Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

mira007

Odehrává se to v zimě, vypadá to jak na ruské vesnici, krasavice jsou zmalované do červených tvářiček, hlavní hrdina má blond účes sestříhaný ze starého koštěte, macecha s dcerou vypadají jako macecha a Marfuša a hlavní hrdinka je submisivní puťka, která si nechá líbit kdeco. O jakou pohádku se jedná? Kdo odpoví Mrazík, tak těsně vedle, je to Janákovo Dvanáct měsíčků. Je to celkem výpravné, solidně obsazené ač místy upištěně přehrávané, hlavní hrdinka je sympaťanda, takže bych to zařadil do lepšího průměru, ale velká pecka to není. Jednou a dost. ()

Jimmy15

Hm no. K původní předloze to nemá daleko, ale i tak je to blbost. A ještě k tomu Měsíčci, kteří sídlí ve Stone Henge. Škoda písmenek pro komentář. ()

Kamas

za mě jedna z těch novějších pohádek, na které se ráda podívám znovu. Kdyby bývali přeobsadili ještě Karla alias Ivánka, dala bych i 5 hvězdiček. Pohádka s krásnými lokacemi a mně blízkým humorem. Maruška byla sympatická a přirozená oproti Karlovi.. Tam to za mě trochu uškodilo. Ale jako celek, moc hezké.. Miluju pohádky točené v zimě. ()

Yokolobuna

Povedená pohádka, která má vše co je třeba. Zlou macechu s Marfuškou, Nastěnku a Ivánka. To vše rozšlehat, zamíchat a podávat jako Tři oříšky pro Popelku. ()

arcticsky

Pohádka dopadla celkově dobře. Jediná chyba je v obsazení hlavní mužské role a možná v občasné přehnané uječenosti dvojky Žilková - Korolová. Marie Majkusová se mi naopak líbila. A těch 12 měsíčků....to byla sladká parta.....a líbí se mi zde také některé komentáře volající po tzv. originalitě. Hmmm - co originálního vymyslet, když se píše pohádka? Naopak dobrý komentář - Pilda17, který postřehl, že už po 20 minutách vysílání nějací číčusové dali odpad. ()

Johny303

Někteří uživatelé nové pohádky hodnotí špatně snad už jenom z principu. Jinak si nedokážu vysvětlit, proč má tato vynikající pohádka hodnocení, jaké má..... Dvanáct měsíčků překonalo mé očekávání, výborně jsem se bavil. ()

Dejvi21

Chtěl jsem zde v obsáhlém komentáři vyjádřit, jak v dnešní době u nás nemají moderní pohádky šanci na úspěch a rýpnout si do rýpalů, ale jsou přece Vánoce, takže jenom sdělím svůj názor - byla to pěkná a na současnou tvorbu nadprůměrná pohádka. ()

Bukk

Karel musel přijet nejspíš z doby ledové, vzhledem k tomu něčemu na jeho hlavě. Žilková si očividně macechu za všechny prachy užívala. Pohádka byla fajn, já osobně si radši pustím něco nového než dokola omílané, protože jen máloco je koukatelné každoročně. ()

IvcaSammet

Docela překvapení, od novodobých pohádek většinou nic moc nečekám, ale tahle se vážně docela povedla. I když byla jednou z těch slabších, která se na dané Vánoce vysílala, pořád nebyla nejhorší. Byla sice občas trošku přehnaná a sem tam mi něco nesedělo, ale myslím, že jako průměrná Vánoční pohádka se může s klidem nazývat. ()

vaviva

Mě se film líbí po létech čím dál víc, i když už dřív jsem dala hvězdy 4, na těch zůstávám. Nejlepší scény jsou s měsíčky, a ta, kde se vyřádí se změnami počasí, to sedí přesně na dnešní den, v tv vidím, jak to dělají a za oknem to, co z toho je ve skutečnosti zrovna je. Dokonalé propojení :-) . ()

Jeremiah

Tak jsem právě z vypětím všech sil dokoukal tuto štědrovečerní "pohádku". Již v průběhu jejího sledování mě napadaly myšlenku typu - proboha kam to kráčí česká kinematografie ? Vždyť to byla do očí bijící vykrádačka mnoha filmů - Mrazík, Popelka. Potom jsem si řekl - no, kráčí tam kam celá naše republika - do ..... . Myslím, že více než jednu * si to nezaslouží . ()

melloun

Tady snad hodnotí samí ignoranti. Povedená pohádka, na kterou se příjemně koukalo, a měl jsem z ní dobrý pocit. ()

Mallinali

No, když tu jeden z prvních komentářů po americku hlásá "Popelka meets Mrazík meets ČT", tak je to dobrá odpověď na otázky ohledně nižší kvality českých pohádek let porevolučních. Prostě ztrácíme sami sebe. Tahle pohádka byla ale hodně nadprůměrná a mimořádně mi sedla. Příjemné obsazení, triky, jímavý i vtipný příběh (předloha je ostatně velmi silná), fantastická Brzobohatého hudba a zasněžená atmosféra zimního venkova (moc zimních pohádek nemáme) zahřály jako svařáček na staromáku. To snesu i nějaké ty drobné vykradačky a ten Vojtek mi taky moc nevadil. Proto dávám sice slabších, ale patero betlémských hvězd. ()

barteca odpad!

Troška překonán ! Proč si naši současní filmaři myslí, že k pohádce patří pitvoření, šklebení a laciný humor, proč si myslí, že tím klasiku vylepší !??? Tajemno je fuč a má trpělivost s nima taky. Janák zpátky k fyzice . ()

TomasKotlant

Na produkci ČT slušný, ale obsazení několika postav se příliš nepovedlo a ty upgrady vůči předloze si také mohli odpustit. Prostě, když režisér neví co s tím, tak ať si zařídí ten 13. měsíc (slušný vtip po hodině a půl jsem opravdu nečekal). A odkazy na Tři oříšky pro Popelku byly trochu moc vidět, každopádně atmosféře pár scén nepomůže. ()