Divoká stvoření jižních krajin

• USA Beasts of the Southern Wild (více)

V zapomenuté, ale svérázné komunitě, která sídlí v bažinatém kraji u mrtvého ramene řeky, odděleném od zbytku světa rozsáhlou ochrannou hrází, žije šestiletá Hushpuppy. Maminku už dávno nemá a její milovaný otec Wink je divoch, který je neustále mimo domov, a tak je osamělá Hushpuppy odkázaná na společnost polodivé zvěře. Vnímá přírodu jako křehké spletivo živoucích, dýchajících věcí, v němž celý vesmír závisí na tom, aby do sebe všechno dokonale zapadalo. A když se po bouři zvedne stoletá voda a obklopí jejich město a tatínek naráz onemocní a divoká prehistorická zvířata obživnou a vylezou ze svých zamrzlých hrobů, Hushpuppy zjistí, že přirozený řád všeho, co jí bylo nadevše drahé, se začíná rozpadat. Malá hrdinka se zoufale snaží dát svůj svět zase do pořádku, aby zachránila svého nemocného otce i potápějící se vesnici, nejtěžším úkolem pro ni ovšem bude vůbec přežít nezastavitelnou katastrofu ohromných rozměrů. (oficiální text distributora)

LeoH

Umělina umělá nepřirozená to je. Holčička recitující new age moudra, tatík, který se chvíli chová jako magor od přírody a chvíli se reflektuje jako divoch z filosofického přesvědčení, komunita sice dobrovolně odříznutá od světa a světem údajně odepsaná, ale s nepřerušenou dodávkou plynu, elektřiny, pohonných hmot, jakož i pyrotechniky zábavní i důlní, kde se ryby loví holou rukou z vody, zatímco kuřata se vytahují z chlaďáku, nulový pud sebezáchovy většiny zúčastněných, zkrátka tezovitý idealizovaný svět pre-apokalyptických vyděděnců, jaký mohl vzniknout právě a jedině v hlavě bílého synka z Manhattanu; to už opravdu i ta komiksová společnost v Mad Maxech je promyšlenější a uvěřitelnější. Pak tu máme fantazijní rovinu s pratury, která se podle všeho má odehrávat v dětské hlavičce, případně nás znejisťovat otázkou, jestli náhodou nejde přece jen o realitu, ale působí místo toho jako těžkotonážní in-your-face symbolika, kterou tam autor chtěl stůj co stůj mít, ale nedokázal ji do toho organicky zapasovat. — Zas ale na druhou stranu, když se přes tohle všecko člověk přenese, řekne si, že to přesně takhle mělo být, protože (třeba) se na život party ze skládky díváme očima oné holčičky, která si věci tak trochu přikrašluje a tak trochu nic jiného nezná, začne ledacos emočně a občas i myšlenkově fungovat; hodně si na tom odpracuje opravdu vymazlený zvuk, nejen hudba, možná ještě víc ruchy, o něco míň obrázky (jsou místa, kde bych za nadužívání ruční kamery škrtil) a někde mezi tím vedení a výkony (ne)herců, místy bravurní, občas zbytečně extrémní. — Zajímavé je, že přibližné obrysy výše napsaného vyslovila moje dobrá žena už při pohledu na název a obal DVD a než jsem ho stačil pustit, prchla na druhý konec domu s tím, že taky nemusí být u všeho. Asi bych měl víc věřit její intuici. — Ty *** dávám s odřenýma ušima, ale mám pocit, že filmu patří, řekněme za to, že mě značně originálním způsobem nenechal chladným. ()

Qitek

Ať už někdo řekne, že to bylo o ničem. Ať už si tam každý najde svoje. Dětství. Dozrávání. Animálnost. Špinavost. Chudobu. Pohádku. Katastrofu. Nudu. Krásu. Sentiment. Kravinu. Blbost. Mistrovské dílo. Malý film. Velký film. Ať už s pozitivním, či negativním názorem... Na každém to musí zanechat nějakou stopu. Jakoukoliv. Jinak nevím co ještě chcete. Na mě tento film zanechal stopu, kterou nikdo a nic nesmyje. Jeden z nejsilnějších a nejlepších filmových zážitků, jaké jsem nezažil už několik let. A hudebně dokonalé.Krása. Na hodnocení Odpad! Pro FOLPA: (I když je si to pravděpodobně ani nepřečte)- Za prvé je to jejich země, jejich domov... Za druhé mám pocit, že nikdo z nich tu pomoc očividně nechtěl. Tím pádem si myslím, že je jim (nebo by byla) tvá lítost naprosto u prdele. Asi jsi ve filmu našel něco, co tam vůbec není .-) Rozhodně ten film není o tom, že bychom měli někoho litovat. Jen tak na okraj. Pro "inteligentní" jedince. ()

DaUr

Zklamání. Ne že by to bylo špatně natočené, to rozhodně ne - určité záběry jsou opravdu hezky zpracované a hlavní hrdinka je dostatečně sympatická na to, abychom ji během té hodiny a půl nezačali nenávidět (což se mi konkrétně u filmů, kde jsou v hlavní roli děti, stává podezřele často). Problém ale je, že samotná myšlena, ani její způsob podání a konec konců ani její vyznění mě ani zbla neoslovili, přičemž tenhle film tak trochu stojí právě na oné myšlence. Na Oscary to nevidím. ()

Sokkk_y

Jestli je něco horšího než hippies, tak jsou to ožralí hippies požívající mořské plody. Díky vodce za tu nádhernou líbeznou hudbu. P.S. Akademici jsou očividně krabožrouti. ()

plechulka

Přečetla jsem si pár komentářů nadšených a pár znechucených (hodně velký rozptyl i u mých oblíbených uživatelů) ale se mnou to bohužel moc nehnulo - možná proto, že znám pár takových divokých stvořeních, žijící mimo systém, českých krajin a jejich děti bohužel většinou nejsou v takové pohodě jako malá Hushpuppy..... Ovšem za casting (a asi i vedení) téhle okouzlující a neskutečně přirozené holčičky přidávám jednu hvězdičku! ()

noriaki

Na tenhle film by se dala vymyslet parádní chlastací hra. Vždycky když se objeví nějaký sociálně patologický jev, tak si všichni dají panáka. Závěrečných titulků by se dočkal jenom málokdo. Pokud bych si mohl vybrat, tak bych Bestie z jižních krajin nejradši sledoval jako roztříštěné scénky bez pojící myšlenky. Vyznění filmu adoruje život téměř ve stylu postapa, nebo ještě líp squattu, obydleného chátrajícími alkoholiky. Bez odpovědnosti, bez budoucnosti a bez cíle. Děti mají stejné starosti jako dospělí a dospělí jsou tak trochu děti. Alternativcům co by takový ideál chtěli zažít, bych rád vzkázal, že v Chánově jsou prý ještě volné byty. A taky vám k tomu občas bude hrát muzika. Abych jenom nekritizoval. Role jsou je výborně zahrané a kamera a zvuková složka jsou excelentní. Zvlášť hudba je dotýká geniality a sama se stará o půlku pocitovosti snímku. Některé záběry podbarvené rytmickým doprovodem doslova berou dech. Konečné průměrné hodnocení je hodně ambivalentní. Kombinuje šestihvězdičkové technické a herecké kategorie a téměř odpadový scénář. ()

neoBlast

Kamera, režie, "herecké" výkony obdivuhodné. Ale je to úplně o ničem, nepochytil jsem žádný nosný motiv, který by mě přinutil napjatě sledovat děj a zajímat se o postavy. Podobné pocity mám i při sledování prvních filmů Davida Gordona Greena, které se mi ale naopak líbily. Těžko vysvětlit a definovat proč to u Stvořeních nefunguje. Pokud filmově dospět znamená ocenit všechny tyto festivalové cajdáky, tak chci navždy zůstat dítkem bayovské estetiky (a inteligence). 50 % ()

T-pack

Alternativa hadr, aneb najděte si ve filmu vlastní poselství, vlastní smysl, jinak vás nemůže ničim nadchnout. Celou dobu jsem zvažoval, na co je tohle metafora: postapokalyptickej svět v menšm měřítku? Eé, to by tam nebyla civilizace na vyvýšenině. Tak možná metafora zvířat vytrženejch z divočiny? Scratch that, nesouhlasí druhá půlka filmu. Nekonečný boj... ne, vzdávám to. Je hezký, když si chtěj tvůrci ve svym nezávislym snímku tvořit bez hranic, ale vždycky u toho předpokládám přítomnost elementární logiky. Nebo alespoň už úplnej clusterfuck. Tady je to obojí napůl. Takže holčička je dobrou protagonistkou, roztřesená kamera a zchátralá vesnička pěkný, ale místo zvané Bathtub s obyvatelkou jménem Hushpuppy... hush. ()

Pavlínka9

Syrový. Podobné realitě, kterou jsem ale na vlastní oči nikdy neviděla, tudíž se tu popravdě nedá o nějaké realitě mluvit, ale sakra je to film a to je fikce :D :D Tak proč to vůbec řešit ;) Život jiný než který znám a kdybych byla od malička v tomto prostředí, které bych považovala za svůj domov, také bych se ho jako malá holka jistě nechtěla jen tak vzdát a jít do neznáma. Myslím si, že je ve filmu řečeno plno pravd i polopravd a určitá autentičnost tam bude :) Boj o přežití zažíváme každý den, ale takovýhle ne každý den. Nominaci Quvenzhané Wallis považuji za přehnanou. ()

lennyd

Malá Hushpuppy žije se svým otcem v nepočetné komunitě na ostrůvku Bathtubu, odmítajíce většinu výdobytků 21. století - žijíce stále tak jako jejich předci po mnoha generací předtím. Jednoho dne přijde velká voda a jak bylo předpovězeno, Bathtub se octne úplně odříznut od zbytku světa... Tak jsem zas jednou nepochopil. Ani to proč tento film vznikl, ani to co mi měl říct, a koneckonců ani proč jsem se na něj díval (asi jsem čekal že mi alespoň na jednu z předchozích otázek odpoví). Jinak jsem si (kromě několika silnějších scén - např. jak si pětiletá! Hushpuppy vaří sama večeři) říkal, že dokument o lidech žijících v těchto komunitách, nebo dokument o záplavách tu či onde, by byl asi stejně záživný (ale hlavně poučný). Pokud odhlédnu od absence příběhové linie (nebo "zajímavé" příběhové linie), tak po technické stránce naopak film chválím - způsob natočení, kamera, hudba - vše se mi docela líbilo (hlavně ta hudba). Ale to hodinu a půl dlouhou nudu nijak neomlouvá.. ()

Narya89

Tak tenhle film je prostě ve všech ohledech netradiční. Líbila se mi hlavní postava, díky které jsme jakoby měli možnost zhlédnout celý film očima šestileté odvážné a samostatné dívky a líbilo se mi i prostředí, ve kterém se film odehrával. Zapomenutá krajina, která má být brzo zaplavena se svými sympatickými tvrdohlavými obyvateli mě příjemně oslovila a zaujala právě tou svou opravdovostí a sugestivností. ()

Mishqo

Úprimné, emocionálne, prirodzené, s malou Hushpuppy ako čerešničkou na torte. Jednoducho silný film, ktorý však stále mohol byť aj silnejší. 80% ()

VasaX

Divoká kamera dokumentaristického stylu, hodně komorní příběh z neobvyklé lokace, odlomené od civilizace. Pomalé, vleklé, a tak nějak syrově konkrétní, že je to s pár fantaskními prvky až abstraktní vyprávění. Nedávno jsem viděl Lo Imposible a Beasts of the Southern Wild jsou k tomu jakýmsi protipólem. Tam kde se v Lo Imposible kroutil a lámal děj podle potřeb režie a scénáře, tak tady se zase ždímají city natvrdo na valše. Až mě z toho lehce rozbolela hlava. Ano, je to kouzelný dojemný příběh, ale své docenění si dobývá přes podpásovky a nečestné údery na slabiny lidské duše a mysli. A když tyhle tahy odečtu, zbývá mi hezký, ale ne moc nadprůměrný film. ()

Ace.Anita

Nej je se na to koukat, aniž byste si četli, o čem to je. (Což btw možná funguje u mnoha filmu!) "To jakože někde ve světě fakt tak žijou, že dělaj takové ty pravěké věci s petkama, nebo je to fejk? Nebo že by někde ztroskotali? Nemám staženou nějakou divnou verzi bez začátku?" Ta nejistota byla dobrá, jinak celkem nuda. Akorát že Hushpuppy je bezkonkurenčně nejroztomilejší jméno pro cokoliv, co je vyrobené z kartonu. Případně se skvěle hodí i pro štěňátko. ()

hroubek

Já jsem byl celou dobu přesvědčený, že je film úplně o něčem jiném a byl jsem příjemně překvapený tím co jsem dostal. Bavilo mě to, i když mě tam chyběl jakýkoliv příběh, krom toho, že se postavy neustále točí v kruhu. A samotné vysvětlení o čem film by mě vůbec nezklamalo, ba naopak mě potěšilo, že i v této době jsou lidé, kteří jsou radši zvířaty, než lidmi a jsou na to hrdý. ()

Kacounek

Holčička Wallis je velmi roztomilá, o tom žádná, a koukat se na události jejíma očima byla jediná možnost, jak to celé záživným způsobem podat. Ale nevidím důvod myslet si, že by těmto lidem, žijící na pokraji města (New Orleans?), civilizace nějakým způsobem uškodila. Což takhle jít do pořádné školy, naučit se číst a psát? Podle mého je lepší mít šanci na slušný život, ač to bude znamenat žít ve větší izolaci od divoké přírody. Možná autor chtěl nastolit i otázku svobody těchto "divokých stvoření"...No a co je tedy poslat zpět do Afriky? ()

drackula

Nechytilo ma to tak ako som čakal. Príbeh je nepopierateľne smutný, Hushpuppy je nesmierne zlatá, ale to je asi tak všetko, čo mi v hlave nejako zarezonovalo. Film balancuje niekde medzi envirofilmom a satirou na dnešný konzumný svet, ktorý nieje zárukov dokonalého štastia. Iba toto mi ale na nejaký plnohodnotný zážitok nestačilo. Každopádne "divoké tvory" a prestrihy na ne sa mi neskutočne páčili. Možno aj preto, o niečo vyššie hodnotenie a prižmúrené oči nad faktom, že som sa mestami trošku nudil. 60% ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz