Mladý herec Gwynplaine, který si od malička nese velké stigma, putuje zemí s kočovnou společností. Později se sice dozvídá o svém urozeném původu a ohromném dědictví, jeho starý kočovný život jej stále vábí zpět. Variace na stejnojmenný román Victora Huga, v jedné z hlavních rolí s Gérardem Depardieu, vznikla částečně i v české koprodukci v Barrandovských ateliérech. (Dny evropského filmu)

macco33

Co jsme komu udělali? Naprosto černobílé, s bezduchými dialogy... Seignerová je už parodií sebe sama. Čeští umělci se zas jednou podepsali pod Opus Prcgum... ()

fafejt001

No kluk s rozříznutou pusou měl těžký úděl . Když nesl v náručí malou holčičku a nikdo mu ve sněhu a zimě neotevřel to se mi otvíral nožík v kapse . Jěště , že tam byl maličký příbytek na kolečkách a v něm Depardieu , kterého moc nemusím , ale budiž . Naši herci opět hráli štěky , což nechápu . Něco tomu filmu chybělo , takové trochu rozvleklé a divný ten komorník nebo co to bylo , ten fakt lezl na nervy . Jinak pěkná hra na ty sklenice k těm představením , to jo .Zatím dám tři a půl . ()

Setanta

Velké zklamání. Nádherný vizuál je prvním a posledním kladem tohoto filmu - i když možná je to i tím, že jsem to musel sledovat s dabingem a ten mě ubíjel. Nudná kamera, příšerná režie, scény poslepované vteřiňákem, bídná gradace, neskutečná teatrálnost (a to já mám teatrálnost rád!!) a odporně deklamující Depardieu. Boreček je skrytej komunista a na co nakonec zmůže po svým velkým proslovu? Ach, jak jsem se na ten film těšil, tak o to víc mě nakrk. ()

Jessicahamby

Skvělý romantický film, možná trochu připomínající některé z děl Burtona (-resp. film Střihoruký Edward ). Hlavní hrdina v tomto snímku, je vyděděnec společnosti, který si uvědomuje - snad příliš pozdě - hodnoty svého bytí. Skvělé herecké obsazení (Depardieu nikdy nezklame), kostýmy, výprava. Nemám co vytknout. ()

Scaevola

Ačkoli se snímek může pyšnit promyšleným vizuálním zpracováním a pohlednou stylizací, nacházeje podstatnou oporu v knižní předloze, bohužel selhává v krocení svých témat. Některá nevzbuzují vzhledem k délce stopáže dostatečnou emocionální odezvu, protože divák k postavám nestihe přilnout, a závěrečná tragédie tak prostě nevyvolá potřebnou reakci; jiná témata nejsou rozpracována a vysvětlena tak, aby dávala smysl, což byl především překombinovaný případ úvodního únosu, ztracené totožnosti a přiznání únoscova; a ještě jiná témata vycházejí zcela na prázdno, jak se to stalo řeči v parlamentu, jež snad byla zamýšlena jako jakési vyvrcholení šroubované sociální otázky, ale vlastně jen zabírá místo niternějším motivům. Možná kdyby tvůrci přijali omezený rozsah a možnosti filmu a přizpůsobili jim své ambice, byl byl snímek sevřenější a psychologicky údernější... Kolikrát už jsem při sledování francouzských počinů zažil, že forma zvítězila nad obsahem? ()

Kozlowski8

Životní osudy svedou dohromady starého bylinkáře, chlapce se znetvořeným obličejem a slepou dívku a tak začíná tento krásný poetický příběh, který mne silně oslovil. Oslovil mne právě pro tu poetiku a nádhernou atmosféru, která provází vyprávění, v němž cítíte laskavost a hravost pohádky a vůni a bezprostřednost divadelního představení. Krásně to doplňuje hudba.Vizuální potěšení představují, kromě hezkých kulis, také kostýmy. Herecky vyniká Marc-André Grondin v titulní roli a především Gérard Depardieu v pro něj typické úloze dobráka od kosti a trochu bručouna s dobrým srdcem, která mu (ne poprvé) neuvěřitelně sedí. Přestože je druhá polovina, co se týče té poetičnosti a barevnosti, chudší, tento film Jeana-Pierra Amérise si mne plně získal. 80%. ()

HMTD

Rád bych dal ještě vyšší hodnocení, zejména herecké výkony byli skvělé, maskér zaválel. Ale na druhou stranu nevím jaká je předloha, ale z filmu mám pocit že autor nevěděl co by chtěl ze skvělého nápadu vytěžit, tak v 20 posledních minutách filmu vidíme hned několik myšlenek které by si jednotlivě zasloužili mnohem víc času. Čekal jsem buď extrémní snahu hlavní postavy změnit vlastní pohled sama na sebe, nebo když už přešli do světa mocných tak vliv prostředí na člověka, zkazit ho do morku kostí, nebo romanci ala kráska a zvíře, když už se pouštěl do jakýchsi začátků revoluce tak se mohl vydat i touto cestou. Já si uvědomuji že ta forma onoho konce má svou originalitu, jenže mne neuspokojuje to že načne cca sedm cest a schválně je všechny utne ala Romeo a Julie. Gérar má opět super film, po pár horších rolích mu tahle sedla. ()

vlk++

Klasický francouzský film jako za starých časů, perfektní kamera, režie, exteriéry, výprava, kostýmy, práce maskérů, hudba, herecké výkony... vše autentické jak si zasluhuje předloha Viktora Huga, ale žádné obavy, Depardieu to stále dává, je tam romantika, je tam drama, je na co koukat, kompars je kompletně český stejně jako technické zázemí, stopáž do hodiny a půl... což ale vede k příliš zkatkovitému závěru, překvapuje mě, že se to nedostalo do kin a tedy nízký počet hodnocení u nás, ale stejně tak i na IMDb, moc se mi to líbilo a dávám zasloužené 4*. ()

awerto

Zaver pateticky az hroza. Cesi a slovaci sa snazili, u nas su skvele masky a ucime zapad. No, prilis divadelne. S Burtonom nemozno porovnavat... ani nahodou. Apropo, na Jafara budem uz asi navzdy pozerat, ako na exVyvoleneho. ()

derylla

Mám ráda romány Victora Huga, tu temnou a zároveň dojemnou atmosféru kočovné Paříže, kterou se ve filmu "Muž, který se směje' podařilo ztvárnit perfektně. Hlavní postava Gwynplaine v roli kanadského herce Grondina mi byla od začátku sympatická, a když jsem v průběhu zjistila, že se ve filmu promítnou i čeští herci, přímo jsem se nadchla. 4* - uvažovala jsem a film do 2/3 sledovala s nadšením. Bohužel pak přišel zlom, poslední třetina necelistvá, jakoby poslepovaná tak nějak všelijak, uspíšená, což je v kontrastu k dlouhému závěrečnému výlevu umírající kouzelné Christy Thérat, který byl až tak sladký, že jsem se nedokázala ubránit nedůvěře a úšklebkům. Závěr 3*. ()