|90%| Shlédnuto v kině. Kino jsem nějak moc neplánoval, čekal jsem, že to nebude nic extra, ale nakonec jsem vyrazil. Je třeba dodat, že původní film, původní, stará dobrá klasika Dědictví aneb Kurvahošigutntág je pro mě nezapomenutelná česká komedie. Kdo nemá rád Polívku nebo i humor, tak to pro něj není. Mě Polívka nevadí a obzvlášt v této roli dokáže zahrát skvělého a typického burana se spoustu hlášek atd. Tohoto pokračování jsem se dost bál. Čekal jsem, že to bude typický hloupý český film poslední doby páč moc dobrých českých filmů se za poslední dobu bohužel netočí. Říkal jsem si, že to Polívka bude zachranovat jen tak tak a i jsem mu moc nevěřil. Říkal jsem si, že bude takový rozumnější a ne takový blázen jako v původním snímku - to jsem se ale dost mýlil, což je teda sakra dobře. Jeho postava byla stejná a v některých scénách snad ještě šílenější. Hlášek zde bylo mraky, Polívka perlil jak o život. Takže největším kladem tohoto filmu je Bolek Polívka, takže vše se točí okolo něj. Ale nutno i dodat, že zbytek herců a scén bylo též dobré, takže celkově jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Nevím jestli je to nějak extra z mé strany objektivní, ale na to já z vysoka kašlu, zhodnotím podle sebe jako vždy a je to. Celkově má film dobré herce, jejich postavy, vše je celkem jednoduché, jen konečná zápletka na konci je tak trochu neořešená, kdy přijde menší zvrat atd, ale to je asi tak detail. Ještě tak by to chtělo více si zapamtovat scény a hlášky, ale holt jsem to viděl prvně, klasikou se to určitě nestane, ale věřím, že si to pustím ještě hodněkrát. Herecké obsazení je na tom teda dobře. Bolek Polívka snad překonal sám sebe, tady není co dodávat. Dagmar Veškrnová-Havlová se zde občas objevila jako duch Vlastičky - takže to byly takové úsměvné scény. Arnošt Goldflam mě zde bavil, zahrál svůj standart, byl v pohodě. Ivana Chýlková, stejně jako v původním filmu hodně nesympatická, ale zahrála to dobře. Potěšili i herci Jitka Čvančarová, Jiří Pecha atd. Cameo Karla Gotta se mi líbilo, rozhodně potěšilo. Mrzí mě, že se zde ale Miroslav Donutil moc neohřál, měl zde ještě menší cameo než ten Gott, ale nevadí. Hudba taková normální, moc zde nebyla a ani jí zde teda nebylo potřeba. Úvod začal mírně, zajímavě a po pár minutách, kdy si Polívka přihnul k alkoholu, se to teda pěkně rozjelo. Tempo jeho hlášek a šílenosti jeho postavy narůstalo ohromnou rychlostí, takže při skonečení filmu jsem litoval, že ještě není hodina navíc. Poslední dobou se nenatáčí moc dobré komedie, tím myslím obecně zahraniční a české. Vždy natočí něco čemu se moc nezasměji, maximálně párkrát pousměji. Zde jsem se spolu s ostatními v kině v některých scénách doslova řezal smíchy. Jak jsem už psal, kdo nemá rád Polívku a humor (třeba už jen omezeně humor) tak nemá tento film sledovat. Co se týče hodnocení, to nikdy nějak neřeším. Je sice pravda, že jsem čekal na csfd horší, ale i tak je to teda slabé. Tento film nemá tak silný příběh, je pravda, že některé postavy jsou zde na chvíli a pak nejsou dořešeny, ale to je přece detail. Vše je jednoduché a největším tahounem je Polívka, který to teda hodně navýší. Scéna na zámku, v restauraci, při taneční show nebo v odvykací léčebně na alkohol - to prostě nemá chybu. Myslím si, že není už co dodávat. 5* dávám naprosto s čistým svědomím.(9.2.2014)

Aj keby mi držali pri hlave zbraň, tak by som nikdy neveril, že by to mohlo prekonať prvý diel z deväťdesiatych rokov. Bolo to dosť slabučké, starý Buhumil už tiež nebol tak zábavný a to myslím aj na pohľad. Jediná scénka, z ktorej som sa schuti zasmial bola, keď Bohušovi povedal čašník, že ten stôl je rezervovaný a Bohuš mu povedal, nech si ho vezme a donesie im druhý. Inak bolo mnoho vtipov strašne trápnych, oproti prvému dielu, v ktorom taký nebol snáď žiadny. Jedna vec je ale pravda. Keby v prvom filme nebola tá nezabudnuteľná scénka v ktorej sa pýta Bohuš doktorky, či verí v boha, ale bola v tejto časti, smial by sa niekto? Podľa mňa nie - je iná doba a iní ľudia. Budem milosrdný a dám priemer.(22.2.2015)

• korbitch22

Už když se jen na chvilku zaposloucháte do těch umělých, unylých a stupidních dialogů, po deseti minutách vám bude jasné, že tahle neumětelská zrůdnost neměla nikdy vzniknout a jen pošpinila jméno legendárního prvního dílu.Bolek Polívka byl mým oblíbeným hercem, jeho výkony v Musíme si pomáhat, Pelíškách a konec konců třeba v poslední době i v těch sterilních Mužích v naději byly výtečné a on jako herec měl veliké jméno.Jako hodně lidí co mají hodně chtěl ale ještě víc a tak mu ta jeho megalomanská vidlácka farmička krachla a on musí znásilňovat svá nejslavnější díla a ke svému úplně idiostskému scénáři, který jako by psal úplně vyprahlý komik těsně před sebevraždou si najme toho nejubožejšího režiséra v české republice, který je schopný jít na hrad ve flísce.Na tomhle filmu není dobré vůbec nic a já odmítám uznat cokoliv, co by se snad dalo nazvat náznakem nějaké filmové práce.Když vidíte, že je možné u nás sehnat sponzory na něco tak stupidního a zbytečnýho, nechcete mít s českým filmem už nic moc společného.Naše domácí filmové vody jsou jak nahnilá žumpa plná zvratků a výkalů a naši ubozí čeští tvůrci si v ní dokonale rochní ty svoje vykrpený rypáky.Sračky se u nás točej, samý sračky.0%.(12.1.2015)

Kult v podobe dvadsaťdva-ročnej výpovede dedinskej prostoduchosti a alkoholického megalománstva ostáva neprekonaný. Polívka, nech je to s fámami okolo dlhov a upísaniu sa týmto filmom diablovi akokoľvek, sa rozhodol o jeden z najodvážnejších krokov vo svojej kariére a nemožno mu to vyčítať. Počas rokov sa už niekoľkokrát objavili fámy o tom, že pokračovanie bude. Nakoniec je teda na svete a čuduj sa svete, nebolo to až také sklamanie ako naznačovali prvé (zaujaté) recenzie. Nemôžem si pomôcť, ale mám taký dojem, že celá atmosféra filmu akoby reflektovala Polívkove aktuálne životné obdobie. Trpká tragi-komédia je totiž to najvýstižnejšie slovné spojenie, čo ma v súvislosti s týmto filmom napadlo. Kým sa film rozbehol, bola to naozaj tragédia a mal som pocit, že to nedopadne dobre. Postupne a našťastie si ale tvorcovia uvedomili, že sentimentálnosť asi nebude správna cesta k divákovi a oživili Bohušovu postavu o charakterové črty, ktorými si získal sympatie takmer celého československého národa. Mnoho hlášok sú reprodukcie z originálu, ale tie sú nesmrteľné a stále fungujú. Komédia teda naberá na obrátkach počas celej druhej polovice filmu, niekedy jej úroveň poriadne kolíše (niektoré scény sú len bohapustá bezúčelná vata), na druhej strane sa na to veľmi dobre pozerá, Polívka je prirodzený a ostatní herci ani nehovoriac. Nie je z toho cítiť kŕč, ani gýč a to je predsa rozhodujúce. S úmevom na perách by som dal aj štvrtú hviezdu, ale objektívne (s prihliadnutím na originál) musím ostať pri 70%.(6.2.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,500,000▐ márnosť šedivá a to ako čo bolo? reklama na pohrebný ústav? však sa to celé motalo len okolo duchov a cintorína, nič tupejšie a suchšie som za rok 2014 nevidel, otras na celej čiare, to sa v Česku už len všetci predbiehajú kto natočí väčšiu bikovinu než Babovresky? /0%/(6.9.2014)

• - Bolek Polívka (Bohumil) charakterizoval rozdiel medzi prvým a druhým "Dedičstvom" slovami: „Prvá časť bola taká groteskná moralita. Druhá, po 20-tich rokoch, je skôr horká komédia. V tom je posun, že oproti časom, keď sa nakrúcala jednotka, sa dnes všetko priostruje, doba je bezohľadnejšia." (Sufferer)

• - Věra Chytilová neprejavila záujem o pokračovanie. (kacer4)

• - Stejně jako původní snímek Věry Chytilové produkuje film společnosti Space Films, první soukromá nezávislá produkční a distribuční společnost, která byla po roce 1989 v tehdejším Československu založena. (Posheidon)