Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Lenny09

Já nevím, co se vám tady pořád nelíbí. No tak podle většiny prý vykrádačka Popelky, Mrazíka, Pyšné princezny a já nevím čeho všeho ještě. No bože, tak si pan Janák vzal inspiraci z jiných pohádek a svět se kvůli tomu nezbořil. Já jsem se u pohádky bavila. Místo prince bohatý chasník - dobrý nápad. Dvanácti měsíčkům jsem se pokaždý zasmála a ráda. Žilková roli macechy zahrála skvěle a Květušku by každý nejradšil trefil :-). Do toho očarovaně zamilovaný Nosek - no skvost ;-). Ano jsou lepší pohádky, ale jsou i o hodně horší a nudnější. U mě 80%. ()

kelly1988

Jako TELEVIZNÍ pohádka docela milé překvpení. Ještě že někoho nenapadlo, že by s tím mohli jít do kina. Protože nemohli. ()

kestrel

No úplná katastrofa to nebola. Čakala som nešťastie rozmerov vykoľajeného vlaku, ale film zo mňa jedno - dve pousmiatia dostal a pri kamere som sa tiež občas pozastavila a povedala si, že to vyzerá skoro na úrovni (hlavne keď ide holka na koni). Herecké výkony zo strany mesiačikov decentné. Bohužiaľ to sú jediné pozitívne veci, čo môžem o počine povedať. Scénar je mierne schizofrenický, pendluje medzi takmer súdobým jazykom a archaickým vyjadrovaním klasických rozprávok, medzi ktoré sa tak zúfalo snaží zaradiť. Ale ako pubertiak, ktorý sa snaží obliekať ako jeho obľúbená hviezda a myslí si, že je z neho rocker, v snahe tragicky zlyháva. Kostými sú obstojné, aj keď ktokoľvek mal na starosti parochnem nemal túto prácu vôbec dostať. Keď nie je poznať rozdiel medzi účesom, ktorý má vyzerať absurdne a tým, ktorý nemá, je niekde problém. Efekty tiež nekonzistetnej kvality, od decentných po strašné. Neviem, koho napadlo robiť Stonehenge (mimochodom - vážne?) v CGI miesto v štúdiu alebo niekde na mieste, no tiež sa to neukázalo byť práve najšťastnejším rozhodnutím. A chápem, že rozprávka je cyklickou, veci sa opakujú a postupne gradujú, ale v modernej scénaristike by podobné repetície nemali byť. Je niečo ako tvorivá licencia, ale tvorcovia sa asi príliš báli hľadať nové, zaujímavé spôsoby ako povedať známy ,veľmi základný a jednoduchý príbeh. Premrhaná šanca, ale to vôbec nie je prekvapujúce. V konečnom dôsledku zmätená záležitosť s jedným alebo dvoma podarenými momentmi. ()

rigby

Stonehenge na Radhošti? A dvanáct druidů? No proč ne... Chyběl snad jenom Jů a bylo by to kompletní. A navrch se mohl přidat ještě Muf. Dívat se na to jinak dalo, ale žádný zázrak to nebyl. Se staršími pohádkami to prostě nejde srovnávat. Zkrátka jednoduchá zábava, i když ne moc vhodná pro čestné štědrovečerní místo. Třeba to za rok bude lepší... 3- ()

Paserak

Strašně rád bych hodnotil víc. Měsíčkové vcelku sympaťáci. Jiank ale ansámbl totálně nesympatických herců. Těžko pak Marušce fandit. jinak nIc proti R.Vojtkovi. není to nic osobního. ()

Creshaw

Kromě 12 měsíčků chvíli remake Popelky, chvíli remake Mrazíka a hlavně díky tomu celek působí jako nevyvedená splácanina. Ještě, že Maruška to zachraňuje. Marie Majkusová ji zahrála velmi dobře, je pro pohádkové "klaďasky" jako dělaná. ()

