Muž z Ria

• Francie L'Homme de Rio (více)

Neustále na prahu smrti, ve víru dobrodružství snaží se vyrvat svou snoubenku ze spárů únosců Jean-Paul Belmondo... Vojín základní služby Adrien Dufourquet přijel na týdenní dovolenou do Paříže za svou snoubenkou Agnes Villermosovou. Ta je však unesena tajemnými muži, kteří pátrají po třech soškách, jediných památkách na ztracenou civilizaci Maltéků, které jsou zároveň klíči k bájnému pokladu. Adrien je muž činu a proto se okamžitě vydá únosce pronásledovat. Jeho cesta vede z Paříže do Rio de Janeira, dále do hlavního města Brasilie, pak do hlubin brazilských pralesů a nakonec zpět do Paříže. To vše v příběhu, kde jedna událost střídá druhou, scenerie se mění zázračnou rychlostí a hrdina se neustále ocitá v nebezpečí života, z něhož se mu daří uniknout vždy na poslední chvíli, a to jen proto, aby se vzápětí ocitl v dalším ohrožení. (Česká televize)

klukluka

Ač Belmondův velký fanda, vůbec mě to nebavilo. Nebylo to realistické, nebylo to vtipné, nebylo to napínavé, zábavné, nic... Dle celkového hodnocení soudím, že Belmondo má ještě mnohem větší fandy, než jsem já. To už je ale fandovství na hranici zdravého rozumu. Vyšroubovat tuhle ptákovinu o ničem téměř k osmdesáti procentům (77), to je k zamyšlení... ()

Han22

Muž z Ria trošku zestárl. Belmondo je prostě Belmondo, ať už nabručenej že musí zachraňovat přítelkyni nebo když předvádí jeden kaskadérský kousek za druhým, akce jsou tu celkem v pohodě a nechybí tu krásná "typická ženská" a roztomilý černoušek, který všechno zařídí. Jen ten příběh o hledání tři sošek nedrží moc pohromady a přes spoustu akcí se to trošku táhne. Ale beru v potaz jak je to starý film, takže zaokrouhluji směrem nahoru. ()

Paity

Stejně jako golfista mám i já raději Muže z Acapulca, ale i Muž z Ria je skvělý. Nepostrádá to napětí ani humor, takže jde o film se zárukou dobře stráveného odpoledne. Jean-Paul Belmondo, jako mladé ucho, ale už skvělý. ()

farfalla

Vždy se mi pletly tyto tři filmy - ‘Muž z Ria’ (‘L’homme de Rio’) (1964), ‘Muž z Hongkongu’ (‘Les tribulations d’un chinois en Chine’) (1965) a ‘Muž z Acapulca’ (‘Le magnifique’) (1973). ‘Muže z Ria’ si pamatuju nejméně. Je to seriózní dobrodružná komedie. Akce je odlehčena lehkými žertíky. Příběh plyne pomalu, na všchno je dost času. Děj je protahovaný hojnými akcemi Belmonda, hlavně rvačkami. Jean-Paul Belmondo jako Adrien Dufourquet není dokonalý, ale chlapácký. Je dost normální, civilní, ještě nemá ten svůj vševědoucí styl ‘nad věcí’. Francoise Dorleac, sestra Catherine Deneuve, jako jeho snoubenka Agnes, je hezká, moderní dívka, která se chce hlavně bavit a ostatní by se měli o ní starat, čímž je někdy rozmazleně protivná. Ve filmu se letí z Paříže do Ria a pak se jede autem do Brasilie. Jsou to všechno už archivní záznamy z míst, která teď vypadají jinak. Záhada se třema soškami je rozvíjená velmi pomalu. Je proto trochu překvapivé, jak rychle skončí. ()

F.W.Colqhoun

Ale vždyť víš, že v tom filmu jsou jenom kaskády. Nejvážněji vyznívající z Belmondových Mužů je přehlídkou všeho, z čeho si Bébel dokázal dělat bžundu ve Zvířeti. Kdo jiný by s klidným svědomím mohl? Bruno Ferrari? Jestliže je Zvíře Muži z Hongkongu dlužno "asijskou scénu", Muž z Ria poskytl houpání na liánách a letecké akrobacie. Kromě eskapád poutají fotogenické jihoamerické lokace, dělící se na obdivné záběry moderní architektury hlavního města a průhledy do džungle. Odvrhneme-li ale kulturní snobství, nezbývá uznat, než že je Muž z Ria ve své třídě pitomých dobrodružných bijáků jednička. ()

Hanys_

Chybí tomu nosnější příběh (Belmondo jen furt někam utíká a skáče) a trochu lepší fórky. Fakt se v určitých částech na tom ten zub času podepsal, byť Belmondo je tady zase sám o sobě na pět hvězd. 7/10 ()

SpaceOdyseus

Roztomile naivni dobrodruzna jizda s hloupymi dialogy, neustalou Belmondovou nahodou, nemymi zaporaky a dzungli, co vypada jako normalni les. ()

Greedo

Slabší než muž z Acapulca, ale dobré. Navíc na Francoise Dorléac se dá dívat pořád. Nebudu tady rozebírat její smutný konec...Zkrátka slušná, dobrodružná komedie. ()

prezdivaka

Vážně nechápu to hodnocení. Zřejmě kvůli Belmondovi. Film je totiž dost hloupý a scénář si vůbec nedělá hlavu s logikou. Vysvětlovala by to crazy comedie, ale míst, kde by se divák zasmál je poskrovnu. Agnes se chová jako rozmazlené desetileté dítě. Možná to tehdy bylo roztomilé. Další zhlédnutí filmu bych zvládl jen s patřičnou dávkou sedativ. ()

Dzonysek

Jsem Belmondův velkej fanda. Mám rád šedesátkový francouzský filmy. A jako dítě mě film samozřejmě neminul, jenže to už tak dvacet let bude určitě. Bylo teda víc předpokladů, aby se mi film líbil. Jenže....první půlka nuda a křeč, teprv druhá půlka trochu rozjezd, ale taky to moc neodsejpalo. Nijak moc složitá zápletka, jasná v podstatě od začátku. Nad vodou to držej jen Belmondovy legendární kousky a hezký exteriéry. Co to naopak teda sundává úplně, tak jsou dialogy a pak ta slečna, co ji Belmondo zachraňuje. ()

Prochy38

Jeden z těch lepších "Belmondů". Vyrůstali jsme na tom a jen tak se to neokouká. Na mě ale tady prostě oba dva byli tak trochu protivní. Děj, zápletka, prostředí, vše super. Ale i když neskutečně nádherná F. Dorléac a tradičně bezkonkurenční J. P. Belmondo, tady mě prostě oba trochu prudili.... Jinak samože přední příčky evropských komedií, tam není o čem... ()

orkadimenza

Takovej menší výlet do Ria. Dobrodružný jako vždy, ale stejně víme, že Belmondo to vždycky zvládne. Mám takový pocit, že v Muži z Ria nejde ani tak o ten děj, jako o předvedení Belmondova obdivuhodného kaskadérského umění. Jako kdyby scénář byl vymýšlen záměrně tak, "aby v něm bylo co nejvíc kaskadérských kousků": Z toho důvodu mě Muž z Ria po příběhové stránce nezaujal (podobně jako Muž z Acapulca), ale musím ocenit, že právě tady se nachází zárodek pro Spielbergova Indiana Jonese. Indy je samozřejmě lepší. Jestli si Muže z Ria ještě někdy pustím, tak nejspíš jedině kvůli krásné Ágnes, přesto je více než vhodné mít jej mezi zhlédnutými. P.S. Zatímco v dnešní době by závěr filmu bezpochyby pohoršil všechny ekology a bojovníky za ochranu planety, před 50 lety amazonští dřevorubci zachránili Adrienovi život :-) ()

Rozjimatel

2,5 Veľmi dobre natočené akčné scény, dobrodružná stránka funguje perfektne, obraz úchvatný. Až sa mi nechce veriť, že to bolo natočené v roku 1964. Celkom chápem, prečo bol Spielberg z toho filmu taký nadšený, tá inšpirácia pre Indianu Jonesa je úplne zrejmá. Čo ale riadne škrípe, sú herecké výkony / dialógy / príbeh / humor. Teda aspoň ja som škrípal zubami pri sledovaní. Je to film, kde zrejme divák musí úplne vypnúť mozog, aby sa bavil. ()

Disease

Taková standardní belmondovina, kde řečený pobíhá, pitvoří se a občas zahlásí. Při troše shovívavosti lze ocenit fajn filmařinu. Ve 12 letech bych z toho byl samozřejmě na větvi. ()

Pauling

Inspirace: film jsem viděl jako malý kluk a byl pro mne zosobněním exotiky, vtipu, dobrodružství a krásných žen. Návaznost volné trilogie (Muž z Hongkongu, Muž z Acapulca) je jakoby návazností vztahu Belmonda k ženám - od ztřeštěné Francoise Dorléac, přes vášnivou Ursulu Andress až ke zralé Jaqueline Bizet ()

Mikino00

Vtipný svižný film, který se ani na vteřinu nezastaví. Dějově zajímavé bez hluchého místa, jenže často jsou v dějové lince mezery, nesmysly nebo až příliš mnoho náhod (Belmondo se prostě rozběhne v neznámém prostředí a vždy svou slečnu nalezne, všichni v Brazílii mluví francouzsky atd.). Ale film i tak funguje po komediální a akční stránce, ale i tak zde byl prostor pro zlepšení. Film navíc krásně zapadá do období více než vřelých vztahů Francie s Brazílii, jelikož je jednou velkou reklamou na tu obrovskou zemi. ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo