Apostle

• Velká Británie Apostle

Rok 1905. Tulák se vydává na nebezpečnou misi zachránit svoji sestru ze spárů náboženského kultu na izolovaném ostrově. (Netflix)

Tosi

Apoštol je náboženské zablácené drama z počátku 20. století, které tím, že je zasazené na malý ostrov, působí velmi klaustrofobicky. Hlavní hrdina musí proniknout do uzavřeného kultu, aby našel svoji unesenou sestru. Napětí, mytologie i krutosti poskytuje film dost, možná je chvílemi pomalejší, ale nikdy nenudí. ()

Sfinkter

Ponurá atmosféra kolem špinavé sekty je vykreslena důvěryhodně, navíc režisér pomalu tlačí na pilu a drama se přehoupne do hororových vod. ()

elanius

(5/2019) Bez srandy, nedoporučujem slabším povahám. Dan Stevens dodal tomu presne ten ksicht ktorý film potreboval. Náboženský kult operujúci na ostrove skrýva presne tak choré tajomstvá aké by ste čakali. Rituály, obety, pomätenci a pár nič netušiacich chudákov. Samozrejme sa to všetko vymkne spod kontroly po príchode našej hlavnej postavy. Mysteriózno hororový skvost od Netflixu. (8/10) ()

uiu

Přes dvě hodiny se skoro nic neděje, žádný horor, žádná sekta. Jaksi jsem očekávala něco na způsob Midsommar a dočkala jsem se jen pobožných vesničanů z 20. století nebo co. To se fakt ani jako sekta označit nedá, nedělali nic zvláštního, jen bydleli na ostrově daleko od zbytku světa. Hlavní hrdina nebyl moc sympatickej, takže mi bylo celkem jedno, co se mu stane a nebo jestli svou ségru najde a vysvobodí (unesli ji a chtějí výkupné po bohatém otci, protože jejich komunita pomalu umírá hlady, protože ostrov, na kterém žijí začíná být neúrodný). A pak někdy 15 minut před koncem vlastně zjistíme, že celý ostrov řídí jakási vyschlá babizna, bohyně, kterou vězní bokem od vesnice a krmí ji krví a ona jim dává úrodu, ale jaksi už své uvěznění odmítá. Jako fakt? A na to jsem musela čekat asi hodinu a třičtvrtě a sledovat zbytečné příběhy místních obyvatel? Jediné plus je Michael Sheen, ten je fakt pan herec. ()

hroubek

Gareth Evans si mě získal svým Raidem a poté co jsem viděl Raid 2, jsem pochopil, že je neskutečně talentovaný a byla by chyba ho nesledovat. Evans má dveře do Hollywoodu otevřené, ale on si místo toho jede svoje a dělá moc dobře. A to je případ i jeho nejnovějšího filmu, který si sám napsal a zrežíroval. Apostle je pomalejší, ale o to více atmosférický film, který spoléhá na vizuální vyprávění. Spoustu věci se přímo nedozvíme, a občas je potřeba si něco domyslet, a nebo prostě přijmout, že to tak je a neřešit to. Tento přístup asi nesedne všem, ale rozhodně to pomáhá udržovat napětí a atmosféru. Evans nikam nespěchá a rozhodně nás nečeká žádná zběsilá akce. Ale když už k něčemu dojde, tak je to hodně drsné a krvavé. Dan Stevens je zde dost dobrý a jeho výkon se mi líbil. Michael Sheen má zajímavou roli a o to více jsem byl překvapený, jak moc dobře jí zahrál. Hodně moc se mi líbil výkon Lucy Boynton, jenž má velmi vděčnou roli a zahrála to moc dobře. Ve vedlejší rolích jsou velmi dobří Bill Milner a Mark Lewis Jones. Film má nepříjemnou atmosféru, která je podpořena parádní hudbou a kamerou. Evans nemá problém s násilím a zde to v několika scénách předvede a ne vždy to je hezká podívaná. Trochu mě mrzelo, že mě film úplně nevtáhl do děje, ale to snad na podruhé bude lepší. Apostle je dobrý mysteriózní thriller se špetkou násilí. ()

