Blbec k večeři

• Francie Le Dîner de cons (více)

Nikdy se neptej, kdo je tu větší blb! Nakladatel Pierre Brochant má zvláštní druh zábavy. Jednou týdně se schází se svými přáteli na tzv. „Večeři blbců“. Každý má za úkol sehnat na večeři jednoho blbce. Čím větší blb, tím líp – o to větší bude zábava. Tentokrát se Pierrovi podařilo získat jakéhosi Francoise Pignona, který pracuje na berním úřadě. Jeho životní vášní je stavění různých objektů ze sirek. Má dokonce svůj katalog. Je nesnesitelně otravný a nekonečně přihlouplý. Jenže tentokrát to Pierrovi tak snadno neprojde. Při golfu mu vypoví záda, nemůže se ani hýbat a v tom přichází Pignon na večeři. Pierre si jen potřebuje pustit záznamník…, aby si společně s Pignonem vyslechl vzkaz o tom, že ho opouští žena. A tím začínají Pignonovy eskapády, které Pierra psychicky i fyzicky téměř zruinují... Vynikající situační komedii, jejíž divadelní verze byla uvedena i na našich jevištích, natočil „odborník na komedie“ režisér Francis Veber (Hračka, Kopyto, Otec a otec, Uprchlíci), který do hlavních rolí obsadil Jacquese Villereta, Thierryho Lhermitta a Daniela Prévosta. (Česká televize)

Doudis19

Jeden byt, minimum postav a inteligentní slovní humor. Navíc dokonale obsazeno i zahráno + vhodně zvolená stopáž. Plnotučná porce příjemné zábavy, která nepotřebuje tlačit na pilu ani přehnaně šaškovat, zřejmě nejlepší francouská komedie vůbec. ()

filmmovier

No, tak tenhle film je fakt pecka. Jedna z těch nejlepších francouzských komedií pofunésovské éry. Můj oblíbenec a jeden z nejlepších francouzských režisérů a scénáristů, Francis Veber ani tentokrát nezklamal, spíše naopak, nadchl více, než už jsem od něj po všech těch Richardech čekal. A přece, Blbec k večeři je sympatická konzervačka s geniálním obsazením, ufolínem Jacquesem Villeretem, který nevypadá chytře, ale hraje parádně a Thierrym Lhermittem, živoucí legendou. A chcete vědět, co filmu ještě více pomohlo? Parádní český dabing, bez nich by fr.komedie nikdy nebyly takové. A víte, co je ještě lepší? Že je tam jen pár herců, celé se to odehrává v jednom bytě a nic víc k tomu není potřeba. Co myslíte, že se z toho vyklube, když mám tyhle filmy nejradši? Jo a hlášky, ty hlášky... Fakt bomba, zpolehlivě vytlemí. 100%. ()

tatanapope

Blbec k večeři je jeden z nejlepších komedii vůbec . Parta snobů pravidelně pořádá večeři , na kterou zvou největší blbce , které potkají . Ovšem v tomto případě narazí jeden ze snobů na takového blbce , že to ani sám nečekal a dost si tím zkomplikuje život . Zábava od začátku do konce můžu jen doporučit . ()

HonzaBez

"Smát se hlupákům to se smí, proto na světě jsou...." A proto jsou zřejmě na světě francouzské komedie, aby se člověk mohl večer moc příjemně pobavil. Onen střet arogantního nakladatele s podivínsky roztržitým úředníkem finančního úřadu nabízí vskutku spoustu humorných situací, co by jeden nevymyslel. Pozvání "blbce světové úrovně" na večeři tak sebou někdy přináší riziko prožít opravdu den (či spíše večer) "blbec"... ()

chelseaman22

Blbec k večeři stojí a padá na dvou faktorech - údernosti nastavené metráže a geniálním výkonem Jacquese Villereta, který v divákovi probudil touhu po delší metráži, protože když se divák baví, osmdesát minut je prostě málo. A když už se film chýlil ke konci a divák už se chystá na kutě, tak Jacquese vypustí další perlu, která jen podtrhne celkově skvělý film. 83 % ()

LordSnape

Asi půjdu proti proudu, ale budiž. Tahle komedie pro mě představuje spíš horší průměr. Zasmál jsem se tak maximálně dvakrát. *** dávám za slušný scénář a dobré herecké výkony všech hlavních představitelů. ()

baruss

taký debil ako je François Pignon neexistuje, a ak hej tak ho nakopem do riti, tak že to ešte nezažil. Sralo ma že s ním nikto nedokázal vyraziť dvere. ()

LadyPupu

"My nezveme ledasjaký blbce, ale přeborníky v blbství!" Ohromně vtipná moralitka, která na to, že se víceméně celá odehrává v jednom pokoji, ani chvilku nenudí. Vynikající Jacques Villeret v roli blbce, který dá Lhermittovu mottu "Smát se blbcům, to se smí, proto na světě jsou." pěkně na frak. ()

Lachtaan

Slavná francouzská konverzační komedie se správným společenským přesahem v tom, že i ti na venek nejjednodušší skrývají mnohdy ty nejkřehčí duše. Dle kultovního statutu jsem čekal dílko k popukání, mnohem víc mě ale zasáhlo právě těmi momenty, kdy brnká na vážnou strunu. [viděno v iVysílání 6.1.2024] ()

July

Skvělá komedie! A inscenace Na zábradlí s Vydrou a Cardou je neméně úžasná. Jak u filmu, tak u hry se člověk zaručeně výborně pobaví... ()

Endyis

Jedna z nejbrutálnějších (po stránce smíchu) a nejlepších francouzkých komedií, co jsem doposud viděl. Perfektní... ()

jjpkohoutek

Situace, kterými blbec prochází, se hromadí jedna za druhou. Vše je tak trochu bizardní, ale nepůsobí to až tak nepřirozeně. Vzhledem k tomu, že dva podobné blbce znám, ukázané situace si dokážu představit i ve skutečném životě. ()

lennyd

Pierre Brochant (Thierry Lhermitte) se svými přáteli mají zvláštní druh zábavy. Jednou za čas pořádají večeři, a každý z nich si na večeři musí pozvat hosta. A mezi sebou soutěží, kdo pozve většího blbce. Když se Pierre dozví o ministerském úředníkovi Francoisi Pignonovi (Jacques Villeret), myslí si, že má vyhráno. Před samotnou večeří si chce Pignona ještě sám proklepnout, ale ten - i když nechtěně, s naivitou sobě vlastní - ukáže Brochantovi, kdože je tady vlastně ten největší blbec ... Jednoho dne nebylo do čeho píchnout, a oko mé zahlédlo pohozené DVD s tímto filmem. Po dobré zkušenosti s podobně laděnou Kondomedií jsem si říkal, že zklamaný určitě nebudu a tento film si pustil. A musím říct, že jsem se řehtal od začátku do konce. Francois Pignon (asi zakleté jméno, i ve výše zmíněném filmu byl tím postiženým nositel stejného jména) v podání Jacquese Villereta je blbec k pohledání, a jak dokáže nevinně zruinovat Pierra Brochanta je naprosto dokonalé. I když se autoři snaží ke konci filmu trochu moralizovat, poslední scénou to opět zabijou, brilantní... ()

Redi

S tím, že francouzská komedie nebude asi úplně můj šálek kávy, jsem se spletl. Toto je další skvělá 'konverzačka', kterou zachránila krátší stopáž, protože ke konci jsem už měl pocit, že opakovaný vtip přestává být vtipem, inu poslední scéna to zase zabila :D . Až mě někdo pozve na večeři, tak se radši ujistím, jaké má rád komedie. Ze začátku jsem se ovšem těšil, že dojde na tu večeři, ale to by se asi muselo jmenovat 'Blbci k veřeři'. Osmdesátdevět ze sta. ()

honz

Tato sarkastická komedie je "zvěčnělým" portrétem Blba s velký B. Vtipné od počátku do konce, opravdu lahůdka! ()

noriaki

"Co to děláš?" "Ředím Chateau La Pointe octem, bezvadný způsob jak změnit skvělé víno v patok." "To je zvláštní, jakoby mu to zvýraznilo buket." Excelentní konverzačka která nedopatřením vznikla o čtvrtstoletí později. Takové perly se už dneska netočí, a přitom je to tak jednoduché. Stačí chytře napsaný scénář, hrstka výborných herců, jeden pokoj a telefon, a voilá, vynikající komedie je na světě. Film se svou zběsilostí skoro vyrovná legendárnímu Oskarovi, a stejně jako jeho starší bratříček ani Blbec k večeři nezapře divadelní předlohu. Vše podstatné se odehrává na omezeném prostoru jednoho bytu, a humor nenavozují sami herci, ale pečlivě vypointované dialogy. Skvěle ztvárněné postavy už jen dokreslují atmosféru. ()