Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

Mixerka

Pro mě nejlepší film s Funesem. Skvělý film, skvělý výkon, bavím se prostě celý film. Jedina výtka, ale fakt jen jediná, když vjíždějí na koni do zámku královny, hraje hudba, která se tam podle mě vůbec nehodí. Jinak páráda. ()

VeronikaPol.

Další nesmrtelná, nadčasová komedie, kde je tolik detailů, že se na ni lze dívat desetkrát a stále si nevšimnete všeho. Mně osobně se velice líbí například označení ministra financí a jeho sluhů a špehů zelenými bambulkami a dalšími doplňky na oděvech (mimo jiné skvostně a věrně šitých) a nebo závěrečná scénka v hostinci s vysokým, sípavým a perfektně nadabovaným hlasem se rozčilujícím L. de Funèsem. Tato komedie myslím nikoho nezklame a nemá mezi jinými filmy obdoby. ()

t.kavan

Oddechová bláznovina s Funésem, mě to prostě bavilo - mnoho hlášek je nezapomenutelných a v některých momentech mi to opravdu připomíná chování mnoha vlezdoprdelků. Nezklamalo a pobavilo a splnilo přesně co jsem od tohoto filmu očekával. Za mě 85%. ()

LiSaiFun

Zajímavé, že se u nás tenhle film tak líbí, přestože pravděpodobně málo lidí zná předlohu, kterou film paroduje. Což mluví samozřejmě pro něj. ()

CML1975

Jistojistě nejlepší Funés...od začátku do konce jsem se královsky bavil...TY NEJSEŠ KRÁSNEJ, ONA JE KRÁSNÁ, TY NEMÁŠ ANI VINDRU, ONA MÁ VŠECHNO, TY JSI IDIOT, VONA TAKY, JE TI SOUZENA...KRÁLOVNA!...skvěle mu sekundoval Yves Montand jako Blas...nádherná scéna byla s hluchoněmým...NEŘVI NA MĚ, NEJSEM HLUCHEJ!...co vám budu vyprávět, podívejte se sami... ()

PORTER44

Opět skvělá komedie jak jinak s L.d.Funesem tentokrát mu dělá dvojku Y.Montand.Historická komedie kde Funés hraje ministra kterého král sesadí a on chystá pomstu v podobě nastrčeného sluhy jako šlechtice který má svést královnu.Ve filmu je opět spousta skvělých triků a vtipných scén. ()

Alenuch

Napíšu to jednoduše - jeden z mých nejoblíbenějších filmů s Louis de Funésem. Jako proradný ministr je špičkový, ale co se rozjede po tom, co je odvolán a zbaven řádu zlatého rouna, to nemá obdoby. Pomocníka má ve svém sluhovi Blazovi ("A co když se mě zeptají, co jsem viděl v Americe?" "Američany."), který ovládá skvělý budíček ("Zlaťák chybí!") a čištění uší skrz hlavu, ale je zdatný i jako nastrčený milenec královny ("Pomnanecka!"). Navíc to kdysi bylo moje první setkání s Yvesem Montandem a jsem trochu kacířsky ráda, že tu roli hrál on a ne původně uvažovaný Bourvil - podle mě se do ní hodí lépe. Nevím, co dalšího dodat, nejoblíbenější scénu těžko vybrat, protože bych jich tu musela vypsat asi dvacet. Film, ke kterému se vždycky budu vracet. "Proč mě nevítáte? Vy máte jásat!" ()

BGH

Nejsem primo fanda Funese, ale u tohodle jsem se velmi dobře bavil, urcite jeden z jeho nejlepších filmu... Funes ve vynikajici forme a velmi podarene dialogy... ()

Drslw

No neviem, aj po treťom pozretí nejak neviem prísť tomuto filmu na chuť... Oproti iným Funesovým komédiám je to priam melodráma, vtipná asi ako Hamlet. Chýba nadhľad a paródia. A aj to Louisovo pitvorenie v tom historickom kontexte a formáte zaniká. ()

andreas_tool

Pro mě možná nejlepší film, ve kterém září Louis de Funés a po jeho boku Yves Montand. Měl jsem ho možnost vidět v originálním znění a s dabingem pana Filipovského - a hádejte, která verze je lepší :) Pro mě naprosto nesmrtelná věta: "Ty nejseš krásnej, ona je krásná, ty nemáš ani vindru, ona má všechno, ty jsi idiot, vona taky...je ti souzená!" Dokonce jsem tuhle hlášku (samozřejmě bez té části o idiotech) použil v proslovu na svatbě mého nejlepšího kamaráda (bohužel otec nevěsty film znal taky velmi dobře :) . Náhled do historie, kde to určitě nebylo tak vtipný, jako ve scénaři Gérarda Oury a v podání shora uvedených. Za mě pět hvězd. ()

PowPow

Podle mého názoru snad nejlepší Funesův film vůbec, a to už něco znamená. Hádal bych se s těmi, kteří tvrdí, že snímek stárne - právě díky staletí starému historickému prostředí naopak nepůsobí reálie a vtípky oproti mnohým soudobým dílům ani z desetiny tak zastarale, což považuji za velké plus toho filmu. Funes jinde žádnou tak moc zápornou postavu nehraje, což je škoda, protože role tohohle cholerického intrikána mu sedí naprosto dokonale. Kromě toho, že je boží sám o sobě, tvoří ještě dokonalou dvojku s Montandem. Stopáž je tak akorát, snímek je nabitý dějem, od začátku do konce není čas se nudit, vtípky jsou pěkně ztřeštěné. Zásluhou excelentního herce (Funes) a exceletního režiséra (Oury) vznikl koneckonců ještě Velký flám, což je jediný snímek, který mě na začátku komentáře napadl, když jsem přemýšlel, jestli je tohle opravdu nejlepší Funésův film. ()

Rangifer

Můj nejoblíbenější film s Louis de Funésem. Bez dabingu Františka Filipovského by si u nás tenhle vzteklý skrček neškrkl. Zábavné scény které mě pokaždé pobaví, čištění uší, bombový atentát na krále nebo stará dobrá scéna s papouškem. K tomu musím započítát i nádherné dobové exteriéry a skvělý soundtrack. ()

SNCIS

"Ooo... to je úžasné! Nejsi krásný, vona je krásná, ty nemáš ani vindru, vona má všecko, ty jsi idiot, vona taky, je ti souzena... královna!" - 70%. ()

Bilqis

Viděla jsem tenhle film jako dítě a dnes v 19:59 jsem neměla nejmenší potuchu, o co ve filmu půjde. Znala jsem jen Hugova Ruy Blase, a protože zápletka filmu se s ním shodovala, největším zdrojem napětí pro mne bylo, jak se z tragédie stane komedie – čím nahradit smrt, osud a patos, aby nový konec nebyl sice šťastný, ale nanicovatý? Dle mého názoru je výsledek zdařilý, zdařile paradoxní a svým způsobem hořký – "Polib ji, pitomče." ()

topol999

Naprosto fenomenální komedie s LdF. Dokonce bych si troufnul říct, že je to jedna z jeho top 3 komedií!! Navíc vynikající dabing, který je plný skvělých hlášek. A bavorská královna byla naprosto kouzelná.... 99% ()