Já, Olga Hepnarová

I, Olga Hepnarova

I, Olga

Životopisný / Drama / Historický / Psychologický

Česko / Polsko / Francie / Slovensko, 2016, 105 min

Já, Olga Nevybouřená. Punkový riot girrrl přišlo až o dalších 20 let později, tohle všecko se dost možná vůbec nemuselo stát... Aspoň už je ale konečně jasno, kde bral Moore inspiraci pro svýho watchmenovskýho Rorschacha. P.S. Hvězda navíc za bezchybnej výběr Gerarda Waye (mrk, mrk) do hlavní úlohy. Nelze nemilovat.(6.7.2016)

Dámo, to zas bylo jednou drámo. Máte pro strach uděláno? Že áno? Tak... se na to koukněte taky :-) Velkým plusem a zároveň mínusem býti ten fakt, že tvůrci absolutně neumí pracovat s emocemi (čemuž "napomáhá" i naprostá absence jakékoliv doprovodné hudby), natož s jejich gradací. Takže tu máme zaplaťpánbůh civilně natočenou TU scénu, jenže natolik "mimoděk", že to se mnou nepohnulo ani o píď. Stejně jako závěrečná poprava. Zcela bez debat kvituju, že se tvůrci rozhodli natočit film jinou cestou, než jak vzniká většina současných českých (shitózních) snímků, ale jestli je tahle cesta tou, kterou by měli následovat i další? Těžko povedat, protože až samotný závěr ve věznici působil přesně natolik znepokojivě, jak měl působit celý film. Takže na tuzemsko nadprůměr, v rámci Evropy průměr ve stejných barvách, v jakých se ho filmaři rozhodli natočit.(31.7.2016)

• Chrustyn

Podle prvních ukázek to vypadalo, že se po dlouhé době blýská na lepší časy české filmové produkce, ale přestože je Olga na hony vzdálená všemu co v současné době česká produkce nabízí, pro diváka to neznamená, že dostane dobrý film. Kvality jsou nepopiratelné, ale film je jednoduše o ničem a o hrůzném činu, který se v té době udál, se nic nového nedozvíme.(22.9.2016)

• poz3n

Prádlo věšela výhradně za deště, myslela, že je to známka punku. Neskutečně úmorná emařina, která má sice brutálně fotogenickou Olszanskou, nicméně koukat 105 min na její sebelítostivě neměnný výraz v obličeji mě málem zabilo. Rozhodně oceňuji snahu tvůrců jít jinou cestou, než je v české produkci běžné, ale tahle snaha se dle mého názoru obrátila proti nim. V podstatě nulový příběh, kdy se opět tvůrci (je to poslední dobou nějaký trend, nebo jsem jen viděl náhodou takové filmy?) rozhodli pro cool metodu vyprávění pomocí vynechávání, tomu sloužící toporná střihová skladba, nechávající pseudoartovým způsobem vyhnívat záběry přes únosnou míru a jako vždy, hrozivé postsynchrony. Jejich pofidérní kvalita v podstatě degraduje herectví hlavní představitelky a především ve vypjatějších momentech posouvá herecký projev ke hraně amatérismu. Nechápu, jak mohli být tvůrci s jejich kvalitou spokojeni, zvlášť když v některých momentech není ani rozumět tomu, co nějaká postava říká. 4/10(9.3.2017)

Sonda do depresívnej duše schyzofrenickej lesby, ktorá nenávidela celý svet "bez príčiny" - vs - postoj štátu, ktorý miesto dôkladného prešetrenia duševného stavu, "viac menej" len vyhovel žiadosti už dopredu odsúdenej osoby. Vďaka intímnym scénam na "naše" pomery zrejme odvážne, no snímok ako taký ma príliš nepobral. Mne totiž, ako neznalému daného prípadu nie je úplne jasné, prečo vlastne "Oľga" konala ako konala. Vo výpovedi v závere to síce "objasní", no myslím že tvorcovia sa omnoho viac mohli zamerať na tieto skúsenosti z jej života, kedy bola, ako to "ona sama uviedla", týraná, ponižovaná či šikanovaná, než síce odvážnym no zato jednosmerným sexuálnym poňatím. Osobne som dúfal, že sa pôjde viac do hĺbky v tom smere, ako aj pri samotnom skutku, vďaka ktorému sa nezmazateľne zapísala do čiernej kroniky chorých ľudí, ktorý spáchali tak šialený čin, že človeku z toho padá sánka. Na záver už len dodám, čudovali by ste sa koľko takýchto schyzofrenikov chodí "voľne" po VAŠOM meste či obci.(17.6.2016)

• - Olga Hepnarová (Michalina Olszańska) vedela, že ju zatknú a tak si so sebou na vražednú jazdu zabalila oblečenie a cigarety, aby ich mala vo väzbe dostatok. (Raccoon.city)

• - Na myšlienku zabíjať autom Olgu Hepnarovú (Michalina Olszańska) priviedla veľká náhoda, ktorá ale vo filme chýba. Zhruba rok pred útokom bola Hepnarová predvolaná ku komisii na národný výbor kvôli nedoplatkom za prevádzku jej chaty v Olešku. Pred úradníkmi sa rozhodla urobiť niečo, čomu hovorila " čestné varovanie". Bez vytáčok sa priznala k tomu, že nenávidí ľudí a chce sa im pomstiť. Jedna z členiek komisie jej vtedy odvetila niečo v zmysle, že ak má také názory, tak by nemala pracovať ako vodička, pretože by s pomocou auta mohla niečo zlé urobiť. (Raccoon.city)

• - Natáčení probíhalo na jaře v roce 2014 v Ústí nad Orlicí, především v tamním areálu podniku Perla. Dále se natáčelo v Polsku ve městech Nowa Ruda, Kladsko a Vratislav. (Cucina_Rc)