohé další životní zkušenosti, jako lidi schovávající se za rozhodnutí jiných, i když si sami špiní ruce, nepřiznání vlastní chyby a zvláště pro státní moc typické rozhodování bez ohledu na fakta, které ani nikdo nechce probrat... I kdyby se nejednalo o příběh podle skutečné události, tak bych jej doporučil jako důležitou příručku pro život. Jen se divím osudu hlavního hrdiny, pro jeho cestu nemám pochopení... ()

Mitisko

Nemožem napísať, že to bolo dobré lebo to bolo fakt hrozivé, krásny obrázok toho ako funguje justícia a demokracia... Neviem čo robiť jeho situácii, ale takto skurviť život tolkým luďom obrať ho o majetok a všetko... Len odchytit pekne po jednom a bolo by ... ()

Ergon

Příběh podle skutečných událostí! Hned v úvodu jsem byl zaskočen, co se to děje? Sice jsem tušil, jaký bude závěr, nebo spíš v něj doufal, ale i přesto jsem soucítil a hlavní postavou a sdílel jeho utrpení a po skončení filmu jsem byl totálně naštvaný! Jak je tohle vůbec v civilizované zemi možné? ()

Franc1s

To si takhle spíš po večeru a přijdou benga, že jsi pedofil, homo a se svou manželkou zneužíváte děti z okolí.... Prohledají ti barák, jedno co a jak řekneš u výslechu, posedíš si v base a snad jednou vyjde pravda najevo... Pěknou aféru utvořili ve Francii... 9/10 Stojí ta hodka a pul za to... ()

Veronica27

Nemůžu si pomoct, ale na tuhle tématiku jsem viděla mnohem lepší a záživnější filmy, než byl tenhle.Tady se mi to táhlo a nudilo a já pomalu usínala a k tomu nudný, předvídatelný závěr.Je fakt, že v téhle situaci by se nechtěl ocitnout nikdo, při představě je to dost na deprese a banda idiotů v taláru tomu moc nepřidá. ()

Maximilianus

Veľmi reálny obraz toho, ako to vo svete chodí, kedy slovo dieťaťa je nespochybniteľné a veľmi ťažko sa dokazuje opak, najmä v takýchto chúlostivých oblastiach. ()

junxi91

Velice znepokojující soudní drama o jednom muži jménem Alain Marecaux, kterého s jeho ženou Edith  jednou brzo ráno zatkne policie a okamžitě na něj uvalí vazbu. Chlápek netuší, za co je on jako ctihodný občan, manžel a otec tří dětí, pracující jako soudní vykonavatel, obviněn. Pak se dozvídá, že se jedná o obvinění ze sexuálního obtěžování, do kterého je zapleteno celkem 18 osob. Soudce Burgaud je k němu dost nekompromisní a bere jeho vinu jako samozřejmost. Při prvním výslechu se z něj snaží dostat přiznání k homosexualitě, a nabízí mu, že pokud se přizná, tak bude jeho žena zproštěna obvinění. Po několika nocích ve vazbě se konečně sejde se svým skvělým právníkem Hubertem Delaurem. Od něj se dozví souvislosti - jedná se o udání jisté matky, která jej a dalších 18 lidí obvinila ze znásilnění, ať už jejích vlastních dětí nebo dětí sousedů. Alain ji nezná, ale uvědomuje si, že jeho syn Sebastian chodil s jejím synem do školy. Při vyšetřování jej dokonce obviní vlastní syn z "nemístných doteků" a Alain nechápe, kde na to mohl jeho syn přijít. Burgaud po prvním přelíčení nechává prodloužit vyšetřovací vazbu. Alaina v base navštíví jeho sestra, která mu řekne, že jeho děti byly umístěny do pěstounských rodin. Při výslechu si Alainův právník všimne nesrovnalostí ve výpovědích žalobkyně Myriam Badaoui a Aurélie Grenon, to však nezabrání soudci nechat Alaina a Edith v base. Alaina navštíví ve vězení prezident exekutorské komory, který mu radí, ať se vzdá své soudní praxe a rezignuje. Také upozornil Alainovy klienty na presumpci neviny, která v jeho případě bohužel moc neplatí. Alaina čeká další rána - od své sestry se dozví, že jeho matka umřela proto, že po zatčení svého syna přestala jíst a mluvit. Následuje další hnusný výslech od toho mladého zapáleného zmrda Burgauda, který nemá s Alainem špetku soucitu a neprojevuje empatii ani poté, co Alainovi zemřela matka. Alain je převezen do psychiatrické léčebny a následně zpátky do vězení, kde je v cele pouze s jedním spoluvězněm. Poté chce spáchat sebevraždu tím, že spolyká plnou hrst léků, ale je zachráněn. Dozvídá se, že jeho žena byla propuštěna a jeho nejstarší syn se vrátil domů. Poté se ale dozvídá, že jeho žena si začala s novým chlapem a tak se znovu pokusí o sebevraždu - tentokrát se chce oběsit na prostěradle. Po druhém neúspěšném pokusu o sebevraždu začne držet hladovku a informuje o tom nejvýznamnější politiky. Alain rychle zhubne a musí být hospitalizován. Hladovka mu zajistí podmínečné propuštění a Alain se začne zotavovat - musí se znovu naučit chodit a jíst. Se soudcem se rozhodne na přenechání svých dětí v péči manželky, zatímco sám tráví čas u své neteře s jejími dětmi. Jde vidět, že aspoň někdo věří tomu, že Alain není pedofil. Nedivím se tomu, že Alain se na Burgauda pěkně nasere a obviní jej z rozpadu své rodiny. Nakonec dojde k soudu, při kterém se hlavní žalobkyně Myriam Badaoui zaplete do vlastních rozporů a mladý Jimmy, který byl údajně znásilněn deseti obžalovanými, ani nepozná mezi obviněnými hlavního pachatele Alaina. Badaoui se přizná k tomu, že lhala a sama se svým manželem a dalšími dvěma lidmi znásilňovala a týrala vlastní děti. To ale není konec - většina obžalovaných včetně Alaina si odnese nějaký ten trest odnětí svobody. A tak se Alain pokusí opět o sebevraždu. Až po nějaké době je Alain konečně propuštěn na svobodu, vrací se do své soudnické praxe a jediným stíhaným zůstává ten hajzl soudce Burgaud, který mě celý film neskutečně sral a jeho pád na konci filmu mě potěšil. Nebylo to lehké na sledování, viděl jsem v tom trochu Kafkovského motivu z Procesu, kdy je úředník zatčen a není mu sděleno proč. Ta beznaděj a zničení života nevinného člověka ve mně vzbuzovala odpor k soudnictví, kde stačí jedno křivé udání, pár falešných svědectví a nevinný pak musí strávit roky v base. () (méně) (více)

dwbmb

Nebudu popisovat děj, abych zbytečně nespoiloval (kdyžtak si na wiki vyhledejte "Outreau trial"), ale jestli se chcete pobavit a nemáte v plánu se něčím moc extra zaobírat, tak tenhle film není pro vás/pro tento okamžik příliš vhodný. Pokud se ale do postavy Alaina vcítíte a jen se pokusíte si představit, jaký by celá tahle nepovedená justiční mašinerie měla dopad na Vás, tak vás ten film úplně semele, jako osud semlel Alaina. Pohled na soudnictví jakožto nekontrolovatelnou koncentrovanou absolutní moc. Moc poučné. Filmově to vzhledem k tématu není žádný technický skvost, je to líčení událostí bez příkras, zvláštních efektů, dramatických pauz. Možná je až příliš stručný a stlačený do relativně krátké stopáže, takže je od diváka opravdu potřeba, aby zapojil vlastní emoce a smysly, aby na něj film zapůsobil. Na druhou stranu má konstantní tempo, v žádné chvíli nenudí a neztrácí vaši pozornost. Je to hodně poučný, ale jestli na vás uvalí vazbu, stejně nic moc nezmůžete. Alain si prožil něco, co je horší, než smrt. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano ()