Čapkovy povídky

Martin Frič

Předloha:

Karel Čapek (kniha)

Jan Roth

Jaroslav Marvan, Vladimír Hlavatý, Jaroslav Průcha, Vladimír Řepa, Gustav Hilmar, Felix le Breux, Ladislav Kulhánek, Lída Chválová, Jiřina Stránská, Blažena Slavíčková, Milada Smolíková, Ella Nollová, Emil Bolek, Karel Svoboda, Helena Bušová, Paľo Bielik, Arnold Flögl, Lola Skrbková, František Kovářík, Terezie Brzková, Antonín Šůra, Antonín Jirsa, Jaroslav Vojta, Vilém Pfeiffer, Ondrej Jariabek, Věra Kalendová, František Sauer, Jára Kohout, Darja Hajská, Alois Dvorský, Theodor Pištěk, Světla Svozilová, Antonie Nedošinská, František Filipovský, Jan Stanislav Kolár, Rudolf Široký, Jan W. Speerger, Vladimír Šmeral, Blanka Waleská, František Smolík, Eduard Dubský, Antonín Kandert, František Marek, Jaroslav Zrotal, Marie Nademlejnská, Běla Jurdová, Marie Kautská, Marie Ježková, Ferdinand Jarkovský, Bohuš Hradil, Václav Švec, František Roland, Ota Motyčka, Viktor Očásek, Stanislav Remunda, Vojtěch Záhořík, Ladislav Sedláček, Jindra Hermanová, Josef Oliak, Miloš Šubrt, Antonín Holzinger, Bedřich Bozděch, Emanuel Hříbal, Ludmila Burešová

Dal bych tak 4,5 hvězdičky. Ale na pět to není. Režisér Frič točil kolísavě. Někdy to byl výborný film, někdy odpad. Tenhle je ten ze zdařilejších. Úplně lehce spojil do jednoho filmu pět zdánlivě nespojitelných povídek. Marvan jako Čadek ty příběhy vypráví. Film je obsazen velkým počtem herců a to herců známých až do těch nejmenších rolí. V malých rolích se objevují např. Blanka Waleská nebo Terezie Brzková. Nejpovedenější povídka je podle mého názoru Balada o Juraji Čupovi s Palo Bielikem a Františkem Kováříkem v titulní roli. Film stojí určitě za pozornost.(25.12.2003)

• Frajer42

Tak úplně nejvíce se mi líbil závěrečný soud, kam byl jako svědek předvolán samotný Bůh. Ten měl opravdu něco do sebe, co se týče myšlenek. Karel Čapek si právem zaslouží být označován za nejlepšího českého spisovatele. Klidně bych se pod to podepsal, ale tohle zpracování jeho krimi povídek mě tedy úplně neokouzlilo. Snad kromě toho výše zmíněného závěru. Jednotlivé povídky jsou poměrně o ničem a já stále raději zůstanu u jeho románů a dramat. Za zhlédnutí tento počin jistě stojí, pokud máte nějaký vztah vůči Karlu Čapkovi, či je vám blízký rukopis Martina Friče. Já osobně zhlédnutí nelituji, ale více než 2 hvězdy nedám. Převládala nuda, bohužel.(22.7.2015)

Nepochopil jsem to brutální a násilné opuštění tématu podmíněně propuštěného.I reakce komisaře že je to mrzuté,když se v cele oběsil,devalvovala sílu prvního příběhu.Nakonec zvítězil banální příběh hledání ztraceného dítěte... Třetí povídka ze Slovenska inscenovaná surrealisticky, je zajímavá spíše formou než obsahem.Třetí o krádeží spisu pro mne zbytečná.Čtvrtá o Boží spravedlnosti je zamyšlením nad soudem člověka.... Suma sumárum,ať nežeru 70 %.....(21.3.2009)

Jedno vlakové kupé. Touto pomůckou dokázal Frič výborně zakomponovat do jednoho filmu vybrané povídky z Čapkových "Kapes". Všechny se nějak točí kolem lidského nitra a svědomí. Střídají se humorné i závažné příběhy, jak to v životě chodí. Poslední povídka s nebeským soudem je úchvatná. "A proč vlastně vy, proč ty bože nesoudíš? - Inu, protože všechno vím."(14.9.2006)

Jedna povídka lepší, než druhá. To samé lze říci i o hercích. Marvan zde předvádí svůj typický herecký koncert obličejových grimas a prosťáčkovsky cholerických výstupů, František Smolík opět v pozici smířeného filosofa s totálním nadhledem nad lidskou společností a v neposlední řadě Palˇo Bielik, kterého jsem si zatím v žádném filmu nevšiml, avšak zdejší herecký výkon především v jeho opileckém vystoupení naznačuje, že jistě patří k nejlepším slovenským hercům.(24.12.2009)

• - Prvý film v dejinách českej kinematografie, ktorý bol natočený ako poviedkový. (Raccoon.city)

• - Paľo Bielik, ktorý hrá četníckeho veliteľa, slúžil u četníctva aj v reálnom živote, pred začiatkom hereckej kariéry. (Jaroo)

• - Horské exteriéri boli natáčané v Krkonošiach. (Raccoon.city)