Legendárny predvojnový film kultovej dvojice komikov Jirího Voskovca a Jana Wericha. Filip je nezamestnaný robotník a Jakub zas mimoriadne bohatý továrnik. Teda, bývalý bohatý továrnik. Jeho konkurent Worst ho totiž priviedol na mizinu a teraz musí spolu s Filipom začať odznova. Čoskoro však pochopia, že sami nič nezmôžu a tak sa rozhodnú spojiť svoje sily v prospech celku. Tak vzniká družstvo "Hej rup", aby všetkým okolo seba dokázalo pravdu. Pravdu o hesle: V jednote je sila... (STV)

truby

Velmi osobitý přístup pánů V+W k filmu, stylem ne nepodobným divadelní hře. Docela prosté dějem, ale vyjímečné v provedení. Je to taková dělnická pohádka, kde dobří a slušní lidé vítězí nad zlým a chamtivým kapitalistou. Vůbec nemám oběma pánům za zlé tento politický názor a vůbec ne s ohledem na rok 1934, ve kterém film vznikl. Musím uznat, že v jejich podání to vypadá jako idyla. A ten humor potěší za každých okolností... ()

Biopler

V+W ma jednoducho nepresvedčili. Asi je to časom, no mne lacné fóriky neprídu zábavné. Tak pitomý záver, ako je v tomto filme, som už dlho nevidel, pripomínalo mi to komunistickú propagandu. ()

PavelZava

Továrník (bývalý) Simonides (J.Werich) a dělník (bývalý) Filip (J.Voskovec) v akci. *** To je upřimnej člověk, ten jim to tam nakreslil. *** A jéje výkvět bankéřstva přišel. Tak jak se vám lichvaří ? *** Pištěk bez vousů v dalším filmu *** Pane, tohle je živý plot ? Né to je mrtvý plot. … zařídíme si plotostřižnu. *** Jé pane továrníku vy jste se změěnil. Já teď chodím ve sportovním víte. To se moc nosí teďka. *** Já tady mám lavór. … Čekáš tady až ten vagón připojí k rychlíku na riviéru, nebo půjdeš na perón. *** Hej-rup peklo nebude ráj se vrací hej-rup s nám kdo bude najde práci. *** První kráva mlíko dává, sláva ať je kráva. *** To je stroj na máslo, jako je Dněprostroj kterej dělá Dněpr, Magnitolstroj, kterej dělá Magnitol, to je Máslostroj. Maslóstroj … Naš maslóstroj novyj, vot charošij. Da da da da. *** Ty přece nemůžeme zatknout. To je nějaký přespolní běh. Běžec č.28 kuchař F.Černý běží! *** Tak todle jsem ti, jáá nechal na heppy-end ... ()

tranquill

Nebudu brát v úvahu levicovou myšlenku, která byla asi poplatná krizi ve 30.letech. Jinak je to krásná komedie s prvky grotesky, které vévodí Jan Werich a Jiří Voskovec. A samozřejmě doprovázena nestárnoucí hudbou Jaroslava Ježka. ()

swiss

Válec ve filmu zabil jednoho statistu. Martin Frič se z to ho nervově zhroutil... A další rok natočil dalších pět filmů... ()

Panacek

Kdybych nezažil reálný socialismus a bratrství se SSSR, kdybych nevyslechl miriády budovatelských písní a neměl plný zuby dělnický třídy, kdybych zkrátka vyrůstal v tomhle nablblým kapitalismu vláčen neviditelnou rukou, tak bych se na to asi koukal s větším porozuměním. Takhle jsem to dokoukal jen ze zvědavosti, jestli se to náhodou nezvedne. A nezvedlo.. ()

BigBang

Ta scéna, kde p. Voskovec mluví rusky, tak ta mu asi ležela v hlavě, když ho trénovaly U.S. úřady na výsleších, jestli není komunista. A krajani k tomu dodávali podněty. Přitom je to film o sociálním problému (nezaměstnanost) a s kolektivními scénami, ale idea je tam mírumilovná, čistě družstevní. Jsem fanoušek hlavně herectví p. Wericha, je zajímavé, jak vyzrálý projev měl už takto mladý. P. Voskovec mi připadá teda jako velký fešák v mládí, vypadá jako elegantní gentleman ještě i skoro o století později; zajímalo by mě, zda si to myslí i divačky. ()

Martensson35

Budovatelslá veselohra z dob hlubokého kapitalismu, který se z té hloubi propadu snažil už druhým rokem vyhrabat. Ústredni dvojka pod taktovkou mistra nad mistry Maca Friče vystřihla komorní opus na sociální problematiku, který už se pak rudým nikde na světě nepovedlo napodobit a snad jen Chaplin by s ním mohl soupeřit. Perfektní humor, hudba, moderní dynamické pojetí. Za mě nadcasová záležitost. Kroupy z Essenu na to! ()

xenopus

Film z doby, kdy Voskovec i Werich věřili tomu, že kapitalismus lze dělat kolektivně a ku prospěchu všech zúčastněných. Že dává práci nezaměstnaným a potírá zlo způsobené zkaženými charaktery některých jeho aktérů. Anebo vůbec nepropagovali kapitalismus? V době vrcholící hospodářské krize nemohl vzniknout obsahově jiný film... Technická kvalita snímku za tu spoustu let též utrpěla, a tak zbývá několik charakterem spíše divadelních scén, které se ale bezpečně vryjí do paměti (plotostřižna u sběratele známek, představení stroje v ruském jazyce, typologizace filmových polibků...) a zbytek je umě dotočen geniálním Macem Fričem. ()

winstonik

Spomienka na časy, keď nikto nemusel povinne točiť oslavné gýče na sovietsky kolektivizmus. Súdruh Werich a súdruh Voskovec sa vybláznili celkom dobrovoľne. ()

Amras

Frič. Voskovec. Werich. Když se tyto jména spojí dohromady, můžeme očekávat velmi kvalitní filmový zážitek. Ale trochu mě to zklamalo, oproti pozdějšímu filmu "Svět paří nám". Ale i zde jsem se skvěle bavil. Humor V+W je prostě nezapomenutelný. Většina jejich filmů se odehrává v dělnickém prostředí. Nezaměstnaný dělník a zchudlý továrník je zajímavý námět na film. Jednoznačně nejlepší scéna je závěr, když visí V+W na plošině. Celkově jsem byl s filmem spokojený. ()

baltik

Legendární dvojice V+W, o tom jak se dá schudnout, jak žít a všechno vám to vtipně podají. Drzost, mluva a anglikanismy mě v tomto roce (1934) překvapují. Byl sem ztoho nadšen, a dílko si užil. Určitě jednu hvězdu musím ztrhnout za některé roztahané pasáže. Na druhou stranu dávám jednu "Retro" hvězdičku a prostě sem se bavil. 5*-1*+1* = 5* ()

.killer.

Ačkoliv je ve filmu více než patrný nádech komunismu, tak to nemám V+W za zlé. Místy opravdu pobaví a hlavně nenudí. ()

Rattlehead

"A jéje, výkvět bankéřstva přišel. Tak jak se vám lichvaří, děťátka ?" Výborný film, oproti prvním dvěma snímkům dvojice Voskovec a Werich velký posun. Už se nejedná o "zfilmované divadlo", ale je to skutečný film vysoké úrovně. Bezpochyby k tomu přispěla velká osobnost - režisér Frič. ()

IvonaK

Jednoznačně pánský film jehož ozdobou je jediná žena Helena Bušová. Kéž by taková týmová práce fungovala i v normálním životě. ()

yaqwsx

Překvapilo mě, jak film i přes své stáří zábavný. Dle mě však mohl být trochu koncentrovanější - aneb obsahovat více fórů na minutu. ()

MaxForValue

Za socializmu musel byť tento film tak populárny, že všetci ľavicíči hej-rupovali, alebo ako znie jeden komentár, "film tak levicový, že i automobily v něm jezdí vlevo..." Práve tá jeho "politickosť" mu škodí najviac. ()

Pitryx

Já bych řekl, že toto je asi nej ze všech filmů této dvojice. Není to nic světoborného, nesmysl vedle nesmyslu, ale přesto to legrace je. Nikdo se nenamáhá nic vysvětlovat a děj v poklidu jede. Z čeho asi žili ti lidé, nemaje práci, když stavěli ten dům? A jak věděl Filip, kde zajatého Jakuba najde? No, nevadí, film je určen k zábavě a ne přemýšlení. ()

ostravak30

Kdyby se nejednalo o film s Voskovcem a Werichem tak bych skoro řekl, že jde částečně o socialistickou agitku, jak jsou podnikatelé špatní a dělníci vykořisťovaní. Jenže snímek spíše dokazuje, že oba si uměli vzít na paškál jak demokracii, tak nacisty a Werich později i komunisty. Každou dobu uměli parodovat. Tady si vzali na paškál paradoxně právě komunisty tolik kritizovaný jev - továrník zaměstnává dělníky za pár korun a sám si žije v luxusu. Ta představa - všichni spolu a dohromady to zvládneme - je až skoro nebesky naivní. A Werich ji pak sám znázornil ještě v Císařův pekař - Pekařův císař. Jenže zatímco ve druhém případě se jednalo o pohádku, v tom prvním šlo o třicátá léta poznamenaná krizí. Miluju jejich filmy, ač ve své jednoduchosti naivní a ve své naivitě jednoduché. Takové filmy pak už nikdy nikdo nedělal. Liší se od všech veseloher, které pak byly ještě natáčeny. Na svou dobu používali unikátní humor a unikátně jej i zobrazovali. ()

smrtubohem

Mám natočené na VHS všechny čtyři filmy tohoto legendárního dua, a NOMOHU, opravdu NEMOHU říct, že by se mi nějakej líbil víc než ten druhej. Myslím, že všechny jsou perfektní(odpustíme-li si nějaké politické kecy, názory a dedukce). Při opakovaném puštění se tomu všemu stále směju, a to tak, že téměř umírám. ()