V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Král Vilém (J. Čenský) s královnou Olivií (T. Kostková) jsou stále na cestách a s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu nad říší královské radě, ve které mají hlavní slovo rádcové Ferenc (M. Vladyka) a Lorenc (J. Lábus). Jejich hlavním zájmem je vypisovat čím dál častěji nové daně, jejichž prostřednictvím získávají stále větší příjmy do vlastní kapsy. Práva obyčejných lidí chrání jen loupežník Karaba (O. Vetchý), který přepadá výběrčí daní a nespravedlivě vybrané peníze zase vrací původním majitelům. Když se mu narodí dcera Anička (K. Janovičová), uloží své loupežnické „nádobíčko“ včetně staré bambitky hluboko na dno velké truhly a vrátí se ke svému původnímu hrnčířskému řemeslu. Ve stejnou dobu se královským manželům narodí syn Jakub (T. Klus). Obě děti se později, na prahu dospělosti, setkají a ke slovu se znovu dostane loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… (Česká televize)

Nach

Vlastně je to pěkná pohádka se stejně kvalitní hudbou. Dobrý scénář, skvělí herci, zábavný příběh. Jediné, co mi zde skutečně vadí je fakt (u tuzemských dobových pohádek častý), že všechny postavy v příběhu vypadají jako z reklamy na Ariel či Head&Shoulders. Po dlouhé době tuzemská pohádka, která skutečně dokazuje, že naše malá zemička, byla pro tento žánr vždy bohatým zdrojem překrásných příběhů. 75% ()

bukowski83

Slabota slaboučká s takovýmto hereckým obsazením si snad mohli dopřát o dost lepší scénář. Jinak je to prakticky pohádka o ničem s pár dobrými momenty, ale s velmi slabým příběhem - chybí hlavní záporák a kočka v hlavní roli už nic neřeší. Další důvod proč se v pohádkách držet staré dobré klasiky. ()

C0r0ner

Výjimka potvrzuje pravidlo a i po revoluci se občas natočí nějaká dobrá pohádka. Tahle byla přímo excelentní. A to nejenom díky nápaditému ději, sympatickým hercům a dobrému zpracování, ale také především díky velmi vtipné a aktuální satiře. "To je ale těžkej pytel, nemohli by ty peníze vyrábět třeba z papíru?" "To ne, to by se pak kradlo ve velkým!". 90% ()

Flynn

Příběhově slabota a herecké výkony na bodě mrazu. Okolo nedělního oběda by se to určitě uplatnilo, ale dát to 25.12. v hlavním vysílacím čase po neustálých poutačích ? To se trochu přestřelili. ()

Pajky3

Za poslední dobu snad nejlepší česká pohádka. Sympatické postavy jsou sympatické a ty záporné jsou slizské(Lábus, Vladyka). Navíc Klus je dobrej jak herecky, tak i hudebně - o tom neni pochyb. A jeho vyvolená je taky pěkná holka. takže se na to dobře kouká. Jenom ty neustálé narážky na současnost mě trošku prudily. Když by takhle dopadla každá česká pohádka, tak by to nakonec nebylo tak zlý. ()

zette

Jo, pribeh je celkem hezky, pekne natocene. Jen me iritovaly obe hlavni postavy, radci to ale zase pekne vyrovnali:-). ()

pakobylka

Pohádka, která kdysi kdesi ochutnala vtipnou kaši a v důsledku toho si řekla, že má vystaráno - stačí, když si nechá ušít malebné kostýmy, dobově upraví scénu ... a dál už to půjde samo. Jenomže pohádkový příběh nemůžete vystavět na hlupácích, tak to prostě nefunguje ! Může se v něm vyskytovat určitá míra naivity i určitá množina ňoumů (ať už kladných či záporných), ale ňoumovství jako takové nelze povýšit na základní veličinu, na které závisí úplně všechno ... včetně vtipných replik. Skomírající 3* ... proč je vlastně ve slabé chvilce naděluju ? Patrně za prvotní nápad, neboť vlastní realizace nestojí ani za zlámanou grešli. ()

