Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

ZnalecH

Po prvním shlédnutí jsem byl tak ohromen, že jsem si film přidal mezi oblíbené. Vynalézavost a obětavost kapitána mě velice překvapila. A když USA ukázalo svou sílu, tak jsem se cítil bezmocný. ()

Acrobat

Nič som nečítal. Pohnútky mohli byť, že pripojte ma k zástupu vyvolených, chcem ísť do neba, prišiel môj čas. Ale tu asi ide len o obchod. Mŕtvy – hrozba, živý – peniaze. Nezažijem, nepôjdem cez ten Africký nos. Emočné vypätie v reálnej, reálnej, životne situácii je enormne vysoké. Štokholmský syndróm nenastal. Všetci vieme záver, no náčelník Zelená tráva je jediný svojho druhu, ktorý zvláda bravúrne dokumentárnu kameru, prácu s gradáciou, a akýmsi podvedomým cítením dobrej filmárčiny, ktorá diváka obohatila. Ako človek nepríjemné pocity, ako divák vcelku povznášajúce. (videné 04.06.2014, BDrip) ()

vikino1

Film podle skutečných událostí: jestli k unesení lodi s tak drahým nákladem stačí jedna rybářská lod, jeden motorovej člun, čtyři padesátikylový vychrtlíci a 4 AKačka (každá s jedním zásobníkem) a jediná obrana jsou stříkajicí hadice a mříže zamčené na řetěz na vysací zámek (WTF), tak to se nedivím, že ti nebozí somálci radši unášej lodě, než aby chytali ryby. Vždyt přece hrozí, že by nemuseli nic chytit. Co do zpracování - kameramana opět pro vytvoření "tíživé atmosféry" najali pacienta z ústavu pro léčbu Parkinsonové choroby, a střihačům šupli čaj s pětistovkou lysohlávek aby si pořádně zařádili. Výsledek jsou nadhodnocené tři, protože od začátku musí být každému jasné, že nakonec přežije. Tyhle hrdinný amíky já totiž nemusím... Vlastně jediné co stojí za zmíňku v tomhle filmu je nábor opravdových černých profesinálů-teroristů. ()

Black-star

Silný příběh podle skutečné události a skvěle zvládnutá role v podání TOma Hankse. Celou dobu silný, klidný a ikdyž víte že to musí přežít nevíte jak se mu to nakonec povede..... Nejsilnější je asi okamžik úplně na závěr filmu... podívejte se na tento film abyste pochopili :-) ()

markotter

Furt jsem čekal, kdy Hanks udělá něco odvážného, ale on neudělal - stejně jako já bych nic neudělal - jen se snažil minimalizovat rizika. Ale natočené je to tak, že i když Hanks nic neudělá, tak jste stejně napjatí. Celou dobu jsem myslel na takové ty černé šerify, co tady běhají s pistolema a chudáci v pustině Indického oceánu se musí bránit opicím s kalašnikovama vodou a světlicema. ()

Oonika

Výborná podívaná, nenudila jsem se ani minutu! Skvělé herecké výkony, hodně silný příběh. Po dlouhé době jsem si pustila film, aniž bych předem četla nějaké hodnocení a recenze, ani jsem nevěděla, o čem to pořádně bude. A čekalo mě maximální a příjemné překvapení. Toma Hankse jsem nemohla skoro ani poznat. A jak to pěkně funguje i bez ženských :-) ()

netWoor

Hanks jako vždy parádní, příběh ucházející, nicméně nějak mě ta psychologie s uječenýma Somálcema v tom pidičlunu nebavila ... ()

neo93

Co muže být lepšího než celý film být napnutý a doufat, že to sami vydržíte, než to všechno skončí. Paul Greengrass nám opět servíruje napětí, které trvá od začátku až do posledních minut, v nichž graduje. A to jsem vlastně věděl, jak to asi dopadne. A také jsem si myslel, že všechen adrenalin využil už skoro v půlce filmu a ono to nejlepší nám samozřejmě nechal na závěr. Tak moc jsem byl pohlcen atmosférou, že bych úplně zapomněl ocenit skvělého Toma Hankse i další herce, kteří ztvárnili somálské piráty a vystříbenou hudbu, která doprovází tento strhující thriller. ()

Ceberus

Paul Greengrass prostě umí zachytit syrovou realitu, což už mně ukázal v Letu číslo 93 a tady to jen podtrhl. Tom Hanks velmi dobře věděl, jak má hrát hlavního hrdinu - nebyl to ani tak "hrdina" v hollywoodském slova smyslu, mnohem více to byl obyčejný člověk ve špatnou dobu na špatném místě. Závěr filmu byl, (nejen) co se týče Hanksova herectví, opravdu mimořádný. ()

