Sezóna zabíjení

Thriller / Drama / Akční

USA / Belgie / Bulharsko, 2013, 91 min

Evan Daugherty
  • mzss1

Festivalový film. No, říkal jsem si, že je škoda, že toto nešlo do kin normálně než na nějaký festival. Jenže po shlédnutí jsem si uvědomil, že film za moc nestojí. Neříkám, že je to blbost, ale zvláštní film bez nějaké atmosféry. To už některé béčka mají lepší atmosféru. Jak to shrnout ? Lehce zběsilá akční naháněčka uprostřed zapadákova, jakési přírody. To je vše. Hlubší kvality snímek nemá. Úvod dokáže pěkně zaujmout, cca úvodních 5 minut mě chytne, ale pak se to ponoří do šílené nudy, kdy 1/3 snímku je děsně ukecaná a ani v této neakční části mě nic nezaujme. Nedá se to nějak více okecávat. Následující 2/3 filmu se také táhnou, sice se furt něco děje – tím myslím, že dva protivníci se nahánějí a vždy vítězí jeden a pak zase druhý. Jako, že jeden zraní toho druhého a pak naopak. Musím pochválit herecký výkon Johna Travolty, který opět exceloval. De Niro byl zde dost suchý a bez nějakého zaujetí. Nevím no, co se týče těch pastí a způsobu či pokusu zneškodnění protivníka, tak mě zaujaly dvě věci. První je De Nirova past jak visí za jednu nohu zkrvavenou a druhou věcí je první větší Travoltovo zraněí – to mě dostalo, nechci vykecávat více. Poslední 3/3 je podobná jako ta druhá. Celkem divný konec, ale už mě to bavilo více. No film celkově má dobré nápady, i je vše dobře natočeno, sice lacině. Ale myslím si, že to není vyloženě akční film. Spíš taková dost ujetá naháněčka po lesích. Takže co zaujme nejvíc ? Asi pár dobrých nápadů k zneškodnění toho druhého protivníka, herecký výkon Travolty atd. Celkový dojem není nejhorší, ale je to slabota. I velká nuda mezi akcí. Hudba téměř žádná. Takže už nic slohově nebudu rozebírat. Výrazně podprůměrný snímek, který nestojí ani za 1 shlédnutí. Takže u mě je to ve finále na rozmezí mezi 1 a 2 hvězsou. Tentorkát zaokrouhluji nahoru. Nenašel jsem tam nic co by mě výrazně bavilo, ale zase ne nějaký otřesný zápor. Chybou bylo, že se film na poměrně krátkou stopáž dost únavně vlekl. Proto hodnotím jen na 30% = **(21.7.2013)

• schizmo

Často se sám sebe ptám, co vede uznáváné herce ke kývnutí na předem jasný provar. Je sice pravda, že jak Travolta, tak DeNiro jsou už patřičně vysloužilé inventáře hollyvoodské produkce, ale zkušenosti nabrané věkem by měly být zárukou určité dávky soudnosti. Jenže tahle rovnice nemusí platit vždy bez výhrad, takže se nám otevírají staré rány a křivdy přesunuté z bosenské války někam do amerických lesů a počáteční myslivecký dýchánek se předvídatelně mění v boj na život a na smrt. Jenže je to jako na houpačce, chvíli má navrch jeden, chvíli zase druhý a tenhle model se opakuje tak často, že to začne nudit a unavenej konec tomu taky nepřidá. Za světlé momenty považuju několik hodně brutálních scén s prostřelenou pusou nebo věšení do průvanu za díru v noze. Naopak aby autoři docílili balkánsky černé kštice u 60ti letého Travolty, museli mu nabarvit i kůži na hlavě :D.(25.5.2014)

Moralistické škádlení dvou ostřílených veteránů v líbivých exteriérech sychravého prdelova. Polobůh De Niro neztratil pod náporem třech strastiplných dekád ani zkroucený chlup ze svého oslnivého šarmu a fyzické nerezivosti. Naopak třetinobůh Travolta spěje napříč snímky vhodnými k vystlání chcacího koutu pro kočky v bytě 3+1 k ryzí, omračující heterosexualitě, k níž pomáda přilíná asi jako mandarinka k vepřovému jazyku. Zubaté ďoury v logice jsou pilně zaplňovány příjemnou zásobou explicitního násilí, rosolovitý závěr jsem se snažil vytěsnit z hlavy prozpěvováním chytlavých melodií Johnnyho Cashe a žádný jiný trouchnivějící cíp celuloidu jsem nenašel, takže jedna dvě tři čtyři hvězdy pro naplňující stylovou žánrovku.(16.7.2013)

Veľmi lákavé herecké obsadenie v trochu podivne ladenom a dosť nevierohodnom príbehu. Ťažko povedať, čo na tomto scenári obidve hviezdy videli, ale fakt je, že Travolta neprežíva práve šťastné roky a DeNiro ma už dlhodobo neprekvapuje výberom blbostí, na aké je ochotný prikývnuť. Meno Emil Kováč znie v prvom rade slovensky, možno česky, ale minimum takýchto mien nájdete v Srbsku alebo Bosne. Mohlo by sa jednať o nejakého syna, vnuka či pravnuka z početnej 70 000 slovenskej menšiny žijúcej v Srbsku, ale vysvetlené to tu nieje. Tento malý prešľap sa dá prehliadnuť. Film však nefunguje ani ako akčný film, ani ako thriller o prežití. Je tu niekoľko zaujímavých momentov , ale film ako celok je pomerne nepresvedčivý. Veľmi, veľmi pochybujem o tom, že by nejaká americká jednotka robila v Bosne takéto popravy. Slabé tri hviezdy a film na jedno pozretie. 50%.(2.3.2014)

• Chrustyn

Herecká kreace dvou legend, kteří si jdou po krku. Film ve své podstatě láká pouze na herecké hvězdy, které svá nejlepší léta mají dávno za sebou a divák je pouze zvědav co předvedou. A určitě ještě mohli něco předvést, ale to by je nesměl vést packal Mark Steven Johnson, který má na svém kontě pecky jako "Daredevil" a "Ghost Rider". Celý film je veden v pomalém tempu, které se snaží působit realistickým dojmem, ale diváka spíše jen nudí a neustále ho přesvědčuje o tom, že žádná z postav, neví co a proč vlastně dělá. Nečekejte akci, nečekejte návrat legend a vlastně se na to ani nedívejte. Pokud mohu doporučit podobnou žánrovku, dejte si raději béčkového "Štvance" nebo tu akční pecku s Dudikoffem, kde také morduje zabijáky v lese.(28.8.2013)

• - V prvej verzii scenára bol dej zasadený do 70. rokov. (m.a.t.o.)

• - Původně mělo jít o volné pokračování thrilleru Tváří v tvář (1997), když ale z projektu vycouval Nicolas Cage, byli tvůrci nuceni příběh přepracovat. (Olík)

• - Okrem viacerých miest v americkom štáte Georgia prebiehala menšia časť natáčania aj v metropole Bulharska, v meste Sofia. (MikaelSVK)