Nervy drásající jízda dvou náklaďáků džunglí. Americký režisér William Friedkin (nar. 1935) se rázem prosadil realistickým kriminálním snímkem Francouzská spojka – Štvanice (1971) a své postavení předního tvůrce potvrdil mimořádně úspěšnou adaptací bestselleru Williama Petera Blattyho Vymítač ďábla (1973). Oba tituly patřily k velkým komerčním trhákům a Friedkin hledal látku, která by podobným způsobem naplnila kina. Získal souhlas francouzského režiséra Henri-Georgese Clouzota a rozhodl se znovu natočit jeho mistrovské dílo Mzda strachu, vycházející ze stejnojmenného románu Georgese Arnauda. K výrobě logisticky nesmírně náročného filmu, s exteriéry v Dominikánské republice, Mexiku a dalších zemích, se spojila dvě hollywoodská studia Paramount a Universal. Friedkin zápasil s živly i s manažery studií a výsledný snímek se dostal do kin po několikaměsíčním vysilujícím natáčení až v červnu 1977. A tam Mzda strachu tvrdě narazila. Přišla totiž do distribuce jen pár týdnů po Star Wars a byla zcela pohlcena jejich fenomenálním diváckým úspěchem. Evropský distributor filmu ve snaze zachránit co se dá zkrátil film o třicet minut (v této zkomolené podobě se také v roce 1980 objevil v československých kinech). Nálepky propadáku se ale Mzda strachu nezbavila. Teprve po letech byla restaurována do původní dvouhodinové podoby, a tak ji také dnes mají možnost vidět televizní diváci. Nová verze samozřejmě nedosahuje kvalit Clouzotova originálu, ale příběh čtyř zoufalých řidičů, vezoucích nitroglycerín na dvou náklaďácích, ani v této podobě nenechává diváka vydechnout. (Česká televize)

tatopulos

Scheider a Cremer jsou skvělí, tomu se říká road movie, na konci mi to připomnělo Coppolovu Apokalypsu- totální destrukce ()

Blazkowicz

Lepší než originál, to rozhodně. Ani tak to ale není mistrovské dílo. Začátek jsem vůbec nepochopil a těším, proč to tam jako je. K ničemu to skoro není, stačila by nějaká krátká vsuvka. Než se začne něco dít, tak to trvá spoustu záběrů na špinavé slumy plné bahna, prasat a válejících se ožralů. Převoz je rozhodně zajímavý, včetně "jungle" scenérií. Moc hezkých. Napětí vyvolají scény náklaďáků na mostě. 3* ()

MORION

vynikajuci remake v ktorom mi ovsem chybalo par scen, ktore sa snad v nejakej remastrovanej verzii znovu objavia. jeden z mala remakov o ktorych mozem povedat, ze sa mi snad pacili viac ako original.. ()

weasel.p

Sedmdesátkový film opravdu tak nějak ve francouzském(evropském) balení spíš než v americkém. Není to nějak zvlášť zábavný film,ale strohost děje a uťaté střihy navíc s podivnou psycho atmosférou, která se line celým filmem,náznaky nějaké nadpřirozené síly (i tak se dá chápat název sorcerer)-stařec na rozcestí,domorodec,socha na skále,která ztěžuje hrdinům jejich poslání, upoutávají. Režisér si dal hodně záležet i na odpudivosti, špíně a potu. Opravdu hnusnější, zaplivanější, zbytečnější zapadákov, než ten co se tu objevuje, byste hledali těžko. Konečné sólo Scheidera a samotný závěr se k celkovému vyznění filmu hodí dokonale. ()

DonBraso

Si tak říkám,že kdyby druhá půlka filmu jela od začátku,která by se prodloužila tou hnusnou džunglí,tak koukám na nejlepší film o převozu nebezpečnýho nákladu.Originál jsem neviděl,tak jsem mohl rovnou sklouznout do díla.Friedkin mi přišel,že byl nadčasovej v jedný věci.Že předběhnul o dva roky Coppolu ve filmu Apokalypsa,která mi pořád to dusno a atmosféru neustále připomínala.Musím říct,že začátek filmu byl doopravdy nudný.Ono to vlastně ani tak nebylo vyzobrazení postav,kdy jedna z nich měla toho krále,se kterým se divák střetne až v poslední klapce filmu.Bohužel to byl podle mě největší nešvar.Proč se snažit do toho pomalu dávat detektivku,že ano.Ten kdo pustí film tak od 40 minuty o nic nepřišel,jen mu bude vrtat v hlavě závěrečná scénka,která nakonec dopadla i pro diváka co o ní ví naprosto naprd,jen si to domyslí.To jsem si trochu vzpomněl na Francouzskou spojku bez konce :) Hudba si myslím parádní a jen škoda,že jí nebylo více.Střihově to bylo jiné,ale proč by ne.Atmosféru tý džungle a nákláďáku jsem cítil až do bytu,ale celkové napětí nikoliv,kromě mostu,který předčil celý snímek a právem je vychvalován.Bohužel si myslím,že to je docela málo.Zahrané je to taky dobře,hlavně Bruno Cremer mě bavil.Do toho si můžu připočíst dabing,který byl snad z VHS a celkově na slušný nadprůměr. ()

solisoli

Klasika je klasika. Tí skôr narodení si pamätajú na Mzdu strachu z 1953 roku. Určite je ťažko prirovnávať originál s kópiou, ale táto kópia je solídna, slušne zrežírovaná a dobre zahraná. Nechýbal dobrý spád, napätie a čo pridalo na kvalite, bola výborná výprava, s ňou aj kamera a scénická hudba. ()

RomanT

Velmi povedený remake. Zatímco u originálu prosakuje jednoduchost, naivita, přílišná černobílost postav (druhá dvojice je navíc jen do počtu) a skutečnost, že jde aranžované herce a scény, pro remake je charakteristická naprostá autentičnost. Ačkoli jsem jej viděl jako druhý v pořadí a věděl jsem, co očekávat, i tak mě hustá atmosféra dokázala udržet v pořádném napětí. Ve scénách z džungle jsem měl pocit, že jde o skutečnou cestu a skutečné prožitky postav a jen náhodou byla u toho kamera. Některé záběry se v době bez digitálních triků podle mě nemohly naplánovat. Pochvalu si zaslouží i vykreslení neutěšeného prostředí, do kterého je příběh zasazen, zapojení mnoha neherců-domorodců (krátké prostřihy, velmi věrohodná pouliční vřava). Originál shazuje trapný závěr, závěr remaku přesně odpovídá celkové atmosféře a vystačí si beze slov jako mnoho jiných scén. ()

ALchemik

Ano, na začátku je vše potřeba náležitě vysvětlit, ale tady se mi to zdálo trochu dlouhé. Ale pak už to odsejpá. Měl jsem trochu obavu, jak tento remake dopadne, protože původní film z r. 1956 byl velmi zdařilý a napínavý. Dopadlo to však výborně! (Hlavně ta jízda po houpajícím se mostě). ()

Salvator

Remaky se zpravidla moc nedaří, zde však není třeba o úspěchu pochybovat. Cesta džunglí je tak opět strhující. ()

Baldrick

Syrová haluz jako Friedkin sám. Obdobně jako Ciminova Nebeská brána fantastický zážitek. Stálo to za to. V obou případech. Už jenom proto, že v dnešní době už to takto nikdo nenatočí. A to K.O. na konci, to už fakt bez komentáře. PS: Walon Green to prý psal původně pro Steva McQueena. ()

Sunwheel

Nebyť prvej polovice filmu, kde človek sa nevie sústrediť poriadne na to, o čom ten film je, tak je určite hodnotenie vyššie. Keď sa to rozbehne do poriadneho survival road movie, tak prežívate každý ohyb kolesa, zlomené drevo, hektolitre dažďa ako keby ste tam boli vy. Skvelý špinavý thriller z neobvyklého prostredia. ()

hony23

Sice o něco slabší, než francouzský originál, ale pokud přečkáte nezáživný úvod, dočkáte se solidního dramatu. Ono vézt náklaďák naložený extrémně výbušným nitroglycerinem je opravdu zkurvený job, zvlášť když jedete džunglí, rozbitými cestami a přes ztrouchnivělé mosty, na které bych se bál vkročit i pěšmo, takož s několikatunovým náklaďákem. ()

Johgas

Napínavý film. Na začátku sice trochu rozvláčný, ale ono to do sebe časem zapadne, nic není bezúčelné.Divák tak nějak tuší, že do cíle asi nedojedou všichni, ale netuší, komu zůstane černý Petr. Skvělý hudební doprovod, drásavý, zalézá pod kůži - hlavně scéna přejezdu lanového mostu v dešti by sama o sobě moc nevynikla, ale s tou hudbou, to bylo něco. Hodně se mi líbilo vykreslení té bezútěšnosti ve vesnici, kde naši hrdinové bydleli. Tam bych fakt nechtěla být....a na závěr - i jeden tanec vás může stát život.... ()

gizi

Dá se říct, že je stejně dobré jako původní film. Opět začátek je trochu zdlouhavě nudný (ale ne tolik, jako u originálu), akce se pak zase rozjede (ale napětí není až takové jako u originálu). Ovšem scéna s přejížděním mostu je asi nepřekonatelná. 75%, 4.6.2016. ()