Carol ukazuje milostný příběh, jemnost a hloubku jedné strhující lásky. Dobře situovaná a vždy distingovaně elegantní dáma Carol (Cate Blanchett) se v obchodním domě seznámí s mladou prodavačkou. Banální setkání a rozdíl ve společenském postavení obou žen ale najednou neexistují, obě jsou překvapeny okamžitou vzájemnou náklonností. Nevinnost prvního setkání brzy mizí a jejich vztah se rozhoří do spalujícího mileneckého poměru. Carol je ovšem vdaná žena a matka a v Americe 50. let byl vztah dvou žen společenský nepřijatelný a postavený mimo zákon. (Bontonfilm)

Danqo

Po technickej stránke dokonalo vystavaný film, každý záber je vybrúsený, herečky krásne hrajú aj vyzerajú, doba a doplnky sú vyberané pozorne. Príbeh je príjemný, neurazí, no ani nezdvihne zo stoličky či nevyrazí dych. ()

Sentido

Literární kvalita figur i chemie hereček zarezonuje. Všechno ale má svůj čas a našlapuje se tu pozvolnou opatrností. ()

cmuchalprvni

Román z roku 1952 od spisovatelky Patricie Highsmith zfilmován T. Haynesem. Rooney Mara jako stydlivá, submisivní, nevinná, ovšem cílevědomá stát se fotografkou, ale podobně jako Vivian Maier není moc vidět, hraje excelentně. Cate Blanchett o poznání zkušenější, starší, troufalejší, elegantní dáma, neomlouvající svoji orientaci, která představí nespočet nádherného oblečení, gest s cigaretami a nechybí ani drsná část s revolverem a jejím "Son of the bitch". Ve filmu mě zaujal smysl pro detaily jako cigareta se skvrnou od rtěnky, klapání klavíru znícího ze sousedního bytu, záběry na dvě hlavní protagonistky přes skleněné tabule skel aut či výloh, což je známkou jejich outsiderského postavení. Upřímně jsem soucítil s Theresou, když koukala z auta do ulice na zamilovaný pár, který klidně bez problému ukazuje svobodně lásku, což nikdy ona nebude moci. Scénář bych zkritizoval kvůli tomu, že neznáme kompletní zázemí Theresy, nevíme nic o její rodině, což v předloze bylo uvedeno. Předloha je napsána z pohledu Theresy, ovšem film je natočen, aby nebyl tak mysteriózní jako kniha a můžeme pozorovat děj filmu i z perspektivy Carol, což dle mého názoru filmu ubírá body. V okamžiku, kdy jsme v hlavě Theresy, nevíme, co je s Carol má film vyšší grády. V průběhu děje pozorujeme vývoj Theresy, jak díky Carol nabyde větší sebejistoty, donutí se posunout intelektuálně výše, v závěru filmu dělá práci, která ji baví, V úvodu filmu se mi líbilo ironizování faktu, že musely všechny prodavačky trapně nosit santa čepičky a Theresa rebelsky čepku nenosila, když ji šéfová neviděla. Snímek ukazuje samotu osob, které se musí stylizovat do jiných bytostí, jež jsou společensky přijatelné, nýbrž nejsou sami sebou. Dalším dobrým hercem ve filmu je Kyle Chandler představující neurotického manžela Carol, který se nedokáže vyrovnat s rozvodem a snaží se pomstychtivě Carol ublížit separováním od její dcery. Závěrečná scéna mě opravdu dostala na lopatky, oplývá přímo magickou atmosférou, hodně velký podíl na tom má soundtrack filmu, kterého si též cením!! ()

canucks333

Ťažko hodnotiteľný film, pretože po technickej, hereckej, či réžijnej stránke ide o veľmi sugestívne dielo, ktoré ma atmosférou vtiahlo a najmä v prvej polovici veľmi zaujalo. Herecké výkony Cate Blanchett a Rooney Mary maximálne uveriteľné a precítené, je vidno, že do úloh zapadli úplne presne. Prakticky za celý čas som ani nemal čo vytknúť, či vyčítať, skutočný problém nastal až v momente, na ktorý som pochopiteľne dlho čakal. Prvá lesbická scéna. Aj napriek tomu, že kamera bola nádherná, v pozadí hralo príjemné husľové sólo a z celej scény išiel vzrušujúci lesk, pochopil osm, že medzi Carol a Terese nie je žiadna skutočná chémia, ale existuje len vo vykonštruovanom scenári, ktorý sa okrem lesbického rozmeru v oblasti milostných príbehoch nijako nelíši. Všetko je to obalené do pekného, podmanivého lesku, dlhé citlivé pohľady, časté cestovanie poskytujúce priestor premýšľať, všetko pekne na poriadku až napokon nemáte žiadne skutočné emócie ani vlastný vzťah k postavám. Veľká škoda. Okrem iného mi vadili aj mužskí hereckí predstavitelia, na ktorých štúdio viditeľne ušetrilo. Premárnený potenciál, ktorý sa hrá na intímny art, ale na rozdiel od Dievčaťa z Dánska (2015) nič skutočne intímne a nové neprinesie. Veľká škoda, film edit je veľmi pekný... Silnejšie 3* Videl som 1x v originálnom znení s českými titulkami -------------------- 65% ()

tammsin

Tenhle film je přibližně (a tím myslím prakticky zcela) o tom, že Rooney Mara počumuje za sklem osobního automobilu, který řídí Cate Blanchett, která vypráví zcela nesmyslné věci o sněhu a tak podobně. Pokud pak zrovna v autě nejednou (což se také občas stane), tak poté buď mlčí (což je lepší varianta) nebo vedou poměrně bizarní rozhovory absolutně neodpovídající délce jejich známosti. Doplňuji, že celou první hodinu se ve filmu vůbec nic neděje (a tím myslím, že se tam OPRAVDU nic neděje). Scénář pro mě osobně nedává moc smysl a konverzace se nese v duchu, že Cate Blanchett se snaží jen málo příčetnými řečmi svádět sociálně zaostalou až chorou Rooney Maru, protože ne, opravdu není normální ptát se někoho, koho jste potkali v obchoďáku co pro něj po dvou setkáních můžete udělat, a že strašně trpíte a jste zbyteční, protože nemůže vlastně udělat nic. Jediné světlé scény se odehrávají za přítomnosti advokátů (cca 3 - 4 minuty filmu), kdy má Cate Blanchett konečně rozumný prostor pro herectví. Kamera je fajnová. ()

BOURQUE

Film Carol vůbec nie je zlý. A to, že by bol nudný, taktiež nie je pravda. To však áno, že je až znepokojujúco pomalý a tak trošku dlhý. Herecký koncert dua C. Blanchett and R. Mara je správne prispôsobený k prostrediu a dobe – o ich výkone sa dá hovoriť len v superlatívoch. A s tým, že v súčasnosti R. Mara patrí medzi najkrajšie (a zároveň najtalentovanejšie) herečky, sa nedá nesúhlasiť! Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

skeptic

Naoko obyčajná "lesbická dráma", ktorú však zručný režisér a dobré herecké výkony držia pomerne vysoko nad vodou. "Carol" na seba nejak neupozorňuje, možno by sa až dalo povedať, že z istého pohľadu svoj vlastný lesbický atribút ani nevyužíva nepôsobí na mňa nejak "kontroverzne" či "zakázane". Hlavné postavy pôsobia uhladene, pomalo, rozvážne, aj keď reakcie Rooney Mara vzhľadom na Cate Blanchett sú skôr spontánne, okamžite súhlasné. Vizuálne to vyzerá byť premyslené, často sa točí spoza okien áut, asi za tým bude niečo viac ako len kameramanova úchylka... Hudobne vkusné a emočné. "Carol" pravdepodobne ocenia viac tí, ktorý vidia lepšie pod povrch filmu (všeobecne), rozumejú detailom a podobne. U mňa je to na slušných 75% ()

Pat_rick_fan

Je to veľmi pekné, elegantné, pohľad Rooney Mara musí dostať každého a Kyle Chandler si kradne každú minútu. Lenže sú romantické filmy, ktoré vás dostanú a nepustia na dlhú dobu a potom sú tie, na ktoré sa fajn pozerá v sobotu poobede niekde na Hallmark Channel. A Carol, napriek mnohým, predovšetkým hereckým kvalitám, je pre mňa osobne žiaľ druhý prípad. ()

JOZZZKO

Neurážlivý, avšak rutinný scenár v ktorom distinguovaná dáma obetuje dokoca aj starostlivosť o svojú mladú dcérku, ktorá pripadne jej alkoholickému otcovi len preto aby si mohla užívať s tichou nevinnou myškou, ktorá sa takpovediac stále hľadá. Resp. sa už našla a postupne odmieta svojích nápadníkov. Láska dvoch žien však nakoniec zvíťazí. Film si plynie svojím pomalším tempom v starom, no krásnom, vianočnom New York City. Veľké plus za kostými, moment ohúrenia sa však nekoná. ()

Torgal

Do tohto filmu som išiel len kvôli nomináciám na filmové ceny, ale už pri logu Weinstein Company som mal spozornieť a zaradiť spiatočku. Jedná sa totiž o ďalší príklad nezáživného artu, ktorý sa násilne pokúsili pretlačiť k zlatým soškám. Bola to nuda na zdochnutie, skoro žiaden dej, len vrhanie pohľadov a tokanie medzi ústrednou dvojicou. Okrem kvalitných hereckých výkonov, ale film neponúka absolútne nič iné. 3+/10 ()

figliar

Nejedná sa u tak krásny a umelecký film ako Život Adele, aj keď inšpiráciu režisér v ňom určite pár krát našiel, ale aj tak Cate Blanchett a najmä Rooney Mara to zahrali fantasticky. Dialógy sa mi niekedy zdali byť až prehnane mierne (pri takomto filme mohol scenárista viac využiť svoju predstavivosť), no posledná polhodinka a hlavne koniec filmu to napokon zachránili. Obrovské plus je určite aj doba, do ktorej bol dej filmu zasadený. Veľká škoda, že si film neodniesol aspoň jedného Oskara, pretože podľa môjho názoru si ho aspoň Rooney za svoj výkon zaslúžila. ()

AngelG

Téma skvělé, zasazení doby skvělé, Cate Blanchett ultraskvělá a elegantní (jako vždy), Rooney Mara také není úplně k zahození.. Tak proč to tedy není žádná bomba? Protože to po příběhové stránce nic moc nedává a točí se to pouze okolo pár věcí, které člověka úplně na celovečerák nezabaví. Docela ráda bych si přečetla předlohu. ()

Hpatrik

Belivetová je české příjmení? No to opravdu nevím, ale pokud je Vás to nestačí tak jako mě tak vězte, že jako asistent střihače pracoval člověk se jménem Perri Pivovar! Víc česky to už snad nejde :) ()

Eventyrer

Páči sa mi, ako nenásilne a pomaly sa vyvíja vzťah oboch žien. Jedna je tesne pred rozvodom so silnou osobnosťou a druhá je tichá, citlivá a tak nejak dúfajúca. City sú odhaľované v náznakoch, postupne. Myšlienky a pocity sú prerozprávané hlavne pohľadmi, ktoré vyzdvihuje príjemná, jemná a citlivá hudba. ()

mira.l

Na Carol mě nalákala, nebudu to zapírat, především Cate Blanchett. Rooney Mara byla pro mě víceméně (no spíš více než méně) neznámá, a neříkám, že by mi tu nesedla nebo se mi tam nelíbila, to ne, ale neokouzlila mě zase až tolik, abych začal cíleně vyhledávat další filmy s ní. Ale možná to bylo tím, že z mého pohledu byla tou větší hvězdou jistě spíš Cate, s každým záběrem na ní divák prostě vidí dokonalou retro dámu s elektrizujícím pohledem. Film, který si vysloužil 6 nominací na Oscara plus mnoho dalších nominací na jiné ceny, uspěl jenom v Cannes a N. Yorku. I tady z něj většina lidí úplně na větvi není. Sakra proč, co je tady špatně? Musím říct, že se nějak úplně neztotožňuju se zdejšími spíše ne zrovna nadšenými ohlasy. Já šel do kina s tím, že uvidím decentně udělanou lesbickou romanci zasazenou do doby 50. let minulého století, a toho se mi dostalo v míře vrchovaté. Nečekal jsem nic divokého, koneckonců v té době to takové menšiny neměly jednoduché ani v USA a nemohly se tudíž projevovat příliš svobodně. Ano, děj není nikterak akční, ale kvůli něčemu takovému jsem se na to přece nedíval, ne? Podle většiny zdejších komentářů mi to připadá, že většina lidí asi čekala něco ve smyslu vzorce dnešní doby lesbická láska = jedna velká postelová divoká jízda. A i když i na postelovou scénu pochopitelně dojde, tak především o tom to není, je to hlavně o pohledech, dotecích (hned ten první dotek ruky Carol na rameno Therese na začátku filmu v restauraci ve scéně, která se pak opakuje ke konci, řekl mnohé), gestech, detailech, vzájemném počátečním oťukávání, které postupně přerůstá do hlubšího vztahu. Zde je to ještě zasazeno do období vánočních svátků, prostě je to jeden z těch filmů, kde je minimem dialogů řečeno více než rozsáhlými hovory. Mě se to poměrně pomalé tempo v kombinaci s jízdou krajinou, na kterou se zvolna snáší sněhové vločky, tady naopak vcelku líbilo. Docela symbolické vzhledem k době, kdy se film odehrává, bylo i to, po jaké době se dostaly od pohledů a letmých dotyků k prvnímu polibku. Ne, tenkrát ani v USA prostě nebylo možné, aby dobře situovaná dáma v rozvodovém řízení vykřičela do světa, že je na ženy a mohla si dělat, co chce a s kým chce. Líbilo se mi i to, jak se Carol zachovala při jednání u rozvodu. Podstatnou roli tu hraje vizuální stránka, prostředí, dobové reálie, kulisy, nábytek, pochopitelně kostýmy, krásná hudba, černobílé fotografie, ale i auta - ten Packard "barokních" tvarů z přelomu 40. a 50. let, ve kterém Carol a Therese jezdily, byl nádhernej. Za mě poctivé 4*, rád si někdy dám znova a třeba i přitlačím na plný počet. ()

.sayuri.

Nemozem si pomoct ale toto bol velmi zbytocny film. Cate aj Rooney mam ako herecky velmi rada pretoze su to profesionalky ale to bohuzial nestaci. Tento film by sa dal spravit kludne ako kratkometrazna poviedka. Dlhe zabery cez sklo bytu, auta, domu, apartmanu..sem tam dazd, sneh, hmla..pohlady Rooney vystriedali asi vsetky poveternostne podmienky ake mozu byt v rozmedzi troch mesiacov v zimnom obdobi.. pri Rooney som uz zvyknuta, ze netusim co sa deje za tym jej nic a zarovej vsetko hovoriacim vyrazom a Cate a ta jej mysticka predohra ocami, hoci si len kupuje detsky vlacik na hranie..ale ako pribeh dvoch zien velmi slabe. Tento film mi nic nedal nakolko som s nimi vobec nesucitila a bolo mi uplne jedno ci s polu budu alebo nie pretoze sa chovali iracionalne a chvilkami som mala pocit, ze keby sa normalne porozpravali a povedali si co a ako bude tak by sa vlastne ani nic take nedialo. City vedia by svina ale toto bolo len o dvoch zenach co vedia, a nevedia ale chceli by vediet....no jednoducho na Zivot Adele to jednoducho nema, kde ci ste hetero alebo stvor percentny tak ste to prezivali spolu s nimi. Film Carol bol pre mna velke sklamanie a ani to, ze ma peknu hudbu a je pekne natoceny nestaci. A ked mam ist do detailov tak eroticku scenu som neverila ani jednej akterke, videla som len parochnu Cate medzi stehnami Rooney... Asi tolko. ()

neo93

Velmi povedený snímek o dvou ženách, které navzdory svým životům, si našli cestu k sobě. Je to střet dvou odlišných světů v Americe 50. let. Carol majetná, bohatá a vdaná žena s jedním dítětem, která ale musí řešit nenadálý problém v podobě rozvodu se svým manželem. Naopak na druhé straně pozorujeme mladou pohlednou Theres, jež sice má přítele a relativně dobrý život, ale i tak hledá to své místo ve svém životě. Pomalu plynoucí romantický příběh, který sází na výpravu, samotné téma dvou zamilovaných žen v 50. letech, tak především na herectví ústřední dvojice. Všechno to se povedlo a zvláště poslední aspekt, byla trefa do černého. Jak ambiciózní Carol v podání, jak jinak než skvělé Cate Blanchett, tak i neméně dobrá Rooney Mara v roli nevinně krásné Theres, se ve filmu naprosto našli. ()

M__

Krásný až srdcervoucí příběh dvou žen, které se do sebe zamilují v 50. letech 20. století. Bohužel pro ně v době, kdy to společnost odsuzovala až nehumánním způsobem a kvůli tomu musí Carol řešit těžkou volbu. Cate Blanchett (Carol) a Rooney Mara (Therese) zde předvádějí naprosto úžasné herecké výkony, ve kterých dokazují, že slova jsou často zbytečná, a závěrečná scéna je toho zářným příkladem. Mimo příběh a herecké výkony, je hudba dalším kladem proč si tento film pustit, Carter Burwell tu předvedl něco neuvěřitelného, krásně podtrhuje každou emoci daného okamžiku. Kamera, to celé ještě podpoří a ve spojení s režií Todda Haynese, který se tu soustředí opravdu na sebemenší detaily, dotahuje celý film k dokonalosti. 100 % ()

88. Oscary - výsledky

11.01.2016

Cate Blanchett a Thor?

Cate Blanchett a Thor?

11.12.2015

Třetí díl Thora bude týmovkou asgardského kralevice se samotným Hulkem a natočí ho novozélandský režisér Taika Waititi (Co děláme v temnotách). To je samo o sobě hodně divoká kombinace, do níž… (více)