Modrá laguna

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1980, 101 min

Randal Kleiser

Předloha:

Henry De Vere Stacpoole (kniha)

Douglas Day Stewart

Randal Kleiser

Robert Gordon

Masky:

Irene Walls

Modrá lagúna je príbeh o osudovej láske dvoch ľudí, ktorí vyrastali pri sebe od detstva v divočine, potom, čo loď, na ktorej palube boli, zhorela. Jemný obraz o nebezpečenstve nespútanej prírody, domorodcov, ako aj o tom, že keď človek nemá na výber, dokáže si zvyknúť na všetko. Nástrahy dospievania obidvaja hrdinovia zvládajú spolu, prežívajú prvé sexuálne skúsenosti (mimochodom prebiehajúce asi 30 min aj s erotickým napätím) a napokon absentujúca výchova "normálneho" sveta privádza Emmeline k tehotenstvu. V dieťati obaja nachádzajú zmysel svojho života a to aj za cenu vrátenia sa do civilizácie. Až náhoda ich privádza k nájdeniu ich loďky pravdepodobne otcom Emmeline, tu príbeh nezodpovedanou otázkou, či prežili, konči... Na obdobie koncom 70.rokov patril tento film k určite zlomovým s touto tematikou. Aj dnes ešte má čo povedať predovšetkým všetkým ziskuchtivým filmárom.(6.10.2007)

V podstate romantická blbina, na ktorej však bolo pekné, ako sa hlavní hrdinovia, nezasiahnutí a neovplyvnení modernou spoločnosťou, museli so všetkým oboznamovať a na všetko prichádzať sami, tak, ako to cítili a ako im napovedala príroda. Nádherné prostredie, pekná Poledourisova hudba. No uznávam, bolo to dosť pritiahnuté za vlasy s množstvom nezmyslov.(10.8.2011)

• mzss1

Film má celkem dobrý, zajímavý příběh. Bohužel spracování a technická stránka filmu je na mizerné úrovni. Tenhle film mi víceméně nesednul, tak ho nechci nějak snižovat. Romantický nádech a tak - to se tu najde. Na film se dá v klidu dívat, ale nějak mě neoslnil. Tyto typy nemám rád, takže hodnotím celkově na 34% = **(24.11.2012)

Film, který představoval zásadní divácký zážitek mého dětství. Když jsem si ho nově pustil po letech znovu (ve velice zdařilém původním českém dabingu), zjistil jsem, že se mi to pořád strašně líbí, a že jsem tím filmem do značné míry okouzlen. A to především díky úchvatnému zjevu Brooke Shields, která dokonala přikovala moje oči k obrazovce. V tom filmu je prostě tak nádherná a roztomilá, že si ji nejde nezamilovat. Se svým hereckým protějškem zde působí dojmem Adama a Evy v ráji, a to doslova - lokace ostrova, na kterém se natáčelo, jsou tak překrásné, až to bere dech. Osobně jsem si ten film prostě maximálně užil a považuji ho za totální romantickou klasiku, která je zde - z nějakého mně neznámého důvodu - krutě nedoceněná.(9.1.2017)

• castor

Být v pubertě, asi bych snil o tom ztroskotat s nějakou slečnou, kterou bych chtě nechtě musel jednou začít zajímat i jinak, než jen jako společník nebo hledač potravy. Panenská příroda, naivní situace, průměrný děj. A poměrně skandální pověst filmu, který těží z oblíbené robinsonské tematiky. Adaptace viktoriánského románu Henryho De Vere Stacpoolea své kouzlo toho času měla, Atkins byl jedno velké dřevo, hudba Basila Poledourise slušně atmosférická. A diváka, pokud náhodou přepne v televizi kanál, stejně nejvíc zajímají choulostivé scény, které jakýs takýs náboj měly.(11.4.2017)

• - Kelly Preston se ucházela o roli Emmeline. (HappySmile)

• - Původní dablérka Brooke Shields si zlomila záda a nahradila ji žena, která byla původně najata k trénování delfínů. Měla však tu správnou postavu, proto zastupovala Brooke ve scénách obsahujících nahoru. (HappySmile)

• - O roli Emmelin projevila zájem Rossana Arquette. Kvůli okolnostem ale svůj zájem vzdala. Na castingu na roli neuspěla ani Kathleen Turner. (Pepy)