Pták s křišťálovým peřím: Přízrak teroru

• Itálie L'uccello dalle piume di cristallo (více)

Geniální filmový debut Daria Argenta s hudbou Ennia Morriconeho a kamerou Vittoria Storara (APOKALYPSA, POSLEDNÍ CÍSAŘ). Noční procházka romantickým Římem se pro amerického spisovatele Sama Dalmase stává peklem ve chvíli, kdy se ve vstupu do galerie stane svědkem pokusu o vraždu. Maskovaná postava v černém plášti a rukavicích se snaží zavraždit mladou ženu. Jen díky Samovi je žena zachráněna, a jak se později ukáže, jde o jedinou přeživší oběť sériového vraha. Policie případ brzy přestává řešit a Sam se spolu se svou dívkou rozhoduje vypátrat zabijákovu totožnost na vlastní pěst. (oficiální text distributora)

necrosrandist

Zapracovat na scénáři, obsadit jiné herce a mohlo to být hodně slušný... takže jsou to klasický italský sedmdesátky. Bomba je tak pouze scéna na parkovišti plném autobusů. Ale jako debut to beru. ()

spawnxp

Temná atmosféra v pop barvách 70-tých let - brilantní režisérova prvotina, film, který definoval žánr. Fungující muzika, Argentův typickej casting (hrdinky pěkný ale "blonďatý), bizarní architektura, bizarní kočkožrout Consalvi v zazděným baráku, bizarní artefakty v prosklené galerii. A jako kontrast prudce technické počítačové sály, ve kterých vážní brýlatí doktoři v bílých pláštích obklopení roztočenými magnetopáskovými jednotkami nezasvěceným uvážlivě sdělují... ano, co je vlastně skryto ve výpisech z řetězových tiskáren? U Argenta určitě chmurná budoucnost dobově optimistické "modernosti"... Prostě styl, který dekádu dopředu předznamenal filmy jako Scanners (1981) od Cronnenberga. Trochu tý krve na naší vyleštěný podlahový krytině z umělý hmoty. Ale dá se to brát i jako skvělý retro. 5/5 ()

clint123

Jedno z najlepších giallo filmov!!! Majstrovský kúsok so skvelými hercami, výbornou réžiou, nádherná hudba od Ennia Morriconeho, Napínavý dej sprevádzaný mysterióznou atmosférou a záhadnou identitou vraha. Perfektný film, klasika žánru giallo. ()

Themyth

Vynikajúci mrazivý thriller Talianskeho Hitchcocka Daria Argenta . Prekvapivé zvraty a super Morriconeho hudba ešte viac umocňujú celkový dojem. ()

sibskyn

Tohle je podle mě nejvíce logický snímek od Argenta. Pěkně nasnímané, dobrá zápletka i děj, vrah v černém plášti je krásná klasika, kterou kdekoliv rád vidím. Vraždy sice nejsou, až tak dobře natočeny, ale ani to zas tak neurazí. Jenom je to chvílemi neuvěřitelná nuda. ()

Saren

Špatně zvolená či příliš pozdě ukončená hra, neboť opravdová podívaná začíná až po odhalení pachatelovy identity v několika málo zbývajících minutách díky jeho nádherně dravčím, maniakálním grimasám za doprovodu zvuků téhož rázu. ()

bvlrm

Tento film mal nehorázne dobre načasovaný strih a pozeralo sa nato s ľahkosťou ako keby ste krájali maslom. Oceňujem. ()

uprchlice

L 'Uccello dalle Piuma di cristallo je italský krimi thriller, jejímž režisérem je známý a oblíbený  Dario Argento  (Vrah přichází v noci, Dvě ďábelské oči, Suspiria, Tmavě červená).  Je to thriller na způsob "Vrah přichází v noci". Vraždí se tam a jako v málokterém hororu hned zjišťujeme, kdo je opravdovým vrahem. Avšak v  "L 'Uccello dalle Piuma di cristallo" je to trochu zajímavější. Americký občan Sam je v Itálii svědkem pokusu o vraždu. Ovšem ze začátku se to zdá jasné.  V polovině filmu se dovídáme jisté  spojitosti mezi tajemným obrazem, jeho malířem, napadenou ženou a jejím manželem.  Nic není,  tak, jak se zdá a stopy vedou až k záhadnému ptákovi s křišťálovým peřím... Skvělá hudba dodala tomuto naprosto senzačnímu filmu tu pravou chuť a zajímavý příběh s nádechem kriminalistiky ji vylepšil "vizáž". I přes to, že tento film je dost starý, tak do dneška působí strašidelně a příjemní herci po celou dobu filmu působí na diváka pozitivně. Vraždy jsou sice jednoduché, neoriginální, krátké, avšak filmu nekazí styl ani šarm, který si "L 'Uccello dalle Piuma di cristallo" drží dodnes a zaslouženě. ()

Elsaj

Prečo ? prečo ? prečo ? U Argenta je typické že film naťahuje dosť priemerným (až nudným) tempom aby to vzápätí napravil nejakou super scénkou. To že mi tentokrát na zrátanie takýchto scénok bude stačiť len jeden prst, som naozaj nedúfal (aj to som musel čakať až na záver filmu.) ()