Listyx

Docela dost nůďo film a nemusel být. Ale je to takové nemastné neslané. Naprosto nezvládnutá kamera v únikovém člunu, která zvládla pokazit stěžejní část filmu. Nebýt Hankse, tak spíš takové TV drama. ()

Henry Morgan

Krásně vygradované. Hanks se do podobných rolí prostě hodí, možná mu to sedlo víc než profesor z Bostonu. Na somálských hercích jsem ani nepoznal, že moc herci nejsou. Všechno to přirozeně odsýpalo a napětí bylo patrné v každém záběru. Věřím, že film si našel spoustu diváků, ačkoliv jsem nezaznamenal nějakou obrovskou reklamní kampaň. A je to dobře. Alespoň jsem měl víceméně nezkreslený pohled. ()

Baron Noktur

S reálnymi udalosťami to má spoločné asi len tak 50% vecí (hlavne čo sa týka odvahy a charakteru samotného Phillipsa), no film je vzrušujúcim akčným počinom, hoci štýlom a niektorými situáciami až priveľmi kopíruje fantastický United 93. Každopádne kvalitný film. 75% ()

balcazar

Priznám sa, že ak nerátam Forresta Gumpa so Stroskotancom, Hanks nikdy nebol nejaký môj veľký obľúbenec. A to, že podá ničím zaujímavý výkon, som si dlho hovoril aj v Kapitánovi Phillipsovi. Akonáhle sa však dej presunul z veľkej lode do malého oranžového člnu plnom únoscov, začal to tam poriadne "rozjíždět". A čo ukázal v úplnom závere pri ošetrovaní lekárkou, to som veru dlho nevidel. Oceniť musím aj iskrenie medzi kapitánom Phillipsom a pirátmi, napätie pri prepadávaní lode a to, ako nádherne bolo vidieť Hanksovo nahlodávanie pirátov a nabúravanie sa do ich hláv. Skvelé. ()

Inozuka

Skvělá Greengarassovská jízda - tedy na jeho typický frenetický styl až umírněná. Trochu mě vyděsilo, že ač to film nijak okatě nedělá (spíš se naopak snaží najít důvody k obhajobě), přinutí vás nakonec k latentnímu rasismu, kdy nakonec všechny polehčující okolnosti k chápání počínání somálských pirátů mizí a přistihnete se, jak o nich uvažujete jen jako o dementních blbech. Asi je to tím, jak skvěle je to zahrané a asi i tím, jak je to realistické. Nástupem US Navy na scénu pak doslova cítíte, že záchrana je blízko, čehož je dosaženo bez zbytečných patetických řečí a vlajících vlajek s hvězdy a pruhy. Greengrass vyučuje jak se dělá realistická a přesto emoce vzbuzující podívaná. ()

Nix

Paul už ukázal, že mu vážná témata nejsou cizí a že takové téma dokáže udělat s patřičnou grácií. A vsadil na jistotu, Hanks je prostě skvělej. Musím udělat doznání, Hankse opravdu nemusím, ale jako herce ho respektuji a uznávám a tady hraje tak, že musím zase uznat jeho kvality. A novodobí piráti? Tyjo, opravdu bych nechtěl být v jeho kůži. Film má opravdu napětí a jede. A to musí člověk uznat. Kvalitní podívaná opravdu. ()

gemi

Je to takový komorní thriller. Doslova, protože ač jsme na širém oceánu, polovina filmu se odehrává v malé, upocené komoře záchranného člunu. Na druhou stranu film i přes dlouhou stopáž nemá slabé místo, pořád se něco děje. (Druhé zhlédnutí, první 6. 3. 2014) ()

denulik

S poľutovaním musím oznámiť, že nezdieľam všeobecné nadšenie. Do kina som išla s veľkými oča(kávania)mi, ale dostalo sa mi nastavovanej kaše, ktorá mohla byť o poznanie kratšia. Na akčný film sa veľa kecalo (alebo skôr vrieskalo) a na drámu to bolo príliš povrchné. Po hodine pozerania sa na sfetované somálske ksichty som sa modlila, aby už niekomu preplo definitívne a celé to tam vystrieľal (aj za cenu trvalej straty pána Phillipsa)- hlavne nech to už skončí a môžem ísť domov. A to asi nebolo cieľom- mala som skôr pocit, že film mal ambície ukázať aj tú druhú stranu, ale v tom úplne zlyháva a situácia Somálčanov mi bola ukradnutá. Tom Hanks super ( to záverečné zrútenie sa by som asi mnohým neverila, jemu áno), ale tie dve hoďky ani on neutiahol. Aj hudba výborná, len som miestami mala pocit, že počúvam Inception. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí