Sezóna zabíjení

• Belgie Killing Season (více)

Poprvé v historii se na filmovém plátně sešly dvě herecké hvězdy, držitel Ceny Akademie® Robert De Niro a na Oscara® dvakrát nominovaný John Travolta. V akčním thrilleru Marka Stevena Johnsona Sezóna zabíjení se dva veteráni války v Bosně, Američan Benjamin Ford (De Niro) a bývalý srbský voják Emil Kovac (Travolta), znovu střetávají v akcí nabité hře kočky s myší. V prostředí hrůzu nahánějící odlehlé divočiny Apalačského pohoří si spolu vyrovnávají nevyřízené účty, otevírají staré rány a odhalují dlouho skrývaná tajemství. (Bontonfilm)

Malarkey

Jelikož Robert De Niro a John Travolta jsou pro mě herci prvního stupně, nenechal jsem se dlouho přemlouvat a film zkusil. I námětem by se mohlo jednat o takovou vzorovou honičku lovce a kořisti. Začátek pak začíná u chlastu, kde Robert a John spolu vypijí flašku jägera, aby pak zjistili, kdo je kdo a hra může začít. V druhé polovině filmu se pak nahání po Apalačských horách (no spíš je to Bulharsko) a kdyby je tam viděl nějakej Indián (nebo Bulhar) asi by zakoulel očima a odešel opačným směrem. Sem tam nějaká tma, nesmysl, kravina, ale ve výsledku se mi líbilo to nadšení obou herců sejmout se navzájem a tak jsem jim uštědřil slabší tří hvězdu. ()

mzss1

Festivalový film. No, říkal jsem si, že je škoda, že toto nešlo do kin normálně než na nějaký festival. Jenže po shlédnutí jsem si uvědomil, že film za moc nestojí. Neříkám, že je to blbost, ale zvláštní film bez nějaké atmosféry. To už některé béčka mají lepší atmosféru. Jak to shrnout ? Lehce zběsilá akční naháněčka uprostřed zapadákova, jakési přírody. To je vše. Hlubší kvality snímek nemá. Úvod dokáže pěkně zaujmout, cca úvodních 5 minut mě chytne, ale pak se to ponoří do šílené nudy, kdy 1/3 snímku je děsně ukecaná a ani v této neakční části mě nic nezaujme. Nedá se to nějak více okecávat. Následující 2/3 filmu se také táhnou, sice se furt něco děje – tím myslím, že dva protivníci se nahánějí a vždy vítězí jeden a pak zase druhý. Jako, že jeden zraní toho druhého a pak naopak. Musím pochválit herecký výkon Johna Travolty, který opět exceloval. De Niro byl zde dost suchý a bez nějakého zaujetí. Nevím no, co se týče těch pastí a způsobu či pokusu zneškodnění protivníka, tak mě zaujaly dvě věci. První je De Nirova past jak visí za jednu nohu zkrvavenou a druhou věcí je první větší Travoltovo zraněí – to mě dostalo, nechci vykecávat více. Poslední 3/3 je podobná jako ta druhá. Celkem divný konec, ale už mě to bavilo více. No film celkově má dobré nápady, i je vše dobře natočeno, sice lacině. Ale myslím si, že to není vyloženě akční film. Spíš taková dost ujetá naháněčka po lesích. Takže co zaujme nejvíc ? Asi pár dobrých nápadů k zneškodnění toho druhého protivníka, herecký výkon Travolty atd. Celkový dojem není nejhorší, ale je to slabota. I velká nuda mezi akcí. Hudba téměř žádná. Takže už nic slohově nebudu rozebírat. Výrazně podprůměrný snímek, který nestojí ani za 1 shlédnutí. Takže u mě je to ve finále na rozmezí mezi 1 a 2 hvězsou. Tentorkát zaokrouhluji nahoru. Nenašel jsem tam nic co by mě výrazně bavilo, ale zase ne nějaký otřesný zápor. Chybou bylo, že se film na poměrně krátkou stopáž dost únavně vlekl. Proto hodnotím jen na 30% = ** ()

Tommassi3

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Čekal jsem 18 let !!" - "No, a co teď ??" - "Lov !! Jedu na lov !!" I když se snímek tak trochu se stále hledajícího režiséra Marka Stevena Johnsona, který se zapsal do paměti diváků přinejmenším všeobecně rozpačitě přijatými bijáky jako Ghost Rider či Daredevil, jmenuje Sezóna zabíjení, vlastně v něm nikdo neumře, když pomineme úvodní retro vojenské scény spolu s vysvětleními pro americké publikum či Evropana, co se zrovna probral z dvacet let dlouhého kómatu, a tak bych poprosil distributora, aby se spíše přiklonil k názvu Sezóna keců či Sezóna promrhaných ambicí !! Killing Season totiž bohužel platí za lehce ušmudlané sólo pro dvě kované individuality, Johna Travoltu a Roberta De Nira, žádný z dalších zúčastněných nedostane ani minimum prostoru, které sice bez větších problémů i dík několika slušným momentům dokoukáte do konce, abyste na ně však následně s klidným svědomím stejně bezproblémově zapomněli !! Tahle rádoby oldschoolová záležitost vyprávějící, či spíše šeptající, příběh dvou válečných veteránů, z nichž první se snaží ze všech svých zbývajících sil jednoduše zapomenout, zatímco ten druhý ani omylem, se snaží vzbudit dojem poctivé, bytelné filmařiny, jejímž katem se však stává zejména upocený scénář Evana Daughertyho, právě on totiž veškerá divácká očekávání pohřbívá svým naprostým nedostatkem invence i talentu !! Ve zdařilé, byť v důsledku poněkud kýčovité, fantasy Sněhurka a lovec sice dokázal překvapit slušnou akcí i příběhem, to se však mohl opřít o hotovou předlohu bratří Grimmů, a tak Sezona zabíjení pouze v celé své nahotě odhalila, že vytvoření vlastního, smysluplného, dramaticky vyklenutého či dokonce alespoň zdánlivě gradujícího dějového základu prostě Daugherty se svojí naivní kreativitou není schopen, z jeho sterilně a stereotypně konstruované předlohy, kde se hlavní hrdinové, no, hrdinové asi nebude to pravé slovo, takřka v pravidelném rytmu střídavě pokládají na lopatky, zlehka si provedou něco bolestivého, aby si následně disciplinovaně prohodili role a v divácky mučivě upovídaných mezičasech odložili luky, šípy a sekery, by nedokázal vytřískat nic lepšího ani o poznání rutinně zdatnější či zvučnější režisér než Mark Steven Johnson !! Když tak vlastně zhruba v polovině snímku odhalíte, že to s tím zabíjením samotným zřejmě nebude tak horké, přijde tím zároveň Killing Season o veškeré napětí, které ho tlačilo nad hladinu ubohého průměru, o napětí, kdo z dvojice bude nakonec tím, kdo přežije, což vlastně jednoho ani příliš nezajímá, protože vlastně celou dobu tápe, na stranu kterého z nich se přikloní, on totiž ani jeden neplatí zrovna za někoho, s kým byste si chtěli zajít na pivo, což já osobně vidím jako problém číslo dvě !! A to nemluvím ani o zlehka vykonstruovaném faktu, že De Nirův plukovník Benjamin Ford v Travoltově cizinci nepozná Emila Kovace, kterého měl při akci vojsk NATO kdysi v Bosně popravit, byť uplynulo dospěle dlouhých 18 let, nedokážu se tak nějak přenést přes skutečnost, že člověk léta se rvoucí s pocitem viny by zapomněl obličej toho, kvůli němuž ho vlastně tíží svědomí, navíc Travolta, s tím bizarním a směšným vousem, vypadá jak v rámci flashbacků, tak i během celého filmu vlastně úplně stejně !! Mark Steven Johnson jistě nenabízí ani v nejmenším vůbec nic, co bychom už neviděli v jiných snímcích stavějících na osvědčeném modelu souboje muže proti muži, což by ani tak nevadilo, ať už se jednomu vybaví namátkou Tamahoriho Na ostří nože či Friedkinův majstrštyk Štvanec, na něhož se tvůrci vlastně odkazují nejvíce, i ta geopolitická analogie Kosova a Bosny je naprosto zřejmá, byť svůj snímek zároveň zcela zřetelně balí do vizuálu prvního Ramba Teda Kotcheffa, nicméně díky hvězdnému obsazení v podobě tandemu Travolta, De Niro slibuje zajímavou podívanou, a je třeba přiznat, že oba již zmiňovaní hollywoodští matadoři, kovaní množstvím rolí i zkušeností, opravdu zachraňují co se dá, byť divák často i s notnou dávkou nostalgie a léta budovaných sympatií přemýšlí, zda by jeden či druhý v dobách své největší slávy do podobného projektu šel a nevytřel si s podobným scénářem demonstrativně prdel !! Dle mého názoru se se svojí rolí o poznání lépe vyrovnal již standardně nechybující Robert De Niro, který na svých sedmdesát vypadá pořád ještě kurevsky dobře, to John Travolta, nemyslím si rozhodně, že by zklamal, si musel nechat oholit hlavu, narůst idiotské vousy a ještě celý svůj part odšišlal s rádoby srbským přízvukem, což očividně dost sralo i De Nira, jinak by mu zřejmě nezavřel hubu šípem !! ;) Zde bych vyzdvihnul a snad i doporučil český dabing, díky němuž se vyhnete hodně nechápavému a škodolibému úsměvu ve své tváři !! ;) Z poměrně velkého zklamání nemůžu slevit ani přes velmi podařený soundtrack Christophera Younga, který s peckami Johnnyho Cashe dotváří slušnou atmosféru a pak zejména při dojemném rodinném finále ukazuje svoji sílu, několik výživných exploatačních brutalit, ani vymazlené přírodní záběry kameramana Petera Menziese Jr., byť samozřejmě lokace Apalačských hor snad ani nelze nasnímat špatně !! Na druhou stranu, byť dost dobře chápu Menziesovy pohnutky zapříčiněné snahou o věrohodnost akčních scén eskalující v naprosto přetmavené záběry, které právě ty nejzajímavější pasáže činí naprosto nepřehlednými a nekoukatelnými, právě přímá konfrontace De Nira s Travoltou stojí opravdu za hovno, z čehož však nelze kameramana vinit ani náhodou !! Ostatně, když si uvědomíte, že snímek s velmi v zámoří citlivým tématem války v Jugoslávii, který měl v prvém plánu nést dosti neoriginální a provařené, byť chvályhodné, antiválečné poselství, nejlépe a nejpřesvědčivěji funguje až v samotném závěru, kdy se De Nirův plukovník Ford přichází usmířit se svým synem, musí být každému soudnému divákovi jasné, že tvůrci tentokrát se svým projektem šlápli hodně vedle.. [ Dabing 7/10 ] Díky naivně prvoplánovitému a především směšnému stylu projevu Johna Travolty se dabing Tvůrčí skupiny Markéty Kratochvílové ve Studiu Budíkov jeví jako příjemnější volba !! Jaromír Meduna s Pavlem Trávníčkem odvádí již tradičně velmi slušný kus práce !! () (méně) (více)

Rocky62

Pomstychtivá ofenzíva rivalitních veteránů, v níž se oba účastníci snaží skrze nelítostná muka prosadit svá vlastní přesvědčení o válce. Johnson se na každém kroku usilovně snaží o inovaci, avšak jeho intenzivní úsilí má z nějakého důvodu negativní dopad na výsledek filmu, jehož námět měl bezpochyby velký potenciál. Charaktery postav jsou skvěle načrtnuté a k výkonům hvězdných protagonistů nelze namítat téměř nic. Obzvláště ruský Travoltův přízvuk je neodolatelný. Naturalistické rány na těle zkrášlují celkový vizuál a v kontextu s přírodními scenériemi dodávají prostředí ještě větší tvrdost tamních podmínek. Bohužel tento výčet pozitiv nemá nejmenší šanci odstranit nálepku prachobyčejného béčka. Rádoby poetické smýšlení o válce v Bosně je bohužel bez efektu. Úderná jednohubka na večer, nic víc, nic míň. 60% ()

MontyBrogan

Scenár bol určite na tie 3 hviezdy. Ak doňho však nepočítam naivnosť hlavných aktérov vo vzájomnom súboji. Jeden ranený leží na zemi a druhý sa k nemu skloní, keď ho prvý osloví, aby ho mohol atakovať. To je len jeden príklad, hovoriaci za všetky. Zatiaľ čo Rambo bol o nesmrteľnom one man army badass (ak mi napadnú ešte iné drsné anglické slovíčka, doplním), toto je o dvoch veteránoch, ktorí sú tak neschopní, až im tú vojnovú minulosť len veľmi ťažko uveríte. A pri tom by stačilo doladiť zopár scén, škoda. ()

• V prvej verzii scenára bol dej zasadený do 70. rokov. (m.a.t.o.)
  • Celosvětová premiéra proběhla 29. června 2013 na FF v Karlových Varech. (ČSFD)
  • Okrem viacerých miest v americkom štáte Georgia prebiehala menšia časť natáčania aj v metropole Bulharska, v meste Sofia. (MikaelSVK)

Karlovarský festival přivítá Johna Travoltu

Karlovarský festival přivítá Johna Travoltu

20.06.2013

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického herce, držitele dvou nominací na Oscara a Zlatého globu Johna… (více)