U konce s dechem

• Francie À bout de souffle (více)

Frajerský zlodějíček se na útěku před policií poflakuje ulicemi Paříže dokud nepotká krásnou Američanku... Mladičký Jean-Paul Belmondo v hlavní roli filmového debutu režiséra Jeana-Luca Godarda, v němž se poprvé objevila vzpoura proti konvencím a touha po tvůrčí i osobní svobodě a otevřel tak novou kapitolu dějin kinematografie. Režisér Godard svým celovečerním debutem vstoupil přímo do dějin světové kinematografie a definitivně stvrdil filmové hnutí Nové vlny. Jeho pastiš filmových žánrů zní literaturou, výtvarným uměním, filosofií i noirovým filmem, ale především zní energií a vzmachem šedesátých let. Godard posílá na osudový běh Paříží rebela, který navzdory všem a všemu neúprosně spěje ke svému konci. Godard je anarchista a stejně jako jeho hrdina překračuje pravidla, zažitá klišé a všechna očekávání. (Česká televize)

maty39 odpad!

Tak tohle je další, co jsem nepochopil. Asi jsem se moc nesnažil, ale mě to připadalo spíš jako černobílé skvrny připomínající město a lidi a dialogy, které zněly asi takto: Bla, bla, bla, bla, bla ... Možná jsem trochu krutý a měl bych udělit něco z milosti za to, že je to prý revoluční snímek, který poposunul film zase o něco dál. Jenže problém je, že tyhle bláboly moc diváka nezajímají a všimne si toho málokdo. Možná to mělo význam v době vzniku, ale já se nad tim nepozastavil během sledování ani na chvíli. Prostě mě ten film strašně nudil a nezajímal. Mít více jak 87 minut, nebo mít něco lepšího na práci, tak to vypnu a už nikdy nedokoukam. ()

Perfo

Líbil se mi příběh a postavy. Nelíbilo se mi zpracování a hudba, která se do filmu absolutně nehodila. ()

HanaM.

"Práskači práskají, lupiči loupí, vrahové vraždí, milenci milujou," jakoby nám tím hlavní hrdina říkal motto celého filmu. Podobně jako v dalším Godardově filmu Banda pro sebe se tady vrství rychlý děj, úžasné dialogy, divný střih, silná chemie, ale až na konci se vlastně ze svých pocitů dozvíte, že ten film je o něčem hlubším. Jedinečný film, kdy se stará klasika snoubí s vznikající Novou vlnou, podobně prskavě, jako Belmondo se Seberg. Její Patricie je pro mne jednou z nejženštějších, nejněžnějších a nejnevypočitatelnjších filmových postav. ()

kdosizrosy

"Nevím, jestli jsem nešťastná proto, že nejsem svobodná, nebo že nejsem svobodná proto, že nejsem šťastná." Francouzská klasika s okouzlujícím Belmondem a ještě šarmantnější Jean Seberg, při které asi opravdu nelze nemít na paměti, že se jedná o kultovní film. Proto se v tom člověk asi snaží vidět víc, než v tom opravdu je, jenomže to v tom prostě nenajde. Scénář je, teď s odstupem času musím říct, skvělej, ale i tak nezachrání v podstatě velmi plochou a svým způsobem povrchní zápletku (která je, nutno říct, dobře a ne tak úplně tradičně vystavěná)."Když uvidíte pěkné děvče s boháčem, tak víte, že ona je milá a on je bastard." 3/4 ()

VictorMartel

Ona je ustálený společenský řád, který mu nedává nejmenší šanci, on je vyvrhel. Ne odsouzený ke zločinu, rozhodnutý být zločincem. Jak sám říká: „Informátoři informují, lupiči loupí, vrahové vraždí, milenci milují.“ Tím jí vlastně i dopředu odpustil, že ho vyzradí (zřejmě aby otestovala jeho lásku, v jejímž ověření shledává důvod se mu odevzdat). / Dialogově úžasné. / Koláž: snímek zapojuje kinematografii, rozhovor se spisovatelem (Jean Parvulesco) i záběr na fiktivní citaci z Lenina („My všichni jsme mrtvými na dovolené.“; Roland-François Lack - À bout de souffle. The Film of the Book, Literature/Film Quarterly 32:3 (2004), 207-212) ke komentování svého vlastního děje. / Závěrečnou atmosférou až pošilhává po noir. / Úděl moderního ženství, vztahy, zmatenost, nedůvěra. / „Jaké je Vaše největší přání v životě?“ „Stát se nesmrtelným a potom zemřít.“ / Když jsem si ve zdejší anotaci přečetl názor dobového filmového kritika Ljubomíra Olivy, že Godard je všehovšudy experimentující inovátor, jehož přínos bude výlučně řemeslné povahy, musel jsem se samozřejmě dlouze zasmát. Už tento raný film je totiž stejnou měrou i výpovědí a pochybuji, že bylo Olivovi jasné, jak vést linii mezi potenciálem díla zklasičtět a jeho čistě oborovým přínosem, jestliže ho za celou dobu nepřesvědčil příběh s jeho nepřetržitým komentováním sexu, lásky, ega a modernity. Autor vyjadřující svůj pohled na libovolné životní téma přece není živlem rozbředlé sebeprojekce do ztracena zrajících myšlenkových pochodů a profesně omezených pokusů nalézat limity toho, co umělecká komunikace ještě unese. (Ljubomír Oliva: „Osobnost poněkud odlišná od Wellese, Buňuela, Bergmana, Claira. Oproti jejich dlouhé tvorbě má za sebou teprve sedm let režijní práce, na rozdíl od nich nemá vyhlídky stát se klasikem sedmého umění. Jeho filmy poznamenává spontánní, živelné hledání nových možností, zkoušení nosnosti výrazových prostředků, neukončenost tvaru, kvas myšlenky, určitá nekázeň, což všechno se špatně slučuje s požadavky, jež bývají zpravidla kladeny na zralá, mistrovská díla.“) / 02/2022: Zpětně ve svých 34 letech musím ale přiznat ratio alespoň Olivově představě o klasickém. O klasickém má přirozeně největší potřebu rozhodovat a bojovat za ně to, co samo sebe klasickým nazývá a vůbec pojem klasičnosti vnáší do pléna. Klasické je evolučně osvědčenou propagací idealismu, která „bůhvíproč“ prošla testem skepse. A co je klasické, určuje samo klasické, protože klasické se klasickým stává kumulativní afirmací po linii (byť vzájemně polemizujících) paradigmat sdílejících fundamentální ideu kompaktního výkladu světa. Vergilius, Dante, Goethe myslí různě totéž, protože mají tuto syntetizující vůli, která světu přiznává nějaký smysl a uvádí jej, třeba jen iluzorně, do koherentní souvislosti s hodnotovými předpoklady. Naproti tomu anarchistický živel se ustavičně pouští do experimentování se všemi proporcemi a proti nim; tím se stává nekompaktním a v klasickém smyslu neklasickým. Podobně tak já neoplývám positivní moudrostí klasiků a nechávám svou duši experimentovat s protichůdnými myšlenkami. () (méně) (více)

Emzet

Zatímco Godardův "spoluspiklenec" Truffaut v témže roce vložil novovlnný přístup i do roviny narativu, čímž vytvořil pro diváka velmi nevstřícný (byť fascinující) počin, Godard si je velice dobře vědom, že už samotné atypické filmařské postupy pravděpodobně tehdejšímu publiku zamotají hlavu dostatečně, tedy tyto aplikuje na příběh zcela prostinký, který by - takto neozvláštněn - sotva obstál. --------------- Jakkoliv se můžeme hádat o symbolech a významech, v posledku je U konce s dechem v zásadě přímočarým "příběžkem", kterýžto pocit nadto umocňuje i minimum relevantních postav a až minimalistický scénář, se svým repetitivním opakováním (téměř) banálních vět. I přesto je vše podáno tak, že to velmi dobře funguje, a to zejména kvůli zběsilé práci režijní i střihačské. --------------- I zde však chlapci nevědí kde přestat. Roztříštěnost a živelnost přístupu ke scénám tak osciluje mezi "geniální" (viz první návštěva Michela u jeho městské dívky, včetně vůbec vstoupení do domu/bytu atd.), "slušné" a "to už by snad stačilo, ne?" (opravdu potřebujeme po mnoha minutách toho avantgardně laděného vyprávění skokový střih při pohledu na Sebergovou při každém slově, jakkoliv se zrovna tento příklad dostal do učebnic?). Je však potřeba uznat Godardovu neotřelost, ba genialitu, kdy na jednu stranu je snímek brutálně dezorientující a zcizující, na tu druhou však překvapivě vtahující a působící velmi přirozeně (viz úvodní Belmondovo "povídání si s divákem"). Udržet tento balanc není snadné. --------------- Strhující tempo a vcelku fungující chemie (byť "francouzská") mezi těmi dvěma činí z Godardova celovečerního debutu víc, než jen experiment filmařiny, byť si tedy dokážu představit středostavovské publikum, dívajíc se na Sebergovou přetírající si rty juste comme Belmondo juste comme Bogart, kterak se ptá "a o čem že to bylo?" a se vší úctou ke klasikům, ne že by mě tato myšlenka nikdy, v žádném z myslitelných vesmírů, v žádném případě nemohla vůbec napadnout. ()

Curunír

Godard tímto film přivedl na svět hned 2 fenomény- francouzskou novou vlnu, která ovlivnila tvář nejen francouzské kinematografie a Jeana Paula Belmonda, který zde ve své první hlavní roli přináší nový typ hrdiny, není to žádný elegantní krasavec, jenž byl dotuď zvykem, ale charismatický zločinec, který není typicky krásný, je šarmantním sukničkářem a rozhodně žádný gentleman. Tento typ postavy ztvárnil Belmondo mnohokrát v budoucnu, ale zde jakoby poprvé a opavdověji. Místo děje zde není důležité, nebýt záběrů na některé pařízské pamětihodnosti, mohl by se příběh klidně odehrát kdekoliv jinde. Levný s monotónní a skřípavou hudbou, neučesaný, oprostěný od jakýchkoliv příkras, konverzační s promyšlenými dialogy a s nenavazujícím střihem, takovým filmem U konce s dechem je. Vypráví o životě o lásce, pokud můžeme vůbec takhle nazývat ten zvláštní vztah mezi Patricii a Michelem, který je plný nedorozumění, způsobené jejich odlišnou národností. Tato jejich odlišnost vrcholí ve strhující závěrečné scéně, která je jedním velkým nešťastným omylem... P.S. Bylo fajn slyšer Belmonda v originále, má mnohem jemnější hlas než Krampol či Tříska a co mě rozhodně potěšilo bylo úplně zaplněné kino, což je u takového filmu rozhodně povznášející ( viděl jsem to v rámci festivalu francouzských filmů ve Světozoru jako předpremiéru než to bude uvedeno v rámci Projektu 100.) ()

Block

Jestli tohle není ten nejživotnější film, tak už nic. Skvěle zvládnutá Godardova pověstná "připravená improvizace". Anarchistický útěk Michela Poiccarda z Francie do Itálie s osudnou pařížskou zastávkou nemá slabých míst a hlavně si na nic nehraje. ()

voidindigo

Znáte to, jak lidi tvrdí, že něco je "zajímavý", protože jím to naprosto nic neříkalo, ale zároveň nechtěj urazit ty členy jeho kultu, který na to nenechají dopustit ? Tak tenhle film je fakt hodně "zajímavý" ! ()

isla

nieco na tom belmondovi je...milujem tie dlhe zabery vystriedane par sekudovymi strihmi....cigarety krasne cmudili ale ludia zasa len nezmyselne blbotali ()

vtelenie

65% neviem, co na tom fime vsetci vidia. Neuroticky chlapik sa vkuse nahana za telefonom... Nic podstatne, ani po umeleckej stranke. ()

edie sedgwic

Moje druhe stretnutie s Godardovou tvorbou a prijemne prekvapenie vo forme mladeho Belmonda. Zaujimave je, ze zlocin hra vo filme uplne minimalnu rolu, akoby na pozadi toho, co sa deje medzi dvoma hlavnymi hrdinami. ()

piranha

Belmondo je sice vtipný chlapík, ale pofidérní bezzápletkové dílo s nudnými dialogy, kde toho mnoho nedává smysl, už nezachrání. Kvalita byla dokonale ztracena v dýmu z cigaret. ()

Saur.us

À bout de souffle je velký a důležitý film očima filmové vědy ale malý a lehce zapomenutelný očima filmového diváka. Určitě za to stojí J-P. Belmondo a neskutečně okouzlující (a bohužel skutečně tragicky nesnulá) J. Sebergová. Natáčení za plného pařížského provozu, ruční kamera, minimální rozpočet ale také absence výraznější nosné linky, nejasná motivace postav (i když ta Belmondova je někdy až příliš explicitní) a prázdné dialogy, to je manifest Nové vlny. Důležité ale nudné. ()

jenjan

„Dvě věci jsou v životě podstatné. Pro muže jsou to ženy a pro ženy peníze..“____ „Právě jsem přemýšlela..“ O čem? Neumím se rozhodnout.. Rozhodnout o čem? Nevím. Jinak bych neváhala…“____ „Nastup! Ne, zůstanu. Už mám dost. Jsem vyčerpaný. Chci spát.!.... Jsi cvok!“ ()

Heavyman

Belmondo a jeho začátky. Zvláštně pojatý příběh dvou mladých lidí, kde moc nerozumíte jaký je jejich opravdový vztah. Šikovně natočeno v pařížských ulicích bez použití komparzu a 95% lidí na ulici kouká přímo do kamery nebo se otáčí co se to děje, opravdu zajímavé. ()

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

06.09.2021

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

05.06.2020

K 60. výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného  loutkového filmu Sen noci svatojánské slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou… (více)

Legendární kino Aero slaví dvacet let

Legendární kino Aero slaví dvacet let

31.01.2018

Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého… (více)