Apostle

• Velká Británie Apostle

Rok 1905. Tulák se vydává na nebezpečnou misi zachránit svoji sestru ze spárů náboženského kultu na izolovaném ostrově. (Netflix)

Hernycztek

Apostle je vítaný přírůstek do ,,subžánru'' náboženského fanatismu, který je situovaný na izolovaném ostrově, v nepříjemné historické době, bez práva vlastního rozhodování a možnosti úniku. - Jakkoli je Stevens pro mnohé vzhledově nesympatický, tak v téhle roli, jediné racionálně smýšlející postavy, mu budou přát šťastně se vyvíjející scénář i jeho největší odpůrci. Mohlo dojít na více dobových mučících nástrojů a s tím spojených oku lahodících brutálních scén. Ale přesto se dá říct, že Evans v tomhle ohledu nezklamal, protože když už k něčemu došlo, tak krásně krvavě na kameru a bylo to něco nového, co jsme doposud neměli možnost vidět, no a jako bonus je to vyšperkované pravděpodobně nejděsivější scénou tohoto roku. Ve výsledku se tedy dala vydržet i ta přepálená stopáž, kdy to bylo únavné během prvotního seznamování, ale potom už se pořád něco dělo a ubíhalo to svižným tempem. V závěru to bylo strašně chaotické a celá ta mysteriózní složka se mi zdála nedostatečně propracovaná a slabě vysvětlená, a právě kvůli tomu jsem ve finálním hodnocení musel jednu hvězdu sebrat. ()

Mortemiss

Není tomu tak dávno, co se partička ortodoxních tupanů, která nechtěla sloužit králi, rozhodla nalézt nový domov, kde by mohli založit svůj nový liberální kmen "bez" násilí a otrokářství (HAHA). Na ostrově nalézají šerednou stařenu, která když dostane nažrat, neúrodná půda se rázem stane úrodnou, později si z ní, jak už to bývá, udělají modlu. Ok. Jednoho dne partička těchto mírumilovných primátů unese sestru jednoho vyhlášeného krypla, který stále prožívá trauma z války. Ten se tedy po dlouhém rozvažování a sebetrýznění rozhodne svou sestru přivést nazpět. Samozřejmě tam natrefí na spoustu krásných žen, z nichž mu do okna padne abbého dcera. Abych byla upřímná, tak nějak mi unikla hlavní pointa tohoto velmi zdlouhavého filmu. Prostředí bylo zajímavé, herecké obsazení neokoukané, avšak obsah byl poněkud nekompatibilní. ()

Flopik

Veľmi zaujímavý počin tohto režiséra. Chválim prostredie a atmosféru ktoré boli výborné.Danovi takéto úlohy sedia. Čo sa hororovej stránky týka tak nebolo toho síce veľa ale čo bolo tak bolo kvalitné. Páčilo sa mi aj to zapojenie tej čarodejnice alebo čo to bolo.Také menšie mínus, mi prišlo divné ako do seba pichajú nože a pri tom sú stále pohode.Herci výborní. Popravde film ubehol aj napriek dlhej stopáži celkom rýchlo a úprimne ja by som si vedel radšej ako tento film predstaviť seriál. Pretože aj keď je film dlhý zaujímalo by ma viac vecí o tej starene a celkovo z toho ostrova. U mňa za 4*. ()

JM87

Takový lepší tři hvězdičky :-) Sekta, opouštěnej ostrov a nějaký bonusy navíc. Líbila se mi atmosféra ostrovu a celá ta "ponurost". ()

Harpy

Bolo to úplne geniálne, tá kamera, hudba, hlavná postava a jeho výraz ktorý korešpondoval s celkovou ponurnou, temnou, zlovestnou atmosférou. Boli scény kedy mi to až drásalo nervy- v dobrom zmysle slova. Bolo to napínavé, príbeh ma zaujal hneď, prostredie a celkový vizuál veľmi dobre vykreslený. Celé to proste bolo skvelé, nič mi tam neprekážalo, budem odporúčať ďalej a za mňa si to zaslúži aj 5* a nie, Wicker Mana som nevidela. ()

petikacka

Čekala jsem opravdu film o sektě, ale toto je jenom nějaký fantaskní blábol...Když jsem si do děje zakomponovala jakože IRSKO A BOJ S ANGLÁNY, jejich neustálé střety a hladomor, který Iry vypudil na ostrov a posléze po všech zvěrstvech jejich odjezd do Ameriky, tak mi to dávalo jakýs takýs smysl. Celkově je to pro mě, ale absolutní nuda a naprosto nezajímavý film. Za mě 45% ()

Israha

Skvěle natočená, intenzivní a ze začátku velmi zneklidňující podívaná, jejíž koncept se ale postupně rozpadne v soubor epizodických scének, které jsou ve své brutalitě a temnosti velmi působivé, ale ne zcela dostatečně drží pohromadě. Interesantní mysteriózní element zůstal nevyužitý; paranoia a dusno uzavřené náboženské komunity se s postupem děje spíš zhušťuje do jednotlivých výstupů s vrtákem v hlavě či dcerovraždou, ale přestává zlověstně viset nad celým ostrovem a jeho lidmi. Jakoby Evans nevěděl, jestli chce natočit náboženský thriller, supernatural horror, nebo survival řezničinu, a proto použil prvky všeho a namixoval je tak, že jim ve výsledku chybí koherence, a to tím spíš na ploše více než dvouhodinové stopáže. Vizuálně nesmírně atraktivní, s drásavým zvukovým doprovodem a místy opravdu bolestivý - takový Apostle jednoznačně je. Ale taky přespříliš rozkouskovaný, a postupem času ztrácející drive a napínavost. Permanentně sjetý Stevens a zmagoření Sheen s Jonesem to sice herecky slušně táhnou (a souhlasím s těmi, kterým Jones přišel ve své roli daleko děsivější a přesvědčivější, než Sheen), ale i oni se v průběhu děje na delší dobu vytrácejí ze scény a tím se jen podtrhuje dojem celkové rozklíženosti. Škoda...Evans je evidentně výborný režisér, ale tady si ukousl poněkud větší sousto. ()

Untentrauer

Horory moc nesleduji. Tohle mě zaujalo svou upoutávkou, námětem a dobou ve které se příběh odehrává. Film má po celou dobu skvělou atmosféru. Děj krásně graduje a rozumí si s hudbou.  Opravdu dobře se na tento film kouká s napětím a očekáváním toho nejhoršího strachu….JENŽE posledních 30 minut se všechno naprosto posere! Celé to mistrovské dílo je spláchnuto naprosto šíleným a nesmyslným závěrem. ()

septic

bože, nad Stevensem se tu všichni rozplývají a zahrál stejně napřesdržku jak The Guest. Za tohle bych věšel. Film samotný mě utrápil až do konce. Pořád jsem čekal na nějaký moment, kdy bych si řekl "Ale jo, není to zase taková pičovina" nebo "Nakonec stálo za to se na to podívat", bohužel nic takového nepřišlo. Raid Evansovi taky nežeru. Dám mu ještě šanci s druhým VHS. Doufám, že mě alespoň šokuje, když nadšení nevyvolal ()

Raziel_cz

Gareth Evans potvrzuje tušení z The Raid 2, že prostě není dobrý scenárista. Paradoxní ale je, že v Apostlovi mu vlastně hraje k dobru, protože ta narativní krátkozrakost, díky které se nikdy nerozvinou klišé, jež by jinde byla středobodem celého filmu (hrdina zachrání život záporákovi, aby se dostal do jeho přízně vzdor rádcům, kteří tuší podraz), dodává filmu neuvěřitelné tempo (hrdina sice, aby se dostal do jeho přízně, záporákovi život zachrání, ale ten ho odhalí o dvě scény později). A naštěstí – Gareth Evans, vzdor tomu, že není dobrý scenárista, je naprosto výjimečný režisér, takže i když má snímek dvě hodiny, i když děj nemá žádnou moc strukturu a i když druhá polovina nabere směr, jenž mi přijde mnohem méně zajímavý než nejednoznačný a tajemný začátek, stejně z toho dovede vyždímat poutavý, napínavý a atmosférický horor s předpokládaně dravou a brutální akcí. Není to tak chytré, jak bych chtěl, ani to netěží z tématu tak, jak bych chtěl (tohle mohl být skvělej Lovecraft, kdyby se víc jelo na nějakou subtilnost), ale pořád je to dost kulervoucí zážitek. A to jsem ještě nezmínil, že to má v hlavních rolích dva z nejlepších nedoceněných herců současnosti – Dan Stevense a Michaela Sheena – a už kvůli nim by se to vyplatilo vidět, i kdyby to nebylo z půlky tak dobré. Ideální dušičková věc. ()

Rathalos

Gareth Evans opat boduje na plnej ciare,tento mysteriozny thriller s prvkami hororu ma perfektnu atmosferu,temna,drsna,mraziva a tajomna zalezitost,nezvycajny a netradicny film,ktory zaujme po kazdej stranke a musim vyzdvihnut herecky vykon Dana Stevensa,bol velmi presvedcivy...:-) ()

GOREGASM

Na nový film od Garetha Evanse jsem se těšil jako malý kluk a tím více mě překvapilo téma, které zvolil. Náboženská sekta měla vždycky potenciál, dvojnásob na počátku 20. století. Evans dokázal až na pár výjimek krotit svou dynamicky akrobatickou režii, a když už tak ji využívá k navození ještě psychotičtější atmosféry, než nabízí samotný scénář. Apostle možná hned na úvod ztrácí body, protože se jeho režisér vydá úplně jinam, než byli jeho fanoušci zvyklí, přesto alespoň u mě je velice rychle získává zpět. Šílenství náboženské sekty vykresluje Evans postupně a ano, poteče i krev a nejen krev. Trochu mne sice zaskočil vývoj kazatelovy postavy (Michael Sheen), na druhou stranu neustále psychoticky čumící Dan Stevens v hlavní roli a právě výborný Michael Sheen vynahrazují i zbytečně přehrávajícího a teatrálního Mark Lewis Jonese. Apostle nezklamal, a i když měl možná navíc, podobně temných kusů na světe moc nepoletuje, takže hurá. 80% ()

sadlokan

Bych si úplně vystačil s tyma pozemskejma balamutama.Ta shnilá babi,který rostou kytyčky bůhví...odkud,je tam pro mne jaxi navíc. ()

mala_kea

První čtvrtina zbytečně vysekávané melancholické vyprávění, které se po přechodu poloviny příjemně rozjede, potá nastává totální psycho v malé psycho vesničce. Temná a ponurá atmosféra se skvěle vykreslena. Taková tvrdší a propracovenější kolonie, která téměř nenechala textil suchý. Víc takovýchto prasáren. ()

kkarx

Námět mě navnadil na standardní mystery příběh na odlehlém ostrově a skutečně se z toho vyklubalo něco jako béčkovější indie Shutter Island. Režisér měl ovšem potíže s odvyprávěním příběhu, dávkováním napětí a rozehrál celou řadu motivů postav, které nestačí dokončit, takže i přes dvouhodinovou délku se zdá, že něco chybí. Tak například se rozebírá vztah hlavní postavy Thomase k dceři ostrovního vůdce Malcolma, vztah Malcolma k dceři, pak je tu další vztah mladíka, jeho milenky a jejího otce, dále je rozehrán motiv náboženského fanatismu, pohanství, křesťanství, ekologie, atd... Celé to působí hrozně podivně, roztěkaně a dekadentně, i hlavní postava se chová mírně vyšinutě, do toho skoro nikdy nekončící pazvuky jak ze Sinister. V částech solidní, ale dohromady to nejde. ()

SpeedyCZ

Evans to opět vzal od podlahy a film skutečně není pro slabší povahy. Příběh drsný a zajímavý, casting excelentní, hlavně Dan Stevens a Mark Lewis Jones. Úplně mě mrazilo z něho. ()

Čaroděj.Ponny

Protřený námět s cizincem, který odkrývá tajemství nějaké uzavřené komunity. Postavy poměrně nevýrazné, hlavní protagonista by mohl být nějakou Lovecraftovskou postavou, kdyby se kladl větší důraz na jeho vnitřní pochody. Základní příběh celé komunity je hodně jednoduchý, ale je to v pohodě. Celkově si myslím, že podobný horor by měl klást větší důraz na psychiku postav. Na filmu bych nejvíc ocenil jeho naturalistické a nápadité scény, které mě ale zároveň občas i trochu vytáčely, kvůli nesmrtelným postavám, které by klidně mohly celej den skákat břichem po noži a pak uběhnout maraton. To je asi hororové klišé patřící k žánru, ale vnutilo mi to takovej bitter taste, bez kterýho bych dal asi i 4 hvězdičky. ()

Hapretor

nečekal jsem, že to bude takovej kruto-psycho nářez ... ty bitky jeden na jednoho byly super ... jak byly brutal, tak i "vtipné" ... si prostě nemůžu pomoct ... zvláštní, zábavné, hnusné ... ()

Waldir

To, že je Gareth Evans režisér, ktorý rozhodne stojí za pozornosť, nám dokázal už v The Raid. V Apostle len opäť potvrdzuje svoje kvality a jeho náramný cit pre obraz. Skvelý vizuál interiérov a exteriérov, spojený so skvelou kamerovou prácou, vytvára nie jeden “eye-candy” moment, ktorý sa divákovi zaryje do pamäte. Veľkým kladom je aj nervydrádajúca hudba, ktorá mi z nejakého dôvodu miestami pripomínala kultový The Shining. Samozrejme opäť to nie je dokonalý film, dokázal by som si to celé predstaviť s o niečo lepšou hereckou zostavou a väčšou produkciou, avšak v dnešnej dobe kedy podobné tipy hororov už nie sú v móde, môžme byť vďačný spoločnoati Netflix, že nám takéto filmové zážitky umožňuje. ()

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix