Já, Olga Hepnarová

(festivalový název)

Životopisný / Drama / Historický / Psychologický

Česko / Polsko / Francie / Slovensko, 2016, 105 min

• korbitch22

Škoda, že na to Livingvřed vážně nešel do kina, ale i když s tim bolševickym retardem souhlasim docela nerad, tak jít na tuhle sračku do kina, po 40 minutách se snažim udusit popcornem.Příšerně zrežírovaná a tragicky odehraná nesourodá zhovadilost, která nemá absolutně co říct, neumí to říct a snad to ani nechce říct.Příšernej střih, nelogickej děj a tragický postsynchrony.Měl jsem pocit, že dva režiséři televizních reklam na vložky chtěj za každou cenu točit umění, ale jediný v čem jejich takzvané umění spočívá je černobílý formát, dlouhé záběry o ničem do nikam a retardovaná Hepnarová tragicky ztvárněná nějakou odpudivou polkou, která odkoukala svůj herecký projev od Kate Micucci a jejího ztvárnění Rajovi retardovaný holky Lucy v Big Bang Theory.Ve finále je to jen tragikomický lesbický porno, který bych Tatrovkou narval zpátky fofrem tvůrcům do prdele.Sračka.(26.6.2016)

První dojem, který jsem v kině z filmu měl byl, že má neobvyklý rytmus. Není to vyloženě plynulé, není to pomalé, ani uspěchané. Je to takové kodrcavé, zvláštní, něco co není moc běžně k vidění. Krom vizuálu je to silně podpořeno stylem mluvy, která je svým způsobem úžasná, že to natočili takhle v dnešní době. Vizuál je o detailech úplně každé scény, každého záběru. I krátká scéna odkudkoliv je vypiplaná, viz. třeba nákup vína a gothaje v obchůdku. Osobně jsem dost sledoval často spíše všechno v okolí postav a to, co postavy používaly a byl to pěkný návrat do minulosti. Pak je to film u kterého mě silně oslovilo i ozvučení. Hlavní herečka hodně zaujala svým představením, opravdu výborně zahrané. Mě osobně se sice tolik nelíbí ona sama, ale postavu zahrála úžasně. Vtiskla ji svéráznost i v chůzi, postojích a mlčení. A obzvláště její mimický výraz ve finálních scénách dokázal hovořit za ni i bez jejích slov. Ostatní zdatně povětšinou sekundují, i když u některých mi to přišlo trochu toporné. To by byla část komentáře jako, že líbí. Teď ta druhá. Odhadem zhruba po hodině jsem měl vtíravý pocit, že už by se to mohlo posunout dále. Příběh už se točil v kličkách a utápěl se sám v sobě, nepřinášel nic dalšího, jen další variace už ukázaného. Stává se z toho čekání na to, kdy už to konečně přijde. Příběh sice vypráví příběh Olgy Hepnarové, ale zaměřuje se na asi účelově zvolené části, krom těch na které poukázat musel. Nepřišlo mi to jako ucelený příběh, ukázka z jejího života. Některé věci a záběry dají člověku smysl jen v případě, že si o ní (jako historické postavě) doopravdy některé věci načte někde jinde. Je v tom dosti nahoty a taky lesbického sexu, což mi v dnešní době přijde už vyloženě jako účelová složka, nejen ve filmech, ale i knihách. Je to k mání všude a budí to pozornost. Což o to, kouká se na to pěkně (jak kdy), ale "sexuálního mrzáka" za kterého prý sama sebe označila, to z ní, podle mě, ve filmu nedělá. Ale v rámci dané doby, kdo ví. No a po skončení filmu, či po titulcích bych osobně uvítal i její reálné foto, jak už to u takových filmů nejen o masových vrazích bývá.(15.3.2016)

Na filmové spracovanie príbehu o Oľge Hepnarovej som bol veľmi zvedavý, dokonca by som ho označil za jediný film z českej produkcie, na ktorý som sa kedy skutočne tešil, no a výsledok ešte predčil všetky moje očakávania. O ten príbeh tu nakoniec vlastne ani tak moc nejde, čo ma ale neprekvapilo a ani o dôvodoch hlavnej hrdinky pre vykonanie takéhoto činu sa tu tiež moc dozvedieť nedá, ale filmu to vôbec neškodí, možno práve naopak, aspoň je to iné, než väčšina podobných filmov. Najväčším kladom je tu bezpochyby samotná hlavná hrdinka, Michalina Olszańska mi tu prišla úplne dokonalá, nielen sa na ňu dobre pozerá a ani charizma jej nechýba, ale toho inteligentného introverta a psychopata zahrala úplne dokonalo a aj mnohé jej repliky som si dokázal užiť, hlavne na súde. Jedine toho sexu a navyše lezbického sa mi tu zdalo už trochu moc, ale aj s tým som už nejak počítal, takže ma to ani nerušilo. Čo sa týka réžie, tak vytknúť môžem jedine niektoré zbytočne predlžované scény, s čím bežne nemám problém, ale tu to bolo viackrát čisto samoúčelné bez akéhokoľvek významu, ale inak môžem len chváliť, atmosféra je perfektná a vizuálna stránka tiež, tie zvolené uhly kamery sa mi veľmi páčili, dokonca ešte aj ten samotný útok na nevinných civilistov, od ktorého som nič nečakal tu bol zaujímavo natočený. A čiernobiele prevedenie bolo tiež dobrou voľbou. Takže síce by som tu vedel vytknúť pár detailov, ale inak o plnom hodnotení vôbec nepochybujem, bolo to vynikajúce, žiadny český film natočený minimálne za posledné polstoročie ma tak nenadchol a ešte si ho určite viackrát pozriem. 87%(23.6.2016)

Velmi zdařilé psychologické drama vystavěné na skutečném životním příběhu jedné z nejznámějších našich vražedkyň. Černobílá dodává snímku atmosféru, která celkově skvěle odráží dobu, v níž se děj odehrává. Pochválit je nutno také herecké výkony, jež staví zejména na méně známých a neokoukaných tvářích, což je ve výsledku spíše klad. Co se výtek týče, tak souhlasím s názorem, že tvůrci mohli více zdůraznit důvody, proč se Olga cítila ve společnosti natolik ukřivděná.(28.6.2016)

Nejdříve musím napsat, že případ Olgy Hepnarové znám cca patnáct let z televizního dokumentu, natáčení snímku jsem sledoval s napětím, hlavně, když to vypadalo, že mu hrozí nedokončení. Film umělecký, psychologický, nestranný, až tak, že závěrečný dialog hlavní hrdinky s obhájcem a její proměna vás pomalu ochromí. Snímek pomalý, hypnotický, připadlo mi, že točený tak, že každý záběr, scéna, mají svoji pointu, vyvrcholení a význam. Dílo tak přemýšlivé a NEČESKÉ, že jen nechápavě kroutíte hlavou. Dumáte o něm minimálně několik dnů a několikeré zhlédnutí je povinnost. 90% - zbytek si nechávám jako nezbytnou rezervu pro pozdější vytříbení svého názoru. Aspirant na nejlepší český film za ... nevímkoliklet. :-o(31.3.2016)

• - Olga Hepnarová neprojevila sebemenší lítost nad svým činem a dokonce litovala, že se jí nepovedlo zabít víc lidí. Její odvaha však vzala za své při popravě. Smrti se bála a její chování v popravčí místnosti bylo prý více než nedůstojné. (RozaF)

• - Natáčení probíhalo na jaře v roce 2014 v Ústí nad Orlicí, především v tamním areálu podniku Perla. Dále se natáčelo v Polsku ve městech Nowa Ruda, Kladsko a Vratislav. (Cucina_Rc)

• - Olga pracovala pred vraždou na aute Liaz 706 RTH. Na vraždu ale krátko pred činom ukradla Pragu RN (tzv. Erenu) z roku 1946 s poznávacou značkou AD-19-95. (De Large)