Zdánlivě konvenční příběh o tajích modré krve - mimochodem, jak prokázala před časem Helena Sobková na příkladu Boženy Němcové, dítěte, které ve svém pohnutém životě mělo méně štěstí než filmová postava ztvárněná Zdeňkem Dítětem - zachovává ve fričovském přepisu plně sociální notu původní předlohy předního českého socialistického spisovatele v navazující podobě nadprůměrného scénáře Josefů Neuberga a Hlaváče a dále ji rozvíjí do typicky českého úsměvného nadhledu, v němž sice vysoké zůstává vysokým a nízké nízkým, ale ne tak, aby nebylo s to moudrým nadhledem vnímat spojující skutečnosti a souvislosti. Typicky prvorepublikový film třicátých let současně prolamuje tento rámec a jasně ukazuje k filmové produkci rodící se Třetí republiky Československé. V hereckém obsazení je tento přeryv symbolizován duetem dvou nedoceňovaných jmenovců - Zdeňka Dítěte a Jany Dítětové. Zcela atypickou a skvěle zvládnutou úlohu tu hraje Jaroslav Marvan a zřejmě jeden z vrcholů jejich filmografie znamenal PRSTÝNEK i pro Otomara Korbeláře, "supermana" českého filmu v pozitivním slova smyslu a jinou dobovou variantu mužství k typu, který symbolizoval např. Oldřich Nový, a Vlastu Fabiánovou (její pojetí role kněžny evidentně inspirovalo o dvacet let později jinou nedoceňovanou herečku a rovněž Vlastu Fialovou v klasické televizní inscenaci Jiráskovy LUCERNY). Úsměvná poloha, vlastenecky optimistické češství prýštící ze snad každého záběru, touha, aby se konečně stal skutečností konec nacistické poroby, touha po znovuzískávané svobodě, to všechno poznamenalo tento skvělý film a spoludotvořilo jeho jedinečný ráz. Závěrečná scéna oboustranného smíchu v Korbelářově a Dítětově podání jakoby předznamenávala šeříky a jarním májovým sluncem rozzářenou Prahu rozevírající svou náruč prezidentu Benešovi a naději v obnovení a další rozvíjení sociálního rozměru demokracie První republiky. V PRSTÝNKU tak prolnutím těchto a řady dalších, zde nezmíněných souvislostí a průsečíků, ztajených v tomto snu o lidské rovnosti, dosáhl jednoho z vrcholů své mimořádné tvorby daší velikán naší národní kinematografie hraného filmu Martin Mac Frič, podobek staré české měšťanské revoluční rodiny, jež stojí u počátků moderní české společnosti. PRSTÝNEK byl, je a zůstává nedoceňovaným šperkem českého filmu. Šperkem, který s uplývajícími lety nejenže svou hodnotu neztrácí, ale naopak obnovuje a zesiluje.(24.3.2008)

Na český film z roku 1944 vcelku povedená a vtipná veselohra, která mě nerozčiluje ani po x-tém shlédnutí. Scénku, kdy Dítětová z nervozity zlikviduje plný talíř lineckého, miluju. Také mám dojem, že vzhledem k době a tématu mohl vzniknout mnohem patetičtějí výsledek.... velké uznání Fričovi.(1.6.2013)

Film, na který se nezapomíná a a člověk se u něho pobaví příjemným humorem, který se točí kolem zplození knížecího potomka a posléze jeho vztahem s nevlastní sestrou... Nádherný výkon tu předvádí především František Smolík s nezapomenutelnými hláškami ("a to jsou děti někdy ještě nevděčné"), ale i farář Jaroslav Marvan ("Sodoma Gomora") či ústřední postava v dvojroli vystupující Otomar Korbelář. Snad právě jeho narážky tento dnes už zcela nevinně vyhlížející film vedl v padesátých letech k tomu, že byl nepřístupný. Samozřejmě pět hvězdiček.(2.2.2016)

"Vždyť může bejt pořádnej a pytlák taky!" Milá dobová romantická komedie.(30.12.2017)

Sochorovy děti zadělaly nevědomky rodičům na pořádnej bolehlav. Ještěže do toho nestačily pořádně spadnout. Kdyby se poměly na mezi jako kdysi paní kněžna se Sochorem, tak by se jim to už rozmlouvalo mnohem hůř. Každopádně krásně udělaný, romantika největší, i cynik jako já jasně cítil jisté pohnutí, příběh jednoduchej a přitom napínavej, Martin Frič funguje i po 70ti letech a ještě zdaleka nekončí. Celkově to není můj cup of tea, ale musel bych být blázen, kdybych tuhle filmařskou kvalitu chtěl zpochybňovat.(19.7.2014)

Vrchol české romantické komedie!(8.6.2007)

Velmi pěkně zpracovaný příběh, který kromě krásné přírody a příjemné doprovodné hudby obsahuje velmi reálný příběh ze života a tedy to, co postrádá většina dnešních filmů - lidskost.(4.4.2011)

Otomar Korbelář a Vlasta Fabiánová.....kouzelná dvojka. Příběh zamilování nerovné dvojice, příběh o moudrosti a toleranci, příběh veskrze smyšlený a utopistický, ale tím e prostě jedinečný a krásný. Spousta scén mi uvízla v hlavě, ať už nářez opaskem, nebo snězené cukroví v zámku, či prdlý a dětina pán Smolík..... Je to odpočinkový film, plný humoru a co je hlavní končí dobře. :-))(26.10.2011)

Úžasná pohoda. Úleva od dnešních zběsilých TV pořadů, reklam, politických blábolů a amerických "akčních" filmů.(28.5.2013)

Martin Frič jde s dobou a natočil film s neohrabanou, erotickou scénou a to již v r.1944. Nahé ženské pozadí, a ne ledasjaké, se na setinu vteřiny mihne v rybníku. Jímává historka jednoho šlechtického rodu z počátku 19.st. Krásná, mladá kněžna marně čeká, kdy se zadaří otěhotnět. Bodejť by jo. Vzala si sice urozeného, s modrou krví, ale starého unaveného knížete. Ženy však vědí své, kde nepomohou kouzla ani zaříkávání, či různé lektvary, pomůže rozum. Šlechtična svede místního pytláka, Sochra, chudého, ale o to více potentního. Z jejich krátké vášně se narodil krásný chlapeček. Avšak když šlechtična dosáhla svého cíle, Sochra jemně odkopne. Mouřenín splnil úkol a tak může jít, Šlechtický dvůr zvedl kotvy odtáhl do jiného sídla. Po 20 letech, se šlechtična vrací na "místo činu" a co čert nechtěl, její syn se zamiluje do pytlákovy nejstarší dcery a hodlá jí připravit o věneček. Tomu ovšem naposlední chvíli, jen tak tak, udělá přítrž starý, dobrý pytlák Sochr, však ví proč! Nechod s pány na led, pán uklouzne a sedlák si zlomí nohu. 70%(9.12.2013)

Velmi pěkná romantická komedie s vtipnou zápletkou!Dá se na ní dívat stále a opakovaně!!(1.5.2018)

3* a to jsem velmi shovívavá(1.5.2018)

Celkom obstojná romanticky ladená komédia s výrazným pánom Korbelářom.(13.8.2010)

Mé hodnocení tohoto filmu je pokřivené četností jeho reprízování (3x do roka). Škoda...(25.12.2013)

co k tomuto svěžímu dílku dodat? Otomar Korbelář je velmi - eeh, jak to říci slušně - koukatelný a sexy i jako mladý chasník, i jako starší, životem ovátý sedlák a hraje trojroli - i svého vlastního otce. Vlasta Fabiánová jako kněžna je nádherná!!!! Celá ta situace, točící se kolem následníka starého hypochondrického roztřeseného knížete pána (jako vždy bravurní Smolík) "To máám vypít? ale to je velice nechutnééé..." "Ale pomůže vám to, jasnosti.." "eeeeh, myslíte?"je velmi dobře podaná, líbí se mi všechny role...Dítětova jako dceruška (vem si koláček....kdo to snědl? Jááááá!!!!!) i Dítě, coby mladý knížepán....a nejlepší je Marvan jako farář - "Hříšníku!!! Tisíc otčenášů je málo na tvou hanbu!!!" Svěží, krásný a vždy s radostí shlédnutý film.(29.12.2012)

Pohodový film na odpolední kavičku, vždycky pobaví, ze Sochora by si dneska měly vzít příklad při výchově některých sprátku, škoda rány ,která padne vedle :D(1.6.2013)

• zoruska127

Po celou dobu mi vadila ta nelogičnost a naivita. Konec to dorazil. A vysvětlení nikde. Nicméně jako každý starý film má i tento své kouzlo.(6.6.2013)

Mamííí, tatííí, ten Vám je hezkej!(25.12.2013)

Z knihy Náš film : "Je třeba ocenit Fričovu odvahu adaptovat v této době pro film povídku komunistického spisovatele, jehož dílo bylo od samého začátku okupace na indexu. Frič správně spoléhal, že nacističtí cenzoři nebudou znát povídku Táta, otištěnou v Olbrachtově sbírce "Devět veselých povídek z Rakouska i republiky", a navíc že vůbec neuvedou vlastní jméno autora námětu Kamil Zeman v souvislost s Ivanem Olbrachtem. A tak se divák mohl radovat nejen z úsměvného filmu, ale i z ošálení okupantů."(31.7.2017)

Miluju.(26.8.2018)

Po desítkách let jsem si znovu pustil a znovu jsem podlehl kouzlu dobrého starého českého filmu s výbornými herci. Fabiánová, Korbelář, Plachta, Šlemrová, Dítětová, Dítě, Marvan ad. Pro mne moc příjemný odpočinkový film s dobrou zápletkou a skvělými dialogy... Jen mne mrzí, že je tady uváděno: Československo 1944 - v tomto roce natáčení či dokončení filmu Československo neexistovalo. Šlo by to spravit?(15.2.2019)