Blbec k večeři

• Francie Le Dîner de cons (více)

Nikdy se neptej, kdo je tu větší blb! Nakladatel Pierre Brochant má zvláštní druh zábavy. Jednou týdně se schází se svými přáteli na tzv. „Večeři blbců“. Každý má za úkol sehnat na večeři jednoho blbce. Čím větší blb, tím líp – o to větší bude zábava. Tentokrát se Pierrovi podařilo získat jakéhosi Francoise Pignona, který pracuje na berním úřadě. Jeho životní vášní je stavění různých objektů ze sirek. Má dokonce svůj katalog. Je nesnesitelně otravný a nekonečně přihlouplý. Jenže tentokrát to Pierrovi tak snadno neprojde. Při golfu mu vypoví záda, nemůže se ani hýbat a v tom přichází Pignon na večeři. Pierre si jen potřebuje pustit záznamník…, aby si společně s Pignonem vyslechl vzkaz o tom, že ho opouští žena. A tím začínají Pignonovy eskapády, které Pierra psychicky i fyzicky téměř zruinují... Vynikající situační komedii, jejíž divadelní verze byla uvedena i na našich jevištích, natočil „odborník na komedie“ režisér Francis Veber (Hračka, Kopyto, Otec a otec, Uprchlíci), který do hlavních rolí obsadil Jacquese Villereta, Thierryho Lhermitta a Daniela Prévosta. (Česká televize)

Master19

Nečekaně vtipná komedie. Navíc komedie, u které jsem se smál. Je pravda, že se jedná o skutečně dobrého pokračovatele francouzských komedií, ale ještě mi tam drobítek k dokonalosti chyběl. ()

PanFilmov

":D:D:D" toto je asi najvýstižnejší komentár k tomuto filmu, proste hodina stáleho rehotania, niekedy som nevládal s dychom pekné spríjemnenie nudného večera, vrelo odporúčam!!! Vydarená obdoba taktiež francúzskeho účtovníka Fantociho, francúzi majú prosto brutálny humor to sa musí nechať. ()

Natabar

Na Villereta byla radost koukat, nicméně jsem se ptal sám sebe, jak by to vypadalo, kdyby pana Pignona hrál Luis de Funes... ()

shantim

Tak takhle nahlas jsem se už hodně dlouho u filmu nenasmál. Blbec k večeři je opravdu parádní blbec s pořádnou přílohou, salátem, dezertem a panákem navrch na zažívání. Herci jsou výborní a typově skvěle vybraní, úspornost výpravy ději jen prospívá a scénář drží perfektně pohromadě, ne jako u většiny současných francouzských komedií. 91% hvězdiček ()

Redi

S tím, že francouzská komedie nebude asi úplně můj šálek kávy, jsem se spletl. Toto je další skvělá 'konverzačka', kterou zachránila krátší stopáž, protože ke konci jsem už měl pocit, že opakovaný vtip přestává být vtipem, inu poslední scéna to zase zabila :D . Až mě někdo pozve na večeři, tak se radši ujistím, jaké má rád komedie. Ze začátku jsem se ovšem těšil, že dojde na tu večeři, ale to by se asi muselo jmenovat 'Blbci k veřeři'. Osmdesátdevět ze sta. ()

cross

Je až překvapující, jak vtipná může být komedie, třebaže má jen něco málo přes hodinu, exceluje v ní jen pomálu herců a to ještě v prakticky divadelních interiérech. Za všechno mohou skvělé herecké exhibice a vynikající scénář. Třebaže se to na první pohled příliš nezdá, tenhle film je opravdu zdařilou a hlavně opravdu vtipnou podívanou.... ()

JohnSmith

No,trošku to trvalo než se to rozjelo, ale pak to stálo za to. Takovýho blbce člověk jen tak nenajde. Snad jen opět ve Veberově Drž hubu! Ale upřímně musím říct, že mi nakonec bylo Pignona líto, ten jeho najivní a nevinný výraz. ()

headcrab

Uffff, ke konci to tak gradovalo, že to rozdejchávám ještě teď, neuvěřitelnej záhul na bránici. Edit po 13 letech a druhym zkouknuti: Tak se tak divam na hlavni stranku CSFD na TV tipy dne a vidim : CT2 - Blbec k veceri....hmm to mi neco rika....tak mrknu na profil filmu a koukam, ze jsem 13 let zpatky dal 5*, ale uplne jsem zapomel o co tam jde. No a prave jsem tenhle klenot dokoukal podruhe a uz je to vsechno jasny! Kdyby to slo, tak dam 6*....tohle je neskutecna reznicina od zacatku do konce, opravdu neuveritelna chlama :D a CZ dabing se tady fakt povedl, sileny! Kralovska zabava! Ted uz na tenhle kult nezapomenu a budu si ho pravidelne davat kazdej rok minimalne dvakrat!! ()

Kalidor_

Pozvat si do bytu člověka, kterého pokládáte za největšího z blbců, aby se s vámi nevědomky účastnil zábavy "chytráků" může mít značně tragické následky pro hostitele. Onen člověk vám totiž může otočit život vzhůru nohama. Aby ne když je to blb (ale roztomilý). Mimochodem český dabing s Postráneckým a Preissem byl výtečný! ()

Ravi

Milá humorná zápletka hodná divadelního jeviště. Není to sice úplně můj šálek kávy, ale kvalitu klasiky musí člověk docenit. Jako bych byl na Vinohradech ... 65% = 3/5 ()

Autogram

Blbcov vo filme nie je nikdy dosť, keď sú zárukou skvelej zábavy. V tejto svižnej francúzskej komédii nie je na konci ani jasné, kto je tu za blbca najväčšieho. Zvratov vo filme je viac ako postáv, aj tie dve hlavné, teda blbec a jeho tútor by si vystačili na celý film, stačil by im k tomu telefôn a aktovka s maketami zo zápaliek. –––– Nezveme chudáky, ale hlupáky. A smát se blbcům, to se smí. Pro to na světě jsou. –––– Všechno se napraví! To budete koukat, jak to zařídím! ()

vyfuk

Poté, co jsem měl zkušenost s českou divadelní inscenací, bylo mi jasné, že se obohatím i o originální francouzský zážitek, ale alespoň filmový. A ono nejde o špatný kousek. Česká verze si k tomu připsala pár oplzlých vtipů, jinak by to u nás asi ani nešlo a jinak šlo o perfektní zpracování. Film má kouzlo v tom, že si hraje se záběry a dává to zcela jinou dynamiku. Proto scény, které jsem už znal byly i tak vtipné a zábavné. To na tom filmovém podání bylo ve výsledku to nejlepší. Skvělé pobavení. O tom není pochyb. ()

Molir

Komedie dokazujici, ze pokud je kvalitne napsany scenar, tak nejsou potreba desitky miliony dolaru na triky, aby se natocil skvely a zabavny film. Puvodne uspesna divadelni hra po prevedeni na filmove platno neztratila na sve vtipnosti, mozna i proto, ze se pietne ;-) odehrava prakticky pouze v jedne mistnosti jednoho bytu, coz ovsem vubec nevadi, spise to dej urychluje a graduje, protoze se katastrofy vali jedna za druhou bez zbytecnych prutahu :-))) ()

Josefin

Inteligentní a přesto vtipná komedie, skvělé herecké výkony. Bravo pro Francise Vebra. Minimum postav,pár místností a on ukazuje, že taková komedie natočit lze ! Ale zápalky sbírat nebudu :) ()

Bernhardiner

Pierre Brochant chce jít na večeři blbců, kam hodlá vzít Francoise Pignona jako jedinečný kousek, ale - co čert nechtěl - si během golfu zraní záda a nemůže na večeři přijít. A tak náš milý blbec příjde k němu domů...:-) Jedinečný franouzský kousek, který se z 90% odehrává v jednom bytě s minimem postav. Francis Veber zde svoje příběhy týkající se srážky hlupáka či slabocha se silným a arogentním dovádí k dokonalosti, protože Francois Pignon v podání Jacquese Villereta pokazí, co může. A tak má milý Brochant o několik starostí navíc... Kromě skvělé zábavy zde můžeme najít i jistý morální aspekt - nikdy bychom se neměli smát hlupákům, poněvadž nevíme, kdy na nás také dojde, ale...jsme jen lidi no :-) 100% ()