Stará puška

Vengeance One by One

The Last Straw

Válečný / Thriller / Drama

Francie / Západní Německo, 1975, 100 min

Stary film, ktery neztratil nic ze sve poutavosti a je mu pres ctyricet. Philipe Noiret naprosto skvely. Nic neni prehnane, vsemu se da verit, ze to tak skutecne bylo. Zadna hra na hrdiny. Zkratka evropsky film tak, jako ho zname.(7.9.2018)

Zase jsem čekala něco převratného už podle obsazení krásnou a schopnou Romy Schneider...Což o to Romy byla skvělá, ale hlavní hrdina Julien Dandieu(Phillippe Noiret) byl na facku. Představte si, že chcete zachránit vaši rodinu a pošlete ji na venkov zatímco vy pracujete. Pak vás najednou napadne jet se za nima podívat a najdete je se zbytkem vesnice kde máte "chatičku" ve stylu nějákého sídla králů v kaluži krve. Normální člověk by se zhroutil a nebo se hned mstil. Jenže hlavní hrdina se snaží co nejvíce prodlužovat děj aby zaplácal 100 nekonečných a zbytečně dlouhých minut filmu. Svíjí se s kapesníkem v ústech a dvě hodiny kouká na německé vojáky...Já být na jeho místě je už dávno všechny postřílím. No vzhledem k pár akčním minutám ke kterým jsme se dobírali více než 80 minut filmu a díky Romy dávám 3/5. Zase cosi průměrného co pořád retrospektivně vrací děj až ani nevíte o co GO..A hlavně ty oblíbené začáteční a koncové stejné scény za to by mě šlak trefil.(8.12.2012)

Válka je svinstvo, ale starý dobrý úsloví, zub za zub, jak ty mně tak já tobě, to platí platilo a vždy platit bude a pomsta v tomto případě nabírá neskutečné tempo. Neskutečně silný příběh z války. Na to jak je to starý, tak to napětí a atmosféra funguje, tyhle filmy mají své kouzlo a jiskru, která nevyhasne. Noiret je prostě výbornej herec.(7.1.2016)

Původně jsem chtěla dát o hvězdičku méně, ale film je tak silný, že si zaslouží plný počet. Lehce a nenásilně propojená současnost s minulostí, nádherná Romy Schneider a uhrančivý Philippe Noiret. Film o hlubokém vztahu v těžkých dobách a o spravedlivé pomstě. Jeden ze starých pokladů světové kinematografie.(11.8.2012)

Film, který jsem (tajně, škvírou pod peřinou) viděla mnohem dříve, než bych bývala měla. Scéna s plamenometem mne pak pronásledovala v dětských snech a někde v těch krajích za zrcadlem už i zůstala. Jako dospělá vidím příběh o niterné potřebě odplaty, ale i o tom, že humanita má hranice, jejichž nerespektování vám může vzít lidskou tvář stejně, jako zavírání očí před zlem. Phillippe Noiret je tu vynikající, přerod zdvořilého lékaře v nelítostného lovce podal naprosto přesvědčivě.(12.6.2018)

Zajímavý počin fracouzské kinematografie s výbornou hudbou a Philippem Noiretem v hlavní roli mstitele. Scénář se mi ale nezdál být zrovna vydařený. I flashbacků bylo na mě až moc. Nejvíc mi však vadilo vyobrazení Němců, kteří byli ve filmu znázorněni nejen jako ztělesnění všeho zla, ale také naivity a stupidity. Např. věta jejich velitele: "Jsme obklíčeni partyzány. Už se odsud nedostaneme. Německo už neuvidíme." Tady mohli tvůrci trochu ubrat a nedělat z nich pořád takové pitomce. Uniformy německých vojáků tábořících na hradě byly hodně prapodivné. Závěrečná povedená scéna s plamenometem mě trochu nahlodala ke čtyřem hvězdám, ale když to vezmu objektivně jako celek, tak na čtyři hvězdy to nestačilo. Tři a půl.(17.7.2012)

První setkání se Starou puškou ve vysílání ČST bylo pro mě (a jistě nejenom pro mě) nezapomenutelným zážitkem. A o spoustu let později mě pobavilo vyprávění staršího kolegy v práci, jak kdysi po projekci v kině jeho známý na Václaváku vztekle napadl skupinu západoněmeckých turistů. Ano, i dneska je film docela působivý (a zvuk plamenometu je stále zlověstný), ale samozřejmě je znát, že je mu přes čtyřicet, jeho forma zastaralá a barva filmové krve nepřirozená. Mně osobně tedy hlavně lezly krkem všechny ty sadisticky zdlouhavé flashbacky.(16.12.2018)

Jeden z nejlepších filmů o pomstě, co znám. Snímek, který má americký rozmach a tah na bránu, ale evropský cit pro detail a civilnost. Philippe Noiret ve své životní roli zdrceného otce snažícího se udusit zoufalost a žal okamžitou revanží na vrazích své ženy a dcery. Akční, brutální scény jsou prokládány tísnivými vzpomínkami na nenávratně zničenou rodinnou idylu. Jeden z nemnoha skvostů, ve kterých bych nevyměnil ani jeden záběr, ani jedno slovo.(3.8.2011)

Film Stará puška jsem viděl poprvé před více než deseti léty a už tenkrát na mě dost zapůsobil. Tenkrát se mě na něho ani moc koukat nechtělo, myslel jsem, že to bude nějaká slad´árna, ale na popud mé mamky, která mě říkala, že nevím, o co přícházím, tak jsem si to pustil a byl jsem nadšen. Ted´ jsem ho viděl znovu a musím říct, že zapůsobil ještě více. Hlavně vynikající představitelé hlavních rolí, jak Romy Schneider, tak Phillipe Noiret, ten byl absolutně dokonalý a jeho výrazy ve tváři přesně vystihovaly jak kterou situaci, opravdu klobouk dolů, jeden z dalších originálních francouzských herců, který je již bohužel také po smrti. Děj filmu se odehrává koncem Druhé světové války, když jsou již Němci na ústupu z okupované Francie, prostříhaný občasnými flashbacky. Parádní atmosféru snímku dodávají naturalistické scény a pochmurná zákoutí starého rodiného sídla. Občasná hudba perfektně dokresluje různé situace a hlavní motiv mě trošku připomíná geniální film Dobrodruzi z roku 1967, aby ne, když k němu F. de Roubaix skládal také hudbu a režíroval ho též Robert Enrico. Stará puška patří k mým oblíbeným filmům z konce Druhé světové války. Francouzi zkrátka netočili jenom výborné komedie, ale i dramata z nezapomenutelnou a působivou atmosférou, příkladem budiž Stará puška, nebo již zmínění Dobrodruzi.(25.11.2011)

Musím smeknout před Phillippem Noiretem, který zahrál ten smutek, stesk, hrůzu a naprostou beznaděj hlavního hrdiny úžasné a věřil jsem mu každý výraz. Flashbacky mě většinou u filmů ruší a otravují, ale tady byly důležitým prostředkem k vžití se do Julienovy kůže a taky byly zcela logické. Člověku se při takové situaci stále vrací šťastné vzpomínky, které se už nikdy nebudou moct vrátit. To je to, co ho vede k pomstě. Někteří prostě zřejmě nepochopili, že Stará puška má být psychologické drama nikoliv válečný ačňák. Samotná akce není zas tak velká, ale realistická, takže působivost filmu nezkazí. Obešel bych se akorát bez závěrečných čtyř minut. Skončení záběrem na hořící vojáky by bylo silnější. Ale jinak se mi to moc líbilo.(14.6.2018)

Msta chutna sladce, zvlast kdyz v ni hraje Noiret...(6.9.2013)

Philip Noiret v úžasně zahraném dramatu z francouzského venkova, kde jako chirurg na samém sklonku války ztratí svoji milovanou ženu Romy Schneiderovou a malou dcerku.Jenže ve vesnici, kde se to stalo, včetně povraždění dalších vesničanů v kostele, je středověký zámek, kde sídlí zrovna tlupa vojáků s velitelem, tak shodou okolností ten zámek je jeho. A schovaná stará puška.Skvělé drama za čtyři hvězdy.(4.10.2013)

"Jsem chirurg. A co děláte vy? – Já? Nic. – Vůbec nic? – Vůbec nic. Ale není to snadné." ____ Myslím, že Clara Dandieu (Romy Schneider) vystihla pravou podstatu dilematu lidského života. ____ Co společného mají filmy Stará puška, Skyfall a Sám doma? Ve všech těchto filmech prokazuje ohrožený hrdina dokonalou znalost všech zákoutí a možností vlastního bydliště a schopnost je plně využit. Dodatek: svět i z přesvědčeného pacifisty dokáže udělat nelítostný nástroj pomsty, pokud mu sebere to nejdražší. ____ Stará klasika s nezapomenutelným zrcadlem, které bohužel chybí věrohodnost emočních přechodů hlavního hrdiny. Důležitým faktem je to, že se jedná o koprodukční snímek Francie a Německa, což je projevem vyrovnání se s minulostí. Film je totiž založen na tragické události, která postihla francouzské městečko Oradour-sur-Glane ve druhé světové válce, kdy Němci zavraždili 642 jeho obyvatel (http://cs.wikipedia.org/wiki/Oradour-sur-Glane).(4.11.2012)

Film som kedysi zrejme videl. Bolo mi to počas sledovania celkom povedomé, ale nie je to až taká pecka ako by mohlo tunajšie percentuálne hodnotenie nasvedčovať. Mne tam dosť vadili tie prestrihy spomienok hlavného predstaviteľa. Tie boli celkom nudné a pokazili mi aj celkový dojem.(27.6.2018)

Docela drsnej zvrat v ději a nečekanej přerod hrdiny, ale jinak žádnej zázrak...(3.11.2012)

Naturalistické drama, odehrávající se během osvobozování Francie roku 1944, je jedním z nejlepších zpracování tématu pomsty a toho, jak stráví svého vykonavatele-inteligentního a citlivého lékaře v podání P.Noireta. Promyšleně nastříhané flashbacky z rodinného života děj nezdržují, naopak poskytují tolik potřebné vydechnutí a ukazují, že všichni členové esesáckého komanda si svoji krutou smrt beze zbytku zasloužili.(19.2.2007)

Základní téma francouzského myšlení: stojí "une femme" za tu námahu? Julien se mstí a přitom se vrací k zásadním okamžikům svého milostného vztahu. A divák se má ptát: stala ta ženská za to? Vždyť to vlastně byla obyčejná putain. Qu´est-ce qu´une femme? Dále se film vymezuje proti válečným taškařicím a snaží se zobrazovat násilí ve své nahotě. Rozhodně stojí za vidění, jen ty flasbacky by nemusely být tak cimrmanovsky ilustrativní ("Juliene, to je sekané olovo" připomíná Němého Bobše - Tak takové to tedy bylo.)(3.12.2009)

Mládež by měla být upozorněna, že ten film má již své roky. Dneska je filmů s podobnou zápletkou spousta a převážně stojí za pendrek. Tenkrát to byl dost ojedinělý počin a jako takový měl i umělecké ambice. Coby pamětník potvrzuji, že zážitek to byl ohromný a film patří k těm nezapomenutelným.(4.8.2015)

Normálně ony srdcervoucí flashbacky nesnášim, jelikož většinou zkazí i to relativně dobré, co by film bez nich býval měl, ale tohle je vyjímka. Silný příběh o pomstě za ztrátu ostrůvku naděje, lásky, záchytného bodu během krutých časů, kam se můžete z toho utrpení v krutém světě vracet. Když se pak divák spolu s Noiretem vrací do těch šťastných časů, vraždil by taky, tohle se režisérovi sakra povedlo, jelikož ona rostoucí touha po pomstě za zničení té naděje a lásky, je v divákovi úspěšně pěstována až do posledního žijícího nácka. Skvostný film a skvostný Noiret.(12.11.2011)

Čekal sem kde co, ale že po vlažnym začátku, rozjede Philippe Noiret takovejhle masakr, to ani omylem. Snad jen ty vzpomínky na rodinu malinko rušily.(18.8.2010)

Láska a vzájemná soudržnost se buduje velmi pomalu, ale zlo dokáže ukončit krásné chvíle během okamžiku. Všechny , které miloval, opečovával a kterým důvěřoval, byli zneuctěni a zašlapání do minulosti. Voják se ve válce stává na malý okamžik bohem. Může si dělat co se mu zlíbí. Bohužel se mu líbí vždy to špatné. Ten, který byl doma milým kolemjdoucím, se za války stává trýznitelem a popravčím. Philippe Noiret má ale jednu starou pušku, která vyřeší problém a pomstí vše, na čem tak záleželo. Proč mít slitování, když oni také neměli? Revenge film, který nepříjemně praská jako vyschlý řemen při napnutí.(2.6.2012)