Carrie_3

Pohádky k Vánocům patří a tak to má být. Ani já jsem v letošním roce neodolala a některé si pustila, lépe řečeno dvě - Tajemství staré bambitky a Micimutr a nemůžu se vyhnout srovnání. Co první jmenovanou od té druhé odlišuje, je nepochybně výše rozpočtu. Kdy, jak je známo, na snímcích z ostravské produkce se šetří nejčastěji. Ale ani přesto se nemohu zbavit dojmu, že se režisérovi této pohádky podařilo z minima vytřást maximum a zahrál tak za málo peněz hodně muziky. Pohádka je plná satiry , i když občas v té nejjednodušší podobě, ale alespoň zde je. Osobně jsem se mnohokrát velmi bavila nad nápady pohádkové vlády, která vymýšlela různé způsoby, jak zvýšit příjmy do státního rozpočtu, potažmo do svých vlastních kapes. Překvapil mě i výkon Tomáše Kluse, který byl velmi sympatický a v rolích princů neokoukaný. Co dodat závěrem? Asi se nedá očekávat, že se u nás budou točit takové pohádkové skvosty jako před několika desítkami let, ale alespoň jedna malá jiskra, která sice nezářila dlouho, ale pouze probleskla, je jakousi výjimkou v posledních několika letech v tomto žánru. ()

blitzer

Pohádka jako politická satira... to se často nevidí. K tomu příjemní herci a uměřený scénář a príma pohádka je na světě. ()

KajusaK

Velmi slabé 3* .. Klus zahrál blbečka uplně suprově, jediný pozitivní tam byl Štěpánek a Vetchý. Slabá pohádka u které hned víte jak dopadne, natahované a vtipy přiblblé. Pro děti perfektní ()

Noviik

A víte co? Mně se to vážně líbilo. Trefná pohádka s klasickým příběhem, ale naprosto skvěle napsaným dialogem mezi Vládní radou. Pobavil jsem se jako dlouho u české pohádky ne. ()

WinnJets

Ty dva vyčůránky měli místo Ferenc a Lorenz pojmenovat třeba Chalousek a Přesčas...:) Jako phádka teda nic moc, ovšem jako politická satira je to docela povedené a je opravdu škoda, že ty dobré konce jsou bohužel jen v pohádkách, zatím co naši přední představitelé budou vesele rozkrádat dál... Jóóó a to kudla, jsem v první moment myslel, že snad špatně slyším....:) ()

MJMilan

Na dnešní poměry dost dobrá pohádka obsazená z poloviny osvědčenou kvalitou a z druhé poloviny českými talenty. Škoda, že jako vypravěčka tam nefigurovala nějaká osůbka s lepším hlasem a dikcí. ()

wendelin9

Možná je to tím, že mám ráda Tomáše Kluse, ale tak jako tak mě tato pohádka bavila :). Mílé vánoční překvapení. ()

Radiq

Jedna z těch lepších pohádek (tzn. ne od Trošky, bez digitálních efektů a trapnejch moderních nápadů), kde hraje hromada skvělejch českejch herců. A jak už je v českejch pohádkách zvykem, jednou za čas v nich hraje někdo, kdo byl doposud jenom zpěvák, ale kvuli pohádce herec (začlo to třeba už Kornem, pak Gott, Hůlka, Bílá atd. a teď Klus). Klus se toho ale zhostil myslim skvěle a hlavně že furt něco žral, chch. Fakt pěkná pohádka, no... ()

otík

Názorná ukázka pro pana Trošku, že se dobrá česká pohádka dá udělat i bez křičení a neustálého pitvoření. Samozřejmě není ani zde vše báječné, třeba Tomáš Klus prostě hrát neumí nebo hraje svého prince jako naprostého jelimana. Na druhou stranu spousta scén je příjemně vtipných a hezkých. Celkově určitě spokojenost. ()

vesper001

„Vy na Hradě jste všichni stejní lotři!“ Vydařená moderní pohádka pro starší děti a pokročilé dospělé, kteří nemají potřebu si na ní hojit komplexy vyzdvihováním zásadních nedostatků – jako např. přízvuku některých herců – a demonstrativním pohrdáním, jaké si Tomáš Klus podle české národní tradice za svůj úspěch zaslouží. Modernost spočívá nejen v tom, že hlavní hrdinka je zrzavá; královští „finanční stratégové“ nejsou jen teplí, ale přímo vařící (fráze „ty můj tvarůžku“ nebo „poslanecká intimita“ mě dostaly :), královský pár se realizuje cestováním, následníka má jen tak bokem a jediným skutečným charakterem v království je lupič. Klusovy herecké schopnosti na postavu ňoumoidního princátka, které spase všechno, co není označeno lebkou se zkříženými hnáty, stačí, a zbytek obsazení je víc než příjemný. Ondřej Vetchý jako jediný má co hrát a hraje, Kamila Janovičová je moc hezká a Petra Štěpánka je milé opět vidět v roli kuchaře. Celkový dojem kazí jen pár zbytečných trapností, z nichž vede scéna, kdy se Anička ptá taťky, co jí to na hrudi vyrostlo. A jestli ještě jednou uslyším „kudla“, řeknu něco moc a moc ošklivého. Nadávat pořádně nebo vůbec, u Joviše! :) ()

Sabrewulf odpad!

Mix všeho, co na (současných) pohádkách abnormálně nesnáším. 1) Pohádka bez nadpřirozena (kouzelné bytosti, kouzla) u mě prostě NENÍ pohádka. Fakt tam nemusí poletovat draci, proboha, i v té Pyšné princezně je zpívající kytka, či v Princezně ze zlatou hvězdou na čele ta hvězda, která rozhodně nebyla myšlena jako nasazovací šperk. Jakákoliv taková drobnost tu pohádkovost nakopne, ale v dnešní době si každý degen  myslí, že když tam prdne království s králem a princem, že se z toho pohádka automaticky stane. 2) Nemá to děj. Jestli si nějaký degeš myslí, že celovečerní pohádce stačí jedna peripetie s odhalením proradných rádců, která by se dala zmáčknout do 10ti minut, tak by měl padat někam k soustruhu a nesrat se do scénářů. Tohle je průser většiny současných pohádek - nikdo nikam neputuje, nezachraňuje princeznu, nebojuje s černokněžníkem... prostě se jen idiotsky plácá na 3-4 lokacích od ničeho k ničemu a řeší se vztahy a situace jak v posrané telenovele. 3)Působí moc moderně. Vynechejme opravdu pitomý nápad konkrétně tohoto počinu - tedy narážky na moderní politiku, tak či tak je dalším častým problémem to, že nějaký degenerátor všechny kostýmy čerstvě vypere, naškrobí, vyžehlí, takže i ve vesnicích, které by měly být skromnější oproti zámkům, se promenádují herci a komparz v hadrech, díky kterým úplně vidíte, jak si je před chvílí nasadili v kostymérně. To samé interiéry. Krásně načančané, aby vypadaly co nejlíp, což je chyba. O chalupách, z jejichž interiérů jde cítit "zatuchlost" a oknem linoucí se smrad z hnoje (O statečném kováři) si to může nechat jen zdát. 4)Lidi jsou extrémně hloupí a to i na vyšších postech. Kemr v S čerty nejsou žerty se dá omluvit, protože je tak starý, že prostě senilní. Zatímco stále vitální Čenský je zde takový degetron, že si on, ani nikdo jiný nevšimne, že mu téměř před očima rádcové berou prachy z podnosu. A nikomu nijak nedocvakne, že daň ze vzduchu by měli platit i rádcové. Pak tu máme takové specialitky jako odporná slovenská čeština (odvᎎný loupeŽŽník, žíkat...), nebo rádcové, kteří se svými mastnými přehazovačkami působí spíš jako bezďáci.  Absolutním WTF je pak dospívající hlavní hrdinka, která je vyjukaná z toho, že jí rostou kozy - jako vážně?! Otázkou zůstává, proč jsou ty nové pohádky takové prázdné a impotentní sračky? Protože dneska je píše/točí každý degen. ()