Některé ženy mají tajné fantazie, jiné skrývají celé životy. Americký režisér William Friedkin (nar. 1935) začínal jako dokumentarista a na začátku 70. let se proslavil dvěma snímky, kriminálním dramatem Francouzská spojka – Štvanice (1971), oceněném pěti Oscary, a komerčně mimořádně úspěšnou adaptací bestselleru Williama Petera Blattyho Vymítač ďábla (1973). V roce 1995 se rozhodl zfilmovat původní scénář Joea Eszterhase (mj. autora Základního instinktu) Jade, v němž sanfranciský detektiv z kanceláře okresního návladního Corelli (David Caruso, známý především rolí Horacia Cainea v TV seriálu Kriminálka Miami) řeší zapeklitý případ vraždy, do něhož jsou zapleteni nejvyšší představitelé města a také manželka jeho přítele Trina (Linda Fiorentinová), k níž detektiva i po letech poutají silné city. Opulentní prostředí sanfranciské smetánky, zkorumpovaní městští úředníci, všehoschopní advokáti (k nimž patří i Trinin manžel Matt), to vše tvoří pozadí detektivního pátrání po tajemné luxusní prostitutce, přezdívané Jade, jež je zřejmě klíčem k celému případu. Friedkin se snaží zpochybnit vlastní smysl vyšetřování a vyjadřuje značnou nedůvěru k možnostem prosazení jakékoliv spravedlnosti ve zkorumpovaném světě. S černým laděním snímku souzní melancholická povaha hlavní postavy, jež se mezi hromadícími se indiciemi chvílemi pohybuje jako ve snu. Prudce se svažující sanfranciské ulice se ve filmy znovu staly (podobně jako v Bullittově případu) dějištěm efektní automobilové honičky. (Česká televize)

Maq

Detektivka, staromódní a děravá, na efekt. --- Friedkin nikdy NEBYL dobrý režisér. Zaznamenal nějaký úspěch v době, kdy se jeho laciná šablona trefila do popleteného vkusu začátku 70. let. On se nezměnil, změnila se móda, a proto všechny jeho následující pokusy po právu skončily jako neúspěšná béčka. ()

Derek

eszterhas mal stastie ze jeho basic instinct dostal do ruk paul verhoeven ktory ten material dokazal povysit na nieco viac ako len standardny thriller. JADE sa snazi ist v rovnakych stopach, ale vysledok je uplny opak. friedkin je rezijny genius ale tu si vybral jednoznacne slabsiu chvilku i ked sem tam sa mu podari budovat atmosferu a akcne sceny su tiez dobre (hlavne automobilova nahanacka je spomienka na FRENCH CONNECTION), ale ako celok je to totalny bordel. herecke vykony, hornerova hudba ci uz samotny pribeh hranicia s otrasnostou... ()

Martin741

Tak uz aj Friedkin videl Zakladni Instinkt s Michaelom Douglasom a Sharon Stone? Ja teda zasnem ....... no nic to, scenar asi vytvoril absolvent pomocnej osobitnej skoly, herci videli herecky talent naposledy z rychliku niekedy v 1989 a dejova linia, tak to som prosim pekne nenasiel. A najvacsou zahadou mi je, ze toto scenaristicke lajno sa rozhodol zrezirovat Friedkin, tvorca kultoveho Exorcistu z 1973. 10 % ()

Juto

Neverte všetkým negatívam, ktoré píšu ľudia. Nie je to iba ďalší „základný inštinkt“. Mne sa film veľmi, veľmi páčil. 8/10 ()

SeanLSD

JADE je jeden z tých filmov, ktoré som videl dosť krát na to, aby mi už stačilo, ale vždy sa doňho pustím znova, lebo si vôbec nie som schopný zapamätať, o čo sa tam jedná a jediné, čo viem, že to tam všetko bolo hrozne krásne. Krásna kamera ( Bartkowiakove panoramatické jazdy ), krásna výprava ( všade plno drahých detailov ), krásna hudba ( v časoch, keď ešte Horner nerobil permanentnú recykláciu seba samého ) aj réžia ( veď prečo nie ? ). K tomu kopa hercov, ktorí vám nie sú neznámi, ale ich mená si len tak nevybavíte, ktorí sú skvelí, hoci vás dvakrát neohromia sympatickosťou. Neviem no, mám rád tieto filmy, aj keď už teraz sa mi zase začína ich dej rozplývať v pamäti do nesúvisiacich útržkov. Hádam pre tú ich mätúcu rafinovanosť, zrejme mi luxusné a dekadentné prostredie prehnitej smotánky vyhovuje rovnako ako Joeovi Eszterhasovi, ktorý svoje scenáre po celé 90. roky miešal z tých istých ingrediencií. JADE pravdaže po všetkých stránkach zaostáva za ZÁKLADNÝM INŠTINKTOM, ale je zas o kus popredu pred NIEKTO SA POZERÁ. No a SHOWGIRLS, tie sú pravdaže nad všetkými aj úplne mimo... ()

hans500

Průměrný thriller, téměř je k neuvěření že ho natočil William Friedkin (Francouzská spojka, Vymítač ďábla). Ale špatný film to není a vytahují ho herci (především Linda a Chazz, avšak i Caruso a Crenna jsou tu slušní). ()

wosho

Trošku napínavý a trošku sexy film, jenž je o hodně horší než podobně laděný Základní instinkt, avšak o krapek lepší než Někdo se dívá. ()

Bohemák

Béčková vyšetřovačka v poněkud předvídatelné linii. Občas pohled na ženský zadek, poté 10 minut drsňáckého tlachání, dvouminutová honička a pak celé znovu. A najednou "skandální" odhalení a konec. Zaplaťpánbůh! ()

Piškotka

Film by byl slušným kouskem ve svém žánru, kdyby... Dokážu si ho představit jako napínavý seriál, možná by tvůrce napadala lepší a důmyslnější zápletka. Počátek byl až mystickým rituálem, podrobnosti peprné a k tomu ohnivý D. Caruso. Otvíral komnaty vlivných nákupčích prodejné lásky fascinovaných sexuchtivou Jade. Proč zrovna to ale byla ženská, kterou miloval a miluje? Bylo pro něj těžké figurovat jako ten, co vyšetřuje její obvinění z vraždy. Rozuzlení bylo trapné, stejně tak závěrečná replika. Z herců stojí za zmínku D. Caruso. Jinak asi nikdo. ()

Balet

Jako film nic moc... ALE ta honička ulicemi San Francisca mi připoměla Bullita (moc ne, ale přeci)... Takže za film **, za honičku *... ()

Blazin

Dost povedený krimi thriller, Davida Carusa moc nemusím, ale tady se hodil perfektně stejně jako Linda Fiorentino a Chazz Palminteri, pro mě dost velké překvapení. ()

dezert

Nic moc. Kdyby se vystřihly všechny scény co sou na hranici porna, tak z toho má Friedkin krátkometrážní film. Joe Esterhasz je pěkná lama, které se v životě povedl jeden scénář (Základní instinkt) a zbytek je jen kupa sraček. Včetně tohohle a Showgirls a dalších. ()

Odpadlik

Při vyslovení jména scénáristy Joe Esterhaz každého určitě napadne Základní instikt a tento film se mu v lecčems hodně podobá. Slibná jsou i další jména - kamera Andrzej Bartkowiak (Nebezpečná rychlost) a William Friedkin (Francouzská spojka), ale i když je to pěkně natočené, co naplat Linda Fiorentino není Sharon Stone (i když je Linda moje oblíbená herečka, promiň Lindo) a David Caruso není Michael Douglas. A tak zbyde jen slušně natočený thriller (i když Linda dělá co může), kdy při sledování máte pocit že tohle všechno jste už někde viděli ... ()

cinema_cz

Koktejl plný erotiky, vražd, honiček, korupce a překvapivých zvratů. Bohužel ale režisér a scenárista nedokázali odhadnout správnou míru překvapení a výsledek připomíná ze všeho nejvíc dort pejska a kočičky. 40 % (František Fuka, Ci 01/1996, str. 63) ()