VanTom

Bezslunečná mlezivost počátku 20. století v ostrovní odloučené komunitě pěkně zalézala pod nehty, podezřelé chování a podivné zvyklosti pak nenechávaly na pochybách, že tady se pohybujeme v působišti nebezpečného kultu. Dynamická režie s nepokojnou kamerou postavy a vztahy pouze nahodila, aby ve druhé polovině zavedla zápletku do řádně fantasmagorické (ma)sakrální, krvavě hororové divočiny, působivé a intenzivní, nicméně také zdlouhavé a emoce nevyvolávající. ()

bizz_mjc

Ponurý, docela drsný folklorní okult horor vyvolávající ve vás touhu odhalovat a s výtečným castingem; Lucy Boynton je neuvěřitelná kost. Záchrana sestry ze spárů ostrovního kultu není obyčejnou tajemnou akcí, ale postupným zapadáním do bahna prostoupeným skrývaným mysteriem. Osobitě zpracované téma nalezení, zavrhnutí i podrobení si svého boha, kterému vždy chceme vládnout. ()

vyfuk

Dokázal bych hned vyjmenovat tunu filmů, které jsou tomuto tématu podobné až z toho bolí. Nemusí jít vyloženě o vykrádání nebo podobné praktiky, ale mnohdy se chcete podívat na nějaký ten kvalitní materiál v oblasti jednoduchého atmosférického hororu. A ono vás to vhodí do něčeho jako je Černá smrt a nebo Čarodějnice. Na tom všem by se dalo skvěle pracovat. Ve výsledku dostanete něco, co zavání kultem kolem kterého se sjíždí silné bomby LSD říznuté THC. Nejde o to, že by to nefungovalo, ale je to taková cvokařina, že z toho bolí někdy. Věci, které se ale nedají moc upřít je to, jak je film skvěle natočený, atmosférický v určitém směru a doplněn geniální hudbou, kterou si prostě užijete. O hereckém výkonu Dana Stevense moc ani nejde pochybovat. Zábavička proběhla. Ještě ale, aby se to plně chápalo muselo by být šmejděníčko šmejdění. ()

ghatos

Určitě klady převažují. Lokace, příběh a vše okolo má svou osobitost. Natočeno je to atraktivně a zručně. Každý si tam určitě najde něco, co by chtěl více rozvést. Mě by více zajímala mytologie a mysteriózní stránka ostrova. Jinak souhlasím s tím, že Dan Stevens hraje někoho, kdo není úplně v pohodě a také má pro to důvod ;) . 72%. ()

KASUGI

Ten film neví, čím chce být. Kdyby z toho Gereth udělal svižný napínavý film o chlapovi, co se infiltruje mezi nebezpečnou sektu, aby našel svou unesenou sestru, nic víc by nebylo třeba. Jenže režisérovo velikášské ego tam muselo přicmrdnout mysteriózní dějovou linku s Matkou přírodou a zpatlal z toho solidní guláš. Ta nadpřirozená dějová linka není natolik nosná, aby v příběhu byla nutná. Měl se rozhodnou pro jedno, nebo druhé. Další problém je herec - hlavní hrdina, který prostě ty emoce neumí zahrát. Furt se tvářil zamračeně a těch pár vět z něj padalo, jak z ochotníka. Taky byl solidně oprsklý. Nezná komunitu, neví jak to tam chodí, kdo ho může prásknout a hned první den se vyptává a leze do cizích domů. Zajetá komunita zase naopak nepozná vetřelce, který už od pohledu je divný a podezřelý. Gereth, nechaj si napsat scénář a točej už jen akční filmy, ale ať se neserou do psychologického příběhu, na který nemaj. ()

zsn

Člověk neví, jestli dát odpad, jednu nebo dvě hvězdy. Tak za to zabíjení dám tedy dvě, jinak to zprznili tou mystickou vložkou. Nebylo to absolutně nutné. Stačila náboženská komunita, už tak to bylo těžké strávit. ()

Reanimated

Trailer navnadil, ale výsledkem je rozbředlá nuda s pár fajn momenty. Evans by se měl vrátit k Raidu. Akce mu jde (té je tu fakt pomálu), ale dialogy a děj rozhodně ne. ()

sedm.1

Pro mě osobně Gareth Evans svými dvěma opusy Serbuan Maut změnil filmové dějiny, a to nejen akčního žánru, a tak jsem jeho další film očekával s opravdu neskutečným napětím, a právě o to s větší radostí mohu nyní konstatovat, že se Evans definitivně zařadil mezi absolutní top tvůrce, neboť i ve svém dalším počinu, Apostle, dokázal, jak moc talentovaným filmařem je. Změna žánru tedy neměla na výsledek vůbec žádný vliv a Apostle mohu bez přehánění zařadit mezi jeden z nejpůsobivějších atmosférických hororů/thrillerů vůbec. Ano, jen těžko lze popírat, že co se zápletky týče, nelze si nevzpomenout na Wicker Mana a vizuálem a stylovostí zas hodně připomíná The Witch Roberta Eggerse, nicméně i přesto musím Apostle označit za nadprůměrně působivý filmový zážitek, který boduje především tedy po těch technických stránkách, a to hlavně díky neskutečně fungující a děsivě přesvědčivé a syrové atmosféře a vážně vychytanému vizuálu. Zápletka pak sice neoplývá zrovna dvakrát strhujícím tempem, ovšem to neberu jako vyloženě nějakou tvrdou výtku, spíš naopak, neboť právě díky tomu film působí daleko naléhavěji, tísnivěji a emočně silněji, horší je to ale už se samotnou pointou, která zas až tak vyšperkovaná není a v tomto ohledu jsem prostě očekával trochu výraznější a nápaditější závěr. Herecky je film ovšem kvalitní dostatečně, všichni zúčastnění předvádějí přesvědčivé a věrohodné výkony. Celkově zkrátka považuji Apostle za vážně výbornou podívanou, která mě nenechala ani trochu chladným, a znovu opakuji, co se atmosféry týče, jde o nehoráznou bombu, a už jen minimálně kvůli ní stojí tento snímek za mimořádnou pozornost. ()

Soweek

Momentálně rozkoukané Gangs of London a znalost kultovních filmů Raid mě přesvědčila abych do hloubky prozkoumal další tvorbu Garetha Evanse. Apostle není špatný film, ale nemůže si vybrat jestli být béčkovým thrillerem či chytrým hororem a nedaří se mu balancovat na okraji obou žánrů. Evans je přeborník v akčním žánru a tam by měl podle mého zůstat. ()

herr_carter

Olala, tak to hle mi sedlo jak prdel do hrnce. Vskutku vydařený zvláštní mysterry horor zasazený na izolovaný ostrov, kterou obývá tlupa podivných svérázů. Maník se vydá hledat svojí sestru, která sem byla údajně unesena a nestačí se divit, co se skrývá v lese a pod lesem. Na rozdíl od Wrong Turn po 146, kde jsem místnímu kultu a krojím nevěřil víc jak kamarádům Olmerovi, Troškovi a Soukupovi při tvorbě čehokoliv, se panu Evansovi podařil naprostý opak a filmovému diváku servíruje tak autentický pohled na obyčejné tehdejší živobytí, až člověku mrazí. Neokoukané ksichty v titulních rolích jsou taky jenom do plusu. Kromě úvodních asi 30 minut, kdy se to celkem vleklo, hodnotím jako celek opravdu pozitivně !..................moje hodnocení = 8 z 10. ()

coscarelli

Ako verím v Garetha, tak v silu prírody. Sypol som mu plný mešec, zaslúžene. Odbočil mimo mesto, vratil sa trocha v čase, pridal na mystériu, zaprel sa poriadne lakťami A nepoľavil. Zosilovač ostal v "Záťahovom" prúde, takže nekopíruje, len pokračuje. A to mu žeriem. ()

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix