Berlín. Současnost. Letní den, v němž minuty rozhodují o lásce, životě a smrti. Lole a Mannimu je něco přes dvacet a jsou milenci. Manni pracuje jako kurýr pro pochybného překupníka s auty. Poslední akce však nedopadne podle plánu. Vletí v metru do náruče revizorům a ztratí igelitku se 100.000,- DM, které si má šéf za dvacet minut vyzvednout. Zoufalý Manni volá Lole. Co si počít? Když ty peníze nesežene, zemře. Lolin mozek pracuje naplno. Má dvacet minut na to, aby sehnala sto tisíc, dvacet minut na záchranu Manniho života. Lola vyrazí z domu do ulic Berlína vyběhat sobě a Mannimu život, sehnat nějak někde sto tisíc. Lola běží ne jako, ale o život. (oficiální text distributora)

klerik

Jednoduché, nabušené, originálne. "Bežiaci" videoklip si určite zapamätáte. Na dlhé roky symbol európskeho filmu... ()

LaciLC

Tykwerova moderná, vzrušujúca a v každom ohľade zaujímavá hra s divákom. Máme tu vcelku jednoduchý príbeh, ktorý nám režisér naservíruje nie raz, ale trikrát a vždy inak a divákovi tak ponúkne tri možné varianty priebehu deja. Film sa v podstate hrá s otázkou, čo by sa stalo, keby sa človek v jednom okamihu rozhodol inak a je zároveň dôkazom toho, že aj v Nemecku sa dnes točia originálne, ale hlavne výborné filmy. Celé to mierne pripomína videoklip, animácia sa tu strieda s farebným a čiernobielym obrazom, Tykwer obraz neraz aj zrýchli alebo vráti záber, rozhodne sa je na čo pozerať. Tak invenčný, zábavný, rýchly a provokatívny film, že by som sa ho nebál označiť za to najlepšie z modernej nemeckej kinematografie. ()

Chrustyn

Aneb jak z jednoduchého námětu (někam doběhnout a zachránit tím život) udělat napínavou "akční" jízdu. Jedna žena, jeden muž, 20 minut, 100 000 marek, tři verze příběhu a jen jedna správná. Experiment se Tykwerovi povedl. ()

classic

Takmer som nedýchal pri dynamickom excelentnom filme TOMA TYKWERA s úžasnou,krásnou,červenovlasou Frankou Potente! Film by som prirovnal s noblesou do KULTU typu TRAINSPOTTING Danny Boyla,ktorým sa predstavil svetu,kde sa stal slávny a dostal sa do povedomia verejnosti i kritiky a kariérny postup je na stole,to platí samozrejme pre režiséra Trainspottingu,ale taktiež pre Toma,pre obidvoch hercov,kde ešte pridávam Moritza Bleibtreua! LOLA a Manni sú mladí Nemci,skrátka milujú sa ako kone,no na jednom jobe Manni urobí hlúposť a nechá v metre tašku so 100 000 markami,ktoré patria priekupníkovi s autami! Zľakne sa revízorov a bezdomovec,ktorý je taktiež v rýchlom vlaku sa dostáva tak rýchlo k peniazom,aký je vlak rýchly,život je nevyspytateľný,raz si hore,raz si dole...Žeby si teraz prilepšil o pobral sa niekde do teplých krajín? Hm...nie,lebo Lola dostáva telefonát od zdeptaného Manniho,že je vo veľkých sračkách,že potrebuje od nej,aby zohnala do 20 minút stotisíc mariek in CASH,lebo inak je v momente mŕtvy! Lola vystrelí z bytu ako delo a uteká,a počas behu intenzívne rozmýšľa,kde kurva zohnať prachy? Behá,behá,že BOREC ako USAIN BOLT by len mlčky sledoval gigantický výkon odhodlanej babenky zachrániť svojho chlapa v 3 unikátnych verziách príbehu,že konania sa odohrávajú v udalostiach jej rýchlostného mozgu,kde ide za svojim fotrom,kde nevie,že je nevlastný,ktorý si začína so zamestnankyňou,ktorá je tehotná,mamka nemá o ničom zdania a neváha ohroziť svoj vlastný život,tak sa aj stane,vychádza to až na 3 pokus,kedy si vsadí 20 v Kasíne a BINGO! Neuveriteľne výborný film s troma alternatívami života.že všetko závisí na konaní človeka,ktorému to nemusí v živote takto dobre dopadnúť ako LOLE,lebo urobiť niečo na 3 pokus nie je EASY! K dokonalému Lolimu Life stylu pridávam kameru a SOUNDTARCK a mám tu razom KULT,ktorý sa dá pozerať do nekonečna! PS: Komu sa nelení,tomu sa zelení,aj Mannimu sa podarí vystopovať prachy,tak tu máme šťastný HAPPY END! T,j z výhry v kasíne sa urobí veľká hostina,taká veliká...Inak Lola má naozaj zvláštny štýl behania... ()

Arsenal83 odpad!

Tak toto som videl na letisku nad ránom vo viere, že ma to naštartuje do nového dňa a naladí. Ja som skoro u tohto nezmyslu zaspal. Neskutočná paródia na kinematografiu. Príbehovo nezáživné a ten nemecký ksicht, na ten sa nedalo dívať. Experiment s rôznymi typmi záveru je zaujímavou myšlienkou, ale tu tak zle pretavenou, že to nemalo šancu na úspech. Predovšetký sú hlavné postavy nesympatické a divák sa nemá šancu stotožniť. Predstavte si, že pozeráte ukrutne nudný príbeh a prajete si, aby čo najskôr skončil. A tu sa takýto a ten istý príbeh opakuje dokola. ()

Ghoulman

Tři variace na náhodu, jejíž role je však v případě Loly hluboce deterministická. A ačkoliv by bylo jistě logické považovat všechna vývojová schémata za rovnocenná (film je rozdělen na tři alternativní segmenty, v nichž drobnosti určují další vývoj osudu postav), variace přesto jakoby se vyvíjely k přesně danému cíli, ke konečnému vyřešení situace a přerušení jakéhosi karmického začarovaného kruhu. Lola dostává od režiséra (vida jak je ten Tykwer štědrý) hned tři možnosti. Nejdříve se spoléhá na Manniho (špatný nápad), poté na sebe (ještě horší možnost), aby si nakonec uvědomila, že její postava oběma způsoby hrubě porušuje veškerá pravidla celého vyprávění. Nakonec tak přistupuje na „osudovou hru“ a veškerou moc pouští pokorně z rukou – celý život pak vkládá do jediného "hodu kostkou". A hle, začarovaný kruh se přetíná, vše zapadá na své místo a právě osud se o ni (ruku v ruce s Tykwerem) s radostí postará. ()

marhoul

Naprosto vymakané, zábavné, napínavé a strašně dobře stravitelné. Lola maličko zapadla a to je škoda. Co mě ale těší, ve své době mi uvíznul za drápy v Bontonlandu jediný exemplář originálního soundtracku, který tehdejší šéf na svoji prodejnu objednal. Stál mě šest stovek a poslouchám jej dodnes. Úsměvný byl moment, kterak jsme se s tím šéfem v ten stejný večer potkali v Desperádu a když jsem se pochválila, co jsem si u něj koupila, smíchy se zlomil v pase. Představil mi pána, pro kterého bylo to jediné CD objednáno. Když ho v regálu nenašli, jelikož jsem ho po dobu, co si dávali kafe vzadu koupila já, musel svého kamaráda-zákazníka pozvat na pivo a pokračovali až do večerních hodin tam, kde jsme se potkali. A tak jsme si dali společně tequilu a bylo zase o jednu povedenou příhodu víc. Film prostě lidi sbližuje. :) ()

Šandík

Dobrý nápad, provedení poněkud konvenční. Myslím, že by to fungovalo stejně dobře i bez akčních vycpávek, ale bylo by to celé přesvědčivější. ()

lola3121

Výborný film o tom, jak drsňačka Lola zachraňuje svého neschopného přítele, když se během krátké chvíle snaží sehnat balík peněz, o který on svou vinou přišel a který mu vlastně ani nepatřil. Díky režisérovi to může zkoušet víckrát, když se jí to hned napoprvé nepovede. Úžasná Franka Potente v jednom z mých nejoblíbenějších filmů. ()

heyda

Nejlepší na tomto filmu je asi to, že vás hned od začátku přirazí k opěrátku a nepustí až do konce. Je to dáno jak hbitou a poměrně originální kamerou, tak rychlou elektronickou hudbou. Samotný příběh sice není až tak originální. Hrátky s časem jsou už zcela běžnou záležitostí, ale tenhle film prostě má něco do sebe a díky krátké stopáži ani na minutku nenudí. Celkově to tedy vidím na malinko slabší, ale přesto 4 hvězdičky. 70% ()

VenDulin85

Nemůžu si pomoct, ale tyhle absurdity mám ráda, navíc v původním dabingu. Franka Potente s krvavě červenou barvou na hlavě způsobila, že umazávám černé bodíky německému filmu (že to byl rok 1998 a teď máme 2014? No a co, dostala jsem se k tomu až teď, lepší pozdě než nikdy). Obzvláště závěr vynesl vlnu absurdity tam, kam jsem ani nedoufala ("tak mi aspoň dej tu bouchačku"), to vše za doprovodu správně zvolených songů. ()

rollman1

Snímků na toto téma je opravdu hodně. Je jen na daném scénáři a zpracování jak film bude diváka bavit a jestli ho nějak zaujme. Mě tento film zaujal tak nějak méně. Film má sice spád od začátku do konce a pořád se něco děje, avšak film je docela předvídatelný a tak nějak víte co se stane. Lola běží jako blázen a její běh by se mohl vyrovnat Boltovi. Zpracování je podle mě docela odfláknuté což nemohu říct o hereckém obsazení. Je to hezký průměr a díky krátké stopáží také snímek rychle uteče. ()

poz3n

Lola běží o život. Třikrát. Hodně originální nápad, ze kterýho se vyklubal dost slušnej film s výbornym tempem a s vynikající stopáží. Sice by to možná dopadlo líp v jinym než v německym podání, ale na druhou stranu to zase nemá ten megalomanskej ráz, což rozhodně neni na škodu. Líbí se mi jak v třetí části do sebe spoustu věcí zapadá, takový filmy mám fakt rád. ()

honajz

Dnes již světoznámý režisér Tom Tykwer se proslavil v roce 1998 právě tímto zvláštním snímkem, v němž jednu situaci nazírá z několika možných úhlů pohledu a variací, řekněme jako kdyby se každé vyústění odehrálo v nějakém paralelním vesmíru. Výchozí situace je jasná. Lolin kluk měl odevzdat překupníkům s auty sto tisíc marek, ale nešťastnou náhodou peníze nechá v metru (a pak že jízda načerno se vyplácí). Šéf přijede za dvacet minut a Lola má přesně vymezený čas na to, aby potřebnou částku sehnala, jinak Manni půjde a přepadne supermarket. A tak Lola běží, běží o život svého chlapce a v podstatě i svůj. Franka Potente, která posléze víc zazářila v Bourneovi s Mattem Damonem (a nijak nezazářila v Metru), tady září více svými rudými vlasy, ale samozřejmě i svým hereckým výkonem. Ve svém šíleném tempu dokáže dokonce i psychologickou etudu na téma já a můj otec. Nejen rychlý střih, ale i dravá hudba pak propůjčují filmu moderní pláštík, na který se velmi dobře kouká (a poslouchá). ()

anderson

Film, ktorý do vás napumpuje adrenalín, optimizmus a životnú/živočíšnu silu. Keď som v roku 1999 vychádzal z kina, bol som nabitý energiou. Odvtedy sa mi to už nestalo pri žiadnom filme. (13.2.2010) ()

GigaPudding

Nečekala jsem, že to bude až tak jakože "artové" :), prý to původně bylo určené jen artovým kinům a jako není se čemu divit, když je to víceméně takové filmové experimentování, ale vůbec mě nepřekvapuje, že to mělo tak velký úspěch i u toho obyčejného "neartového" publika, protože je to prostě pecka :). V první řadě je to hrozně zábavné a dynamicky natočené, takže si nedovedu ani představit, že by to někoho mohlo vyloženě nudit, zvlášť když to celou dobu hecuje elektronická hudba v pozadí. Za druhé to má velmi zajímavé nápady a scénář, který je využitý v tak krátké stopáži úplně maximálně a bez jediného hluchého místa. A za třetí, a to především, to má Franku Potente s červenýma vlasama, takže úspěch zaručen :). A taky Moritz Bleibtreu tu hraje takovýho frajírkovskýho zmatlíka výborně a bez něj by to nebylo ono. Tom Tykwer navíc v rozhovoru o tomto filmu řekl, že vycházel nejdřív jenom z úplně jednoduché představy o běžící holce s červenýma vlasama a že chtěl nakonec zobrazit jak vypadá energie, kterou člověk uvolní, když má cíl, když prostě žije pro něco naplno a za tohle si film zaslouží tuplovanejch pět hvězdiček, protože tenhle záměr mu vyšel úplně. ()

J.Connor

Techno verze Dvojího života Veroniky. Tykwer své ovlivnění Kieslowskim nezapře. To však neznamená, že by se nejednalo o skvělý film a podle mě o jeden z milníků současné německé kinematografie. Die Tasche ?! ()

Janek

Přečetl jsem si nejdříve scénář - ten se mi moc líbil, je originální, srší nápadem a člověk si hned představí, jak to všechno bude stylově vypadat, jak to bude napínavé...ano, stylové to je, ale nějak se mi ztratila ta atmosféra, kterou scénář určitě má. Myslím si, že je lola špatně zahraná a nějak tak nudná...a ještě si myslím, že by Tykwer udělal lépe, kdyby celý film byl animovaný (jak tomu je v několika sekvencích). Ale rozhodně nemám nic proti tomu, že je to kult. Mě film bohužel nesedl, a možná to bude tím pok**veným dabingem. Takže až teď mě můžete kamenovat - dávám totiž 2,5* :)) ()

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku