Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

Sa.sa

Super komedie plná kvalitních scén a vtipných situací... Opravdu dobře jsem se pobavil a zasmál... Mimochodem ten konec byl fakt super a stál za to... ()

charles3

Z pěti Ouryho největších, po sobě následujících majstrštyků (Smolař, Velký flám, Velký šéf, Pošetilost mocných a Dobrodružství rabína Jákoba) mi tento přijde nejslabší - a to navzdory zřejmě největšímu rozpočtu, čtyřnásobné mezinárodní koprodukci, exotickým exteriérům, účasti známých hereckých tváří a částečně přiznané klasické předloze V.Huga (Ruy Blas). Problémem je zjevně scénář, na kterém sice pracovali čtyři autoři, ale v kontrastu s výše uvedeným oplývá jen velmi jednoduchou zápletkou, nepříliš nápaditě natažené do celovečerní stopáže. Použité gagy jsou fajn, ale děravý scénář příliš nezachraňují. Napadá mě, že z Funésových komedií dopadly o poznání hůře právě ty, kde měl vedle sebe nekomediálního protihráče - viz Gabin v Tetovaném, Lonsdale v Hibernatovi, Chaplinová v Na stromě a Montand zde. Zkrátka, proti takovému Oskarovi nebo Pouic-pouic je Pošetilost mocných o dvě třídy níže. ()

madpepek

Nádherná komedie plná očekávaných zvratů a Funesovi perfektní mimiky. Don Salluste je člověk, který má hodně a chce ještě víc.Kdo druhému jámu kope sám do ní spadne. ()

Icelander

Ve své době velmi úspěšná historická komedie. Původně měl být do role sluhy Blase obsazen Bourvil, ale kvůli jeho nečekanému úmrtí jej celkem zdařile zastoupil Montand. Funés exceluje ve spoustě skvělých gagů, nemusí se stydět ani Montand a samozřejmě velmi solidní výkon předvádí i papoušek. Už jen samotná úvodní melodie filmu lidem neznalým naznačí, že jde o kvalitní podívanou. ()

Raviola

Miluji francouzskou komedii a tahle je snad nejlepší ze starší tvorby. I kdybych tenhle film viděla po padesáté, vždy se budu smát až se za břicho budu popadat. ()

ra0474401

Skvělej film, skvělej Funés, skvěšlej Montand. Tenhle film se povedl. Má myšlenku. A hezký pozadí (lokality, samozřejmě:-))) ()

2060

Zpívá a tančí hoo a jak dupe... No to se nedá zapomenout. A vynikající Louis v jednom za svých nejlepších filmů. ()

LaCro1x

Krásná komedie, plná naprosto úžasně vtipných scének, u kterých jsem se ze srdce zasmál. Funès opět předváděl skvělý výkon a grimasy jemu vlastní, do toho skvělé kostýmy, výprava a místy westernová hudba...radost se na to podívat znovu. ()

Lulusator

Ten božský Louis de Funés. "Nejsi krásný, vona je kránsná, nemáš ani vindru, vona má všecko, jsi idiot, vona taky... je ti souzena... KRÁLOVNA.!" Áhh... skvělý to film, Funés je tady jako obvykle ve skvělé formě :D ()

marketcsfd

Smích od začátku do konce. Sluha asi trošku převyšuje v některých scénách svého pána, ale to je jen můj názor. Skvlé na nedělní odpoledne. ()

Ospalek

Vymyslet si takové humorné šperky jako: ,,Veličenstvo dostalo můj anonymní dopis?" dokážou jen tvůrci starších filmů. Kde by se tohle vzalo v těch nových, čím dál tím trapnějších a hlavně českých, filmech? Louis de Funés hraje s přehledem svou roli skvělého komika. Vždycky se u toho řežu smíchy, jako když Sallustovi došla řeč a jen vydával pisklavé zvuky. Zrovna včera jsme se tomu všichni nasmáli až až :-). Nejlepší vtipy francouzských tvůrců se dávájí (zaručeně) do filmů mistra Funése :-). Vždyť on je umí nejlépe zahrát a dodat jim potřebnou náplň. Je povinné vidět jednou než víckrát. 100% ()

Awesomer

Herecký koncert Funése a Yvese Montanda. Film, oplývající skvělým scénářem, výbornou režií a vynikajícími herci. Vše podtrhuje vynikající westernový soundtrack. Bravurní záležitost! " ICH BIN COMFORTABLE! " ()