SteveV

Pravda, inspiraci Mrazíkem nebo Třemi oříšky pro Popelku by tam přehlédl asi jen slepý nebo pohádkový negramota. Ale proč tak špatné hodnocení? Jestli spíš nejsou, jak napsal uživatel mizach, místní už tak trochu fajnšmekři a rozmazlení z neustálých animáků a Holywoodských verzí. Tohle byla podle mě krásná česká pohádka, s venkovskou atmosférou, jasně rozlišeným dobrem a zlem a s láskou, která dokáže zvítězit i když jí není přáno. Škoda že to tak nefunguje i v realitě. Ale právě od toho přeci na ty pohádky tak rádi koukáme! No ne? No a ti měsíčci - až na to že ten blesk ve finále tam byl tak trochu mimo mísu byli naprosto úžasní. A ty vlasy - LUXUSNÍ!!! No a o páté hvězdičce dost vážně uvažuju díky úplně poslednímu rádku titulků - "Věnováno památce Radoslava Brzobohatého". ()

LordEldest

Docela pěkná pohádka, proložená vtipnýma hláškama a pohádkovou písničkou, ale má dvě vady a za každou strhávám hvězdu: 1) částečná ale hóóódně okatá inspirace Mrazíkem; 2) velmi špatné obsazení hlavní postavy Romanem Vojtkem... přece nemůže 20 let hrát 20-tileté kluky... Bohužel je tahle pohádka poslední rolí Radoslava Brzobohatého. Sice hraje "jenom" jednoho z měsíčků, ale přesto podal skvělý výkon... Taky by stálo za to vyzvednou Veroniku Žilkovou, kterou bych teda za macechu na základě téhle pohádky rozhodně nechtěl :-) ()

Anthemis

Já jsem se bavila :-) Asi se mi film trefil do nálady, která nebyla rozhodně naladěná ostře kriticky (protože určitě by se dalo vytknout plno věcí). Ale mi bylo fajn a pohádka byla taky fajn, smála jsem se, usmívala, nenudila se, necítila se trapně za tvůrce... Líbilo se mi Stonehenge, bavily mě rozhovory, Honza Komínek... A i když to nebyl vánoční zázrak, tak (co si pamatuju) nejlepší štědrovečerní pohádka za posledních pár let. ()

miza

Možná chyba,že jsem se nedival na klasiku jinde,ale chtěl jsem něco nového.Rozpačitost a má touhá po poznání byla však jen velice málo odměněna. ()

Zirael

Nemám ráda uječené pohádky (třeba kompletní Troškova pohádková tvorba) a toto je bohužel jedna z nich. Květulilinka permanentně ječí, dokonce víc než Žilková a to je co říct. Maruška je nesympatická a dá se říct, že všechny ženy a dívky v oné pohádkové vesnici jsou hezčí než ona, což v pohádce, myslím si, tak trochu vadí. Oba mužští hlavní hrdinové mají teda taky ránu... Ve výsledku je novinka letošních vánoc taková nudná podívaná bez jediné sympatické postavy. ()

Desmi

Musím říct, že mě tahle pohádka na Štědrý večer docela potěšila. Lehce stravitelná a místy vtipná pohádka o vítězství dobra nad zlem prostě neurazila. Trochu jsem tam cítil inspiraci Mrazíkem, ke konci vlastně už docela dost, ale to bylo spíš ku prospěchu věci.. =) ()

jjjerry

Je to jedna z těch lepších pohádek. Hezká kamera, hezké prostředí. Škoda toho vykrádání jiných pohádek, "ski", vtipný, když zrovna dopoledne dávali Krakonoš a lyžníci. Konec, jasný Mrazík, sáně a proč proboha ruská beranice? Scény s koníkem jak vystřižené z Tři oříšky pro popelku... Proč se snaží být ta pohádka za každou cenu tak vtipná, až je trapná :( Nemluvim už ani o tom jak se snažili vytvořit milostný "trojúhelník" to je taky moc. Žilková je uričtě dobrá herečka, ale její role je hrozně přehnaná. Trapné přehnané učesy a fintění. Chápu, že "knižní pohádka" by na celovečerní stopáž nestačila, ale stačilo připad pár obyčejných scén. Maruška byla opravdu sympatická. zajimavý komentář: Pilda17, Enšpígl- by se měl naopak trošku nad komentářem zamyslet a zklidnit svoji frustraci=) ()

Usir

Já dávám 4 hvězdičky hlavně za to, že jsem aspoň na jednom kanálu mohl shlédnout novou pohádku. Tato pohádka je sice jednoduchá, ale zároveň i zábavná, Nějaké tři vlášáky pro popelu už mě fakt nebaví. ()

gacie

Bylo to pěkně zpracované plus krásné prostředí zasněženého skanzenu (Rožnov pod Radhoštěm). Taky se mi líbila macecha a její dcera (pravý mazánek). Opravdu jsem se několikrát nasmála, co ty dvě se navyvádějí. Ale nejvíc se mi líbila Maruška. Dobrota sama. Sice nemůžu dát všech pět hvězdiček, ale na českou pohádku jsou 4 hvězdičky velmi dobrým hodnocením. Musím přiznat, že občas mi to trochu připomínalo Mrazíka - především, jak byly ty dívky zmalované a závěrečná scéna, když Karel a Maruška přijíždějí do vesnice na saních. ()

Sanas

No konečně trochu solidní pohádka, která se dala zvládnout bez pocitů nudy, nelogičnosti, střeštěnosti, vyjevenosti, zbytečných a kýčových scén a dialogů. Hurááááá ()

Nikiana

Překvapuje mě nízké hodnocení této pohádky a to nejen tady. Mě se pohádka líbila, stejně tak jako dalším lidem z okolí. Dnes, pokud se v pohádkách nevyskytne 1000 triků a není zde hromada moderních prvků, tak ji snad každý odsoudí. POstavy jsou povedené, za pohádkou je vidět kus práce. Když si někdo stěžuje, že vesnice vypadá jak v Mrazíkovi, je to vaše neznalost - zajeďte si do skanzenu v Rožnově anebo vyčítejte lidem, že v době před 100 lety bydleli v dřevěnicích, používali saně na dřevo apod. Tahle pohádka mě velmi mile potěšila, ano, měsíčci sice nemuseli sedět na obrovské hoře, naprosto by postačil Radhošť, ale to jsou detaily. Že je tam skladba kamenů co vypadá jak z Anglie? No kdyby seděli v lese u ohníčku, tak to zas bude podle vás naprosto nedůstojné. Oceňuji práci na této pohádce a myslím, že Božena Němcová se určitě v hrobě neobrací. ()

honeysuckle

Edit komentáře 1. 1. 2019: Po opětovném shlédnutí Janákových pohádkových prvotin (Měsíčků a Písaře) během právě uplynulých Vánoc, zvyšuji hodnocení Měsíčků na 4*, ti přeci jen fungují jako film lépe a překvapivě jsem se u nich i bavila. Trvám na tom, že když už Janák hledal inspiraci ve Třech oříškách, měl Marušku (M. Majkusová) napsat jako o něco aktivnější postavu, která sebou nenechá tolik vláčet a je schopná mlžit, když ji macecha se sestrou vyslýchají. Naštěstí situaci zachraňuje Karel (R. Vojtek), jemuž nakonec docvaklo, kdo pro něj ty fialky, jahody a jablíčka sháněl po lesích. Měsíčci jsou sympaťáci a jejich výstupy patří mezi nejlepší okamžiky z celého filmu (např. shoda na kolektivním vlastnictví králíka, kterým ospravedlnili pomoc Marušce). Co nefunguje je karikaturní vyznění macechy a Květy jako ozvěna ruského Mrazíka, soudím, že ve zdejších končinách vždy lépe oceníme chytrý slovní humor než zakopávání, padání do sněhu nebo strojenou nešikovnost u plotny. ()

SvobiQ

Buď žilková hraje tak dobře nebo tak špatně protože sem neviděl špetku hereckého výkonu a z postavy se mi chce zvracet říkám si jestli to nebyl záměr...to ovšem nemění dojem z filmu....kam se poděli doby Čertů se kterými nejsou žerty atd.... ()