Medzi študentami strednej školy sa výrazne rozmnoží šikana a podvádzanie pri písomných prácach pomocou mobilných telefónov. Prietrž týmto aktivitám sa ráznym spôsobom rozhodne učiniť najobľúbenejší z profesorov, mladý sympaťák Hasumin (Hideaki Itô). Avšak jeho metódy sú trochu nezvyčajné... (sochoking)

TomX2

Nie som veľmi zvyknutý sa pri Takashiho filmoch nudiť, avšak Lessons of Evil je akousi výnimkou. Neponúka šialenosť a brutalitu, akú mal Ichi the Killer, a neponúka ani bizarnú akciu, ktorú mal Crows Zero. Tento film má naopak pomalší rozjazd a vsádza na drámu s trochou psychológie, čo si však dostatočne nezískalo moju pozornosť a neupútalo ma ani sľubované vyvrcholenie, ktoré síce občas pobavilo ("to die"?), avšak vo výsledku neponúklo nič dávno nevidené, či originálne. Plus mínus to ušlo, ale od Takashiho som čakal viac. ()

kaylin

Takashi Miike zase ukazuje, jak je schopný režisér a jak moc se dokáže přizpůsobit. Ne, že by tohle nebyl drsný film, to střílení na konci je až moc realistické, ale tohle je hlavně film o tom, jak se šílenec může skrývat kdekoli. Takže milé děti, hlavně ve škole moc nepodvádějte, protože jinak budete mít pořádné problémy. ()

topi

Dal jsem na kamaráda a nic, vůbec nic jsem si o filmu nezjišťoval a nevěděl jsem o čem to má být. Jen to, že ho natočil šílenec Takaši Miike, známý především jako direktor klasiky Ichi the Killer. Je to vždycky lepší nic nevědět, pak je člověk odměněn z filmového zážitku o to více. Musím říct, že takovej masakr brokovnicí, kterej začal asi něco málo po první hodině jsem hodně dlouho neviděl, přemýšlím, jestli vůbec někdy. Mackie Messer po japonsku aneb pocta severskému bohu Odinovi!! Celkově je ten příběh výborně vymyšlen a s použitím hudby a písní souzní na jedničku. A závěrečné rozuzlení dává tušit, že by mělo být i pokračování... ()

stration

Velice podivná řezničina z Japonska. Ze začátku se to jeví jako drama s přídavkem tajemna, které se ale po hodince zvrhne v naprostý masakr, kde není úniku a kde brokovnice vždy najde nekompromisně svůj cíl. Pan učitel je hajzl k pohledání, studentíci přiměřeně hysteričtí a Meckie Messer k tomu. No to je opravdu lahůdka. Ke všem kladům, včetně zakončení mám ale jednu výtku. Celkově film vyznívá nějak do ztracena bez toho pocitu "teď jsem viděl fakt nezapomenutelný film". Zbyde jenom poctivý slasher, který si ale podruhé nepustím. ()

Dexter1

Treba uznať, že samotná premisa príbehu je pomerne banálna. Aj keď sa teda zdá, že po príbehovej stránke nemá film čo ponúknuť, po tej emocionálnej ide o silný sugestívny zážitok. Celý film je nesmierne chladný a v podstate nemáte nejakú veľkú možnosť s niekým sympatizovať. Klasická Miikeho záverečná polhodinka patrí práve násiliu. Vo väčšine Miikeho filmoch sa násilie nesie v takom odľahčenejšom duchu, prípadne mieri do akéhosi absurdna, čo môže pôsobiť komicky alebo úsmevne. O tomto filme to neplatí a záver patrí k tomu najsurovšiemu a najchladnejšiemu zobrazeniu násilia aké môže byť. Dokonca aj počas týchto krutých záberov, dokáže Miike priviesť diváka k nemému úžasu vďaka niekoľkým technickým vychytávkam (napríklad mňa si úplne podmanil záber, kedy je brokovnicou prestrelený objektív kamery). Žiadna scéna nepôsobí amatérskym dojmom a celý film je tónovaný do modrej farby, čím sa len umocňuje zážitok. ()

stuntmanMIKE

Miike zase raz nesklamal a natočil ďalšiu bezbrehú kokotinu, ktorá nemá hlavu a pätu. A pritom to vôbec nemuselo byť zlé... jedinú hviezdu dávam za lov bažantov po škole. Budem pevne veriť a dúfať, že tento zaujímavý námet zoberú do rúk McDonnaldovci a poludštia to tak ako to urobili z Oldboyom. ()

Tyckin

Pomalý a nenápadný rozjezd, spíše jsem čekal nějaké psycho drama po těch úvodních zápletkách, ale vyklube se z toho solidní řezničina, dobře jsem se bavil, pan učitel nebyl žádný troškař, holt mu na blahu svých studentů opravu záleželo. Nicméně scénka s pájkou byla stejně nej :-) A top hláška filmu: Rozuměl jsem správně "to die"? :-) ()

honajz2

Jak se proboha může z filmu, který začne komorně, pomalu a vážně, stát nezřízená a přehnaná akční řežba kašlající na jakoukoli logiku podobně jako Battle Royale? Nepochopil jsem to a po skončení jsem ochotný to brát jen jako černohumornou komedii, kterou to občas naštěstí opravdu je, ale rozhodně ne celou dobu a spíš se to tam všechno jen divně střídá. Battle Royale aspoň dalo najevo hned od začátku, že je to akční řežba a když si vzpomenu na jiný, námětem podobný film, který jsem nedávno viděl, Kokuhaku, tak ten dal zase najevo, že prostě bude vypjatý a šílený, ale tohle se prostě půlku filmu tváří tak, aby se to v té druhé začalo tvářit úplně jinak, bez jakéhokoli opodstatnění. Vím, že Japonci se v té přehnanosti podávání vážných témat vyžívají, proto jsem si s uvědomováním tohohle faktu dokázal užít právě Kokuhaku, ale čeho je moc, toho je prostě příliš a tady už to příliš rozhodně bylo, aspoň na mě. To mi ale dojem z celého filmu pochopitelně ničí, ale popravdě mě moc už nebrala ta první polovina, která se mi sice líbila víc, ale i přesto byla zbytečně rozvleklá a unylá, bez pořádné atmosféry. Jestli ale něco pozitivního platí pro celý film, tak to, že je skvěle a profesionálně natočený, což je taky jediný důvod, proč tomu nakonec dávám i tu druhou hvězdu. Jinak to ale šlo dost mimo mě a popravdě teď lituji toho, že už jsem si jiný Miikeho film, Konkurs, připravil už ke zhlédnutí, protože po tomhle zážitku mám obrovskou chuť zhlédnutí tohoto filmu odložit na hodně dlouho. Ale budu se snažit nevidět to tak černě - přece jenom, Konkurs je z roku 1999, tohle je o dost novější (vzhledem k tomu, kolik toho za rok je Miike schopný natočit) a v roce 2001 Miike natočil Katakurike no kófuku, což se mi líbilo, takže doufám, že u něj existuje nějaká starší a novější fáze, přičemž ta starší bude podstatně kvalitnější. Tenhle patvar mi opravdu kvalitní nepřišel a ještě to má tu drzost hrát si na psychologický film, kterým to je ale tak neskutečně povrchně, že je mi z toho spíš smutno. Slabé 2* ()

majo0007

Lock 'N Load! V Japonsku už prišli na to, že trstenica nepomáha, je treba vytasiť ťažšie kalibre. Zopár mrtvých študentov po strielačkách v US školách je oproti tomuto MASAKRU na záver prechádzka rajom. Film bude hodne kontroverzne prijatý, ale nič na tom nezmení fakt, že Brutalo "Majki" is Back! ()

Aquarius

Začína to ako dobre gradovaná, zaujímavo rozprávaná, atmosférická dráma o psychopatickom učiteľovi. Veľmi dobre natočená, to treba uznať. Už dávno volám po návrate brutálneho a šokujúceho Miikeho, ako si ho pamätám z Ichiho, Visitora Q či Imprintu. Čítal som, že tento film je návratom starého Miikeho. Bohužiaľ, masaker, ktorý príde v tomto filme, ma úplne sklamal. Nebol ani exploatačne opojný, ani drsne realistický, ani nijaký. Bol taký... o ničom. Žiakov nám nieje ani ľúto, ani nefandíme zabijakovi a nevyžívame sa v opojnom násilí, ani nás nezaujíma, kto prežije a ako to všetko skončí. Film teda zlyháva vo všetkých troch prípadoch, v ktorých ja vidím funkciu násilia vo fikcii: Buď ako dôležitý prvok príbehu či jeho posolstva, alebo ako nepríjemné, realistické zobrazenie krutosti (chápanie filmu ako tzv. "kameňa v topánke"), a do tretice ako zábavný karneval deštrukcie ľudského tela (napr. Braindead alebo práve Ichi). Ale podotýkam, že do "Graduation Party" bol film veľmi dobrý a scéna spomienky/sna bola úžasná. ()

midget

Miike je zatím asi jediný, kdo inscenoval něco, co nepříjemně připomíná reálné masakry na střední škole, jako černou komedii. To ale až ke konci filmu. Zbytek je dost nevyrovnaná a nenápaditá variace na téma psychopatického vraha. ()

Cedr

Miike jak má být. Na kvalitní předloze, se super obsazením, pořádném napětí, hektolitry krve a hlavně s ukrutně stylovou kamerou. "Magnificent!" ()

lennyd

Mladému (a oblíbenému) učiteli Hasuminovi se moc nelíbí, jak se mezi studenti na střední škole šíří podvádění při testech. Když neuspěje s návrhem používat při testech rušičku mobilních telefonů, rozhodně se s podvádějícími studenty zatočit po svém. A mnohem drsněji... Tento film se dá rozdělit do tří takových částí. Na začátku lehká seznamovačka, aby divák měl aspoň základní představu kdo je kdo (byť stíženou tím, že jako evropanovi připadají všichni asiati stejní), potom zhruba hodinu trvající nuda (prolínající se songem Mackie Messer, který mi bude znít hodně dlouho v hlavě) a nakonec závěrečná vyvražďovačka. Jen díky ní dávám filmu tři hvězdičky, neboť nebýt ní, tak není vlastně proč se na film vůbec dívat. Ten závěr je hodně krvavý, a tak to má být. A kdo v půlce filmu usnul, tak má holt smůlu... ()

Tereszka33

Hned na začátku mě překvapila hudba. Už jsem si myslela, že špatně slyším. Německou skladbu v japonském filmu bych nečekala. Jinak velice kvalitní vyvražďovačka. Možná mi trochu vadila délka filmu. Zkrátila bych aspoň o 20 minut. ()

Wade

Nebýt pomalejšího a pro mě nudnějšího začátku bylo by to za plnou palbu, protože to krvavé finále mě opravdu probralo. Hideaki Itó si to tam podával opravdu lehce a dost chladně.  80% --- 8/10 IMDb ()

Bernhardiner

Tohohle chlapa zavřít do klecového lůžka a ven ho nepouštět za žádných okolností! Vzhledem k tomu, že mého přání nejspíše nebude vyslyšeno, mi nezbývá nic jiného, než se modlit, že svoje zvrácené představy nebude mít potřebu realizovat. Nebudu ze sebe dělat nějakého odborníka na filmy topící se v krvi, nicméně pár kečupovitých filmů jsem již v životě viděl. Žádného režiséra, pokud mě má sloní paměť neklame, jsem neviděl sprovozovat své postavy ze světa s takovou láskou a něhou. Abychom si ty rudé vodotrysky užívali i my, zvrhlostí nepolíbení, byl jakýmsi Endóem zkomponován vynikající soundtrack, který byl doplněn o několik notoricky známých kousků, které často vůbec nejsou pochmurné, naopak, i u nabité brokovnice si můžete zahopsat. Celé je to korunováno závěrečnými titulky, které nám zpříjemňuje píseň, jež mi zprvu zněla jako nějaká japonská variace koledy Jingle bells. Co se hereckého obsazení týče, divák si rozhodně nemůže stěžovat. Miike do role řezníka obsadil Itóa, jemuž rudé skvrny na oblečení neobyčejně sluší. Nezklamou ani ti na straně poražených, jak učitelé (třídní učitel detektiv, prasácký tělocvikář a prznitel mladých chlapců) tak studenti (Fumi Nikaidó jsem díky tomuto filmu viděl počtvrté a opět je to role naprosto odlišná od předchozích) jsou dokonalé oběti. Krvavý mozek Miike má jen jeden problém, který lehce kazí divákovi zážitek. Do budování atmosféry zabředl natolik, že zapomněl ubíhající čas. Kdyby byla stopáž o tak 20 minut kratší, neměl by ani takový pacifista jako já žádných námitek. //Zhlédnuto v rámci Challenge Tour: 30 dní se světovou kinematografií// 80% ()

Anet21

⚪V dnešnej dobe masových strieľaní v podstate kdekoľvek geograficky aj priestorovo je samotný koncept celkom mrazivý, no film sám o sebe nie je ničím zaujímavým. Také japonské Americké psycho jemne šľahnuté s Jack stavia dom.⚪Hlavná postava je psychopat bez skoro žiadnych iných charakteristík, ktorý má rôzne halucinácie, nepozorovane zabíja ľudí a neskôr si povie, že vyzabíja svoj celý ročník, pretože je skrátka psychopat a dáva mu to zmysel.⚪Prvá polovica filmu je neskutočne nudná, bez tempa, skoro sa zdá, že tvorcovia si mysleli, že ak bude úvod (t.j. polovica filmu) úplne zbytočný, druhá polovica so streľbou na škole odpáli aj divákov. No, nestalo sa.⚪Koncept ako taký je brutálny, nemožno povedať, že by sa na vraždy ,,dobre pozeralo," aj samotné efekty nie sú najhoršie, no všetko je vyplnené toľkými scénáristickými chybami a hovadinami, že ako celok aj akčná časť pôsobí hlúpo.⚪Tak, pre moje zdravie, v skratke: 1.) Streľbu v okolí školy nikto nepočuje, polícia prichádza až niekoľko desiatok minút po nahlásení streľby. 2.) Nikde v škole sa nenachádza nejaký mobil či pc, ktorý by sa fungoval, aby z neho obete zavolali. 3.) Obete, aj keď im ide o život kričia, upozorňujú na seba v úkrytoch, nahlas rozprávajú medzi sebou, na čo je divákovi tak bolestivé pozerať, pretože by sa to nikdy nestalo. 4.) Útočník si presne pamätá, koho zabil a koho nie, i keď je v škole niekoľko desiatok ľudí, rovnako sa zázrakom objavuje všade, kde niekto uniká, má 100% mušku a triafa tak, ako chce. 5.) Samotné vraždy sú repetetívne, útočník len chodí a strieľa, asi 30 ľudí postrieľa len tak, na jednu ranu, bez toho, aby sa obete bránili, max. iba kričia. 6.) K tomu sa vzťahuje bod, že útočník má brokovnicu na dva náboje, z nejakého (asi záhadného dôvodu) mu však nikdy nedôjdu náboje, stále prebíja a vyberá ich z vrecka, aj keď so sebou nemá žiadne zásobníky, tašky, skrátka nič, čiže asi bezodné vrecko na nohaviciach. 7.) Čo nadväzuje na bod šiesty a ten je rovnaký ako pri najnovšom Texaskom masakre z roku 2022 - postavy nie sú schopné spacifikovať útočníka, aj keď sú v prevahe, dokonca im to ani nenapadne. Asi 20 ľudí pokope stojí, max. kričí v kúte, no neurobí nič, len čaká na smrť, pritom, ako som už spomínala, útočník stále prebíja a v tomto časovom okne by snáď nemal byť problém na neho skočiť a začať ho mlátiť, kúsať, škrabať, skrátka čokoľvek. A áno, v realite je samozrejme postup pravdepodobne iný, ale stále sme na platforme filmu. Bolo by naozaj uspokojivé, keby to skúsila aspoň jedna skupina ľudí a scenárista by takúto scénu včlenil do deju, ale že sa všetci do jedného nechávajú submisívne zabiť a vyslovene aj stoja na mieste, to je nonsens.⚪Úplne zbytočne potom pôsobia Battle Royale ,,hadr" dejové výplnky s postavami, ktoré sa majú radi a zomrú či postava, ktorá ide všetkých zachraňovať, film ju prezentuje ako ,,final" postavu a následne ju útočník zabije na počkanie. Úžasná invencia scenáristu.⚪Záver konečne privádza aj AŽ dve inteligentné postavy, ktorým napadlo čosi, čím by sa mohli zachrániť, no aj celý koncept učiteľovho odhalenia polícii je hlúpy - postavy než aby hneď povedali, že to on zabíjal na útočníka len pozerajú, do poslednej chvíle som mala pocit, že ho ani neusvedčia. Čo mala značiť  záverečná scéna s treťou preživšou neviem, rovnako ani to, kam mal snímok pokračovať, keď do dnes nič nevyšlo.⚪Pochopila som, že film je na motívy v Japonsku známej hororovej knihy, či ide o sériu, to mi nie je známe, dosť jasne to ale naznačuje, prečo je film napr. tak repetetívny - v próze napr. nie je tak nutné každý vraždu popísať iným, inovatívnym spôsobom, dá sa to rôzne obísť, no nakrútiť do filmu všetky vraždy len ako zásahy brokovnicou, to už je celkom lenivosť. Na každý pád je však dosť jasná inšpirácia inými dielami, ako už bolo spomenuté - Americké psycho skrz šarmantného zabijaka, Jack stavia dom skrz psychopata s vlastnými introspekciami, pohľadom na svet a pocitom, že ,,robí niečo viac," ale aj Battle Royalom a konceptom postupného likvidovania študentov. Skrz hlúposť postáv a samoúčelnosť, keďže scenár si posúva dosť očividne figúrky tak, ako treba je však dielo skôr v podpriemere, i keď po stránke brutality a naturalizmu je vcelku vysoko.⚪ () (méně) (více)

netahlo

Ukrutna nuda me prinutila to nedokoukat. Japoncum ja proste nerozumim. Dvakrat jsem tomu dal sanci, ale neslo to. Jeste k tomu vsichni asiati vypadaji stejne, takze se mi pletli a mel jsem v tom bordel. Tohle prenecham povolanejsim, pro me ztrata casu. ()