Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Lachtaan

Navzdory tomu, že se většině typických českých hnidopichů zrovna tato pohádka nelíbí, já jsem vskutku spokojen. Sice mi Roman Vojtek příliš neseděl k hlavní ženské protagonistce, jinak se ale Janák zhostil klasického pohádkového příběhu statečně. ()

sallyann

Karel Janák příjemně překvapil! Příjemná pohádka na Vánoce. Jestli vykrádal Mrazíka (kterého kromě Ježibaby a Marfušky nesnáším), nebo klasické Tři oříšky pro Popelku, to nevím, každopádně to mělo vtip, příběh a kvalitní herce. ()

lennyd

Na Štědrý večer to bohužel (nebo možná bohudík) nevyšlo, ale o pár dní jsem této pohádce již neunikl. Karel Janák si vzal do pacek další českou pohádkovou klasiku, a dopadlo to ... tak nějak všelijak. Takže začněme od začátku - příběh pohádky je trošičku inovovaný, trošičku říznutý jinými českými (i jinými) pohádkami (Popelka a Mrazík, to asi napadlo kdekoho). Herecké obsazení - no kapku zklamání. Marie Majkusová je sice hezká koc, ale zde až k uzoufání nudná. Roman Vojtek si dle všeho z celé pohádky dělal pr.. srandu, a podle toho to tak vypadalo. Veronika Žilková a Ivana Korolová skoro perfektní - i když kapku uječené, ale tak to má asi být. Veronika asi čerpala ze své rozvětvené rodiny? No a Měsíčky? Měsíčci? Měsíčkové .. kua .. asi takhle, mé tříleté dceři by se asi líbili (kdyby se vydržela na tuto pohádku koukat), mně osobně moc se moc nepozdávali - z počátku to vypadalo, že jejich vzájemné pošťuchování bude na celé pohádce to nejzábavnější, ale ono nakonec vyznívalo víc trapně než zábavně. Potěšil Radoslav Brzobohatý, i když i na něm bylo znát, že už není ve své kůži. Takže suma sumárum - mírné zklamání, a konstatování, že Popelka byla fakt asi jen jedna... ()

hroubek

Docela příjemná zábava, která neurazí.Jasně na klasickou Popelku to nemá, ale na jedno podívaní nejsou Dvanáct měsíčků vůbec špatný.Herci jsou hodně dobrý a nejvíce Veronika Žílková, jenž si svojí roli naprosto užívá.Je zajímavé, že film, který se jmenuje Dvanáct měšíčků nechá vyniknout jenom pět z nich.Vizuální stránka filmu, taky není vůbec špatná.Ve výsledku je to obyčejná pohádka na jeden sváteční večer. ()

Aven

Není to vyloženě špatné, ale od takového hereckého obsazení bych čekal trošku víc než jen další vánoční ničím nezajímavou pohádkovou jednohubku. ()

zdenny

Myslím si, že se u nás po celkem dlouhé době natočila dobrá klasická pohádka. Neoplývala sice velkolepostí, ale byla ryze česká. Byla příjemná a úsměvná. V některých momentech sice parodovala některé dřívější známé pohádky, i tak byla ale ryze česky originální. Velice se mi líbilo obsazení Měsíců známými českými herci, což pohádce dodalo punc slušné důstojnosti. PS: "Už mě štveš Únore. Ještě že jsi nejkratší a za chvíli končíš". ()

fabecc1222

Takový sympatický mišmaš, který si bere z každé pohádky něco, a utváří to v jeden celek. Taky jedna z mála pohádek, kde se o největší zábavu starjí převážně záporné postavy. Největší dík tak určitě patří tomu, kdo rozhodl o obsazené Ivany Korolové, která tu vystřihne jednu z nejlépe přepálených postav, které jsem v našich pohádkách viděl, a Veronika Žilková jí zdatně sekunduje. Měsíčci občas působí až parodicky, ale vesměs to vychází, a hlavně Pavel Kříž utrousí dost slušných hlášek. Jako celek to tady prostě všechno funguje, a i-když je český Ivan v podání Vojtka věkově už trochu mimo, tak to zas až tolik nevadí, a když už vám třeba herci nevoní, tak to vždycky zachrání nádherna zimní krajina. ()

R´Hell

Vždyť to bylo zábavné! Jistě, trochu vykradené (zdejší mrazíkofilové, kdybyste nebyli tak zahledění na jednu věc, jistě byste zmínili i bílého králíčka á la Alenka) avšak na Českou televizi nadprůměrné. Hlavní písnička je krásná (Ondra Brzobohatý je talent), herci skvěle obsazení (dobrá, Roman Vojtek je na nezadaného mládence přece jen trochu starý) a exteriéry prostě nádherné (zima! Rožnov!). Jako fanoušek starších klidných pohádek bych si odpustila ten ukřičený konec, ale jinak se mi moc líbilo. ()

mcleod

Pohádka, u které jsem celou dobu přemýšlel, zda je její nekvalita a místy i stupidita výsledkem spíše špatného scénáře, špatných herců v tomto filmu povětšinou hodně nepříjemných nebo zda jde o špatnou režii. Chvílemi jsem měl u sledování pocit, jako bych se díval na pohádkové Rafťáky, takže bych chybu viděl hlavně v režisérovi, který se od těchto svých "úspěchů" nedokázal odpoutat ani tentokrát. Vše navíc bylo doplněné strašnými efekty jak z parodie na Pána prstenů. Zkrátka další nová česká pohádka, která nepřekvapila a která asi moc dlouho v paměti lidí nezůstane. ()

Dreadd

Velkým šlápnutím vedle byla (ať už záměrná nebo náhodná) podoba s některými scénami z až příliš okoukaného Mrazíka, jak je vidět, někdo se přes to prostě nepřenese. A těch podobností by se tam dalo najít i víc, třeba Měsíčci žijící ve Stonehenge. A digitální triky jako mizející králík nebo hříva narůstající Měsíčkům byly taky dost směšné. Herci mi celkem vyhovovali až na Žilkovou, představitelka Marušky byla velmi sympatická a neokoukaná a celkově to šlo vydržet až do konce. Ještě kdyby byly lepší a trochu víc odlehčené dialogy, ať je taky čemu se zasmát. (Malé doplnění: Sám autor údajně vidí Měsíčky jako druidy, proto Stonehenge a vykrádat Popelku apod. mu nevadí, protože na pohádku byla předloha málo, tak si prostě půjčil od jiných.) ()

R1CH1E

Pěkná pohádka, která si hodně půjčuje od jiných, a proto se nikdy nestane zažitou klasikou. Největší nadšení jsme měl z hereckého obsazení měsíčků a z Žilkové jako záporačky. ()