Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Fary

To je tak blby, az je to vtipny. Trochu ujeli s tema ucesama a misty je to dost prehravany, ale u hlasek Oty Jiraka, Miroslava Taborskeho, Vaclava Postraneckeho i Pavla Krize se clovek proste musi zasmat. :) ()

dopita

Vzhledem k tomu, že film natočil Karel Janák tak je to vlastně příjemný překvapení. Ale že by to byl dobrej film, tak to teda není. Je to jedna z těch štědrovečerních pohádek ČT, který se propadnou do zapomění, páč na nich není nic, co by z nich udělalo vánoční klasiku. Z filmu si budu pamatovat jen hodně dobrou hudbu, která se ale zase do filmu moc nehodí. ()

Merkin

V posledních letech vídám na obrazovkách dva druhy pohádek. Jeden tovární typ, tvořený na běžícím páse zejména Kavčích hor, ale i jinde. Tento druh se vyznačuje levnými kulisami, nudnými neherci, příšernými rádoby hity a pestrobarevnými kostýmy, z nichž jde většinou strach, ať je nosí kladný nebo záporný hrdina. Tyto pohádky jen občas zamíří mimo uměle vybudované prostory studia, scénář bývá plytký a přihlouplý a objevují se v neděli po obědě. Druhý typ naopak vzniká delší dobu, je doprovázen kvalitní hudbou, mnohdy hrají písně jednu z hlavních rolí. Obsazení takovýchto hrdinů provádí režisér velmi seriózně a setkáváme se tak s kvalitními umělci. Kostýmy působí věruhodně. Často se natáčí v přírodě, na zámku, místo počítačových triků se přizvou odborníci, živá zvířata atd. Takové pohádky nemají upadnout v zapomnění už kvůli velké práci při natáčení a bývají nasazovány v časech největší sledovanosti s nadějí, že zaujmou i jiné než nejmladší diváky. Kam bych zařadila 12 měsíčků? Zřejmě vznikl třetí typ pohádek. Natáčí se dlouho, v přírodě, s vesměs dobrými herci a zajímavými kostýmy, ani téma nevypadá špatně a ambice tvůrců rozhodně nejsou nízké, vzhledem k premiéře na Štědrý den. Avšak stále se nemohu zbavit jakési vůně lacinosti, způsobené například počítačovým Stonehengem, naprosto děsivou ústřední písní a kýčovitým, ale ne tak nějak pohádkově, ale spíš šaškovsky, Romanem Vojtkem v roli pseudohrdinného boháče. Chtělo by to některé postavy víc propracovat na úkor miliontého záběru Marušky putující na hory a mírně ubrat na tom očividném egoismu. Ale jinak jde o slušný pokus, který rozhodně neurazí :) ()

Guzmicz

Tak vidíte, že to jde. Gratuluji. Moc pěkná pohádka (tedy i přesto, jak moc zavání Mrazíkem). Pohádka bavila a místy jsem skoro padl smíchy z křesla. Navíc se ji tvůrci snažili upravit tak, aby vyhovovala pohádce pro dnešní dobu. Navíc měsíčci zahráni perfektně. |--|Trochu si dovolím zkritizovat i ostatní hodnotící. 3* hvězdy ještě chápu. Ale jak může někdo dát méně? Lidičky vzpamatujte se. Sami musíte uznat, že české pohádky značně upadají v posledních letech (např. z loňska Micimutr. Sice tato pohádka není "originál", jak by jste si to asi představovali, ale stále je to perlička, která patří do truhly "Krasné české pohádky". ()

Tessie

Recyklace méně profláknutých pohádek na ČT1 je občas zajímavé zpestření nedělí, toto je ten případ. Veronika Žilková, byť v menší roli, se mi vtiskla do paměti nejvíce. Líbilo se mi moderní pojetí a přesto základ zůstal stejný. Už kvůli ní stál snímek za to. ()

David661

Čeští Expendables alias Měsíčci ve složení českých předních herců tvoří spolu ty nejlepší scénky filmu. Solidní výprava a Mrazíkovský příběh dělají z filmu nadprůměr televizní tvorby u nás. Se srovnáním se staršími českými pohádkami je to však pořád podprůměr 65% ()

Drirr

Zdaleka ne tak špatné, jak se nám tu snaží milí kritici namluvit. Bylo to zábavné, mělo to šťávu a že to vykrádalo Mrazíka mi zas tak nevadilo. Žilková si roli užívala, Maruška byla skvělá a popravdě opravdu nemám pocit, že by to celkově herci nezvládli, jak někdo napsal. Suma sumárum, českému CSFD kritikovi by se Janák nezavděčil ničím, takže já se bavil a i přes ten podivný závěr bych neměl problém k tomu posadit děti. Byť samozřejmě...s Andělem páně se to co do kvality srovnávat nedá... 60 % ()

nylo

Tato pohádka se sice nezařadí do mého vyrůstového (dětství - dospělost) pohádkového topu a zřejmě si na ni za čas ani nevzpomenu, i přes to, je to za poslední léta jediná štědrovečerní pohádka, proti které nemám vážnějších výhrad a pobavile mne co se obsazení, děje a herectví obecně týká. Bylo to milé, ale ne pitomé. Přivítala jsem minimum digefektů, vtipnost, nenásilnost i změnu ročního období (kvůli zimě, ježdění na koni a na saních, maceše apod. to je zase podobné s Popelkou??milion pohádek je si přece podobných)...inspiraci Mrazíkem vnímám, protože ho holt znám nazpaměť, ale kolik dětí je na tom stejně a bude??..přece jen se jedná o dílo pro děti a nevím, tím už nejsem, tak vlastně všechna hodnocení dospěláků pohádek jsou asi mimo. Už to nikdy nebudeme hodnotit jako děti a proto to nebude pravdivé...ale můžeme se pokusit jako děti na pohádku dívat a zbytečně se nehnípat v podobnostech, které nás budou provázet už navždy, protože jsme na nich vyrostli..na těch dokonalých pohádkách, které máme všichni v sobě uložené a budeme si je pamatovat napořád, na těch, které dokonalé jsou a snad se zase nějaká taková občas natočí...ale do té doby, budu přát dětem podobné jako je tato a snad se jim i líbila jako mně....při "pokusu" ji vidět jako dítě:) 80% ()

Teabag

Vcelku milá pohádka, která pokračuje v pozitivním trendu odlehčení tohohle žánru. Přeci jen těch kusů typu Sedmero krkavců už tu v minulosti bylo dost. ()

Prochy38

Nemohu si pomoct... U náš už asi krásná pohádka nevznikne. Byť jsem se u této zasmál, M. Majkusová byla krásná Maruška, I. Korolová vtipná sestra, R. Vojtek sympatický "klaďas" a ta skupinka měsíčků byla moc zábavná, je to hovadina a natočena stylem, který nikdo nemůže ani brát vážně, ani se snad moc nemůže moc líbit. Škoda. V. Žílková byla nadmíru trapná. Nechápu, kdo jí nařídil tak nechutně přehrávat. Film jako takový celkem slabý. Fakt se mi líbila jen herečka Marušky a měsíčci... Jinak pardon, ale radši nee. ()

Matematicka

Ve stejné době jsem se podívala na stejnojmennou pohádku o dvacet let starší (Ano, otíku, opravdu tady už toto klasické téma bylo :-)). Zkusím tedy srovnat. Prací s klasickou předlohou i scénářem a používaným jazykem jasně vede ta starší (a o poznání kratší). V tomto novějším zpracování je lepší výprava, triky (rozkvétání květů v zimě je ve starší verzi spíše úsměvné) a představitelka hlavní role - Marušky. Toť asi tak vše. Ano, v předloze Boženy Němcové sedí každý z měsíčků "na kameni (či kamenu či kameně), nic se ale už nepíše o těch obrovských kamenných blocích za ním... působí to v naší krajině jako pěst na oko, stejně jako "jazyk všedního dne" v pohádce (viz komentář quixota). Je tu až moc kouzel, takže "hrdinové" už se nemusí tolik snažit, mají více času procházet se či projíždět se zasněženou krajinou, kterou si tak můžeme lépe vychutnat stejně jako valašský skanzen. Pohádka výrazně neurazila, ale také nepotěšila. Zajímavé komentáře: Dr.Moore, quixote, Malarkey, Gemini. ()

Milky.

Další z českých zoufalostí. Mix různých námětů z různých jiných pohádek, odfláknuté zimní natáčení (chůze zasněženou krajinou a štáb nezasněží vyšlapané stopy a cesty z předchozích záběrů), a vcelku tragický humor. A nebo už asi nejsem cílová skupina. Pár věcí ale pochválit musím, hlavně perfektně hrající Žilkovou a to, že i přes mou snahu hledat chyby (můj malý zlozvyk) jsem si za celou dobu všiml jen moderního štětečku na makeup použitý jednou z postav a i ten by se dal okecat. Takové nudné 2 hvězdičky pro klasický moderní český úlet. Jednou viděno, podruhé netřeba. ()

Yardie

50%. Pohádka je mixem asi ze třech různých pohádek, bez nápadu, kouzla a nějaké invence. Jediné plus a co se mi líbilo bylo 12 měsíčků, s těma byla celkem sranda. Hlavně pan Brzobohatý řádil, to mi fakt sedlo. Jinak v podstatě o ničem. Nové pohádky jaksi postrádají takové to kouzlo a lehkost pohádek starých a starších. Je to strašně upracované, umělé a prosté. Každopádně jako clona u večeře, rozbalování dárků a konečné dokoukání je to dobré. Howgh! ()

Phorbo

Místy docela i vtipné, takové ty vtipy, které jdou pochopit nadvakrát. Nepočítám vůbec to jak vypadá Jirák nebo Kříž s velkým hárem prorostlým jabkama či vinnou révou. To si museli kostiméři dělat srandu :) ()

dehlie

pekná rozprávka, ktorú poznám z gramofónovej platne ako dieťa. televízne spracovanie ma milo prekvapilo. skvelá bola najmä macocha a jej dceruška květa. ()